Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11   Надолу

Автор Тема: Коя е най-благоприятната версия на Linux за сървъри?  (Прочетена 32956 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гейта много точно му го каза! Няма лошо в това да искаш да правиш бизнес и да търсиш безплатна помощ, но преди това трябва доста да почетеш за да не задаваш съвсем елементарни и ламерски въпроси.
Не става така от днес за утре, че и безплатно. Да не говорим, че след като искаш безплатна помощ, трябва и ти да си готов да помагаш на другите които имат проблеми които са в твоята компетентност.
Аз лично му пожелавам да забогатее от Линукс и да доведе последователи, но при тези начални знания не се очертава в скоро време, че и подхода му към нещата е съвсем грешен!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
/etc/init.d/networking restart
Това отдавна се води, че не работи. Редно е да се ползва ifup/ifdown (уж). Най-сигурно (ама аз съм лаик, де) е рестарт на машината.

В ролята ми на модератор искам да ви припомня, че:
1. Това е секцията за идеи и мнения
2. Точка 6 от Правилата си важи
3. Точка 4 също си важи. В частност тя значи и, че, ако не ви се занимава с даден проблем, просто можете да замълчите, вместо да обяснявате защо не ви се занимава. :)
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Тези сървъри който ще пускам(CS 1.6, Minecraft) чрез конзола ли ще ги пускам и управлявам?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ем кой да знае ? Ако ти самия не си хаберлия, какво ще пускаш - то кой да знае ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Ем кой да знае ? Ако ти самия не си хаберлия, какво ще пускаш - то кой да знае ?

Какво по-точно искаш да знаеш ?
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Как да те разбере човек какво искаш да ми кажеш като пишеш свой думи които само ти си ги разбираш???
10-12 сървъра да пускам пак е файда? но ще ми е по лесно с графична среда? Говоря за CS 1.6, Minecraft, само за начало после като разуча повече нещата за Linux ще сложа друга операционна система. Ubuntu или Debian ? (Затова питах дали Debian може да пускам сървъри с графична среда)??
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Как да те разбере човек какво искаш да ми кажеш като пишеш свой думи които само ти си ги разбираш???
10-12 сървъра да пускам пак е файда? но ще ми е по лесно с графична среда? Говоря за CS 1.6, Minecraft, само за начало после като разуча повече нещата за Linux ще сложа друга операционна система. Ubuntu или Debian ? (Затова питах дали Debian може да пускам сървъри с графична среда)??

balabane, сега става ли ти ясно за какво говорех онзи ден :)

@nakaataa
шемет, давай го по-кротко на завоите, че така никой няма да иска да ти помогне. правиш ли изобщо разлика между операционна система и дистрибуция, че си тръгнал сървъри да инсталираш?

и за да не кажат,  че съм встрани от темата -- опитай и Centos, освен Debian и Ubuntu ;)

btw, в youtube също се намират уроци как се инсталира сървър за Counter Strike -- надявам се поне с английския да си добре.
Активен

the lamer's team honourable member

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Според мен всяка Линукс дистрибуция е подходяща за сървър, била тя със или без графична среда. Всичко зависи от зад клавиатурното устройство. Аз не търкалям сървъри, но на мен ми е удобно с Red Had базирани дистрибуции и бих си избрал такава, защото са ми удобни, не защото са по-добри или лоши от дебианските. Всеки, който иска да "прави" сървър, какъв безумен глагол, да седне поне 1-2 седмици да поработи с Линукс има толкова много клипчета в Youtube с командите с всичко само да има кой да се интересува.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами според мен не всяка е подходяща. Например Федора, Опънатата Сузи и Магея според мен са далеч от нужното на сървър. Сървъъра не е просто да имаш в пакетната система Апаш, Мъсял и Постфикс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Как да те разбере човек какво искаш да ми кажеш като пишеш свой думи които само ти си ги разбираш???
10-12 сървъра да пускам пак е файда? но ще ми е по лесно с графична среда? Говоря за CS 1.6, Minecraft, само за начало после като разуча повече нещата за Linux ще сложа друга операционна система. Ubuntu или Debian ? (Затова питах дали Debian може да пускам сървъри с графична среда)??
Мисля, че ти имаш доста различно понятие за сървър от повечето хора тук (особено администраторите). Докато хората си мислят за „сървър“ като за машина или услуга (web сървър, database сървър, mail сървър, dns, dhcp и т.н.), за теб изглежда, че „сървър“ е синоним на „game сървър“.

По принцип мисля, че съветите, дадени ти тук, са в контекста на общото значение на термина „сървър“, но в случая надали това е проблем. Все пак, имай пред вид коректния изказ, за да не стават подвеждания.

Искам да те попитам докъде си стигнал - има ли вече постоянен интернет на машината? Ако да, пробвал ли си да си инсталираш допълнителни програми (вкл. графичната среда, която толкова живо те интересува)? Имаш ли нужда от някакви връзки към материали за четене?

Конкретно за CS сървър има доста теми (държим ги в раздела „Игри за Linux“). Включително имаше теми, в които са цитирани указания стъпка по стъпка (нямам представа доколко са актуални, обаче). Потърси ги, прочети ги първо и после можеш да попиташ за пояснения.

