Автор Тема: Покупка на компютър с Linux  (Прочетена 3305 пъти)

asdfrewq

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Покупка на компютър с Linux
« -: Jan 17, 2009, 12:45 »
Здравейте,
както се разбира и от темата и от профила ми съм нов тук  ::)
Та смятам да сменям старата си машина и да си купя лаптоп или отново настолен компютър но този път определено ще е с Linux.Моя сега е с XP просто защото е стар,вече 4 годишен...до сега не съм работил с Linux.
Та имам няколко въпроса около него  :) Поразгледах темите тук,интересува ме дали някой от по-новите игри ще вървят? имам предвит примерно Fifa 09 аз само fifa играя и на Windows..  ;D
Общо взето компютъра ще го използвам главно за Интернет,Скайп,Музика и Филми..
До колкото знам,Линукса е малко по-специфичен и правил проблеми с кодеци,драйвери и тем подобни нужни неща,вярно ли е ?
Имам голямо желание да се науча да работя с тази ОС.
Поразгледах в youtube клипове на Ubuntu 8.1 и просто останах без думи...това е нещо страхотно  :) (Ubuntu вече се слага върху инсталиран Линукс или това си е направо друа ОС? )
Тъй като най-вероятно ще взема настолен компютър,бихте ли ми казали какви системни изисквания да търся? в смисъл да върви всичко гладко,както и дали да го взема с вече инсталиран Линукс или да го сложа отделно.

Благодаря на всеки издразил мнение,ако темата ми не е в правилния раздел моля да бъде преместена,съжалявам за глупавите ми въпроси но никой не се е родил научен  :D

EDIT: Мога ли да подкарам някой по-стар Линукс на моя компютър,просто да му свикна,да не стане така да съсипя новия  ;D
Притеснява ме това че е слаб : RAM 256,AMD 1.4,GeForce Nvidia FX5200...
« Последна редакция: Jan 17, 2009, 13:39 от asdfrewq »
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #1 -: Jan 17, 2009, 14:31 »
Не знам дали ще прочетеш това съобщение, но...
Linux  НЕ е игрова станция. Е няма нищо невъзможно, ще качат линукс гурутата :D но няма да ти е комфортно. Не си мисли че няма дривери, кодеци и всички тем-подобни мултимедиини джаджи - напровтив - всичко си идва инсталирано ( за разлика Windows )
Ето ти една възможна алтернатива... Можеш Първо да инсталираш една Vista (за игра ), а като чустваш  че не ти се играе да ползваш линукс за сърфиране и скайп. Защо, ще питаш...
1) Linux има слаба Direct3D подръжка ( май само Cedega  имат такава ) ->  не става за Fifa. Е има игри които имат добра подръйка под линукс - Quake Серията, Doom и Warcraft серията,  които или вървят през Wine или имат версии за линукс.
2)Linux е по сигурен от Windows. Абсолютно доказан факт!. Не защото го пишат гении, просто самата система е най-чест се използва без администраторски достъп а и е много по удобна да се ползва с такова ограничение, което спира 99% процента от вирусите за линукс, а вирусите за линукс са около 0,01% от всички :). Говоря сериозно думата вирус ще забравиш какво значи.
3)Такива неща като Youtube и Skype... не се притеснявай, Сигурен съм че дори са създадени по линукс.
4)Ubuntu не е програма - дистрибуция е, но не ти я препоръчвам. Тя е "нагласена", т.е има си всичко, но ... абе не е за теб (усещам го) . Изтегли си Mandriva ( http://www.mandriva.com ). По юзър-френдли е наистина е готина.

П.П. това всичкото се отнася само ако наистина имаш търпение и се занимаваш с компютри (не прфисионално - просто хоби) ... иначе ( моля опазате ме ) не си инсталираи линукс.
Активен

asdfrewq

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #2 -: Jan 17, 2009, 23:11 »
Благодаря много за съвета,определено ще избера Линукса пред това да играя игри  :)
И да,бих казал че да се занимавам с компютъра ми е хоби    O0 Както казах и в първия пост ще го ползвам за музика,скайп и ровене из интернет общо взето за свободно време.
А само да попитам,тъй като незнам нищо за линукса...ще мога ли да го подкарам на сегашния ми компютър да му свикна?
Както и какъв компютър да търся? Ако щях да взимам с Vista щях да гледам колкото средства имам не толкова заради самата Vista ами за игрите които излизат с космически изисквания,но тъй като при Линукс няма да имам този "проблем" ще ми трябва компютър на който просто да върви гладко самата ОС   :)


