Автор Тема: Българска NoSQL база данни, безплатна за некомерсиална употреба  (Прочетена 26468 пъти)

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Можете да се запознаете с базата на http://demo.zzz.bg и с нейната активна документация на http://demo.zzz.bg/doc (в нея са включени примери, които можете да изпробвате онлайн докато я четете). Има версии за Linux (включително и за Raspberry PI), Windows™, Mac OS X™.

Направих сравнение с популярната сега NoSQL база данни MongoDB и забелязах някои съществени предимства на ZZZ Base спрямо MongoDB:

1. Минимално дисково пространство при инсталиране и ползване (MongoDB ~ 700 MB)/(ZZZ Base ~ 2 MB)
2. 32 битови версии (MongoDB размера на обработваната информация ограничен до 2 GB, поради което вече не ги поддържат)/(ZZZ Base неограничен размер на обработваната информация)
3. Индексите (MongoDB ограничени до оперативната памет)/(ZZZ Base помнят се в базата - реална обработка на Big Data)
4. Транзакции (MongoDB ограничени до 1 документ - практически не поддържа)/(ZZZ Base неограничени реални транзакции за запис и четене)
5. Език за управление на базите (MongoDB - език ограничен до И/ИЛИ заявки)/(ZZZ Base - език TTM, който може да се използва за разработка на изкуствен интелект)
6. Вид на NoSQL базата (MongoDB - документна)/(ZZZ Base - документна, йерархична, граф, обектно-ориентирана, ключ-стойност, като могат да се добавят и нови видове чрез ТТМ библиотеки)
7. Достъп от различни програмни езици (MongoDB - сложни специално разработени контролери)/(ZZZ Base - елементарна функция за четене от сокет - текстов TTM интерфейс)
8. Необходима оперативна памет (MongoDB - помни всички индекси в оперативната памет)/(ZZZ Base - минимум 0.5 MB)
9. Инсталиране (MongoDB тежка инсталация)/(ZZZ Base достатъчно е да копирате и стартирате ZZZ Server, който представлява един изпълним файл с размер около 1 MB. При необходимост може да копирате и няколко ТТМ библиотеки, които предтавляват обикновени текстови файлове. Може лесно да бъде вграден в инсталатора на разработван от вас програмен продукт.)

Ще съм благодарен, ако споделите критики, препоръки или мнение.
« Последна редакция: Aug 31, 2017, 21:52 от Златин Георгиев »
Активен

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
От днес 22.11.2016 г., ЗЗЗ сървър може да се ползва напълно безплатно в държавната администрация и училищата.
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Честито!
И няколко идеи:
1. Добави документация + превод на сайта на EN - задължително условие след като искаш да изкарваш пари от него.
2. На сайта в долната част е много трудно четимо.
3. Ако направиш и някой lib, че да може по-лесно да се изпълняват/извличат различни неща ще е много добре - виж т.4
4. Друго нещо, е че според мен трябва да има някакъв опростен DSL само за query, защото аз лично не съм фен да пренасям логика в каквата и да е DB.

Общо взето трудно човек се ориентира това как и за какво може да се ползва, гледайки документацията.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
За какви езици има API?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
За какви езици има API?

За C, C++, C#, F#, Java, JavaScript и JQuery, Pascal и Delphi или Lazarus, PHP, Python, VisualBasic, може да се добави и връзка към други езици.

Виж: http://demo.zzz.bg/doc/02-05-chapter.html
« Последна редакция: May 01, 2017, 21:44 от Златин Георгиев »
Активен

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
От днес 23.08.2017 г., ЗЗЗ сървър може да се ползва напълно безплатно само в училищата.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
А може ли да се използва без сървър, както sqlite3?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
В момента не, но не е проблем да се изведе като споделена библиотека. Когато е готов вариант като споделена библиотека ще постна във форума. По принцип и в момента е елементарно да се ползва директно от приложение защото целият сървър представлява единствен изпълним файл, който е достатъчно да бъде стартиран и не се нуждае от някаква специална инсталация.

Можеш да погледнеш на http://demo.zzz.bg/doc/01-90-development.html в какви направления се развива ZZZ Base в момента
« Последна редакция: Sep 01, 2017, 00:55 от Златин Георгиев »
Активен

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
А може ли да се използва без сървър, както sqlite3?

В момента публикувах версията на базата ZZZ Base Micro, която може да се използва без сървър като вградено приложение. Към микро версията на базата има микро демонстрационна програма за управление на складово стопанство, заедно с изходния код за Linux, Mac OS X и Windows.

