Автор Тема: Вярвате или не вярвате в киберпънка?  (Прочетена 54488 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #45 -: Oct 09, 2020, 21:52 »
Не го вярвам това животно пънка, камо ли ако е кибер. Ако имало атомна война щели да оцелеят дроздовете, хлебарките и плъховете. Де ги дроздовете (косърите)? Смениха ги свраките в градовете и не са ония старите ами некви охранени и разплути, и нагли, и оядени. За хлебарките и плъховете го вярвам.
И сега - ако има война и оцелеет человеци, то те няма да са сегашните, нормалните, ами ще са някви ... ммм нечовци, меко казано. Т.е. ще им казват човеци, ама те няма да са.
Според не помня кой бъдещите човеци, телата им, ще са изградени от ракови клетки, т.е. това няма да е болест, а нещо нормално за справяне с несгодите, ммм пак леко перефразирано. Пък в последно време умирането от рак е нещо често срещано, пък телата нещо не се нагаждат и не следват прогнозите.
;) Вероятно напролет ще имам по-оптимистични виждания.   ;D
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #46 -: Oct 09, 2020, 21:57 »
"Смениха ги свраките в градовете и не са ония старите ами некви охранени и разплути, и нагли, и оядени." - то тва май важи и за хората от градовете вече, хеле па сега с тоя локдаун ептен затлъстяхме - особено ония по върховете...


Ами да фащаме по некоя хакерка и да... хакаме (с цел отслабване и поддържане на формата)

Навремето, няма да забравя никога, имахме еднат такава хакерка (колежка от университета), на която и беха пратили един ПДФ ама забравили да вградят шрифтовете (ама много кофти шрифтове - полвината колеги ги нямахме) и като видяхме че тя обиколи бая колеги и накрая вече я разкарваха само за кеф да иде и при некои дето още не е била само за да чуят култовата реплика:
- Идвам за един шрифт тука да ми го ембеднеш
...ама тя накрая се усети когата иззад врата взе да се чува адски смях от десетки гърла, колегата после се сърди, не че имал нещо против ами що не сме го предупредили (па знам ли може да е искал на 4 очи там да й ембедва нещо па ние да сме му развалили работата)
..както и да е ембеднахме и го накрая дружно (понеже никой нямаше на 100% шрифтовете самосиндикално)


 :o ;D ;D ;D

Навярно всеки може да направи филм по студентските си години че и ще по-хубав от 80-90 от новите холивудски продукции

П.П. И за финал нещо за смъкване на нервното напрежение (и за двойните стандарти)
https://www.vesti.bg/vicove/semejni/1315838-Pribiram-se-vchera-kym-doma-i-me-spira

https://www.facebook.com/197867423620932/photos/pcb.1258227957584868/1258227784251552/?type=3&theater
« Последна редакция: Oct 09, 2020, 22:35 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #47 -: Oct 09, 2020, 22:31 »
Не го вярвам това животно пънка, камо ли ако е кибер.

Обичам да светя като крушка, обичам да ходя по въже, обичам да седя на тясно,обичам и какво ли още не!  Деветдесет и втора. Класика. Амебата – отговорник. Само за информация и Функи Мънки е там.

Не може покрай тези протести да не си си го припомнил. Или чакай! Май и ти не беше столичанин като мен. Ама няма шанс да не си гледал Божков, ама тоя път Иво.


доп.
===
Да ти кажа, имам лозе, половин декар. Там са си ятата мамка им. Хич не са ги сменили  гарги, цигански петлета и свраки. Все тая напаст са си. Ама отлетяха вече на юг. Няма ги. До напролет... И пак ще се завърти колелото.

Иначе то на терасата ми и щъркел не е кацал. Ако зорлем от време на време не излизах от градо щях да мисля, че са изчезнали.

