Автор Тема: Работа за лятото  (Прочетена 7737 пъти)

fenix94

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Работа за лятото
« -: Mar 15, 2012, 00:33 »
Здравейте,
не съм сигурен, дали на тази тема и е тук мястото, но ако има проблем се надявам някой да ми насочи, къде трябва да я преместя и ще го направя с удоволствие.
Сега съм 11. клас и си мисля лятото да работя. Много ми се иска да е в разработката на софтуеър. Нямам желание да работя като продавач в магазин на морето или като аниматор в някой хотел, не че не искам да хвана тен на морето, но предпочитам да натрупам малко опит, а и да вържа контакт с някой друг програмист по предпочитание с няколко години по-голям от мен(, което мисля, че ще ми помогне с кариерните преспективи), като се има предвид,че булшинството от съучениците ми искат да станат доктори и мениджъри и едно момиче режисйорка, с която се разбирам най-добре от всички май, все пак както казва ерик реймонд - програмистите( той говори в частност за хакерите, но те според мен не се различават много от програмиста) са доста креативни хора.
След ненужната информация, с която ве засипах, искам да попитам към кои езици да се насоча. Пайтън е лесен за учене и вече имам базисни знания на него, също така на С и Паскал.
Може би по-голямата част от фирмите и компаниите, които ще попитам ще ми откажат, защото не търсят неуко момче за 2 месеца, но дано да се намери фирма, която да ме наеме. Готов съм да им се отплатя за жеста с много, хъс, ентусиазъм,старание и желание за попиване на информация.
Ако някой може да ме посъветва, къде да търся освен джобс или на коя фирма да пиша, ще му бъда благодарен.
П.С.: Питам за София
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #1 -: Mar 15, 2012, 01:38 »
Едно добро начало
 http://www.nakov.com/books/
Особено главите след 19
Ако нещо не ти е ясно след това може да почнеш отначало.
Конкретния език не е толкова важен колкото платформата.
След това ако имаш интерес може да продължим и с книгата за. Нет
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #2 -: Mar 15, 2012, 10:43 »
Потърси в сайтовете за работа какво се търси най-много и си реши какво искаш да учиш.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #3 -: Mar 15, 2012, 15:40 »
Едно добро начало
 http://www.nakov.com/books/
Особено главите след 19
Ако нещо не ти е ясно след това може да почнеш отначало.
Конкретния език не е толкова важен колкото платформата.
След това ако имаш интерес може да продължим и с книгата за. Нет
Малко офтопик ,но обърнах внимание на следния абзац от линка който си дал  за C# 
 "PHP е извес­тен като езикът на "мазачите" в професията на софтуерните разработ­чици, защото повечето PHP програмисти пишат ужасно некачествен код. Поради склон­ността да се пише некачествен, лошо структуриран и лошо организиран програмен код цялата концепция на езика и платфор­мата PHP се счита са сгрешена и сериозните фирми (като например Microsoft, SAP и Oracle и техните партньори) я отбягват. По тази причина, ако искате да станете сериозен софтуерен инженер, започнете от C# или Java и избягвайте PHP (докол­кото е възможно).

PHP си има своето приложение в света на програмирането (например да си направим блог с WordPress, малък сайт с Joomla или Drupal или дискусионен форум с PhpBB), но цялата PHP платформа не е така зряла и добре организирана като .NET и Java. Когато става дума за не-уеб базирани приложения или големи индустриални проекти, PHP изобщо не е сред възможностите за избор. За да се ползва коректно PHP и да се разработват профе­сионални проекти с високо качество е необходим много, много опит. Обикновено PHP разработчиците учат от самоучители, статии и книги с ниско качество и заучават вредни прак­тики и навици, които след това е много..."
  Интересно ми е да чуя мнението и на останалите от форума относно този цитат по-горе.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

bot

  • Гост
Re: Работа за лятото
« Отговор #4 -: Mar 15, 2012, 17:31 »
 Имайки предвид квалификациите и опитът на автора без да съм специалист по изредените езици смятам че може да му се вярва.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Работа за лятото
« Отговор #5 -: Mar 15, 2012, 17:44 »
Успех.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Intel

  • Гост
Re: Работа за лятото
« Отговор #6 -: Mar 15, 2012, 18:36 »
Тези дни много си мислех над тази тема и се чудех, че работодателите едва ли гледат на сериозно на такива хора. Аз съм 12 клас (и смятам скоро да предприема нещо след завършването), работил съм във фирми, но не фирми като фирми, ако ме разбираш (да не говорим, че като съм нямал години нито стаж се е водило, нито нищо, най-много една препоръка да барна, а тя така или иначе може да се напише от всеки - тоест малко фалшива работа). Отивайки в големия град нещата ще се променят. Някой частник може и да прежали липсана на висше, но повечето едва ли реагират сериозно като видят егн-то, въпреки, че 10-на ще те отхвърлят, друг ще те вземе :) Интересно ще ми е по-опитните да се изкажат.
« Последна редакция: Mar 15, 2012, 18:39 от Intel »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Работа за лятото
« Отговор #7 -: Mar 16, 2012, 01:35 »
А сега де - Светлин Наков или Тъмнин Наков го е писал това. Тия са като Джекил и Хайд, не е работа...
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #8 -: Mar 16, 2012, 01:39 »
Относно ПХП, също както и Моно и на още няколко места си личи непознаването на материята от авторите, но чест им прави че поне са споменали и „конкуренцията” - много други на тяхно място се самозабравят до такава степен че направо я забравят „конкуренцията”. Аз затова предложих да започне(те) от глава 19 където се обясняват някои общи принципи и методи в професията и едва след това - ако още има(те) интерес може да се започне да се чете книгата от самото начало т.е. ако има интерес конкретно към С# младежа.
Инак с какъв език ще се започне не е чак толкова важно - когато се наложи лесно се сменя. Според мен по-важно е да се залага на добър софтуерен дизайн и да се учи нов език ако трябва отколкото например (само) С#, че знаете ли колко е модерен само него ще ползвам. Според мен това не е печеливша стратегия - да научиш само един език (колкото и да е добър и съвременен) и само с него да си търсиш работа.. цял живот.