ZZZ Base Micro можете да изтеглите от http://demo.zzz.bg/zzzbase-micro, а демонстрационната микро складова програма от http://demo.zzz.bg/zzzbase-micro/samples/store
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Златине, отдавна много ти се радвам на амбицията. Въпреки, че съм песимист по отношение на това да изкарваш пари у нас от софтуер.

Пазара, доколкото го има, е малък. Тези, които знам, че изкарват по нещичко го правят по специфични начини със специфични клиенти. По честен път няма как да се случи. Единствено честно може да се поприпечели от сайтаджийство. Твоето нещо предполагам може да се нагоди да работи със cgi.

Но като обяви това ново демо, най-после реших да разгледам нещо твое. В случая интереса ми е професионален. За зла съдба имам нещастието да се занимавам със складови програми. Това е една част от задълженията ми, заради, които ям хляб. Занимавам се като потребител, не като програмист. Създаването на сложни електронни таблици и ползването на изхода им с autoit не е точно програмиране, по-скоро е т.нар. „напреднало ползване“.

Та понеже се занимавам с тия неща, рекох да ти обърна внимание. Още повече, че обещаваш нещо занимателно – ползване от команден ред. Единствените складови програми, които съм виждал с такъв, са всъщност за ДОС и ползват псевдо-графика, нямат истински команден режим.

Любопитсвото ми се възбуди, но бързо угасна. Евала, че си публикувал изходния код. Но Ц++ е нещо, към което не желая да се връщам. Е, ако ми платят, може и да се жертвам. Ама иначе не.

Изпълними файлове са два. Единия завършва на „а“, другия на „so“. Първоначално реших, че щом е so, то трябва да е библиотека. Говориш за вграждане и това е подходяща демонстрация. Разгледах ги и видях, че и двата са ELF. Тогава смело и безотговорно им дадох chmod a+rx.

ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a се изпълни и спря. Не даде никакво съобщение, неща като --help, -h, -? не му влияят.

Вероятно той създаде нещо наречено ????@???@8 и шест Store.zzz[1-5].

ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_so нямах и този късмет. Той ми каза:

./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_so: error while loading shared libraries: /home/zlatin/dellz-linux64/zzz/Prepare/ZZZServer/ZZZBaseMicroSamplesStore/lib/ZZZBaseMicro_Linux_64bit.so: cannot open shared object file: No such file or directory

И ме отряза. 32-битовите версии пък изобщо и не тръгнаха.

Поради липса на каквато и да е документация, не знам, как да продължа. Да най-добрата документация – кода, я има, но за едната проба не ми се ще да връщам кошмарите си.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Момент. В долния край на страницата имало някакви примери. Ще ги разгледам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Добре, горе-долу се справих. Като за алфа си работи добре:

Код
GeSHi (Bash):
  1. gogo@devuan:~/Плот/zzz$ ./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a addStock 111 елки тъй 100 2
  2. terminate called after throwing an instance of 'std::runtime_error'
  3.  what():  Unable to open file: 'Store.zzz2.writing' !
  4. Прекъснат
  5. gogo@devuan:~/Плот/zzz$ ./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a addStock 1 "green apples" kg 10 3.28
  6. terminate called after throwing an instance of 'std::runtime_error'
  7.  what():  Unable to open file: 'Store.zzz2.writing' !
  8. Прекъснат
  9. gogo@devuan:~/Плот/zzz$ ./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a addStock addStock 2 pears kg 18 4.92
  10. gogo@devuan:~/Плот/zzz$ ./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a report all
  11. 1, green apples, kg, 10.00, 3.28
  12. 111, елки, тъй, 100.00, 2.00
  13. gogo@devuan:~/Плот/zzz$ ./ZZZBaseMicroSampleStore_Linux_64bit_a report 111
  14. 111, елки, тъй, 100.00, 2.00
  15. gogo@devuan:~/Плот/zzz$
  16.  

Интересно, че въпреки грешките, все пак е записало информацията. В първия момент не се усетих, че може да не може да разпознае кирилица, но за щастие се оказа, че може.

Даже прие несъществуващата единица „тъй“. Не се сетих, какво да пиша за елки. То си е на бр., ама кой да се сети.

Добре е.

