Покажи Публикации - gat3way
* Виж публикациите на потр. | Виж темите на потр. | Виж прикачените файлове на потр
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 409
46  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 16, 2016, 22:29
Цитат
Но не мога да разбера как това може да стане с гнурадио-К. Имат блок [stream-to-vector]. как може да се направи така че този 1024 вектор да се плъзга напред с накакво отместване.

За съжаление поне аз не се сешам как би могло да стане това. Вероятно може би ако трябва да се презастъпват "наполовина" може да се измисли нещо "умно" с помощта на keep M in N и interleave блоковете, обаче аз пак не се сещам как би станало.

Цитат
Как може - има ли такъв блок в който може да се дефинира произволна матемтическа функция - с различни аргументи и да се приложи върху всеки елемент на [1024 вектора]? Например измислям си функция - може и да е сложен филтър и я прилагам върху целят спектър. Гледам има блок [transcedental] Обаче доколкото разбирам вътре може да се опише само една единствена функция - например Sin()?


Защо, firdes е доста гъвкаво нещо и е наготово. Иначе математическите оператори сигурно си ги видял вече де.
47  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 12, 2016, 02:03
Като цяло мога само да подкрепям заниманията с gnuradio, а иначе е сложно и за мен, в смисъл това е софтуер с доста широка аудитория и би било леко странно ако си добре запознат с всичките му страни  достатъчно добре. Ако ти се занимава и доколкото мога, бих помогнал, но все пак и аз съм си ламер, така че не очаквай чудеса :)
48  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 11, 2016, 00:52
Не съм особено запознат с биологията на слуховия апарат, но може би (звучи поне логично) - слуховите рецептори регистрират амплитудата на звука, там колко силно се опънало тъпанчето и съответно изменението на фазата няма значение - щом със същата честота и еднакво силно се регистрира звука, значи трябва да звучи еднакво. Ма това е само теория де, нямам никаква идея. Може и да не е така, не знам.

gnuradio си е по-скоро общ DSP фреймуърк наистина - работи еднакво добре с дискретизирани floating point стойности (аудио), така и с комплексни (I/Q от софтуерните радиа).

Нямам идея по отношение на фазата на звука и как се възприема от човека. Но подобно на радиовълните, със сигурност звуковите вълни по същият начин биха произели "странни" резултати при събиране на една и съща вълна с нейното "копие" лекинко фазово отместено - в смисъл ще се бият там в зависимост от изместването или тотално ще се нулират, или ще се усилват. Някъде из някакъв измислен новинарски сайт бях чел за гениалното откритие на някакви големи глави че най-добрият начин да откажеш някой да говори е като възпроизведеш казаното с малко забавяне, обаче не знам колко "малко" е това малко и дали става въпрос за фазово взаимодействие или е далеч по-голям интервал и ефектът е просто достатъчно дразнещ че човека забравя какво е искал да каже.
49  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 10, 2016, 01:40
gnuradio е поне за мен прекрасен проект, не разбирам от тези неща и не мога да оценя доколко е сериозно на фона на останалите (комерсиални) решения, но си има доста голямо community и като цяло съчетава (пак субективно) доста полезни неща - аз съм го ползвал предимно с образователни цели, защото има сума ти блокове за визуализация, които нагледно ти показват какво се случва с някакъв сигнал след някаква трансформация и така осмисляш разни неща далеч по-бързо, отколкото ако само  четеш суха теория. Другото забавно е за "истински" радио-експерименти, понеже лесно можеш да подвързраш евтинки SDR-и като източници там и да минаваш входния I/Q поток през различни "трансформации" - така примерно с gnuradio е много лесно да си направиш AM или FM демодулатор и да видиш нагледно как работи при това съвсем истински, все едно си си направил сам приемник, само че изцяло софтуерно. Сега сигурно на хардуерните хора им е далеч по-интересно, но мен не ме бива в това и всичко това реализирано изцяло софтуерно ми е доста забавно като идея.

