Автор Тема: Raid5 проблем  (Прочетена 1472 пъти)

jm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 56
    • Профил
    • WWW
Raid5 проблем
« -: Jan 27, 2007, 00:06 »
Днес на една машина с 3xHITACHI 80GB/SATA трябваше да инсталирам CentOS 4 с RAID5 масив. При инсталацията ми изписва, че само RAID1 масив може да boot. Направих Software RAID Partition 3x100MB (от всеки диск по 100МВ), които обединих по-късно в RAID1 Partition с Mount Point '/boot'. След това 3х1500МВ, и останалото за '/' Mount Point. Инсталацията мина успешно, но след reboot-a не зареди нито GRUB, нито изписа някаква грешка. След това промених масива от RAID5 на RAID1 (2x80GB). Инсталирам всичко както трябва, но пак уви... изписа само GRUB и до там. С Fedora 5 и Fedora 6 проблемът е пак същият. Дъното е от K8 серийте на Gigabyte с nForce 440 Chipset и RAID Controller-a е на дъното. Процесора е някакво AMD 3000+ 64bit S939. Извинявам се, ако има такава предишна тема, но ми е много спешно. Благодаря предварително.
Активен

urud

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Raid5 проблем
« Отговор #1 -: Jan 27, 2007, 00:44 »
Какво имаш в /boot/grub/menu.lst?
Как ти изглежда масива?
Активен

jm

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 56
    • Профил
    • WWW
Raid5 проблем
« Отговор #2 -: Jan 27, 2007, 10:47 »
Незнам. Не boot-ва въобще. Как мога да го видя, и какво трябва да търся?
Активен

teleport

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 134
    • Профил
Raid5 проблем
« Отговор #3 -: Jan 27, 2007, 11:27 »
Вчера инсталирах сървър с Centos 4.4, 2xHitachi 250Gb. boot и / са на raid1 и има 2 swap партишъна. Идеята ми беше двата диска да са напълно огледални.

Графичните глезотий не могат да сътворят такава конфигурация, така че го направих на ръка. Ето приблизителната последователност.

Пуска се инсталацията и се следва докато се стигне до избора "Autopartition, DiskDruid, ...". Минава се в конзолата ( alt+F2 ).

# fdisk /dev/sda
Трия всички партишъни. Създавам primary партишън с номер 1 и размер +160M, primary партишън с номер 2 и размер +2048M и primary партишън с номер 3 и цялото станало пространство. Променям типа на създадените партишъни ( t ). 1 и 3 стават fd (Linux raid auto), 2 става 82 (Linux swap). Записвам ( w ).
Тази операция се повтаря със същите параметри на втория хард.

Създавам си раида ( при мен raid1 ).
# mdadm --create -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/sda1 /dev/sdb1 ==> това ми е /boot
# mdadm --create -l 1 -n 2 /dev/md1 /dev/sda3 /dev/sdb3 ==> това ми е /

Връщам се в инсталацията ( alt+F1 или alt+F7 ). Пускам DiskDruid, обяснявам му че md0 ми е /boot и искам да бъде форматиран като ext3. Същото с md1: / и искам да е форматиран с ext3. Инсталацията завършва успешно и рестартирам. Изчаквам половин час MD да синхронизира раидовете и след това убеждавам grub да се инсталира и на /dev/sdb.

Двата харда са напълно огледални и всеки един от тях ще стартира.

Ако целта е raid5 тогава се променя само създаването на md, примерно:

# mdadm --create -l 5 -n 3 /dev/md0 /dev/sda1 /dev/sdb1 /dev/sdc1

Тази операция съм я повтарял няколко пъти вече и нямам проблем. Ако за тест изключа единия хард, стартирам centos и след това го рестартирам и закача отново харда то системата стартира и работи нормално, с изключение неизбежното синхронизиране на втория хард което е сравнително бавно ( но зависи основно от хардуера/хардовете ).
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
>2tb raid5 ?
Хардуерни и софтуерни проблеми
cozmo 3 1916 Последна публикация Oct 29, 2007, 21:54
от gat3way
Freebsd 6.2 и raid5
Хардуерни и софтуерни проблеми
mrowcp 9 2238 Последна публикация Mar 11, 2008, 14:04
от laskov