Наздраве!!!
« Последна редакция: Oct 09, 2020, 22:36 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #48 -: Oct 25, 2020, 23:37 »
Ще пусна още нещо и спирам. Който иска ще прочете. ;)

 "Субектът от първи род вярва, че реалността - това е материалният свят. А субектът от втори род вярва, че реалността - това е материалният свят, който показват по телевизора."
                                                      В. Пелевин, "Generation П"
...
"The Matrix has you!" - обявиха от екрана братята-режисьори на едноименния филм, борещ се (с променлив успех) за званието култов. След този филм вече всички знаят, че "в действителност нещата съвсем не са такива, каквито са наистина" (С. Лец) и че целият свят е само вана, в която пускат мехури хората - горивни клетки на победилата киберцивилизация. А модни философи-неомарксисти от типа на словенеца Славой Жижек съвсем насериозно съчиняват научни статии по мотиви от "Матрицата".

...
Идейната основа на "Матрицата" е толкова въздействаща не защото е нова или пък единствено правилна, а защото обръща надолу с главата всички т.нар. житейски убеждения. Оказва се, че реалността всъщност не е реалност, а свободата на духа всъщност е функция на социалната Система. Но реалността и свободата са двете свещени крави на модерната епоха - от Френската революция насам. Е, щом свещените крави са заклани, значи модерната епоха е свършила и е започнала друга, постмодерна; в нея това, което виждаме, не е това, което е, а пък това, което ни показват (особено по телевизора), съвсем нищо общо няма с това, което е... Неслучайно в един кадър от първата "Матрица" се мярка книгата на философа Жан Бодрияр "Simulacra and simulations".

...
 "Културата... представлява откритие, което за да действа, трябва да бъде скрито от своите създатели. <...> Нейната парадоксалност е в това, че тя не може да устои пред познанието и се руши."
                                                                                                             Ст. Лем, "ГОЛЕМ XIV"
           
...Пробуждането, о Буда, е изпитание за общото оцеляване. Всичко, което правим в "съня" - в Майа - включително проливането на кръв, цели именно да избегнем пробуждането.
                                                                                  (от дисертацията на арх. Тодор Цигов)
...
Впрочем съществува хипотеза, според която в една от следващите фази на цивилизация - "хаотична фаза", по дефиницията на С. Переслегин - културните преустройства и революции ще се превърнат в рутинна дейност. Такава система може да се нарече "перманентна революция на съзнанието" и вероятно ще представлява множество от конкуриращи се (но без да воюват!) и постоянно еволюиращи субкултури с различни идентичности, мотивации и "реалностни тунели".

                         В преход към киберпънк

Свидетели сме на появата на универсална техническа среда за реализиране на най-различни обществени връзки - компютърните мрежи. Може да се очаква в бъдеще тези мрежи да поемат абсолютното мнозинство от социални отношения.

Еволюцията на тази кибернетична социосистема има два възможни крайни пункта.
...

Така или иначе, чакат ни интересни времена, в които ще се разбере дали Матрицата ще ни контролира нас, или ние нея. Но най-вероятно ще стане както винаги: тя ще контролира някои, а пък други ще я контролираме нея...
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #49 -: Oct 25, 2020, 23:51 »
Линуксардоре, ще се караме, хей!

Няма да спираш! Не стига, че тук сме пет човека на кръст дето си гугукаме, форума все е умрял, ами и ти като най-пресен и млад мислиш да спираш. Пишеш, пишеш, пишеш.

Не се шегувам, наистина имаме нужда от свежа кръв. Че тук толкова си знаем кътните зъби, че личния ни зъболекар ги знае по-малко. Трябва някой да опреснява.

Аз съм дотегнал до несвяст на всички с моите фермани, че ме е страх да пиша. И ти сега като млад и интересен, със страхотни теми, ще се отказваш.

Не може тази! Седиш и пишеш!!!