Жалко само че нямам много време да се занимавам :(
50  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 09, 2016, 16:04
gnuradio-companion, част е от gnuradio (апропо, от flowgraph-а директно ти генерира питонски код, което е доста удобно - така gnuradio-companion не ти е необходим ако искаш после да си пускаш разчертания там flowgraph)
51  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 09, 2016, 02:26
Хаха, тази вечер имах малко време и си поиграх да пробвам дали съм разбрал как работи това и да го пресъздам по някакъв начин. Хрумна ми малоумната идея да abuse-на gnuradio да се занимава с тези аудио неща. Някаква тъпа схема като тази:



Това понеже с тези DSP глупости не съм изобщо на ти и е супер да има нещо да ти ги прави наготово и само да цъкаш като някакъв ламер там. Започна да се получава което е доста радостно. Обаче само с три bandpass филтъра, колкото и да звучи роботски резултата, "изходния" синтезиран глас е почти неразбираем. Все пак е забавно. Signal source-овете пробвах да ги заменя с wav source и се получи точно както очаквах - гласът доста добре се "припокрива" с аудиото, та теорията ми за "prophet" ефекта е била вярна.

Само да го овладея малко по-добре и мисля да тествам другата теория, загатната в статията в wikipedia - ще си напиша voice скрамблер с (псевдо) криптографски цели. В смисъл имам идея как да стане, но ще е играчка. Би било забавно сам да си търкаляш (с помощта на аудио рутинга на pulseaudio) "криптирано" аудио върху скайп примерно. Макар че чисто математически, това ми се малко бошлав работа и не особено детерминирано и с ясни гаранции за сигурността, ма пък знам ли - ще е забавно да си поиграе човек. Само да имам повече време, а това ми е доста дефицитно да му се не види :(

П.П за уточнение, "криптографската идея" опира до това "в какъв ред са размесени филтрите при предаване и при получаване", грубо казано, понеже съм лаик в тази област и сигурно си има далеч по-коректен начин да го обясня. В случая с трите филтъра (200-500hz, 500-800hz и 800-1100hz) възможните конфигурации са 3!, с други думи шест, с други думи точно при горното положение е безкрайно лесно да брутфорснеш "ключа" защото има 6 възможни стойности. Това което ми е занимателно, нека имаше 100 филтъра и ги разджурквахме както си знаем, т.е нека keyspace-а ни е 100 факториел, което никак не е малко, тогава колко еквивалентни ключвове бихме имали, защото убеден съм че ако "разместим" само два филтъра, пак ще се получи нещо, което човешкият слух ще разпозне достатъчно добре, единствено в единия случай ще звучи малко по-неразбираемо. Също горният пример не е супер прекрасен, понеже филтрите имат cutoff от 200 херца, което е прекалено много и всяко "парче" носи прекалено много информация за "съседните по честота" парчета.

А и това е ако съм схванал идеята де, а може тотално да не съм разбрал за какво става въпрос :)

Също това е "криптография със загуба на данни" - с други думи при правилния ключ, възпроизведеното няма да е същото като оригинала - но пък човек би го възприел, защото макар и роботизирано, ще наподобява човешка реч.

Като цяло очарователно, никога не съм задълбавал в тези дебри, а те ще се окажат интересни.
52  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 08, 2016, 01:07
Аз това с хелиевите балони съм го правил много пъти, но никога не съм се замислял защо се получава този ефект. Очевидно е че се измества към по-високи честоти, но наистина нямам идея защо. На мен субективните усещания иначе са ми по-забавни, примерно много често (особено първите пъти) изобщо не разбирах че се получава - хората около мене се хилят, а според мен гласът ми си е съвсем нормален, което е странно, и понеже също много често гласът ми на запис ми звучи доста различно от това което съм сигурен че казвам не само като тембър, ами дори като интонация, а иначе съм доста убеден че чувам какво казвам, странният извод който си вадя е че  може би възприятията за това какво казвам не са базирани 100% на слуха или може би част от това не идва като "вибрации на въздуха", а такива на УНГ органите там - сигурно не се изразявам много академично, ама какво да направя :)  Странно обаче понякога като говоря с вдишан хелий, чувам добре че звучи различно, особено когато _очаквам_ да звучи така, абе странна работа.

