Автор Тема: LatexDraw  (Прочетена 3733 пъти)

dimitar88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 205
    • Профил
LatexDraw
« -: May 20, 2018, 18:12 »
Здравейте, имам нужда от малко помощ, работя с Убунту 16.04. Инсталирах си приложението LatexDraw, проблема е, че не мога да пиша. При натискане на бутона  "TeX" ми изписва: you must define the patch of your latex editor in the preferences window. Намерих тъй наречения "patch", избирам preferences, посочвам пътя към файла, но ми изписва, че посочения фаил е невалиден: The file you selected is invalid. ??? Благодаря ви за отделеното време.
Активен

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #1 -: May 20, 2018, 20:55 »
Потърсихте ли "LatexDraw you must define the path of your latex editor in the preferences window" -> https://tex.stackexchange.com/questions/95515/where-are-the-latex-binaries-stored-in-linux-latexdraw-configuration https://sourceforge.net/p/latexdraw/support-requests/3/ Инсталирани ли са recommend-пакетите texlive-* (https://packages.debian.org/sid/latexdraw), както и 'latex editor' като напр. Kile или за GTK-лагера - gedit-latex-plugin .
Активен

dimitar88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 205
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #2 -: May 21, 2018, 18:30 »
Потърсихте ли "LatexDraw you must define the path of your latex editor in the preferences window" -> https://tex.stackexchange.com/questions/95515/where-are-the-latex-binaries-stored-in-linux-latexdraw-configuration https://sourceforge.net/p/latexdraw/support-requests/3/ Инсталирани ли са recommend-пакетите texlive-* (https://packages.debian.org/sid/latexdraw), както и 'latex editor' като напр. Kile или за GTK-лагера - gedit-latex-plugin .

Здравей, направих всичко както е описано, инсталирах всички необходимо. Деинсталирах версия 2.0.8 и инсталирах 3.3.8. Сега при натискането на бутона "ТеХ", прозореца се отваря и примерно пиша следното " $ \frac{1}{2} $  ", но не се отпечатва нищо.
Активен

dimitar88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 205
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #3 -: May 21, 2018, 19:54 »
Когато натисна върху бутона " Т - Add text ", както е описано тук: https://github.com/arnobl/latexdraw/wiki/Manual#latex-text-rendering

Пиша примерно a^2, следователно трябва да се отпечата - a 2 . Но се отпечатва същото a^2
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #4 -: May 21, 2018, 20:24 »
ghostscript имаш ли инсталиран?

Положитело нещо липсва, а те са много. Слагай всичко наред дето видиш и се сетиш за latex, gs,  плъгини... библиотеки и т.н.


Също така има много latex програми(редактори) които може да правят същото. Мисълта ми е, че ако с една стане то значи си инсталирал всичко необходимо и трябва да стане и с latexdraw
« Последна редакция: May 21, 2018, 20:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #5 -: May 21, 2018, 20:51 »
За LaTeX има толкова неща. Не помня преди време, какво се опитвах да инсталирам - нещо за конзолка беше - гигаабайт и нещо файлченца инсталира покрай това.
Стартирай приложението от терминала и виж дали няма да ти се оплаче, какво му е, като се опиташ да направиш същото.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #6 -: May 21, 2018, 22:48 »
Здравей, направих всичко както е описано, инсталирах всички необходимо. Деинсталирах версия 2.0.8 и инсталирах 3.3.8. Сега при натискането на бутона "ТеХ", прозореца се отваря и примерно пиша следното " $ \frac{1}{2} $  ", но не се отпечатва нищо.
apt install --no-install-recommends texlive-pstricks latexdraw -> 351 MB of additional disk space will be used. Съжалявам, твърде много е за да го пробвам. Може би трябва нещо и от Recommended packages: fonts-dejavu-extra ruby | ruby-interpreter tk ps2eps texlive-extra-utils texlive-font-utils
Когато натисна върху бутона " Т - Add text ", както е описано тук: https://github.com/arnobl/latexdraw/wiki/Manual#latex-text-rendering
Пиша примерно a^2, следователно трябва да се отпечата - a 2 . Но се отпечатва същото a^2
От Manual-а: "For Linux users, make sure you use the OracleJDK and not the OpenJDK (that does not work correctly). ..."; "Do you have LaTeX and some required packages installed? The required packages are: ``pstricks,pstricks-add`, `pst-grad`, `pst-plot`, `geometry`, `pst-tools`."
Въпросът е: Изпълнява ли "LaTeXDraw can be used to 1) generate PSTricks code;" (http://latexdraw.sourceforge.net/) - ако да, то кодът го сложете в редактор (https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_TeX_editors) и там включвайте текст, формули и всичко останало.
« Последна редакция: May 21, 2018, 23:06 от Dojnow »
Активен