п.п. Това е полу-закачливо, но наистина имаме проблем с обновяването на тематиката. Когато, колкото и по каквито теми искаш пиши. За нас закостенелите чички, това е разнообразие.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #50 -: Oct 28, 2020, 21:43 »
Свободата не е свобода, а нищо повече от илюзия.
Човек трябва да е свободен отвътре, за да е свободен. И това може да се разпознае много лесно. Просто е щастлив, каквото и да му се случва
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #51 -: Oct 28, 2020, 21:51 »
Свободата не е свобода, а нищо повече от илюзия.
Човек трябва да е свободен отвътре, за да е свободен. И това може да се разпознае много лесно. Просто е щастлив, каквото и да му се случва

4096 за пореден (неизброим) път ме удивляваш, колко зрял и мъдър си за „крехката“ си възраст. Направо невероятно. Като те чета и някой път ми идва да се гръмна, колко съм си пропилял живота. Над декада по-голям, а безкрайно изостанал :(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #52 -: Nov 30, 2020, 22:08 »
Малко киберпънк имам да ви споделя. Появиха се няколко неща на български, за които си заслужава да се напишат 2-3 реда.

Разреден въздух (Thin Air) на Ричард Морган се развива по някое време в бъдещето на Марс, където главният ни герой се раздава като в ноар роман на Чандлър. Атмосферата, която авторът изгражда изключително много ми допадна - описанията на инфраструктурата, която човекът е изградил на четвървата планета са на места дори прекалено детайлни, но ни превеждат по цялата хронология и ни показват как се е развило местообитанието ни там. Киберпънкът присъства като ИИ остатък от боен интерфейс, който ползва главният герой от предишната му месторабота. Добре написана фантастика, на която не е трудно да повярваш и да се потопиш в нея; с приятно количество екшън (и секс); някаква политика, която да движи действието и всичко това цялото успяващо да се сработи. На мен много ми хареса :)

Blade Runner 2019: Лос Анджелис и Далечни светове са първите две книжки от комикс във вселената на Блейд Рънър. Историята ми беше интересна, а картинките сякаш са сглобени от отпаднали сцени от филма. Атмосферата и тук играе една от главните роли и успява да потопи читателя в разказа. И като казах разказ... реално, всяка една от книжките представлява кратък, илюстриран разказ (да, да, точно това е комикс, да, знам). Проблемът е, че всяка една от книжките с вид на рекламна брошура е с корична цена от 25 лева. Беше ми интересно, но ще се замисля дали да си вземам и бъдещите продължения...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #53 -: Dec 01, 2020, 12:23 »
Ciberpunk 2077 излиза след десет дена.

Ще съм любопитен да изгледам геймплея след като хората си я купят и я подкарат. Аз пари за игри не давам. Далнлоуда ще е 70GB  ;D

А виждам, че излиза и за Stadia и се чудя, ако всички, които я подкарат през, това искат да има и "real time raytrace", как ще се справи Google с натоварването. Не, че не могат да си позволят да закупят една камара RTX карти, обаче ми се струва изродия.
« Последна редакция: Dec 01, 2020, 12:26 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #54 -: Dec 01, 2020, 13:55 »
...

А виждам, че излиза и за Stadia и се чудя, ако всички, които я подкарат през, това искат да има и "real time raytrace", как ще се справи Google с натоварването. Не, че не могат да си позволят да закупят една камара RTX карти, обаче ми се струва изродия.