Благодаря.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #3 -: Jan 18, 2009, 00:51 »
 Пробвах Deell XPS M1330 - струва 2000 лева - екранът въпреки прецизните ми настройки с NVIDIA,  дава студени цветове като от луминисцентна лампа -.ейй - голям боклук - като купувате ръгнете една флашка със снимка на човешко лице на дневна светлина !!! Внимавайте какви маркови БОКЛУЦИ се опитват да ви продават!!! Wi - Fi - то не тръгна - естествеННо, нито пък звукът, обаче нали със глиста хоме базик - дето от Замунда може да се свали безплатно "Ултимате"...... - тъпо желязо - да си грухтят преобладаващите потребители..., ма иначе отвънка е като бижу....внимавай с Дел! има много хора, които са пропищели, е това купих - http://laptop.bg/#/details/ASUS/16/1898 - това е нещо ново и само кубунту се справи от всякъде.страхотен е -само тъчпадът е дървен, но и без това тъчпадът си е една абсолютна простотия! Да-  много по прецизно е да търкалям мишока на бедрото си -може и на бедрото на тая до мене,  може и на циците и - пак е по функционално от тая малоумщина! Иначе за тая цена е ебати самолетът! Страхотна производителност ! Екранът е с пастелни цветове ала туба монитор! Като си помисля, че Дел е 2 пъти по - скъп и по смотан! Чух, че нямало HP, на което да не тръгне Линукс, но не съм пробвал; Сега се сетих -дано админите да открият рубрика - подкарах еди кой си лаптоп с еди коя си дистрибуция без много зор и подробно КАК !
« Последна редакция: Jan 18, 2009, 01:03 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #4 -: Jan 18, 2009, 00:56 »
Гледай видео картата да е Nvidia, за да се насладиш на ефектите, които си видял в youtube, т.к. 3D е по-добре поддържано отколкото при Ati.

За дистрибуция ти препоръчвам Убунту - теглиш си най новата версия (в момента 8.10) и си я инсталираш. Дали Мандрива или Убунту или нещо трето си решавай сам, но прочети нещо по-въпроса преди това, за да нямаш излишни главоболия. Поразгледай и този сайт, и темите във форума и тогава действай (с цел най-малкото да си изясниш основни термини и понятия като например, че Убунту, Мандрива и т.н. са Линукс дистрибуции). За целите, за които ще ползваш Линукс намя да останеш разочарован.

Щом компютрите са ти хоби значи, че ще се оправиш с Линукса. Обаче се зареди с търпение, понякога при проблем решението няма да можеш да го намериш веднага и лесно, но затова си има гоогл, форуми и документации.

Наскоро иснталирах едно 32 битово Убунту версия 8.10 - дъно asus, видео Nvidia, процесор AMD64 на 2.6GHz с 2GB RAM.  Компютъра направо хвърчеше (за мое учудване стартираше много бързо, не съм го мерил, но това ми се стори най-бързо зареждащата се ОС, с която съм работил някога - Дебиана на моя лаптоп Intel Core 2 Duo на 2GHz двуядрен зарежда доста по-бавно), а и убунтуто се оправи с целия хардуер безпроблемно. Мрежата бачкаше без проблеми. Абе това Убунту ми се видя много добре пипнато, направо ми се стори като Виндовс. Единственото, което ме издразни е, че 3D ефектите не работиха всичките (или поне аз не можах да ги пусна) и фонтовете във Firefox не можах да ги сменя на нещо по-приятна като изглед, т.к. бяха много грозни, но иначе проблеми с кодеци нямаше, а ако се случеше, то Убунтуто само си ги намира и ти само кликаш и инсталираш.

На стария ти лаптоп ще върви всичко - колкото е по стар даден хардуер токова по-вероятно е да има поддръжка за него. Сега тука може и да ти стане инетесно като кажа, че може да си избираш каква графична среда да ползваш - има по-тежки и по-леки графични среди, освен това може да ползваш и повече от една графични среди стига да ги имаш инсталирани. Обикновенно рамта ти е най-ограничаващия фоктор за графичната среда. Убунту идва по-подразбиране с инсталирана графична среда нар. GNOME (десктопа по подразбиране прилича на този на Маковете), други известни графични среди са KDE (десктопа прилича на Windows), XFCE, Fluxbox и т.н. Последните две са по-леки графични среди за слаби компове като твоя лаптоп. Обаче аз ти препоръчвам ако ще инсталираш Линукс на лаптопа си пробвай първо с GNOME. Какво да ти кажа пич сядай да четеш и да се запознаваш с възможностите на Линукс, че тука няма да ми стигне мястото да ти ги обяснявам.

