Автор Тема: Как да пусна интернета на Linux Debian 5  (Прочетена 3207 пъти)

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Здравейте , колеги.Току що инсталирах системата с графична среда но проблема е че не мога да пусна интернета.Ровех на всякъде но не и не...На кабел съм.Ако е възможно да ме светнете.По принцип получавам ип адрес-а автоматично..Но искам да ме информирате също как да го пусна когато знам данните....
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #1 -: Apr 08, 2013, 15:45 »
Здрасти! Тези дни в една друга тема се опитах да напиша указания за справяне от терминала: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=44563.msg262141#msg262141

Имаш и алтернативен вариант, щом вече имаш графична среда. Еднократно си пускаш нета (както пише в онази тема) и си инсталираш network-manager. През него ще можеш да си нацъкаш нещата.

//offtopic
Защо Debian 5 (lenny)? Той или вече не се поддържа, или скоро ще спре да се поддържа...
Активен

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #2 -: Apr 08, 2013, 15:50 »
Добре де как да го пусна , когато автоматично ми генерира ип т.н.??Иначе когато знам всички данни за другият ми интернет добре темата ще ми свърши работа..
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #3 -: Apr 08, 2013, 16:00 »
Добре де как да го пусна , когато автоматично ми генерира ип т.н.??Иначе когато знам всички данни за другият ми интернет добре темата ще ми свърши работа..
Съжалявам, не разбирам. :)

Аз разбрах, че става въпрос за „онзи тип Интернет“ (DHCP), при който си слагаш кабела в картата и всичко се настройва автоматично и потича. Ползва се от някои доставчици (само трябва да ги информираш, ако е сменена картата, в която влиза кабела, за да си маркират новия MAC адрес в базата), ползва се обикновено и ако кабелът на доставчика влиза в твой рутер.

Някои доставчици пък ти дават директно IP адрес, маска, адрес на гейтуей и на DNS сървъри, които статично да си зададеш.

Другото, с което съм се сблъсквала се казва pppoe и е такова, при което доставчикът ти дава usename и парола.

При тебе някое от тези трите ли е или е нещо различно?
Активен

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #4 -: Apr 08, 2013, 16:05 »
Точно първото.Слагам кабела и автоматично се конфигурира..Проблема е че не мога да намеря самата система за да го наглася..При инсталирането когато търсеше мрежа  натиснах опцията конфигуриране "По-късно"...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #5 -: Apr 08, 2013, 16:06 »
Здравейте , колеги.Току що инсталирах системата с графична среда но проблема е че не мога да пусна интернета.Ровех на всякъде но не и не...На кабел съм.Ако е възможно да ме светнете.По принцип получавам ип адрес-а автоматично..Но искам да ме информирате също как да го пусна когато знам данните....
Връзката pppoe ли е ?
Доставчикът записал ли ти е mac адреса на мрежовата карта ?
Как си инсталирал - от DVD,CD или мрежова инсталация?
Защо Lenny, а не Squeeze ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #6 -: Apr 08, 2013, 16:17 »
Точно първото.Слагам кабела и автоматично се конфигурира..Проблема е че не мога да намеря самата система за да го наглася..При инсталирането когато търсеше мрежа  натиснах опцията конфигуриране "По-късно"...
Ами супер. Значи първата част от поста е за теб:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

За начална проба (т.е. след restart най-вероятно няма да остане валидна):

1. Пускаш настройка от DHCP клиента:
Код:
dhclient ethN

2. Проверяваш IP адреса дали е правилния:
Код:
ifconfig ethN
(съветвам те да си сложиш на рутера DHCP reservation за мак адреса на ethN)

3. Проверяваш дали gateway-я е правилния:
Код:
route -n

4. Проверяваш DNS-ите:
Код:
cat /etc/resolv.conf

5. После почваш ping по схемата:
 5.1. Към localhost
 5.2. Към gateway-я (рутера)
 5.3. Към външен сайт по IP (напр. 8.8.4.4)
 5.4. Към външен сайт по domain (напр. google.com)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Забележи, че имаш само една нужна команда (dhclient), останалото са неща за пробване на свързаността. Т.е. спокойно всичко от т. 2 нататък можеш да го замениш с едно просто отваряне на браузър и проба дали се отварят сайтове.

И не забравяй да пишеш не ethN, а което там ти е номерчето. Ето как да го видиш:
Код:
mara@OVNIWatermelon:~$ /sbin/ifconfig -a
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:e0:4c:03:e8:11 
          inet addr:192.168.1.2  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          ...

eth1      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:13:8f:cc:85:28 
          BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          ...
lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          ...
Това е ситуацията при мен - имам две мрежови карти, системата ги е кръстила eth0 и eth1, на всяка е изписан МАК адреса, ако ти трябва да го кажеш на доставчика или да си различиш картите. Едната е конфигурирана (там, където ѝ пише адрес и т.н.), а другата - не. Пусни командата при теб и, особено ако имаш само една карта, ще се ориентираш как се казва.

Това ще ти трябва, за да си пуснеш еднократно интернета. От тук нататък, както казах, имаш два варианта - да редактираш един файл или да си инсталираш network-manager, за да може винаги като се псуне машината, Интернетът да се конфигурира автоматично.
Активен

SSH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #7 -: Apr 09, 2013, 14:11 »
Пуснах го..Благодаря ви.Но имам друг проблем.При инсталаця на
open ssh server, ми изписва това:

Смяна на носител: сложете диска с етикет
 „Debian GNU/Linux 5.0.4 _Lenny_ - Official i386 CD Binary-1 20100131-18:53“
в устройството „/cdrom/“ и натиснете „Enter“
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: Как да пусна интернета на Linux Debian 5
« Отговор #8 -: Apr 09, 2013, 14:45 »
Ами то си пише. Имаш 2 варианта. Или слагаш диска или го инсталираш от интернет.
Ако избираш второто трябва да коментираш в /etc/apt/sources.list редовете:
# deb cdrom:[Debian GNU/Linux  .....
после apt-get update
Активен