Другото което ми е правило впечатление с хелиевите балони е понеже за да стане номера като хората, трябва да си изпразниш дробовете, да вдишаш добре и тогава да говориш малко по-бързо от обикновено, хелият който вдишваш не вярвам да е примесен с кислород, обаче като го вдишам, нямам първоначално усещането че се задушавам и че нещо не е наред, което е доста странно, в смисъл парадоксално човек би очаквал да не е така, обаче очевидно ако това което го дишаш е с нормална температура и налягане, организмът ти не може да схване че нещо не е наред, поне не за известно време....сега ако се опиташ да го задържиш, не става, поне не за толкова време за колкото би задържал "нормален" въздух, но е странно това, холивудските представи са че ако вдишаш нещо несъдържащо кислород, едва ли не веднага почваш да се давиш, посиняваш и душиш или поне аз с такова впечатление съм останал от филмите.

Както и да е де, много се отплеснах с този хелий :) Все пак не мисля че "честотното отместване" е същото като това с тези vocoder-и. Апропо, ефектът с честотното отместване е много забавен при радиовръзките със SSB модулация, при радиолюбителите на КВ това е много разпространено защото пестят честотна лента - SSB е същото като амплитудната модулация, но носещата и единия "огледален образ" на модулираното аудио се филтрира при предаване. Резултатът е че при приемника няма носеща и съответно трябва да нацелиш идеално точно честотата на предаване, иначе демодулираното аудио започва да звучи "изместено". Изместване само от 100-тина херца започва доста да си личи, а 300-400 херца и става или все едно извънземно или все едно някакво чудовище от фентъзитата говори, много е забавно, човек не се замисля много, обаче "основната информация" характеризираща човешкият глас всъщност е в доста "тесни" честотни граници. Апропо, преди време бях чел за пича дето е правил ефектите на "Междузвездни войни" там през 70-те, той е бил някакъв радиолюбител и познай - всички радиовръзки на пилотите на X-wing-овете всъщност са си истински SSB радиовръзки и разните екзотични пиукания са му записите на някакви цифрови радиоизлъчвания от едно време, хаха.

Vocoder-ите доколкото аз разбирам са малко по-сложна история. При тях, аудио честотния спектър се "разбива на парчета" (все едно прилагаш FFT върху входния аудиопоток данни). Примерно 3 килохерца се разбиват на 100 "парчета" по 30 херца всяко. За всяко от тези пазиш моментната амплитуда, в това се състои "encode-ването" на входния аудиопоток. При генерирането на изходния, вземаш някакъв "generic" шум и манипулираш амплитудата за всяко такова "парче" от честотния спектър на изхода така че да следва на encode-натите амплитуди. Така колкото повече такива "парчета" имаш, толкова повече крайният резултат ще се доближава до оригинала, обратното - колкото по-малко са парчетата, толкова по-странно/роботски/извънземно ще звучи крайния резултат. Допълнително, в зависимост от това как звучи "generic" шума, крайният резултат може да звучи различно - примерно като зъл Дарт Вейдър или като роботските дрънканици от 90-тарското техно. Може примерно "generic" шума да е църковно пеене - аз подозирам че в андроидското приложение, "prophet" гаврата точно така са я постигнали - резултатът е много забавен хаха.
53  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Re: Vocoder-и за линукс? -: Mar 06, 2016, 13:15
Да, v2 vocoder плъгина за audacity....ама вади някаква ужасно неразбираема грешка и не работи нещо :(

P.S обаче за андроид намерих това: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikrosonic.RoboVoxLite&hl=en

