Автор Тема: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко  (Прочетена 3422 пъти)

kalinaki

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« -: Sep 13, 2016, 11:28 »
Странно наистина , но ето какво ми се случи днес. На компютъра си имам 2 харда. На единия 1тб е инсталиран Win7  а на другия 160 гб. Убунту. Харда на който е Убунту-то е разделен по следния начин- 30 гб за системата, 4гб за SWAP  и останалото монтирах в HOME. Наложи се да затрия харда на който е убунтуто, като под win7 изтрих целия хард и го създадох като един дял от 160 гб. форматиран в ntfs.След като си свърщих работата отново реших да си инсталирам Убунту..и тук идва интересното. Създадох нова таблица с дялове. 30 гб. за системата, 4гб за SWAP а останалото го зададох да не се използва.Когато се инсталира убунтуто обаче забелязах че вече имах готов форматиран дял от 126 гб( колкото бях оставил да не се използва) и на сичкото отгоре вътре си стоеше една папка с информация от няколко файла, които си бяха там от предишната инсталация на убунтуто. как стават тия работи...някой може ли да ми обясни???
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3872
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #1 -: Sep 13, 2016, 12:50 »
   Ами трябвало е да го забършеш както трябва   :D
   Ако диска ти е /dev/sdb, пускаш (от "живо" убунту сд/двд)
dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb
   Ако искаш гарантирано всичко да е изтрито,тази команда се пуска
поне 8 пъти (според някои експерти)   :D
« Последна редакция: Sep 13, 2016, 12:53 от spec1a »
Активен

kalinaki

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #2 -: Sep 13, 2016, 14:36 »
Някакси не ми звучи логично....след изтриване на всички партишъни и обединяването им в един и форматиране под win, след създаването на нова таблица с дялове и инсталиране отново на Ubuntu...и накрая готов форматиран партишън с  всичката информация запазена от предишна инсталация на ОС. Стига де. Трябва да има и по сериозно обяснение.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #3 -: Sep 13, 2016, 14:45 »
Ми има едно обяснение: Уиндоуса нищо не е свършил :)
Дори се чудя как е видял партишъните. По спомени преди не можеше.
Другото обяснение е просто да се е получило игра на пренаписване и "възстановяване" на партишън таблицата. Те данните така или иначе си седят на харда.
« Последна редакция: Sep 13, 2016, 14:51 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #4 -: Sep 13, 2016, 20:22 »
Виндовс-а достатъчно тъп и не вижда Линукс дялове без софтуер от 3-ти страни. Когато изтриваш дял се изтриват 512 байта хедър и толкоз, трябвало е да зададеш форматиране :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #5 -: Sep 13, 2016, 22:09 »
Нищо странно или необичайно няма. Аз съм имал и по-интересни преживявания.
Затриване по грешка на дяловете, щото исках чиста инсталация на Windows. Та по навик пъхам живата флашка с линукс и от там правих дяловете, че за това доверие на Уина нямам. И затрих, каквото не трябваше. Обаче след като се припотих два пъти, направих дяловете точно със същия размер. както бяха преди, същата файлова система и инсталирах Уиндоуса където си беше и преди. Та, когато стартирах после Recuva, щото само тази програма знаех, си възстанових всички важни файлове.
Та, това, което се получава при триене на файл или директория или форматиране на дял, е много различно от това, което си представяме. Файла не се трие, а само се затрива записа за него във файловата система. При форматиране само се изгражда таблицата на файловата система. Със същите сектори на същите места, ако започва дяла от същото място и е със предишната файлова система.
Вече, ако Уиндоус омаже дяловете, както ми се случи веднъж и ги преплете така, че някои започваха по средата на други и свършваха в трети и диска от 1ТВ го смяташе 5ТВ, това възстановяване може да е малко трудничко. И кошмарно.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stefcc

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: Mate, i3
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #6 -: Sep 13, 2016, 22:51 »
хахаха 5TB  ;D това беше и смущаващо и смешно за четене едновременно  ;D ама че приключение >:D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #7 -: Sep 14, 2016, 04:02 »
Остави това. Десет дена после се опитвахме да възстановим, каквото можеше. За тези десет дена ми се скъси живота с десет години. Уиндоус. Веднъж изневерих на принципа си, да не му позволявам да прави партишъни. Ма си казах, едва ли нещо ще се обърка. Ми обърка се.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Ubuntu.16.04 LTS помни всичко
« Отговор #8 -: Sep 14, 2016, 09:23 »
Странно наистина , но ето какво ми се случи днес. На компютъра си имам 2 харда. .... как стават тия работи...някой може ли да ми обясни???
Windows-ът си е свършил работата - изтрил е таблицата с дяловете. На Ubuntu-то ти си му казал да създаде нова таблица, като си посочил същите размери и подреждане на новите дялове. Така, без да искаш това, ти си възстановил предишната таблица. Важното в случая е, че границите на новите дялове са съвпаднали с тези на предишните. Това се ползва при възстановяване на данни и за преоразмеряване на дялове. А данните ги помни твърдият диск. Не Ubuntu. :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 8496 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 8495 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 22262 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8806 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 6165 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla