Автор Тема: Настройка на Райд 1  (Прочетена 3411 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Настройка на Райд 1
« -: Sep 02, 2011, 16:49 »
Та, сложих си днес още един хард, същия като този който беше до сега и пуснахме от биоса на дъното райд! Като стартирахме и тръгнахме да нагласяме да е там раид1 в мирор и накрая ми излезе, че всичката информация ще бъде изтрита и да се съглася. Тъй като вчера преинсталирах и преразпределях партишъните и нямах нищо важно в компа се съгласих и след като компа тръгна се наложи да инсталирам отново ОС! От лайв СД-то с GParted създадох нова таблица с дялове, разпределих ги както ми душа сака и тръгнах да инсталирам Убунту 10.04! Това което ми направи впечатление е, че от ГПартед се вижда като 1 диск и май така трябва да бъде, от инсталатора на убунту, там където се показват партишъните и се задават точки на монтиране излизат два диска с два по два еднакви партишъни! Избрах си от едното волуме което беше първо /, /home и swap и инсталирах. Вече инсталиран се вижда само един диск така както трябва да бъде, но нещо ме гложди дали съм направил нещата по реда си!

Нов съм в линукс-а, а изобщо такова нещо съм правил само веднъж преди много време на уиндоус компютър и тогава като му пуснахме райд-а инфото от инсталирания диск се копира върху другия и компа си продължи да работи без никакви преинсталирания! Сега се замислям, ами утре, ако ми се издъни единия диск и включа друг, пак ли всичката информация ще се изгуби или ще трябва да я вадя и после да я връщам!?
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #1 -: Sep 02, 2011, 16:56 »
Щом е вграден на дъното този контролер не е пълноценне RAID, под Windows има специални драйвери и за това нещата са невидими. АКо наистина искате да имате RAID си купете и инсталирайте истински контролер
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #2 -: Sep 02, 2011, 19:27 »
Еееее, стига де! Аз, че не съм толкоз на вътре в нещата, не значи, че не съм ползвал такъв точно райд и също, че не съм попрочел тук-таме за предимствата и недостатъците на тези в дъното и отделните контролери! На този етап, точно този ще ми върши работа и както казах по-горе, ползвал съм го на под уиндоус и имам някакви спомени за това!
За момента, единствената цел която гоня е, да не си правя труда да бекъпвам дяла с информацията, че като гледам в последно време при френда който асемблира компютри как горят нови хардове като крушки и ми става страшно!
Преди малко му вкарах инфото от външния хард отново и като гледам, записва с почти същата скорост както като беше само един.

Това върху което мисля е в първия ми пост! Нека не говорим за идеални неща!
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #3 -: Sep 02, 2011, 22:23 »
Здрасти,

1. RAID (дори 1 - мирор) не е бекъп. И не може да бъде;
2. Ако няма да си купуваш контролер ето ти малко повече информация: Съществуват 2 различни версии на софтуерни решения за RAID:
- истински софтуерен RAID. Прави се само на софтуерно ниво и се ползва пакета mdadm. Howto: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SoftwareRAID ;
- измислен (фалшив) RAID - fake raid. Това е решение което почти 1:1 прави windows глупостта на ниво ос да се обръщаш към нещо което си е глупав контролер неразбиращ нищо от RAID. Има смисъл да се ползва само ако имаш дуал буут система (линукс и уиндоус). Howto: https://help.ubuntu.com/community/FakeRaidHowto ;

3. Лично аз ти препоръчвам истинският софтуерен RAID. Защото:
- не си вързан към хардуерната платформа (помни колкото лесно се скапва диск толкова лесно и дъно - а същото дъно да намериш след 3 години може да е по-трудно и то много от диск). Лично аз съм сменял доста пъти дъна на които имам софтуерен раид под Убунту и никога не съм имал проблеми;
- скоростта не се различава от тази на ниския клас истински хардуерни раид решения;
- безплатен е;
- поддържа се безупречно от всички сериозни линукс дистрибуции;
- при слаб процесор се смята, че времето (процесорно) за обслужване е < 3%. При добра конфигурация можеш да стигнеш до 0.3;

Пожелавам ти успех!  [_]3

P.S. Цитат от http://en.wikipedia.org/wiki/Redunda...ependent_disks :

" Since these controllers actually do all calculations in software, not hardware, they are often called "fakeraids", and have almost all the disadvantages of both hardware and software RAID."
« Последна редакция: Sep 02, 2011, 22:27 от plamen_f »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #4 -: Sep 08, 2011, 21:23 »
С малко закъснение, МНОГО БЛАГДАРСТВО за изчерпателния отговор [_]3!
Май това което ми трябва е софтуерен райд1 ! Доколкото разбирам, трябва да изключа райда от дъното и след инсталацията на единия от дисковете и после да го нагласям. 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #5 -: Sep 11, 2011, 05:10 »
Другарчета, ударете едно рамо!
От онзи ден, след поста на plamen_f, ровя и чета за софтуерен райд и стигнах до извода, че това ми трябва и изключих от дъното вградения хардурен.
Ползвам Убунту 10.04 и не смятам да го сменям, докато не му изтече поддръжката, но в инсталатора му, няма никакви опции за създаването на такова нещо и трябва да се създава в графичен режим след инсталирането на системата. Та, нацепил съм двата диска на еднакви дялове /root - 15GB, /home - 941GB и SWAP - 2,5GB. За /boot не съм отделил отделен партишън, но ако се налага не ми е проблем да преформатирам отнова(още не съм си вкарал важната информация).
Сега имам работеща инсталация върху единия диск и дяловеете му трябва да се свържат с другия.
Някакви графични програми няма ли за тази работа, че нещо много на нагорно ми идва конзолата?
Активен

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #6 -: Sep 11, 2011, 06:04 »
xxx@sirius:~$ cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1]
md127 : active raid1 sdc1[0] sdb1[1]
      1953510841 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
     
unused devices: <none>

/dev/sdc: Model=WDC WD2002FYPS-02W3B0, FwRev=04.01G01, SerialNo=WD-WCAVY7281570
/dev/sdb: Model=WDC WD2002FYPS-02W3B0, FwRev=04.01G01, SerialNo=WD-WCAVY7273524

-----------------------------
mdadm работи без проблеми с истински дискове, предназначени за работа в РАИД масиви.

След време мога да си взема този: http://www.alternate.de/html/product/3WARE/9650SE-2LP/22434/?
заедно с батерия, но цената е малко висока, само контролера с аксесоара батерия ще излезе около 500 Лева и не съм сигурен че бих бенифирал особено от него.

Ето резултат от бенчмарк на софтуерният масив:


Графична среда за работа с дискове:
« Последна редакция: Sep 11, 2011, 06:20 от BlackMetal »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #7 -: Sep 11, 2011, 06:38 »
Металче, тази програмка я имам в бунтуту, ама нещо хич не реагира адекватно на мишката! На едно място чукам, на друго се отваря и прозореца на всеки опит да натисна бутон или да маркирам нещо се уголемява и намаля. За няква друга имаш ли иде? Пък това горното хич не го разбрах! И англииския хич ме няма!
Активен

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #8 -: Sep 11, 2011, 14:37 »
Тогава по добре не се занимавай с глупости, и върви върши нещо смислено, като например да миеш улици или нещо подобно.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #9 -: Sep 11, 2011, 16:30 »
Хайде сега! Все от някъде трябва да се започне линукс ограмотяването. Тва като понапредне някой малко повече и забравя, че и той е бил начинаещ някога!

П.С. Иначе от ровене и без да ми трябва научих, че софтуерен райд в Уиндоус се поддържа само от сървърните версии и научих даже как става!
« Последна редакция: Sep 11, 2011, 16:32 от backinblack »
Активен

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #10 -: Sep 11, 2011, 18:29 »
невероятно .... браво на теб.

Незнам какви проблеми с Disk Utility, тук такъв проблем не съществува, нещо в твоя телевизор не е наред.

Научи поне Английкси, ще ти е от помощ, дори да си чистач някъде!
Активен

kiko_99319

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: openSuse 11.4
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
Re: Настройка на Райд 1
« Отговор #11 -: Sep 11, 2011, 21:52 »
Забрави го това Disk Utility.

Хвърли един поглед върху това: http://www.devil-linux.org/documentation/1.0.x/ch01s05.html

 [_]3
Активен