Което върши прекрасна работа. Даже се чудя дали да не си купя pro версията, голяма забава било да слушаш роботизирани псувни, спукал съм се да се хиля.
54  Хумор, сатира и забава / Живота, вселената и някакви други глупости / Vocoder-и за линукс? -: Mar 06, 2016, 03:00
Сега не знам колко от вас се водят в категорията "вече дърти" и имат някакви спомени от соца и 80-те, обаче един доста лошо набит детски спомен от това време е едно радиопредаване по БНР, "Пулсиращи ноти" или нещо от сорта, където се объркваха и пускаха капиталистическа музика, конкретно Yellow Magic Orchestra, аз тогава естествено не знаех че се казват така, сещам се само за едно парче оттогава, което десетилетия след това идентифицирах, понеже това толкова лошо ми се беше загнездило в детското съзнание, че нямаше как да го пропусна. Специално това:

https://www.youtube.com/watch?v=nch0Qj_bEDI

Специфичното човек ако се замисли в цялата работа е гласа на тия жълтурите който в "реално време" звучи роботски. Това става благодарение на т.нар vocoder и тогава това се е случвало изцяло по "аналогов" начин - с подходящи филтри. Днес нещата са доста различни, всичко е дискретизирано и всичко е по-лесно, та всичките тези неща може човек в реално време да си ги прави чисто софтуерно без да запоява платки, да врътка потенциометри и да подвързва железария. Обаче странно защо, под линукс няма много софтуер по въпроса или поне аз не мога да открия. Иначе намерих един андроидски app, който прави доста доволно добре същото, обаче въпреки това изглежда леко несериозно. Но може и просто да не търся както трябва, та някой знае ли линукски vocoder софтуер за експерименти?

Нямам желание да тероризирам разни хора и институции с prank calls с роботски глас ако някой това му се върти в главата, просто съм много очарован от цялата идея, защото без да искам разбрах че е имала огромно значение за моето себеосъзнаване (съвсем сериозно) - най-малкото ми е определило и музикалните предпочитания и начина ми на живот за поне десетилетие и при всичко това без изобщо да знам.
55  Linux секция за напреднали / Хардуерни и софтуерни проблеми / Re: Защита от Windows 8.1. ? -: Mar 04, 2016, 02:21
Говорим чисто теоретично и изхождаме от гледната точка че Майкрософт са много лоши, искат да знаят колкото може повече за потребителите си поради някакви демонични причини, та значи при това положение аз бих се заинтересувал от home директориите из линукските дялове, би имало интересни неща - примерно история и кеширано съдържание на браузъри, .config, .kde или .gnome, бих търсил за .ovpn файлове и т.н. Че някой рано или късно ще разбере за това е ясно, поради тази причина аз бих изпреварил събитията и бих замотал някъде нещо неясно от сорта на "четем ви из линукс дяла не за друго, а за да ви улесним живота - примерно ако сте имали настройки за прокси сървър в браузъра, да ви ги suggest-нем в IE" или някаква глупост от сорта. Не е толкова сложно да се направи и да не е чак толкова очебийно. Оттам ако тръгнеш да доказваш каквото и да било трябва да заведеш дело и да се оръсиш стабилно за адвокати и експертизи (в САЩ специално където загубилият делото не покрива съдебните разноски на другата страна).

В смисъл ако наистина имаха доброто желание, могат да го сътворят това, а иначе дали имат - мен лично силно ме съмнява - няма смисъл предвид че линукс инсталациите са малък процент, dualboot инсталациите са пренебрижимо малък процент. А евентуалния gain от цялата работа не е чак толкова голям, предвид че разбираемо няма как да продаваш събраните резултати на други компании, единствено на разни правителствени агенции и накрая винаги съществува риска все пак да се намери някой ненормален идеалист дето да ти се изсере на публичния имидж заради всичкото това.
56  Linux секция за напреднали / Хардуерни и софтуерни проблеми / Re: Защита от Windows 8.1. ? -: Mar 03, 2016, 03:24
Абе може ако искат, изчитането на extfs файловите системи въобще не е толкова сложно, особено ако се самоограничиш малко и решиш че са ти важни само малки файлове. В смисъл аз сам съм го правил и мога да кажа спокойно че изобщо не е сложно. Когато файловете нараснат като големина става значително по-сложно, защото вече има индиректни блокове, организирани йерархично и това вече преминава рамките на уикенд проектче. Обаче майкрософт си разполагат с предостатъчно ресурси и предполагам ама абсолютно никакъв проблем не им е да си напишат напълно функционален четец за ext* файлови системи. И съответно ако искаха да ги изчитат, щяха спокойно да го направят. Освен това в случаят позволенията върху inode-овете нищо не означават, в смисъл няма какво да ги enforce-не, те са просто няколко бита записани някъде, приеми че за някой дето има достъп да чете дяла, това няма да е нещо повече от полезна информация. Всъщност, за линукс има един такъв проект, CLI четец за ext2/ext3/ext4 системи, debug2fs или нещо от сорта се казваше, много полезен инструмент ако искаш да разбереш малко повече какво се е случвало на счупени хостове.
57  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Антивирусна за Андроид - трябва ли? -: Feb 28, 2016, 01:53
Компаниите пишат безплатни мобилни приложения поради ред причини - самата цена на инсталацията не е определяща. Може да печелят от реклами. Може да печелят от in-app покупки както често става при игрите. Може да печелят от някаква облачна услуга. Може да го използват за да промотират платено приложение или услуга. Може да е просто демо приложение колкото да го изтестваш и ако ти хареса да си закупиш платеното. А може просто да събират материал за data mining. Причини много.

Човек естествено може да си напише сам софтуер и да го качи на телефона. Няма нужда да се минава през някакви ап сторове. Включително може да си билднеш изцяло твой image, можеш да си крос-компилираш C код за таргета, можеш и да си качиш и native приложение. Въобще, не е изобщо чак толкова затворена платформа.
58  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Антивирусна за Андроид - трябва ли? -: Feb 27, 2016, 01:34
Out of the box няма как да grant-неш root-ски права на никое приложение, трябва все пак устройството да е "root"-нато, което в общият случай визира наличието на su изпълнимия файл, който е suid-нат. Тъй като няма как да го запишеш някъде по файловите системи с owner - root и suid флага вдигнат, обикновено се налага флашването на някакъв леко модифициран имидж и изпълнението му, което често налага и отключването на bootloader-а така че да зарежда неподписани имиджи, което съответно void-ва гаранцията и съответно правиш всичко на своя глава. SuperSU е просто услуга която менажира кое приложение с root-ско андроидско позволение може наистина да го ползва (и да има достъп до su binary-то). Разбира се ако имаш работещo su, можеш да си го викаш от adb конзолата, тогава не минаваш през цялата тази простотия.


За да се усложнят нещата още повече, от един момент нататък вкараха SELinux, та оттам дори да имаш root-ски права, може и да не можеш да правиш много неща, оттам и "руутващите" имиджи които набиват selinux-а да е permissive вместо enforcing.

Както и да е - то в крайна сметка на такъв хардуер ако се замисли човек може би няма чак такава нужда от superuser-ски привилегии за да прави пакости - в смисъл определено могат да се правят лоши пакости, да се крият разни неща и телефона да се троянизира далеч по-ефективно и да прави по-подмолно разни неща, заобикаляйки разни ненужни ограничения. Обаче и без това, то моделът на позволенията е малко недомислен - в смисъл ти даваш позволение нещо да се прави, но това не разграничава "добрата" от "лошата" употреба. Например можеш да дадеш на някакво fancy приложение за криптиран SMS чат да праща SMS-и. Това не означава че fancy приложението не може да ги abuse-не за да праща подмолно на платени номера (на практика не е толкова просто и примерът не е много реален, но илюстрира идеята). А и тези глупости с позволенията никой не ги гледа така или иначе.

Приложения, които не изискват по принцип интернет достъп за да правят това което правят, масово го изискват, за да показват реклами примерно. И такива неща. Какво реално можеш да правиш ако придобиеш административен контрол върху мобилното устройство - така или иначе накрая същото, в смисъл монетизирането и печалбата от abuse-ването сама по себе си не изисква административни права.


