Автор Тема: Проблем с mysql databace след спиране на ток.  (Прочетена 3495 пъти)

makeme

• Участник
  • Публикации: 625
  • Distribution: Many
  • Window Manager: Mate
    • Профил
Re: Проблем с mysql databace след спиране на ток.
« Отговор #15 -: Яну 23, 2019, 12:48 »
Пак казвам, виж си таблиците какви са. Проблема ми прилича на InnoDB (обикновено са смесени)

ПП: Като информация - компютъра на който съм е с Ubuntu 16.04 и таблиците са ми в /var/lib/mysql/mysql
« Последна редакция: Яну 23, 2019, 13:18 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate 14.04; 15.10; 16.04, CentOS 6.x, 7.x, Kali 2.0 ...

Naka

• Участник
  • Публикации: 2630
    • Профил
« Отговор #16 -: Яну 23, 2019, 13:14 »
Цитат
Да. Сравних и големината е същата. Еднакви са като размер.

Сравни и пермишъните!
При ext3 и myisam таблици, аз не съм имал проблем с такова бакупване.
Ако файловете вървят по 3 броя с еднакви имена то това са myisam таблици.
file.frm
file.MYD
file.MYI

А иначе системните таблици стоят в /var/lib/mysql/mysql  ??? докато файловете на някоя база стоят в  /var/lib/mysql/bazata_mi
Ама ти казваш че копираш всичко.
« Последна редакция: Яну 23, 2019, 13:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

• Участник
    • Профил
« Отговор #17 -: Яну 23, 2019, 13:29 »
Цитат

Сравни и пермишъните!
file.frm
file.MYD
file.MYI

А иначе системните таблици стоят в /var/lib/mysql/mysql  ??? докато файловете на някоя база стоят в  /var/lib/mysql/bazata_mi
И при мен на 16.04 са същите пътища, и при innodb таблици, файловете са ми по 2:
*.frm
*.idb

Ако и при колегата са такива значи може и да се окажа прав, че е заради innodb-то.
Активен

sedimalko

• Участник
  • Публикации: 16
    • Профил
« Отговор #18 -: Яну 23, 2019, 13:43 »
Относно PHP лимитите:

Не разбрах какво общо имат с копирането на база посредством файлове, но виж тези всичките дали са вдигнати (цифрите са примерни):
Код:
max_execution_time    6000
max_input_time    3000
max_input_vars    20000
memory_limit    5072M
upload_max_filesize 256M
max_file_uploads    200
output_buffering    1    1
post_max_size 4048M
След като направиш промените направи едно phpinfo.php и ги провери дали въобще се отразяват:
Код
GeSHi (PHP):
  1. <?php
  2. ?>

Пак казвам не знам защо ти са, но ако удряш лимит може да е различен от размер.

Относно копирането на бази:

Има огромно значение какви са:
Цитат
Copying is very simple for MyISAM and completely 100% risky (near suicidal) with InnoDB.
За повече подробности:
https://serverfault.com/questions/367255/linux-mysql-is-it-safe-to-copy-mysql-db-files-with-cp-command-from-one-db-to

Относно лимитите незнам какво пречи да бъде увеличен размера. Просто го споменат тъй като при импорт чрез phpmyadmin където при дефолт е 2МБ и не веднъж съм имал проблем при импортване на по големи таблици. И незнам кое с кое има общо тъй като не съм имал проблеми и не ми се е налагало да ровя толкова задълбочено.
Реших че след като неможе през phpmyadmin да импортне повече от 2МБ файл, как тогава същия ще може да зареди файл 200+ MБ.
Да кажем моя грешка че го споменах. Но видях че и бази данни над 2 MБ има проблем. Съвпадение или не.

За размерите след малко ще проверя като почна всичко от начално 1х1. Може да съм пропуснал да увелича някой стойности.

Да сигурно има значение какви са. Мисля че и 2-те са InnoDB. Има ли начин да ги проверя след като неможе да пусна стария сървър?
https://imgur.com/a/ViqfWho
Активен

sedimalko

• Участник
    • Профил
« Отговор #19 -: Яну 23, 2019, 13:51 »
Да. И при мене е Ubuntu-Mate 16.04.
Файловете който виждам са:
*frm
*ibd

и няколко има друг формат

language.MYD
language.MYI
phrase.MYD
phrase.MYI
userfield.MYD
userfield.MYI

Активен

makeme

• Участник
    • Профил
« Отговор #20 -: Яну 23, 2019, 13:55 »
Innodb са колега. Извинявай ако съм прозвучал грубо с въпроса за дали има нещо общо.

Иначе, да точно така, тези лимити са за php-то за да може да наливаш по-долеми дъмпове през phpmyadmin. За наливане през конзолата (Naka мисля по горе беше дал пример) не важат. Ако работиш с phpmyadmin често, увеличи и другите които ти дадох.

