Автор Тема: FORTRAN  (Прочетена 20577 пъти)

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
FORTRAN
« -: May 28, 2016, 21:59 »
Здравейте,

Не съм правил голямо търсене в google за fortran, тепърва започвам. Знам, че се използва за сложни изчисления. Надявам се да намеря хора, които са на ясно с fortran и имат желание да ми помогнат със запознаването и навлизането в него.

Ако се намерят ентусиасти, пишете ми на лично, за да се свържем. :) Ако ви е по удобно може и в тази тема.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #1 -: May 29, 2016, 10:54 »
Ако искаш да правиш 'сложни изчисления' - octave. това е математически шел същият като matlab. Нямам си и понятие от Фортран, но като чета, много често ги споменават заедно - Фортран/octave/matlab.
« Последна редакция: May 29, 2016, 12:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #2 -: May 29, 2016, 14:55 »
Благодаря ще разгледам Octava. Matlab съм ползвал но не знам дали мога да направя библиотека с него за интегриране в друга среда извън matlab?
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #3 -: May 30, 2016, 09:40 »
Виж и това - http://www.scipy.org/ не знам дали няма да ти свърши работа.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #4 -: May 30, 2016, 15:49 »
Колко сложни изчисления? Всеки порграмен език може да го накараш да направи колкото искаш сложно изчисление. Ако искаш бързина - С, С++. Ако искаш да ти е по-лесно - Python MPMATH, GMPY2, която е С библиотека за Python и се справя доста добре. Можеш да видиш също и Python NumPy
Също така този език ти позволява произволна прецизност при изчисленията. Пробвал съм, смахнато е  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

rcbandit2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #5 -: May 30, 2016, 16:13 »
Само за обща култура да попитам тестове с Java за математически изчисления правили ли сте? Как е с производителността?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #6 -: May 30, 2016, 16:35 »
Всичко ли е Питонясало? каква е тази мода? Може да е много хубав език ама името му не е. Отврът ми е само като си помисля да си имам работа със змии и големи смоци.


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: FORTRAN
« Отговор #7 -: May 30, 2016, 17:42 »
Само за обща култура да попитам тестове с Java за математически изчисления правили ли сте? Как е с производителността?

Не мисля, че ще има някакви драми с производителността.


Цитат
Всичко ли е Питонясало? каква е тази мода? Може да е много хубав език ама името му не е. Отврът ми е само като си помисля да си имам работа със змии и големи смоци.

Извинявай ама това ми звучи като да идеш в магазина и да си харесаш лаптоп според цвета. Не, че не съм го правил и това, ама някои неща в живота са по-силни от интуицията ти - демек жената.
Инак Python си е доста наложен език, но не и в България. :)  [_]3
Активен

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #8 -: May 30, 2016, 22:05 »
В процеса на търсене попаднах на тази статия може да ви е интересна

https://modelingguru.nasa.gov/docs/DOC-1762

по принцип знам, че Fortran е специализиран език за изчисления докато Python и JAVA са езици с общ характер. Гледам че NumPy се справя изключително добре. Това са част от причините да съм се спрял на Fortran въпреки, че всичко е за забавление :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #9 -: May 31, 2016, 10:19 »
Извинявай ама това ми звучи като да идеш в магазина и да си харесаш лаптоп според цвета.

Ами аз така избирам. Всичко трябва да е хубаво и външният вид и вътре.
Ако ли пък нещо е грозно направено (името) това значи, че въобще не са се постарали и изобщо не ги е еня. >:( Къде е гаранцията че след като нещо не е направено/проектирано хубаво и другото няма да е такова?

---

Относно мат софтуера на мен octave ми върши работа особено за DSP. Обаче върши работа до толкова до колкото да се изтества някоя теория/алгоритъм и да се визуализира. Eдин вид Proof of concept. Обаче ако това трябва да се направи на програма - незнам как.

Единият начин е след като имаме работеща математика това да се програмира на C със съответните аналогични(DSP) библиотеки.

Много би ми се искало например код на octave да може да се компилира къмто изпълним -да ама не. Май при matlab има такава възможност (или скайлаб). Много би ми се искало и octave/matlab да имат възможност и за real time processing - де да знам може и да може.

Едно време, още под дос, бях правил програма на Паскал за интегриране на система от дифернциални уравнения с Рунге-Кута 45 - и много хубаво ги смяташе. ;D Обаче за това бях взел идеята от подобни програми писани на FORTRAN  :o
Ако FORTRAN обаче може да се компилира до изпълним код и с него да се прави real time - защо пък не. Може да се окаже много по лесно отколкото да се програмира на C с всичките му идиотщини от рода на маке .configure и т.н.
« Последна редакция: May 31, 2016, 12:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #10 -: May 31, 2016, 21:42 »
..моите 5 ст.

