Автор Тема: Домашен клъстер или суперкомпютър за 3D...  (Прочетена 8088 пъти)

kOFF

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Ето и първият ми пост в ЛинуксБГ :)

Заглавието на темата е твърде пресилено..
имам два слаби компютъра, които искам да работят като един общ. Целта му ще бъде да рендва 3D с Блендер. Единият ми компютър ще е с линукс, а другият с уиндолс. Поинтересувах се доста и открих, че за да се възползвам от двата компютъра едновременно има допълнения за блендер, които позволяват да се рендва по локалната мрежа. Другият вариант, който предпочитам е да ги свържа в клъстер или суперкомпютър (не знам кое е по-правилно).
Имам базови познания с Линукс, но имам нужда някой да ме насочи - има ли такъв мултиплатформен софтуер, безплатен ли е, и ако може да е и лесен за настройка...
Другото нещо, което ме интересува е когато се подкара "суперкомпютърът", дали работата с приложения ще се отличава от нормална ОС или трябва да се прави някакво "описание" и настройка за всяко конкретно приложение, което ще се ползва.

Надявам се, че се разбира какво питам ;)
Активен

edmon

  • Гост
не че знам как става....
ама дерзай ще ми е интересно
без и със дистрибуторното рендиране как е :)
Активен

kOFF

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Цитат
без и със дистрибуторното рендиране как е

.. ами има разлика, но не съм тествал точно колко..  Реших да насоча усилията си към другия вариант със "клъстериране", понеже ме блазни идеята да имам повече мощ не само за блендер а по принцип. :)
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
В клъстърите и суперкомпютрите няма нищо магическо, което с вълшебна пръчка да реши проблемите със софтуера. Той трябва да е написан специално да работи паралелно.

П.П. Ако някой ти обещае, че има вълшебна пръчка, която да реши проблемите, бягай бързо и далеко :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

kOFF

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Значи, ако правилно съм разбрал от суперкомпютър или домашен клъстер и т.н няма смисъл ако се ползват "стандартни" неоптимизирани за паралелна работа приложения, като Adobските продукти, които ползвам под windows или Blender и още няколко 3D рендващи енджина под линукс и болшинството приоложения за масова употреба - браузъри, плеъри и др.

Аз бях твърдо убеден, че всеки софтуер може да се възползва от "споделените ресурси"  поне така си го представях - единен софуер, който  управлява всички споделени ресурси - процесори, памет, хард дискове.. и този софтуер играе ролята на модулна ОС, а всеки компютър (клетка) е съставна част от тази система. И по тази логика (ако е вярна) то когато се стартира дадена програма - тя ще си "мисли", че е стартирана на един компютър само, че по-мощен... така както си "мислят" програмите стартирани във виртуални машини, че всичко е ок и си работят на стандартно pc...

..но може и да греша , тъй като не съм навлезнал достатъчно навътре в материята.

Във всеки случай, докато не видя нещо подобно работещо, няма да се откажа :)


Сега се сетих, че блендер е с отворен код, това означава ли, че може да се компилира да работи паралелно, на клъстерна система?
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Не е така. Всички решения, които са обещавали това, което описваш са се проваляли. Затова ти казвам да бягаш надалече от тях :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

teh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 56
    • Профил
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
E, аз имам 16-node Линукс клъстър, който се събира в кутия за обувки, но какво точно доказва това? :)

Ето го:


Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

strix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Активен

A little knowledge is a dangerous thing.
So is a lot.

Albert Einstein

kOFF

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Благодаря за линковете, веднага щом ми остане достатъчно време и постигна "нещо" ще споделя впечатления.
Активен

arch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
@tarator какви са тия играчки ? аликс? сподели малко опит :-п
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Клъстера е полезно нещо, но както каза tarator ако приложението ти не може да се възползва от паралелно обработване ефекта е нулев.

За момента *ВСИЧКИ* супер компютри (онея дето са в топ500) обработват ефективно само задачи които могат да се паралелизират.

В конкретния случай (рендериране с блендер) е по добре да се използва farm подхода (който и са го реализирали). Едната машина да разпакетира задачата и да я засили по мрежата където трябва.
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

rincewind

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
ако имаш малко познания по елементарна математика мисля, че това би ти било от полза да разбереш за кво иде реч
https://computing.llnl.gov/tutorials/mpi/  - примерно:)
успех!
Активен

rincewind

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
още нещо, това което казва таратора е точно така
нагледно ако имаш m машини в клъстер, и можеш да разбиеш проблема на m части, и то така, че да може да кажеш коя след коя следва (т.е. да ги номерираш, това не значи, че не могат да се изпълняват едновремено) тогава можем да говорим за един вид .. най-прост клъстер
Активен