dimitar88

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 205
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #7 -: May 22, 2018, 03:01 »
Благодаря много на всички за отделеното време, направих всичко което е по силите ми, инсталирах плъгини, recommend-пакетите texlive  и какво ли още не , но без резултат. Ще обясня какво точно искам да направя, разработвам андроид приложение по математика "MathPhone". Към средата за разработка "android studio", добавих библиотеката "Mathview", но мога да извеждам само математически формули без графика. И това което ми дойде като идея, е да начертая съответните фигури + формули с помоща на Latexdraw. След това, като pdf файл да го добавя към приложението. Утре ще опитам с GeoGebra да видим какво ще стане.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: LatexDraw
« Отговор #8 -: May 22, 2018, 07:18 »
<troll mode>



Дожнов на стария ми лаптоп със стария Дебиан (Джеси) само документацията на Техлайв (ако не се лъжа 2008) е точно десет пъти по-голяма от цитираното от теб число. Версията за Усхадуя се разпространява на DVD. Някак си не вярвам, че Техлайв се е смалил. Да отпаднаха десетина, остарели пакети, но това са килобайти. Не вярвам общо да имат мегабайт. Някога пакетите не бяха гигабайтни чудовища. Ами, представи си го. Щом цялата вселена Латекс спокойно се хваща на DVD. Ако Латекс се създаваше при днешните, високи технологии, нямаше да стигнат всички запаметяващи устройства на планетата, за да бъде побран. Сега един диск не стига да си сложиш новия, супер-дупер, електронен чат.

Митак, повдигането на степен е нещо с общо назначение в математиката, нищо, че не е част от аритметиката (или беше?!). Следователно близко до акъла е, че Тех поддържа повдигане на степен, без да е необходимо зареждане на макроси. Сиреч, за да запишеш например „n²“ е достатъчно да напишеш n^2, точно по същия начин, ако да го бе изписал с композитна последователност, както аз направих туко що. А то можеш сам да се сетиш, защо аджеба композицията е точно тая. Да! Тех е културно-определящ фактор в компютърната наука. И дори в царството на Ц повдигането на степен не е очакваното **.

Аз в момента нямам Латекс, защото и твърд диск нямам, но във времената на Контекст е неприлично да си вехт париастник. Пък и вече нито дипломна работа пиша, нито издавам вестник. То да еба сегашните вишета. Пишат ми на Уърд, като някакви шибани секретарки. Това ми бил елита на нацията. По-добре да нямам диплома, отколкото диплома взета по начин, характерен за съсловие правещо свирки под бюрото.

Хвърлих около ¼ поглед на връзката, дето си дал. Признавам си без бой, пуфтящо кюмбе и сръбска народна, че не го бях чувал. От около 5‰ от погледа, който хвърлих, ми изясниха, защо не съм го чувал. Но все пак хвърлих останалите (бахти, толкова не съм смятал от ученик), абе там, колкото идват, че още не съм си изпил второто кафе…

Беше ми интересно, какво е това чудодейно, универсално нещо за графика в Латекс, оти такова нѐма или поне му викат жираф. Почти досаден етикет ми каза — pstrics. Благодарско! Да го туря на ***** ви! Цензурирането е с цел, че все пак и аз имам майка и не ща да я обиждам.

Ако все пак си издържал до тук и си разбрал поне думица от споделеното, имам подарък за теб. Проблемата дето я имаш не иде от Тех, не иде от Гостскрипт и т. н. Иде, понеже нещото е жабурняк, а той и ГТК все не могат да разделят една нива. Как се оправя? С магия. Нямам дори мътна идея. Проблемите с жабата идват и си отиват с всяко обновяване. Или не точно. Като начало можеш да се пробваш под КДЕ. Ей на вчера дойде новата версия. В нея вече и файловите тегления от Хром и Лиско се притеглят в областта за уведомяване, сякаш има човек или поне шимпанзе на планетата, дето да харесва това.


п.п. Здрасти!

п.п.п. Бе нямаше да пиша, ама видях LaTeX и не издържах;

п.п.п.п. Все пак забравих да спомена най-важното. Противните pdftools (чети Auctex) си работи отлично под де що таралясник и тостер съществува. Ако разбира се тази воняща вакханалия от безобразни хакове може да се нарече работене, а не смрадлива купчина тор.