 - най-близо до математиката е езика АЛГОЛ (а не Фортран) но ще ти трябва специална кавиатура за него  ;D
 - най-близо до хардуера е С/С++ (има си математически и графични библиотеки естествено)
 - най-бърза разработка става с някаква среда МатЛаб, Октава-та и пр.
та всяко нещо си има предимства и недостатъци... само че Фортрана е някъде посредата (не казвам, че е посредствен)

..та не разбрах за какво ще го ползвате, защото за някой по-специфични цели ма пък едни други езици от сорта на Лисп, Пролог и т.н. и там има математика ..то в днешно време къде ли няма (биология, химия, физика и т.н.)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #11 -: Jun 01, 2016, 13:37 »
Извинявай ама това ми звучи като да идеш в магазина и да си харесаш лаптоп според цвета.

Ами аз така избирам. Всичко трябва да е хубаво и външният вид и вътре.
Ако ли пък нещо е грозно направено (името) това значи, че въобще не са се постарали и изобщо не ги е еня. >:( Къде е гаранцията че след като нещо не е направено/проектирано хубаво и другото няма да е такова?


Нека да има малко уважение към човека, дето е разработил първоначално езика. Програмния език е кръстен на прочутата скеч група Монти Пайтън като почит към  тях.
И не е мода. Учи се бързо, работи се бързо с него. Затова е толкова популарен. Защото много бързо може да си нахвърляш програмата и концепцията дето ти е в главата, да го видиш, как става и после го пиши на какъвто искаш друг език. Amazon e върху Django, който е върхо Python. Компания с почти половин трилион долара годишен оборот.
Нали и аз се бях хванал с една доста сложна задачка с много математика и на 90% програмката беше готова. Остана тежката част, но там си трябва математик и то мн. добър, за да стане както трябва. Иначе ламерския начин го измислих, ама е смотано, та чак смешно.
Тези 90% от програмата ги написах за 1 ден и това ми беше втория опит да направя нещо с Python

Но пак ще кажа, зависи каква е крайната цел. То затова и има толкова богат избор

П.П. Офтопик, но сега се тих
Има едно нещо наречено xonsh, което представлява wrapper около bash написано на Python. Това взима написаната команда в терминала и, ако е команда за терминала си я пуска през subproces мисля, че беше и връща изхода, такъв, какъвто го очакваме. Но и позволява директно писане в терминала на Python-ски код, все едно сме пуснали интерпретатора. Другото, което се позволява в този "шел" е, че командите могат да приемат за аргумент Python-ки променливи, връщания от функции. И обратното - изхода от bash командите могат да се предават на функции на Python. Струва си да си поиграе човек с това. Даже мисля да  си направя Guake да ми пуска tmux, да цепи терминала на две и в единия постоянно да е стартирано.
« Последна редакция: Jun 01, 2016, 17:24 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #12 -: Jun 01, 2016, 21:45 »
..та не разбрах за какво ще го ползвате

По принцип ще го ползвам за забавление целта ми е да направя някаква математическа симулация на физически проблем като например влиянието на външни въздействия върху червеева дупка. И това нещо да го вкарам в JAVA, Python или нещо друго с което други неща стават по лесно. Гледам, че NASA го ползват предполагам, че не е толкова зле. Не знам как тълкувате резултатите от линка който постна по рано. https://modelingguru.nasa.gov/docs/DOC-1762
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #13 -: Jun 01, 2016, 22:59 »
http://www.scipy.org/

От NASA го ползват, защото когато е създавана тази организация, тогава това е бил езика, на който са се правели нещата. Това е основен проблем на страшно много големи компании и държавни структури. Софтуера писан за тях е писан на езици, дето сега се изучават от малко хора. Проблема при по-старите езици е, че за тях се пишат малко библиотеки и развитието им, ако изобщо има такова е много бавно, поради човешкия фактор. Остарели концепции, остарели структури на данни, остарели методи. И всичкото фирмено и държавно софтуер е било доста скъпо, много милиони редове код и портването на някакъв съвременен език, също би било също толкова трудно и скъпо, колкото е било и тогава. Затова NASA продължават да го ползват. Това е според мен де. Ако някой има друго виждане, да сподели.

Щях да забравя. Gmpy2 e чудесна библиотека също. Всъщност може би най-доброто за момента за чиста математика. Може би и mpmath
« Последна редакция: Jun 01, 2016, 23:23 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: FORTRAN
« Отговор #14 -: Jun 02, 2016, 08:26 »
4096bits ще се съглася с теб, че SciPy изглежда най-близо до скоростта която предлага Fortran (защото до сега стигнах до извода, че колкото по далеч от желязото е абстракцията толкова по бавни са изчисленията). За историческата значимост на някои езици съм съгласен то това, че с тях не могат да се правят някакви "съвременни неща" (например мобилни приложения) не мисля, че ги прави лоши или не нужни.
Активен