Айде лека, че много изписах и пиши резултата от опита ти с Линукс - дали ти е харесало и дали успешно си преминал на Линукс.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

asdfrewq

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #5 -: Jan 19, 2009, 09:00 »
Благодаря за отговорите и съветите,лаптопа ще го купя към края на февруари или най-късно средата на март,но от сега започвам да се ориентирам какво точно да взема  :)
Поразгледах сайтовете и този лаптоп ми се стори добър http://www.pcstore.bg/laptopi/acer/ACER_eMachine_eMG620_LX_N220Y_132/ какво мислите?  имам предвит като характеристики  (ако може нещо по-добро на приблизително такава цена дайте препоръки)  :)  На този модел ми направи впечатление и теглото е чувствително по-голямо от другите модели...Но като цяло смятам че е добър особенно след като се раскара Вистата  ;D
Също и лаптопа даден от @zibeltbg - http://laptop.bg/#/details/ASUS/16/1898 ми се струва доста добър

Имам и 1 въпрос,понеже стария ми компютър ще остава на брат ми,възможно ли е да пусна интернет от него към мен? Преди го правех с UserGate през LAN но и двата компютъра бяха с XP...ще има ли проблем да се свържат XP и Линукс? или ще трябва и отделно интернет на лаптопа да пускам?


Благодаря.

Активен

shoshon

  • Гост
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #6 -: Jan 19, 2009, 10:27 »
Разгелдах лаптопите... амикакжо да какво да кажа... ще има за 3 линукса едновременно да работят :)
аз лично си купих втора ръка, направих ъпгрейд за 45 лв с 2 гб рам. сега имам страхотен лаптоп за една сума която няма да спомена :) и линукс варжи перфектно + жиртуализиран уиндоус... така че от към състемни ресурси изобщо не яде много да знаеш :)
Активен

asdfrewq

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #7 -: Jan 19, 2009, 11:08 »
И аз усетих нещо такова  ;D
Понеже в по-горните коментари ме посъветваха да търся с Nvidia и затова.Аз лаптоп с Nvidia под 1000лв не видях.
Ако и "видео карта: Intel" ще свърши същата работ бих взел http://best.bg/stock.asp?cat_id=706&id=9213 чесно казано не ми се дават 1000лв за компютър  :(
В сайта който ти ми даде http://www.mandriva.com
Като гледам изискванията
Цитат
Processor: Any Intel®, AMD or VIA processor.
RAM: 512MB minimum, 1GB recommended.
Hard disk: 2GB minimum, 6GB recommended.
Graphics card: NVIDIA®, ATITM, Intel®, SiS, Matrox,VIA. 3D desktop functionality requires an NVIDIA GeForce (up to 8800), ATITM Radeon 7000 to HD 3870, or Intel® i845 to x4500HD.
3D acceleration is supported on most capable hardware. For more details, check the hardware compatibility database.
Sound cards: All Sound Blaster, AC97 and HDA compatible cards are supported. Note: Creative Labs X-Fi cards are not currently supported.
DVD drive required.
SATA, IDE, SCSI, SAS: most controllers are supported in non-RAID mode, and some are supported in RAID mode.

Май се вписва добре,и ако тази видео карта Intel 4500MHD ще ми върши работа като Nvidia то определено ще взема този лаптоп от  799.00 лв.
Понеже от тези видео карти нямам лични впечатления... Ти с Nvidia ли си?
На мен ми трябва компютър на който mandriva да върви гладко,и да е удоволствие докато сърфирам в интернет  O0
« Последна редакция: Jan 19, 2009, 11:48 от asdfrewq »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Покупка на компютър с Linux
« Отговор #8 -: Jan 19, 2009, 16:03 »
 Колкото повече, толкова повече, само че на квадрат! Има и Асуси за 1000 лева, но по - скромни. Единственно с core 2 duo са по - нови - макар, че след 2 години ще са безвъзвратно остарели - тия - които ги показваш са с един процесор и са многократно по - слаби! Изводът - core 2 duo L2 cashe - за 200 - 300 лева разлика взимаш самолет, иначе посредствен лаптоп. И да - трябва да е преосигурен по възможности, щото това не е големия туч - нали се сещаш......Виж във википедия процесорите на  Intel,  за AMD не си и помисляй - е освен ако не ти го подарят [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 ::) В никакъв случай, обаче интелска видеокарта - най добре NVIDIA !Ако ще работиш само с екселски таблици например - да - вземи интелска видеокарта.  Просто няма смисъл да вземеш за 800 лева посредствена машина, това е. Гледай гаранцията -  2 години е друго нещо. При покупката има вероятност да ти пробутат с изгорели пиксели. Уговори се с продавачът, че ще ги гледаш на черен и бял фон и след 3 дена ще ти го сменят, ако се появи дефект. Въобще купуването на лаптоп може да се окаже някакъв ужас. Въоражи се с познания и търпение. Успех!
« Последна редакция: Jan 19, 2009, 18:00 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Търсим Linux администратор
Търсене
daxysupport 2 3911 Последна публикация Sep 27, 2002, 13:04
от daxysupport
Третият български Linux фест ще бъде в Чепеларе
Коментар
boril 0 1734 Последна публикация Oct 05, 2002, 22:40
от boril
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9163 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7705 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7795 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork