Автор Тема: Странности при инсталацията на Mandriva 2006  (Прочетена 3032 пъти)

placid

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
здравейте
след като смених машината си, реших, да премина към новата версия на Ubuntu - Breezy Badger. но инсталацията не протече гладко - по-скоро се спря точно там, където е момента на детектване на хардуеъра. при опит да бъде монтирано dvd устройството излиза съобщение за грешка - устройството не е достъпно. отначало помислих, че причината е кофти записан диск, но след като опитах отново с друг - излезе същото съобщение.
процесът е следния:
буутвам от dvd устройството; (ok)
зарежда някакви модули; (ok)
детектва клавиатура и локални настройки; (ok)
начало на детектване на хардуеъра; (fail) - казва, че устройството не може да бъде монтирано.

сигурен съм, че устройството ми работи както преди, какъв е този проблем - нямам идея. но поне ми идва на ум, че мога да инсталирам Hoary и да си ъпдейтна дистибуцията чрез synaptic.

тук инсталацията протича без никакви проблеми, обаче като завърши - отново все едно нямам dvd устройство.

решавам, че Ubuntu е прекалено африканска технология за чистоновата ми машинка и опитвам да инсталирам новата Mandriva 2006.
Резилтатът е абсолютно същия, както при Breezy: инсталацията прекъсва със съобщение за липсващо dvd устройство.

ето ги чарковете на компютъра ми:
Примерен код

cpu: P4 640 3.2GHz / 800Mhz / 2MB / box
mb: Asus P5GDC-V Deluxe EAYO
ram: 2x512 ddr2 533MHz Kingston / box
vga: Asus GF EN6600 Silencer / TD / 256MB
hdd: Seagate 250GB / 7200 / 8MB / SATA
hdd: IBM/Hitachi 120GB / 7200 / 8MB / IDE
dvd-rw: LiteOn SOHW-1653S [updated firmware]


може ли някой да ми помогне с този проблем?
Активен

residentx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Странности при инсталацията на Mandriva 2006
« Отговор #1 -: Nov 04, 2005, 17:22 »
dvd-rw: LiteOn SOHW-1653S [updated firmware]

А пробва ли с оригиналния firmware?
Активен

  • Гост
Странности при инсталацията на Mandriva 2006
« Отговор #2 -: Nov 04, 2005, 17:41 »
Аман от тея SATA дискове...

Влез в БИОС-а и задай приоритет за boot - първо да е CD/DVD после HDD... Ако и това не става - чети книжката на дъното в секцията за SATA/IDE устройствата.
Активен

placid

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Странности при инсталацията на Mandriva 2006
« Отговор #3 -: Nov 04, 2005, 19:06 »
номера с промяната на приоритета в BIOS-а не върши работа;

сега ще пробвам да върна стар фърмуеър на записвачката, надявам се, че ще успея.

ако имам напредък, ще докладвам.
Активен

the_real_maniac

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1258
  • Kernel panic, me - no panic ;-) :-)
    • Профил
Странности при инсталацията на Mandriva 2006
« Отговор #4 -: Nov 04, 2005, 21:25 »
Значи при конфигурацията на режима pata/sata и прочие си поиграи и пробвай всичките режими и виж при кой ще зацепи.

Значи подобен проблем имаше с i865/875 с ядро 2.6.x-2.6.3.

предполагам  ,че и сега е нещо такова.
пробвай различните режими

ако си с биос на AMI на първата страницата, където си като те пусне най-долу има IDE configuration ли нещо такова беше и там има режимите да избираш 3 или 4 са.

успех
Активен

Powered by Debian GNU / LINUX /// Intel inside ...

„Насилието е последното убежище на некомпетентността“ - Айзък Азимов (1920 — 1992)

placid

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Странности при инсталацията на Mandriva 2006
« Отговор #5 -: Nov 05, 2005, 14:25 »
да, наистина, проблемът не беше във фърмуеъра на dvd-rw устройството, защото дори след като върнах оригиналната версия (CS02) резултатът беше неуспех.
(можете да ъпдейтвате фърмуеъри от тук)
искам да благодаря на the_real_maniac за идеята да размърдам sata/pata settings-ите от bios-a - след като ги промених, инсталацията протече като по вода.

балгодаря и на всички други, които ми помогнаха с идеи. леймърите от ubuntuforums.org и linuxquestions.org нищо не казаха по въпроса - само минат, поцъкат с език и си заминат, а тук - за по-малко от 6 часа получих конкретен отговор.

само така!
до скоро!
Активен