ПП Говоря от личен опит. Вече 25-30 г. се занимавам с разработка на софтуер.
Добре че попита младежа и тъй и инак (особено ако се захване с т'ва) един ден ще разбере, че понякога и „динозаврите” са прави и как са оцелели толкова дълго.
 http://www.mischel.com/rants/syntaxophilia.htm

Я то даже си имало и термин за това „синтаксофилия” ;-)

 So experienced programmers and technical leads are left with arguments that begin with "In my experience" and end with the syntaxophiliac walking away muttering obscenities about dinosaurs.

Terminal syntaxophilia (TS) is a disease that dooms a programmer to a lifetime of implementing cool new technologies in poorly-designed, buggy products that rarely see version 1.0-much less version 2. The only known cure is experience. After consistently failing while the dinosaurs consistently ship on time, reasonably bright syntaxophiliacs come to realize that we dinosaurs know a thing or two about developing software-one of which is that the proper time to use new language features is during the implementation phase, after a solid design has been completed.

TS: You catch it from yourself. And the cure is up to you.

ППП и малко встрани от темата: „шлюзчо” разбрахме каква ти е старата машина - дано се отървеш от нея ами похвали се барем каква е новата.
« Последна редакция: Mar 16, 2012, 02:48 от remotex »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Работа за лятото
« Отговор #9 -: Mar 16, 2012, 02:01 »
Старата е по-бавна от новата, не е интересно :)

Аз иначе някой ден когато стана динозавър мисля да си направя академия и да подбия пазара. Ще е много иновативно начинание и въобще the best thing since wrestling.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #10 -: Mar 16, 2012, 02:40 »
Предложих точно тази книга защото става за начинаещи... инак езикът с който се почва не етолкова важен (ако смята да се задържи на това поприще колегата де)... и аз навремето почнах с Бейсик, но полсе бързо се преориентирах и после периодично сменях езиците... за да стигна до С# сега - засега... малей докъде я докарах, а?  ;)

Старата е по-бавна от новата, не е интересно :)

Дааа, защото кой знае как си я натоварил  :o

Малей ако знаеш на работа миналата седмица как натоварих(ме) жицата (1 Гб) чак доставчика ни поряза.. ама питаме шефа (даже няколко пъти) той вика - Давай на макс да го видим какво може "прототипа" ... та така.

ПП Извинявам се за отклонението от темата - надявам се колегите ще простят.

А и нямам нищо общо нито с "Тъмната" нито "Светлата" страна, нито със светлото пиво имам приказка.... освен леката фонетична прилика - на мен презимето ми е Начев докато... предполагам там ...фамилията е Наков.
« Последна редакция: Mar 16, 2012, 02:44 от remotex »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Работа за лятото
« Отговор #11 -: Mar 16, 2012, 09:16 »
Майтапя се, нямам нищо против светлата страна и тъмната. Не съм чел въпросните книги, но това е леко грубо като за въведение в програмирането :) Прозвуча точно като "зарежете ги тези глупости и елате в академията да ви направя дотнет нинджи за да пердашите мазачите" :)

А иначе _наистина_ е по-бавна в зависимост от workload-а и което е по-лошо, нямах никаква идея преди да закупя новата железария. На AMD някой трябва да им набие канчето задето така лъжат, а аз съм идиот че не чета достатъчно преди да давам пари :) Те са баш мазачите - лъжат и мажат :)


Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #12 -: Mar 16, 2012, 15:48 »
Точно затова я предложих - като за начало става.. иначе както се казваше вв един стар виц „нинджата не читател, нинджа писател” ..или май беше и за чукчата.. иначе нямам друго обяснение защо книгата им още бъка с толкоз грешчици.. но както казах за начинаещи става.
Основните принципи са важни, а тях трудно може да ги сбърка човек.

ПП и аз така се попрекарах с който АМД като има малко процеси се оказа (впоследствие разбрах), че то ги сдвоява ядрата и вместо 6 ги вижда като 3 но много по-бързи ама а съм му пуснал например distributed.net клиент и стават 6 и то доста по-бавни.. .а и вентилаторчето друга песен запява
„земля в ильуминаторе, земля в ильуминаторе видна”....
Хе-хе иска му се ;-)
Лек ден на всички Ви желая и успех в намирането на работа през лятото!
« Последна редакция: Mar 16, 2012, 15:50 от remotex »
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Работа за лятото
« Отговор #13 -: Mar 16, 2012, 17:06 »
На AMD някой трябва да им набие канчето задето така лъжат...

и аз така се попрекарах с който АМД като има малко процеси ...

Мале, ако ви чуе Роко, жална ви майка с тази АМД ерес  >:D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Работа за лятото
« Отговор #14 -: Mar 16, 2012, 21:40 »
Цитат
ПП и аз така се попрекарах с който АМД като има малко процеси се оказа (впоследствие разбрах), че то ги сдвоява ядрата и вместо 6 ги вижда като 3 но много по-бързи ама а съм му пуснал например distributed.net клиент и стават 6 и то доста по-бавни.. .а и вентилаторчето друга песен запява

Това ме навява на мисълта че не съм първия преебан :) Преживях средно изразена форма на дежа вю докато четох това :)

Добре де, има поне малко позитивни новини. 40% по-бързо се гърчи, след големи клизми и сране по кода :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon