Автор Тема: Как се оправяте с нахални религиозни хора?  (Прочетена 8178 пъти)

neosofti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Убунту 10.04 - 64 бита
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Като е тръгнало да ви разкажа и аз една случка.
Преди 5 години ми звънят двама. Един католически поп и един монах в монашеска роба, сандали и тарикатста прическа ала паница на главата. Отварям и ги питам :
"Was gibt's??" т.е. какво става и те ме питат интересувам ли се от религия и т.н. Поканих ги на по кафе и сладкиш, че нямах в момента какво да правя пък бяха и много възпитани. Поговорихме си, т.е. всеки с неговите си убеждения. Казах им, че религията не ме интересува и съм атеист, понеже вярвам на науката и т.н. Убеждаваха ме, че откритията се обясняват с Библията, а аз ги оборвах с научни факти. Както и да е. След около 45 мин приключи разговора и единият ме попита дали може да ми зададе един последен въпрос. Казах да. Пита ме щом съм атеист, тогава защо нося прилично голям златен кръст на ланеца. Казах му, че е подарък от майка ми за рожденният ден, понеже е набожна, а аз гледам на него като на украшение и талисман. Не може да си представите как се облещиха, когато казах, че кръста с разпънатият Христос ми е талисман. Просто беше богохулство. След това ми стана гузно, понеже са набожни хора, но пък в Германия всеки е учен от малък, че има религиозна свобода и никой няма право да ми налага дали да вярвам или не и още повече на биш комсомолец.

Лично аз съм на мнение, че за всяко нещо има рационално обяснение, а не някакви мистични фокуси.Между другото църквата е първата капиталистическа организация. Изповядай се, направи дарение, купи си документ за опрощаване на греховете и си чист - нищо, че си изтрепал хиляди.

neosofti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Убунту 10.04 - 64 бита
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
И за ташак, до вкъщи се намира централата на Пиус братството в Германия. Който не е чувал за тях, може би се сеща за новините по телевизията за братството, което отрича холокоста.

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Аз съм на принципа "Zero tolerance" към такива хора.Поне по мое мнение повечето принадлежат към разни секти.Случвало ми се е и на мен да ми звънят такива,но аз не се церемоня много с тях да се обяснявам,а направо ги гоня,като им казвам,че не се интересувам.Няма да превръчам Jesus в цел на живота си.Ако имам нужда,то има църква за тия неща.Никак не съм толерантен към сектите и сектантите,но по ирония на съдбата всичките ми най-добри приятели преди години като последните балъци попаднаха на една сектантска сбирка и се зарибиха.Та до ден днешен.........Та сега си имам неприязън към сектите и приятели сектанти  ;D ;D ;D.По времето,когато попаднаха в "капана" с тях свирехме заедно в група(аз свиря на ел.китара и бях вокалист и само заради нея си държа уиндоус на компа ;D).Попаднахме в интерес на истината заедно,но мен словестната диария на "Водещия",демек Пастора както те му викат не ме впечатли с нищо и си тръгнах.На другия ден с неприятна изненада разбрах,че приятелите ми мислят да продължат с посещенията си,както и това,че Heavy Metal е прокълната музика и мислят да спрат да свирят :o.И от Heavy metal madafaka ;D ;D ;D маниаци станаха Lamb of God ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
обичам да споря с атеисти и вярващи ...
но уважавам повече вторите.
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

Arvigeus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Whatever
    • Профил
Не вярвах в Християнството, докато не разбрах че съм Бог. ;D

Сериозно: Казвам че съм будист.
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Аз като православен ще им пожелая всичко най-хубаво. Само секти може да набират членове, като "рекламират" Иисус.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
То това беше фокусирано върху стария завет май, Исус много-много не се споменаваше. Обясняваха в книжката как в евангелието на някой си пишело как земята никой не я подпира, а била заобиколена от (еврейската_дума_означаваща_нищо) и това било свидетелство за божествената мъдрост.

Накрая имаше една глава свързана с това как да живеем вечно. Аз не я прочетох, защото знам. Може да не е вечно, но ще е много време. Просто ще си измисля религия и хората ще слушат каквото им казвам много след като се спомина. Само трябва да е успешна религия и да има такива като онези двамата да зарибяват хората за моята религия
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Ами то това е елементарно - показвам им, чрез тях самите, лошите резултати от религията (които, при умните/съвременните хора, са много повече от добрите).
Така де... нарушаване на личното право на другите заради пропагандиране на религия е лош резултат!

Ако библията се интерпретира директно - християнството е торба с лайна. Буквално. За примери влезте в този сайт: http://www.evilbible.com. Днешните хора имат навика да интерпретират библията по някакви много интересни и небуквални начини, за да си нагаждат християнството, така че да не е торба с лайна. Библията обаче е замислена на се интерпретира буквално, което значи, че християнството си е торба с лайна.

