Автор Тема: Проблем с fstab  (Прочетена 1517 пъти)

MetalIvo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Проблем с fstab
« -: Jan 07, 2006, 02:35 »
Здравейте:
Имам следния проблем с fstab:
На компютъра си имам CDRW и DVD ROM, искам да си ги добавя в fstab за да мога да си ги настроя така че да ги маунтвам като обикновен потребител. след като добавих:

/dev/hdb /mnt/dvdrom auto owner,user,noauto,ivo,ro 0 0
/dev/hda /mnt/cdrom auto owner,user,noauto,ivo,ro 0 0

иконка приличаща на DVD ми се появи в Storage на KDE, тази за CD си беше вече там, добре, сега да пробвам дали е станало. сложих едно CD и кликнах два пъти показа ми грешка че само root може да прави това, след това пробвах и през конзолата. прочетох после и man страниците на fstab, но такак и не открих какво съм изпуснал.

Ползвам Slackware 10.2 със ядро 2.6.15, KDE 3.5, X.org 6.9.0, системните дискове са SATA респиктивно са sda и sdb. CD -то е hda, a DVD hdb
Активен

  • Гост
Проблем с fstab
« Отговор #1 -: Jan 07, 2006, 09:12 »
промени fstab така

/dev/hdb /home/и няква поддиректория    auto,users 0 0
/dev/hda /home/и няква поддиректория    auto,users 0 0

рестартирай. като сложиш нещо в устройствата, просто тръгват, поне при мене е така.
Обърни внимание - users
                              - точката на монтиране да е в домашната ти директория.

Успех
Активен

  • Гост
Проблем с fstab
« Отговор #2 -: Jan 07, 2006, 13:29 »
само рестартирах и то проработи .... странно
Благодаря все пак за савета
Активен

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Проблем с fstab
« Отговор #3 -: Jan 07, 2006, 15:32 »
И от мен един съвет. Ако ползваш DVD-RAM или CD/DVD RW с UDF, добави опция noatime, за да не пише излишно и да не ги хаби преждевременно.

Всъщност аз съм го направил и на всички дялове от твърдия диск, за да не се бави излишно, понеже никога не ползвам времената за последно четене на файловете.
Активен

poisoner

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 420
    • Профил
Проблем с fstab
« Отговор #4 -: Jan 07, 2006, 19:48 »
Цитат (Guest @ Ян. 07 2006,10:12)
точката на монтиране да е в домашната ти директория.

тва пък за какво. Никъв проблем да е в /медиа/цдром или /мнт/цдром, просто трябва да е собственост на групата users и потребителя да е към тази група.
Активен

Buzly - All Videos and Movies
TOP MOVIES
маратонки онлайн