Автор Тема: Коя дистрибуция харесвате и защо я ползвате.  (Прочетена 5724 пъти)

shadowx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ух.... аиде аз да съм първия заклет Slacker писал в темата /дано не и последния/.
Вече 8-9 години съм с линукс, използвал съм повечето големи дистрибуции /Slack,Deb,RH,Gentoo.../
И както с всичко друго и при линуксите, всеки има своите плусове и минуси ....
Защо слак: ... нека започнем с init скриптовете...неуспорим факт е ,че са удобни за работа, друго което харесвам е пакетната система ...знам ,че сега повечете ще почнете да обеснявате ,че слак няма пакетна система , само защото няма dep check /което е същевременно плус и минус/.... so? Знам как да ползвам `ldd` и това не ми е проблем.... .... сега се замислих ...ако някой ден слак умре ... или ще мина на nbsd или LFS :]

В крайна сметка колкото и да са различни дистрибуциите една от друга , са и толко еднакви...
Активен

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

mishot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 191
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome-Shell
    • Профил
Минал съм през всички по-известни дистрибуции, както и през няколко по-екзотични. Спрях се на Fedora. Харесва ми това, че всичко в нея е "последното", най-новото(такава е идеята на S-class например). Ъпдейтва се често(някои считат това за лоша идея, не мога да ги разбера). Има много софтуер за дистрибуцията, почти всеки проект има пакет за Федора.
Не съм имал проблем с откриване на хардуер на настолни компютри или лаптопи!
Работи се лесно, бързо и е стабилна. За мен това е една прекрасна дистрибуция!
Активен

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Първата дистрибуция която си качих беше Best Linux или нещо такова, може да бъркам името. Това беше и първия ми досег с линукс (не много успешен). Така и не стигнах до графичен режим и в крайна сметка след като научих няколко команди (цд, лс) по живо по здраво напусна харддиска. Следващата дистрибуция която пробвах беше Ред хат. Не помня коя версия, но вече на нов компютър и с работещ X  :) .  Това беше докато един ден не спря тока и линукса отказа да се зареди след това. Следващата (и най дълго задържала се) беше Слак. Може да се каже че прекарах цялото си детство под Слакуер. Всичко което знам за линукс го научих под това дистро. Като единствен недостатък мога да кажа само, че имаше проблем със софтуера. В един момент вече не помнех кое съм инсталирал, кое съм компилирал и разчистването на ненужни програми беше голям ужас. А и когато исках да си кача някоя нова програма, почваше едно търсене на библиотеки, създаване на символни връзки и т.н.
 Сега на дърти години предпочитам да ми е шарено и лесно за това ползвам Кубунту с КДЕ 4.2. Подкара от раз на лаптопа и съм доста доволен от него. Ъпдейтите на софтуера са редовни, винаги мога да съм с най новата версия на дадена програма (дори и още Бета).

Като заключение мога да кажа че за мен има две дистрибуции Слакуер, който бих ползвал за специализирана машина и Дебиан/Убунту които бих ползвал за ежедневна употреба.