Простия пример - навремето си писах един wifi mapper дето изисква права да ползва GPS-а и права да отваря интернет сокети - за да показва реклами. При това положение нищо не ми пречи да пращам GPS координатите на потребителите на мой си сървър и да ги следя къде се намират към даден момент - това те така или иначе трудно ще го разберат, а policy-тата на гугъл са слабоумни или поне тогава бяха. Всъщност по спомени дори някои рекламни мрежи плащаха по-добре ако им пращаш и GPS координатите, за да сервират локализиран content, така че човек дори има инициатива да им помага на тях да следят, щото намазва някоя друга стотинка отгоре. Системата е замислена добре хаха.
59  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Антивирусна за Андроид - трябва ли? -: Feb 26, 2016, 01:32
Хаха това ми напомня навремето като ходих в американското посолство за интервю за виза. Направих огромната грешка да си взема телефона, както и едни капки за нос щото бях пипнал някакъв вирус. Телефона съответно беше андроидски, някакво HTC май с 2.3 или нещо от сорта.

Там като влизаш първо те вкарват в едно помещение където е охраната и съответно те пребъркват и разни съмнителни предмети, включително телефони ги оставяш на съхранение. Изключени според една табела дето не я прочетох. Да му се не види късмета, тъпия телефон имаше аларма и тъпата аларма за зъл късмет се разпищя точно след като им дадох телефона и докато охраната ме пребъркваше. Дойде някакъв пич (българин) много ядосан и почна да ми бучи защо не съм го изключил и аз трябваше да влизам в обяснителен режим и да се извинявам, при което ме накара да го изключа и да му го върна. В това време ми намериха и капките и стана една....ужас. "Капни си ги в носа" - викам "няма, капнах си ги преди половин час" - "добре, капни си ги на ръката тогава". Капя си ги и тия гледат и чакат нещо ако случайно е някаква киселина и почне да гори и да пуши хаха.

Както и да е, мина интервюто съвсем нормално и прилично, дори си говорихме на български с някакъв пич дето като му казах че не ми пука на какъв език ще говорим, каза че предпочитал на български, за да си го упражнява - заклевам се, тоя говореше български по-добре от мен, гледаш все едно водещ от новините, никакъв акцент ебати.

Та както и да е, връщам се вземам си телефона....заварих си го в bootloader менюто, а бях относително сигурен че съм го изключил хаха. Обаче не изключвам варианта в бързането и паниката все пак да съм го включил след това с power+voldown, макар че предполагам щях да го видя. Ма с толкова сърдити охранители наоколо все пак може да съм го пропуснал. Пък и онзи киселия тип сигурно също щеше да го види.

Както и да е, после на работа разправям тая случка и ме спукаха от ебаване - от сорта на "ееее брато, преебан си, NSA е вече в джоба ти" и "ако съм на теб, тоя телефон вече да е в кофата, и без това не струва тая бракма". Иначе рових, рових, не видях някакви съмнителни артефакти от NSA, ама знам ли ги, те сигурно добре си ги крият, пък и мен андроид не ми е от експертните области. Даже покрай тази случка за кратко ми се разпали интереса към андроид секюрити драмите, но после се отвратих и не съм се занимавал повече.

Това казано, сегашния ми телефон пак е андроидски де - и даже не е с цианогенмод. Едно време го бях рутнал, ма след поредния ъпдейт си замина root-а и supersu спря да бачка и не съм се занимавал повече. Аз честно казано ако не ми звънеше жената по няколко пъти на ден да ме врънка за някакви глупости, сигурно щях да отеба мобилната революция на 21 век и да си живея щастливо без телефон, ебати загубата на време е това.
60  Нетехнически теми / Коментар / Re: ВАЖНО! Сайтът на Mint е хакнат и има заразени ISO-та. -: Feb 25, 2016, 02:33
Аз пък счупих IRC бота, с който е троянизирано ISO-то, сега ще ходя да трепя ботове, хахаха
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 409