Едно от любимите ми правила, математически отхвърлящо съществуването на всемогъщо нещо, е парадокса на стената. Аз съм го чувал по този начин, но официалното му име 100 % е друго. Гласи, че не може да има всемогъщо същество, защото ако създаде стена, която е неразрушима - би трябвало да не може да я разруши - отпада всемогъщието, а в случай че може да я разруши - тогава тя не е разрушима. От там пропадат всички теории за религията и т.н. Това може би е много простоват пример, и има workaround, но важното е, че има 1000 други такива парадокси, които доказват, че няма всемогъщие и перфектност.
« Последна редакция: Sep 11, 2009, 23:43 от Ivshti »
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Ами то това е елементарно - показвам им, чрез тях самите, лошите резултати от религията (които, при умните/съвременните хора, са много повече от добрите).
Така де... нарушаване на личното право на другите заради пропагандиране на религия е лош резултат!

Ако библията се интерпретира директно - християнството е торба с лайна. Буквално. За примери влезте в този сайт: http://www.evilbible.com. Днешните хора имат навика да интерпретират библията по някакви много интересни и небуквални начини, за да си нагаждат християнството, така че да не е торба с лайна. Библията обаче е замислена на се интерпретира буквално, което значи, че християнството си е торба с лайна.

Едно от любимите ми правила, математически отхвърлящо съществуването на всемогъщо нещо, е парадокса на стената. Аз съм го чувал по този начин, но официалното му име 100 % е друго. Гласи, че не може да има всемогъщо същество, защото ако създаде стена, която е неразрушима - би трябвало да не може да я разруши - отпада всемогъщието, а в случай че може да я разруши - тогава тя не е разрушима. От там пропадат всички теории за религията и т.н. Това може би е много простоват пример, и има workaround, но важното е, че има 1000 други такива парадокси, които доказват, че няма всемогъщие и перфектност.
Поредният гном се изказа. Уважавам правото на мнение у хората, но говориш глупости. Просто те информирам, не ми обръщай внимание.
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Добре бе, факт е че идват двама души да ми обясняват как всичко което трябва да знам го пише в библията. И ми връчват една книжка, на първите страници на която има картинка с част от двойната спирала на ДНК.

В библията нищо не пише за въпросната молекула (в противен случай Уотсън и Крик нямаше да си вземат нобеловата награда).

Обаче тези хора твърдят, че същата била божествено дело.

Тук има два варианта. Първият е че ДНК молекулата в действителност да не съществува, защото ако човек не може за момента да я синтезира, то има заобиколни начини да я копира и възпроизвежда и така да създава живот, което пък беше божествена функция. Човек не може да е господ, така че това трябва да е някаква голяма заблуда и всъщност ние един вид да вярваме, че съществува молекула, която пази информация за организма, обаче в действителност, това да е заблуда. Значи ако ДНК не съществува, тогава в книжката, която тези хора ми връчват, за да повярвам, че в библията пишело всичко, има всъщност глупости. И излиза че тези хора са шарлатани.

Вторият вариант е - ДНК молекулата съществува. Обаче в библията, където би трябвало да пише всичко необходимо, не пише нищо за нея. Тогава излиза, че библията нещо не й е наред и не изпълнява добре функцията си. Което като добавим факта, че е писана от хора, а не от Господ, става много съмнителна работа.

И в крайна сметка, много объркана ситуация излиза. Ако дойдат пак, ще им поставя този въпрос, не може да нямат някакъв отговор за такива ситуации.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Vatman, би ли бил така добър да ме поправиш в такъв случай.
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
off:

В самото начало на 90-те срещнах един, така да се каже, бивш колега. Та въпросния ме покани да присъствам на ||необикновено събитие||, оказало се сбирка на Кришна съзнание, в тогавашното им убежище срещу пазарчето на Графа.
Учителят им, около 35 г., по време на лекцията ме заби, щото ни в клин изтърси, че е бивш кадър на ДС. Как и да е, имаше много вкуснотии (намигване) за тия, които издържаха до края - масло, нектар и хляб в пластмасови кофи, и то безплатно.

След години случайно пак срещнах моя човек. Изрази радостта си, че е достигнал по - висше духовно ниво, бидейки в Индия. Води ме да гледаме  видеокасета от Посвещението.
Този път офисът беше в апартамент на Дондука и >>кухнята<< беше срещу заплащане (?), не знам дали само за външни.

Та, сигурно преди около 3 г. го видях отново - в "Полетът" по 1-ва. Там се явяваше нещо като асистент на тогавашния 'штацки шериф у нас - Джон Байърли, гост в студиото.

И лично наблюдение; от малкото секти, които съм посетил от искрено любопитство тогава, май тия се оказаха най - приятни, но и най - малобройни.
Вече не се чуват, преди често обикаляха с чаршафите по централните улици.
Също последователите им първи започнаха да подаряват, в случая книги, уточнявайки след това, че е необходимо да се направи дарение.

Не знам дали съм си внушавал, но ми се стори, че на сбирките на християнските разклонения, абе мирише, като че ли на мърша, някакво необяснимо зловоние. Нямам нищо напреки тях, но факт.