Много просто, както с копаенето на монетки. Ще има специална машинария оптимизирана да върши само това и нищо друго. Даже ще им излезе по-евтино от това да купуват платки за видео-ускорение.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #55 -: Dec 26, 2020, 01:18 »
Чудя се къде да го пусна това, щото не е за някоя специална тема, пък да пускам нова тема също малко тъпо, пък малко като за тази тема ми се вижда, затова тук ще го пусна:

                                                            !Фейсбук
                        
Нека да приемем за нормално социализиран човек, който има 100 контакта/приятели в списъка си. Нека да приемем, че всеки един от тези контакти пуска на ден по 1 клипче (музикален клип, откъс от филм или нещо др. подобно), един текст (сентенция, готина фраза, цитат или нещо подобно) и една картинка. Нека да обединим клипчето, текста и картинката в една информационна единица. Нека да приемем за по-лесно, че обработката на 1 информационна единица отнема кръгло 3 минути, въпреки че едно клипче стандартно трае кръгло ~3 мин., като то може да бъде 4-5-9 или 60+  мин. ако е филм, прочитането на текстчето и гледането на картинката приемаме, че отнемат общо 0 мин. за по-лесно, въпреки че те също отнемат някакво време - минути+ - за да се изгледат или прочетат. От тук се получава, че на ден човек ще трябва да изконсумира 100 (човека) * 3 мин/инфо. = 300 мин./ден информация. Това са 5 часа/ден инфо-консумиране. За 1 месец се получава ~30 (дена) * 5 ч. = 150 ч. За една година - 12 (месеца) * 150 ч. = 1800 ч. = 75 дена нон-стоп консумиране на информация. След като знаем, че информацията се увеличава все повече и все по-бързо (защото на сцената ще излязат Изкуствени Интелекти) то излиза, че все повече и повече време човек ще трябва да отделя да следи кой контакт какво е пуснал на стената си, което време той ще трябва да отдели от времето за работа (която ще се върши все повече от роботи). Оттук излиза, че  човек ще работи все по-малко и ще се социализира все повече и повече. Но той никога няма да научи устройството на една космическа совалка, как функционира ядрото на операционната си система или как фунционира шибания интернет. Следователно хората ще се социализират все повече и ще затъпяват също толкова. Така че уважаеми Facebook потребители - вие тъпаци ли искате да станете?! :)
« Последна редакция: Jun 12, 2021, 10:01 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #56 -: Dec 26, 2020, 02:14 »
Много интересни умозаключения (сигурно си някой тинейджър), ама има хора като мен например несоциални, дето нямат профил във ФБ и дори не ги вълнува какво е това животно.
Давай, ако целта ти е да си надуеш брояча, ама тука лайкове няма - сбъркАл си канала.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

stealth01

  • Гост
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #57 -: Dec 26, 2020, 09:35 »
Хех!
Социализирането не се случва само и едниствено в социалните мрежи. Разбира се, могат да се изградят и там контанкти, но това става през всеки един канал за връзка в И-нет - форум, ел.поща, чат, който и да е сайт позволяващ обмяна на съобщения и т.н. Фейсбук не е с нищо по-добър или специален.
Социализирането не се случва като се опитваш да обработиш огромно количество безсмислена информация, която в 90% от случаите не е насочена лично към теб, а е извикана в пространството.

Фейсбук се опитва и успява да напълни с ново значение социализирането. Това е точно обратното на киберпънка (все пак сме в темата) - тук една корпорация успява да наложи своя технология върху голяма маса от хора като променя разбиранията им, пренарежда навиците им, контролира информацията, която получават.
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #58 -: Dec 26, 2020, 11:27 »
<stealth01>  точно казано.
<jet>  аз във фейсбук го бях пуснал това, още когато имах регистрация, сега нямам. Иначе 4 години бях вътре :). Поне моите контакти са го прочели със сигурност. Мислех си, че поне 100 фейсбук-рибока ще изтръшкам :)
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Вярвате или не вярвате в киберпънка?
« Отговор #59 -: Dec 26, 2020, 12:22 »
Ето един сайт: https://people.well.com/conf/inkwell.vue/topics/ Има една рубрика "The State Of The World", Брус Стърлинг е един от водещите, там всяка година точно на нова година (от 1 януари) за около две седмици се включва Брус Стърлинг и говори за нещата от живота :), основно Брус Стърлинг говори, включват се и други хора, задават въпроси, дискусия правят.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.