И по въпроса дали CS сървъра се пуска с команди в терминала или с цъкане на прозорчета и бутончета - по моите наблюдения над гореспоменатите теми е с команди в терминала. Нямам представа дали има варианти с цъкане. Мисля, че повечето хора тук предположихме, че си проучил този въпрос, преди да „скочиш в дълбокото“.
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Цитат
Искам да те попитам докъде си стигнал - има ли вече постоянен интернет на машината? Ако да, пробвал ли си да си инсталираш допълнителни програми (вкл. графичната среда, която толкова живо те интересува)? Имаш ли нужда от някакви връзки към материали за четен

Пуснах рутер и изкарах кабел от него към машината с линукс ,но не знам как да си пусна Интернет или по точно да си го настроя някои ако може да помогне.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Цитат
Искам да те попитам докъде си стигнал - има ли вече постоянен интернет на машината? Ако да, пробвал ли си да си инсталираш допълнителни програми (вкл. графичната среда, която толкова живо те интересува)? Имаш ли нужда от някакви връзки към материали за четен

Пуснах рутер и изкарах кабел от него към машината с линукс ,но не знам как да си пусна Интернет или по точно да си го настроя някои ако може да помогне.

Не даваш информация как е настроен рутера, затова ето два варианта. ethN го заменяш с правилното име на интерфейса.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ако си натроил DHCP сървър на рутера

За начална проба (т.е. след restart най-вероятно няма да остане валидна):

1. Пускаш настройка от DHCP клиента:
Код:
dhclient ethN

2. Проверяваш IP адреса дали е правилния:
Код:
ifconfig ethN
(съветвам те да си сложиш на рутера DHCP reservation за мак адреса на ethN)

3. Проверяваш дали gateway-я е правилния:
Код:
route -n

4. Проверяваш DNS-ите:
Код:
cat /etc/resolv.conf

5. После почваш ping по схемата:
 5.1. Към localhost
 5.2. Към gateway-я (рутера)
 5.3. Към външен сайт по IP (напр. 8.8.4.4)
 5.4. Към външен сайт по domain (напр. google.com)

Ако някъде нещо е не наред, напиши точно какво се е изписало при всяка една от командите.

Чак след като тази процедура е изцяло успешна, може да си направиш настройката за постоянно. Редактираш файла /etc/network/interfaces и частта за интерфейса я преправяш по следния начин:
Код:
auto ethN
iface ethN inet dhcp
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ако машината няма да ползва рутера за DHCP сървър

Указанията са за /24 мрежа от 192.168.0.0/16. Ако избереш друг вариант за частната си мрежа, променяш съответните адреси и маски.

За начална проба:

1. Конфигурираш IP адресa на интерфейса
Код:
ifconfig ethN 192.168.X.Y/24

2. Задаваш default gateway:
Код:
route add default gw 192.168.X.Z
(192.168.X.Z е адресът на вътрешния интерфейс на рутера)

3. Заменяш съдържанието на /etc/resolv.conf, за да укажеш избраните от теб DNS сървъри, които да се ползват. Ето пример с адресите на сървърите на Google:
Код:
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
Можеш да ползваш някои други отворени DNS сървъри, сървърите на доставчика ти или някои други, които харесваш.

4. После почваш ping по схемата:
 4.1. Към localhost
 4.2. Към gateway-я (рутера)
 4.3. Към външен сайт по IP (напр. DNS сървъра)
 4.4. Към външен сайт по domain (напр. google.com)

Ако някъде нещо е не наред, напиши точно какво се е изписало при всяка една от командите.

Чак след като тази процедура е изцяло успешна, може да си направиш настройката за постоянно. Редактираш файла /etc/network/interfaces и частта за интерфейса я преправяш по следния начин:
Код:
allow-hotplug ethN
auto ethN
iface eth1 inet static
    address 192.168.X.Y
    netmask 255.255.255.0
    gateway 192.168.X.Z
    network 192.168.X.0
    broadcast 192.168.X.255
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

За текстов редактор може би е най-добре да ползваш nano, тъй като отдолу има лентичка с клавишните комбинации за различните функции.
Активен

nakaataa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Windows 7, Linux Debian
    • Профил
Абсолютно на всяка команда ми излиза “командата не е открита„ кабела от рутера които изкарах го бях вкарал в машината и лампичките светиха.

« Последна редакция: Apr 04, 2013, 10:20 от nakaataa »
Активен

lunarvalley

  • Гост
аз не че разбирам много от Линукс, ама може да пробваш да се логнеш като root

освен това, погледни внимателно какво ти написаха по-горе и обърни внимание дали пишеш

/etc/resolv.conf

или

/etc/resolv/conf
« Последна редакция: Apr 04, 2013, 10:43 от lunarvalley »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Абсолютно на всяка команда ми излиза “командата не е открита„...
Така е, защото такива команди или няма, или потребителя няма право да ги изпълни и за него ги няма.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11   Нагоре
« назад напред »