п.п. В следващия коментар ще има малко празни приказки, може да не го четеш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Програмката се ползва по следния начин:

From the command line (terminal):

Add stock
Usage:
ZZZBaseMicroSampleStore addStock {id} {name} {measure} {quantity} {price}
Sample:
ZZZBaseMicroSampleStore addStock 1 "green apples" kg 10 3.28
ZZZBaseMicroSampleStore addStock 2 pears kg 18 4.92

Report all
Sample:
ZZZBaseMicroSampleStore report all
Result:
1, green apples, kg, 10, 3.28
2, pears, kg, 18, 4.92

Report stock
Usage:
ZZZBaseMicroSampleStore report {id}
Sample:
ZZZBaseMicroSampleStore report 1
Result:
1, green apples, kg, 10, 3.28

Горното описание го има на страничката на програмката http://demo.zzz.bg/zzzbase-micro/samples/store в раздела "How to use it?".

Ако ползваш някакъв програмен език различен от C++ и споделиш какъв е мога да пробвам да ти портна версия на микро складовата програмка за него.

Варианта на програмката, който ползва "ZZZBaseMicro_Linux_64bit.so" е желателно да си го билднеш от Makefile.Linux, но тъй като каза, че C++ за теб е кошмар не ти трябва.

32 битовата версия върви съответно само на 32 битови Линукси, предполагам затова не си могъл да я стартираш.

Докато ти пишех настоящият отговор видях, че вече си се справил.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Първо да питам изначалния въпрос, защото, откак сефте публикува в „Made in BG“, не си дал отговор. А с това трябваше да започнеш. Каква точно е връзката със Зиг-заг и съвместимостта, ако не сега на какво ниво е, то поне, на какво се планира да бъде.

Онези примерчета от страницата няма да е зле да могат да излизат при --help. За една бройка нямаше да ги видя, защото са в дъното, а отгоре няма индикация, че отдолу има нещо интересно.


После. Напредничава технология. И друг път съм ти го казвал. Но сега забелязах от предния ти коментар връзката към бъдещите ти творчески планове или както е модерно: roadmap.

Първо неподходящ избор на езици. Само преди дни имаше интервю с основателя на SE, но дори без него е повече от ясно, че нагоре върви Смоко, жабешкия низ, ръст, го и горе-долу няма други. Другите умират.

Без Смоко, си за нийде.

Паскал? Това се ползва само за състезания по информатика, нищо, че Атачмейт правят там едни стотици милиони. Те са от поддръжка, не от ново.

Форт! Колко хора са били раждани, когато е писано на това??? Ти бил ли си роден? Последната програма на Форт, която съм виждал, е досовска и е от деветдесетте. Тогава бях в пубертета. Сега моите деца са пубери.

Добре, за Лисп няма да казвам. Мода е, пък и съм емаксар. Ама 1%. Докато ги докараш до 100 отново ще е умрял.

Пазарите.

Да го web-a. Казах ти в по-предния коментар, че там е истината, ако има изобщо някаква истина за български, независим, малък и крайно неизвестен разработчик. Според мен няма, но много ти се радвам на хъса.

Складово-счетоводно стопанство. Това е един от малкото пазари у нас, на който има хляб. Но опасявам се, той не е за теб.

Вярно е, че цивилните компютри са създадени за нуждите на счетоводителите и до не отдавна обслужваха основно тях. Но това не ти помага много.

Това е много специфична материя. В складовата част не е. Но пък там решения не като да няма. Другата е специфична, но пък и там пазара отново е пренатоварен с предлагане.

Как ще се вмъкнеш между акулите, акъл не ми побира.

А и е добре разработен като пазар. За да направиш нещо що годе читаво, ще ти трябват много години. А, какво ще ядеш?

После изискванията са наистина специфични. От къде ще вземеш know-how? Кой ще е изпитателя на нещото?

Ако ще го правиш, то аз бил доволен. За ГНУ/Линукс има 1 (една) българска програма. И тя работи на оракули. Дебела сметка.

Но, ако си сериозен в това начинание, свържи се с Бончо. Той отдавна се опитва да пробие на тоя фронт. Но му липсва разработчик. Ти си разработчик, той има клиенти. Може да си решите взаимно проблема.

И дори е възможно да припечелите нещо. Не, че ще е много, ама ще си начешаш крастата.

Но пак ти казвам, това е огромен проект изискващ мно-о-о-о-ого време. Не знам готов ли си за подобно нещо.

« Последна редакция: Jul 08, 2018, 14:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златин Георгиев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Debian и Ubuntu
    • Профил
    • WWW
Първо да питам изначалния въпрос, защото, откак сефте публикува в „Made in BG“, не си дал отговор. А с това трябваше да започнеш. Каква точно е връзката със Зиг-заг и съвместимостта, ако не сега на какво ниво е, то поне, на какво се планира да бъде.

Не разбрах въпроса ти - Какъв е този "Зиг-заг" предполагам нещо жаргонно, но не се сещам, за какво точно ме питаш! Може ли да го кажеш по-директно?
Активен