Относно основната задача - имал съм подобен проблем. Не се сещам точно как го оправих, но беше с доста четене. Innodb има някакви статуси  и прочие, които трябва да се променят иначе само с копиране не тръгва.
Може да прочетеш линка, който ти дадох:
https://serverfault.com/questions/367255/linux-mysql-is-it-safe-to-copy-mysql-db-files-with-cp-command-from-one-db-to
както и:
https://serverfault.com/questions/290991/copying-var-lib-mysql-files-over-resulted-in-innodb-corruption

Ако има някой експерт по mysql/maria, нека се изкаже и той.

Успех
Активен

sedimalko

• Участник
    • Профил
« Отговор #21 -: Яну 23, 2019, 13:57 »
Цитат

Сравни и пермишъните!
file.frm
file.MYD
file.MYI

Добре са и правата на папките. Ако не ги оправя излиза грешка в phpmyadmin.
chown -R mysql:mysql /var/lib/mysql/vb5
chmod -R 660 /var/lib/mysql/vb5
chown mysql:mysql /var/lib/mysql/vb5
chmod 700 /var/lib/mysql/vb5

Да стоят по папки /var/lib/mysql/imeto_na_bazata.
Опитах и цялата папка където са и другите файлове  /var/lib/mysql/*
Активен

sedimalko

• Участник
    • Профил
« Отговор #22 -: Яну 23, 2019, 14:09 »
Innodb са колега. Извинявай ако съм прозвучал грубо с въпроса за дали има нещо общо.

Иначе, да точно така, тези лимити са за php-то за да може да наливаш по-долеми дъмпове през phpmyadmin. За наливане през конзолата (Naka мисля по горе беше дал пример) не важат. Ако работиш с phpmyadmin често, увеличи и другите които ти дадох.

Относно основната задача - имал съм подобен проблем. Не се сещам точно как го оправих, но беше с доста четене. Innodb има някакви статуси  и прочие, които трябва да се променят иначе само с копиране не тръгва.
Може да прочетеш линка, който ти дадох:
както и:
https://serverfault.com/questions/290991/copying-var-lib-mysql-files-over-resulted-in-innodb-corruption

Ако има някой експерт по mysql/maria, нека се изкаже и той.

Успех

Няма проблеми. То просто и аз не разбирам чак толкова какво правя. Гледам да го оправя ако мога. Чета-пробвам, чета-пробвам. Докато се оправи. Питам тук защото може да има и някой друго нещо което има значение и без него...
Радвам се даже че се вклучвате и опитвате да помогнете. Две глави мислят повече от една.
А успех... определено ще ми е нужен. Благодаря. Ще видя и линковете който сте дали.
Активен

sedimalko

• Участник
    • Профил
« Отговор #23 -: Яну 23, 2019, 14:17 »
А иначе как мислите. Дали има шанс да се оправи работата с тези бази?
Аз почти изгубих надежда :-[.

И между другото като заговорихте за размери и MyISAM/InnoDB се сетих за друго нещо.
Ако инсталирам на един сървър същата версич vBulletin, и там когато ме пита за InnoDB или друга да избера да видя каква е без да я сменям. Защото по принцип не ги пипам. Просто продължавам към следващата стъпка. Да напиша няколко теми за да минат размера на базата данни над 10 МБ място, и да прехвъря базата данни на друг сървар за да видя дали ще тръгне?

Ако тръгне проблема няма да е в MyISAM/InnoDB. Проблема е във папката която по някаква причина все пак се е прецакала.
Или може би на друго място да е проблема.
« Последна редакция: Яну 23, 2019, 14:22 от sedimalko »
Активен

makeme

• Участник
    • Профил
« Отговор #24 -: Яну 23, 2019, 14:29 »
А иначе как мислите. Дали има шанс да се оправи работата с тези бази?
Аз почти изгубих надежда :-[.

И между другото като заговорихте за размери и MyISAM/InnoDB се сетих за друго нещо.
Ако инсталирам на един сървър същата версич vBulletin, и там когато ме пита за InnoDB или друга да избера да видя каква е без да я сменям. Защото по принцип не ги пипам. Просто продължавам към следващата стъпка. Да напиша няколко теми за да минат размера на базата данни над 10 МБ място, и да прехвъря базата данни на друго място да видя дали ще тръгне?

Ми принципно има шанс. Както казах и аз съм го ял, но беше преди повече от 5 години и не помня точния случай. Просто от тогава съм запомнил че ако някой не настоява за innodb препоръчвам mysam :)
Общо взето от единия линк разбирам, че при всичко по дефулт с копиране на /var/lib/mysql и на my.cnf  (при мен е симлинк в /etc/mysql)трябва да тръгне. Разбира се то така е написано че се подразбира и всички конф файлове. Например в моето my.cnf  има:
Код:
!includedir /etc/mysql/conf.d/
!includedir /etc/mysql/mysql.conf.d/
така че предполагам и тях, както и ако има други include нататък.
 Като се зачетеш обаче:
Код:
The crucial parameters are your InnoDB log size/count/etc, and file-per-table -- if they're different, you really ain't going nowhere
което е малко извън моята експертиза и за това помолих, ако има някой който се занимава с бази да напише как/къде са тези неща.