 



« Последна редакция: May 22, 2018, 08:41 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: LatexDraw
« Отговор #9 -: May 22, 2018, 08:11 »
Благодаря много на всички за отделеното време, направих всичко което е по силите ми, инсталирах плъгини, recommend-пакетите texlive  и какво ли още не , но без резултат. Ще обясня какво точно искам да направя, разработвам андроид приложение по математика "MathPhone". Към средата за разработка "android studio", добавих библиотеката "Mathview", но мога да извеждам само математически формули без графика. И това което ми дойде като идея, е да начертая съответните фигури + формули с помоща на Latexdraw. След това, като pdf файл да го добавя към приложението. Утре ще опитам с GeoGebra да видим какво ще стане.


Понеже преполовявам второто си кафе, отпуска съм, а чак сега и видях защо правиш идиотското нещо, което вършиш, то (временно) спирам с троленето¹, и ще ти споделя нещо практично.

Според дебелите книги, струващи майка си и баща си, че и трудно намираеми крадени, това, което правят pstrics, Metapost и останалите свинщини е да заобиколят ограниченията на Тех, че не е точно развита, пълна, растеризираща система. Някои като PICTEX и особено PGF /TikZ изобщо не биха се съгласили с подобна постановка, нищо, че и те са виждали \in­clude­graph­ics .

Предполагам вече разбра на къде бия. Умен си. В днешния свят (или поне в последните 20 год.) графиката в Латекс е свикната да се разглежда от мързеливите копелдаци, като един eps, който да вградиш. Разбира се нищо не те спира освен векторни формати (да за съжаление и SVG е тук), могат да се вграждат и растерни.

Демек не се занимавай с Латекс. Той е необятна вселена, която ще погуби твоята душа. Виж какво направи с мен. Не ме щат в никоя лудница.

Взимаш си високите технологии. Чертаеш си нещото там с каквато модерна дивотия е налична. Чувам, много хаксорско-хипстерско-биозилотско било graphviz. Нашляпваш там някакъв код, к'ъв ти дойде. Вкарваш нещото готово. И си ти. Мастер оф файв дегрий юниверсити. Не се майтапя. Почти няма да срещнеш друг начин да се правят тези неща.

Някога старите хора казваха — като всички вървят у дѐсно, ти не бъди теле и не оди у лѐву̀. Иначе? Иначе… боли глава. Вѐрвай ми. Не ми трябват даже 800 минути.


п.п. Това нагоре беше за фигурите. Но разбирам, че не можеш да си напишеш и формулите. Кофти късмет. Е тогава Латекс изобщо не ти е необходим, освен за стилизация? Ама ти да пишеш стилове в Латекс, можеш ли? Не, наистина не ти трябва Латекс. Ами формулите? Тях какво?

Подсказка: две букви: LO!


-----
¹/ Е не напълно де. Не мога без хич. То си е наркотик. Човещинка.
« Последна редакция: May 22, 2018, 08:51 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #10 -: May 22, 2018, 15:15 »
Значи имам един плъгин за докувики https://www.dokuwiki.org/plugin:latex който рендва формули. Но хубавото му е, че има тестова страница и там изписва подробно командите които извиква(с параметрите им) за да направи png-та на формулите. той прави следното:
Код:
latex --[*.dvi]--> dvips --[*.ps]--> convert --> *.png     (като конверта използва вътрешно gs)
Та оттам си откраднах знания ;D

Ако някой му трябва да си генерира формули от шела командите са  следнитте (за формула $$ E^2 $$):

Код:
echo -E '\documentclass[12pt]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{amsmath} \usepackage{amsfonts} \usepackage{amssymb} \pagestyle{empty} \begin{document}  $$ E^2 $$  \end{document}' | latex

      article.dvi (междинен файл, Опцията echo -E, както и единичните кавички са много важни !!!)

Код:
dvips -E article.dvi

      article.ps (междинен файл, опцията -E е много важна)

Код:
convert -verbose -density 280 -filter LanczosSharp -resample 140 -background white -flatten  article.ps article.png

      article.png (черни букви на бял фон)

Код:
convert -verbose -density 280 -filter LanczosSharp -resample 140   article.ps article.png

      article.png ( или черни букви на прозрачен фон)

------------------------------------------------------
малко по сложна формула от  E^2
Код:
echo -E '\documentclass[12pt]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{amsmath} \usepackage{amsfonts} \usepackage{amssymb} \pagestyle{empty} \begin{document}
$$ c^2\nabla \times \vec{\mathbf{B}} = \frac{\vec{\mathbf{j}}}{\epsilon_0} + \frac{\partial\vec{\mathbf{E}}}{\partial t} $$
\end{document}' | latex

dvips -E article.dvi

convert -verbose -density 280 -filter LanczosSharp -resample 140   article.ps article.png


ето го и резултата в прикаченият файл:
« Последна редакция: May 22, 2018, 16:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: LatexDraw
« Отговор #11 -: May 22, 2018, 15:23 »
Naka, това е, ако знаеш Латекс, а Митко не знае. Ти защо при това изобилие от ресурси (включително на български) си учил Латекс от Википедия???