пп. @ Aко се познаеш, много здраве :)
edit: Че и политик, гледам
« Последна редакция: Sep 12, 2009, 02:12 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Библията е книга за Бог и пътя до него. Всичко останало го пише в учебниците. Ако седнеш аналитично разсъждаваш никога няма до проумееш за какво иде реч. Това е все едно да взема калкулатора и да изведа на лист защо Бетовен е велик композитор. Нали познавам чалгари, за които той е пръдлю.
Няма за какво да те поправям. Какво мислиш си е твоя работа ...
P.S.
За мен не е важно да те убедя в правотата си. Успех
« Последна редакция: Sep 12, 2009, 10:48 от Vatman »
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.

paucku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 638
  • Distribution: Kubuntu LTS (отскоро е - тествам я в момента)
  • Window Manager: KDE
  • Райчо Николов
    • Профил
    • WWW
По темата. Gat3way, зависи дали искаш да ги разкараш или искаш да се поборите словестно и все пак ти да си победителят.

Първото е много лесно — просто казваш "не ме интересува" и затваряш вратата. Не съм видял вярващ, колкото и много да иска да сподели вярата си, да се опитва насила да го направи.

Обаче на мен ми изглежда, че е второто. Май искаш "да натриеш носовете на тъпите вярващи", "искаш малко да се подпукате" обаче все пак ти да не пострадаш много ;) Тук ще е по-трудно, но с малко подготовка, ще бъдеш номер едно.

Най-добре е да използваш Библията — с техните камъни по тяхната глава. Сигурно над 2/3 от християните не познават Библията си и основните учения в нея.

Доста от тях не знаят Десетте Божии заповеди. Намират се във Изход 20:1-17 и Второзаконие 5:6-21. Научи ги и изпитвай хората, с които говориш, да ти ги рецитират. Ако не могат им обясни, колко са тъпи според собствената си Библия в Матей 5:17-20, където пише, че този, който не прави тези неща и учи другите да не ги правят е малък и жалък тип ;). Питай ги дали спазват всяка от заповедите.

Ако не знаят Десетте заповеди, най-вероятно няма на какво да те научат. Кажи им да си ходят и да се върнат, когато ги научат наизуст и могат да ги цитират отпред-назад и отзад-напред.

Една точка за теб ;)

Обаче, ако се окаже, че знаят тези заповеди, има смисъл да си поговориш с тях. Попитай ги тогава, коя е най-голямата заповед и къде се намира тя. Ако въобще знаят, повечето ще ти посочат Новия завет и ще ти кажат само част от тази заповед — нещо от сорта на "да възлюбиш, Господа, своя Бог" или може би с добавка "...с цялото си сърце, цялата си душа и всичката си сила". Покажи им оригинала на тази заповед във Второзаконие 6:4-9 и ги питай, защо не знаят заповедта в нейната цялост. После ги прати да си ходят и да понаучат повече преди да си говорят с теб. Разбира се, пак можеш да ги изпиташ дали и как спазват тази заповед. Има много християни, които мисионерстват и се опитват да зарибяват непознати, но в собственият им дом Бог се споменава само в контекста на неделната служба. Ако човекът, с който говориш, има деца, му кажи първо да учи тях на християнство "когато става и когато ляга, когато е в дома си, или е на път" и чак после да идва при теб да те прозелитизира.

Втора точка за теб ;)

Ако научиш тези неща, ти вече ще си по-въоръжен от 2/3 от християните днес и ще ги правиш на пух и прах. Ето още 75 въпроса, които можеш да зададеш на вярващи и те да те гледат, тъпо и да мигат с очи.

Ако пък съответните религиозни типове не християни също можеш да използваш Библията. Тя отхвърля всички останали религии, освен християнството. Исус претендира, че е единственият път към Бога в Йоан 14.
Активен

Vatman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 315
  • Distribution: openSuSE 11.3
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Още един трол.
Първо тия дето чукат по вратите са (най-вероятно) протестанти. Те знаят и познават Библията много добре. Второ - те са водили подобни разговори със 100 други души и знаят как да те подхванат. Трябва да си адски запознат с Библията за да излизаш на глава с тях - трябва да знаеш всеки цитат дето ти кажат в какъв контекст е.
Цитат
Покажи им оригинала на тази заповед във Второзаконие 6:4-9 и ги питай, защо не знаят заповедта в нейната цялост.
Старият завет е завет м-у евреите и Бог. Иисус надгражда Стария и открива същината им в контекста на любовта, която проповядва. Така, че по-добре ти се запознай по-подробно.
Въпросът е не дали спазваш 10 заповеди, а дали се стараеш да го правиш. Малцина са способни. За това всъщност беше и жертвата на Иисус.

Най-добре е да си останеш на 1-ва точка, че ако поемеш по втората току виж станал един от тях.
« Последна редакция: Sep 12, 2009, 12:17 от Vatman »
Активен

Момчета, нищо не разбирам от компютри, научете ме да съм хакер.