ПП: Този https://dba.stackexchange.com/questions/16875/restore-table-from-frm-and-ibd-file#16911 има и 2 линка с отговори какво се прави ако тези специфични мета данни за innodb не отговарят.
« Последна редакция: Яну 23, 2019, 14:59 от makeme »
Активен

jet

• Участник
  • Публикации: 1787
  • Distribution: debian sid
  • Window Manager: kde
    • Профил
« Отговор #25 -: Яну 23, 2019, 18:04 »
Надявам се, че не се опитваш да импортираш тези файлове от /lib през phpmyadmin
Фаилове можеш да импортираш само ако са издъмпени през MySQL (защото са двоични)
Също се надявам, че не копираш файловете през Уиндоус.
Активен

Linux: From WTF to OMG

sedimalko

• Участник
    • Профил
« Отговор #26 -: Яну 24, 2019, 17:20 »
Надявам се, че не се опитваш да импортираш тези файлове от /lib през phpmyadmin
Фаилове можеш да импортираш само ако са издъмпени през MySQL (защото са двоични)
Също се надявам, че не копираш файловете през Уиндоус.

Не. Не ги импортирам през phpmyadmin. Copy/paste с Live USB Ubutu-Mate 18.04.1 (Linux).

"Фаилове можеш да импортираш само ако са издъмпени през MySQL (защото са двоични)"
Kakво искате да кажите. Че по начина по който се опитвам да ги копирам няма как да стане? Пояснете моля че не Ви разбирам.
Активен

makeme

• Участник
    • Профил
« Отговор #27 -: Яну 24, 2019, 17:45 »
Малко объркващо стана, но общо взето казва че не можеш да импортираш (това дето го правиш през phpmyadmin или през конзолата, както предложи NAKA, тези файлове от /lib ). Не казва че няма да стане с копиране, ми просто да не се бъркат двете неща.
Активен

Naka

• Участник
  • Публикации: 2630
    • Профил
« Отговор #28 -: Яну 25, 2019, 10:59 »
Айде да оправим малко терминологията, че отначалото на темата е неясно.

Това е експорт/импорт или дъмп през тектови файл.

mysqldump --databases db_name > backup.txt.sql
mysql db_name < backup.txt.sql

и така трябва да се прави бакуп на база.

А другото, което го правиш през phpmyadmin, или scp или файлов менажер не е никакво импортиране а копиране на бинарните таблици. Ако mysql сърверите са спряни и са еднакви версии, се подразбира че новия ще опознае таблиците си и ще тръгне все едно нищо не е било. Моля те не го наричай импортиране, наричай го копиране, че се въртим в кръг [_]3

възможно е обаче понеже тока е спрял, оригиналният сървер не е бил спрял, таблиците да не са били в синхрон (не са били FLUSH-нати) нещо да е останало още в паметта И като предположи makeme, че това става с InnoDB таблиците и затова да се получават тези работи при новият сървер. Ако това е случая трябва да ги оправяш чрез тези линкове дето ги даде  makeme. Хората пишат че ставало.

« Последна редакция: Яну 25, 2019, 11:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

• Участник
    • Профил
« Отговор #29 -: Яну 25, 2019, 11:30 »

А другото, което го правиш през phpmyadmin, или scp или файлов менажер не е никакво импортиране а копиране на бинарните таблици. Ако mysql сърверите са спряни и са еднакви версии, се подразбира че новия ще опознае таблиците си и ще тръгне все едно нищо не е било. Моля те не го наричай импортиране, наричай го копиране, че се въртим в кръг [_]3

:)  [_]3

Същото като:
Цитат
mysqldump --databases db_name > backup.txt.sql
mysql db_name < backup.txt.sql

Но различно от копиране на файловете от системната mysql директория (миграция чрез копиране).
За това и по-горе казах че лимитите нямат нищо общо, понеже те са за PHP-то с което е написан и работи phpmyadmin (това дето пише: Максимум 50мб).

Самият mysql няма лимити за големината на файловете:
https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/table-size-limit.html
« Последна редакция: Яну 25, 2019, 11:43 от makeme »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
MySQL и PHP проблем
Настройка на програми
ivanatora 2 2641 Последна публикация Фев 27, 2004, 17:16
от ivanatora
Perl + CGI,DBI + Mysql ili PHP + Mysql
Общ форум
jica 3 2819 Последна публикация Сеп 07, 2004, 17:02
от jica
Mysql проблем със стартирането(mysql.sock missing)
Настройка на програми
coveka 6 4402 Последна публикация Мар 01, 2008, 22:02
от coveka
Mysql: can't connect to local mysql server
Настройка на програми
wonder 1 3099 Последна публикация Мар 16, 2008, 01:17
от neter
PHP / Mysql проблеми - mysql server has gone away
Web development
gat3way 9 3247 Последна публикация Май 29, 2012, 18:50
от Neo2SHYAlien