И да питам още нещо. Като dvi го ползваш за междинен и не ти трябва, защо изобщо го генерираш? От описанията ти разбирам, че не ползваш luatex (оти той изобщо не умее дивиай). А пък pdf(La)tex си могат директно да изкарат в pdf без да минаваш през тази стъпка. Отделно dvi сам по себе си има някои проблеми, макар това да не се отразява в трансформирането му в ps или pdf.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #12 -: May 22, 2018, 15:32 »
Naka, това е, ако знаеш Латекс, а Митко не знае. Ти защо при това изобилие от ресурси (включително на български) си учил Латекс от Википедия???

И да питам още нещо. Като dvi го ползваш за междинен и не ти трябва, защо изобщо го генерираш? От описанията ти разбирам, че не ползваш luatex (оти той изобщо не умее дивиай). А пък pdf(La)tex си могат директно да изкарат в pdf без да минаваш през тази стъпка. Отделно dvi сам по себе си има някои проблеми, макар това да не се отразява в трансформирането му в ps или pdf.

И аз също не го знам и не искам да го знам, но синтаксиса на формулите определено ми харесва.
Tака го прави пъгина. Но този пример работи и го изпробвах доста успешно. Доколкото разбирам dvi е стандартния изход от латекса??? Разбира се че има и други начини за генериране на png.
А митко няма начин да не знае синтаксиса на латекс формулите.


Към средата за разработка "android studio", добавих библиотеката "Mathview", но мога да извеждам само математически формули без графика. И това което ми дойде като идея, е да начертая съответните фигури + формули с помоща на Latexdraw.

това не го разбрах? Какво имаш в предвид че извежда формули без графика? Формулите не са ли графиката? или за друга графика става дума?
« Последна редакция: May 22, 2018, 15:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: LatexDraw
« Отговор #13 -: May 22, 2018, 15:39 »
Да това е стандартният (двоичен) формат на Тех (следователно и на Латекс). Той е създаден далеч преди пидиеф и е със същата цел — да е неутрален спрямо устройството, на което се възпроизвежда (екран, печатащо устройство, совалка, каквото и да е). За съжаление и той е подавен от странната идея на Кнут, че като създадеш нещо гениално, то трябва да спре развитието си в десетилетието, в което си го създал и да не отговаря на никакви нови предизвикателства и изисквания. Смахнато. Поради тази причина не е изненада наличието на десетки (стотици) неща като pstrics и luatex. Все пак хората искат да продължат да ползват достиженията, макар автора им да ги е обрекъл на гибел.

п.п. Преди години бях изненадан да науча, че Латекс Ту епс се преподава в Ангел Кънчев и има издаден учебник (че и свободно достъпен в pdf), който основно стъпва на краткото въведение в същата версия на Латекс преведено пак от госпожа доцентката написала учебника. После видях, че цялото нещо е финансирано от ЕС и всичко си дойде на мястото. Не стават чудеса в нашата родина;

п.п.п. Гледам си, си допълнил коментара. Именно заради тези думи съм убеден, че Димитър не знае, за какво става въпрос;

п.п.п.п. Според мен той говори за графика тип плотерна (хистограми), затова ползва и триковете на постскрипта. Значи от едната страна показва формулата, например някаква статистическа, а от другата страна показва нагледно разпределението в някаква равнина. Точно по начина, по който и ние сме учили статистика в техникума и после вишу̀ту̀. Даже доколкото разбирам това приложение за Андроид ще е с някаква учебна цел. Той не каза, на каква технология го гради, но ако е разпространеното обвиване на html, css, js в контроли, то има хиляди библиотеки за js, който може да ползва, вместо да се набива на Латекс, от който очевидно и не разбира.
« Последна редакция: May 22, 2018, 16:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: LatexDraw
« Отговор #14 -: May 22, 2018, 17:00 »
Въпросът е: Изпълнява ли "LaTeXDraw can be used to 1) generate PSTricks code;"
dimitar88, Да--Не!? Дори с OracleJDK?
LaTeX (/ˈlɑːtɛx/), латексът е нещо съвсем друго, както Силициевата долина -- Силиконовата долина България, територията на чалгаджийките.
Активен