Автор Тема: Squid помощ  (Прочетена 5188 пъти)

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Squid помощ
« -: Nov 26, 2009, 13:58 »
Здравейте. Имам следният проблем който не мога да реша вече няколко дни моля помогнете.

Имам РС на което има Squid настроен е и работи добре. Пред това РС има рутер. На рутера му е казано всички заявки който идват на порт 123 да се мятат към това РС и на същия порт слуша и SQUID. Проблема дойде от там че на същото РС вдигнах и web сървър. На рутера му казах да мята всички пакети по 80 порт пак към същото ИП. Така какво се получава когат неползвам прокси на браузъра сайта ми се отваря идеално котато си поставя прокси настройките си ползвам нета през проксито и нямам проблем но не мога да си отворя сайта. Мислих известно време и реших че squid не може да се обърне сам към себеси на външното IP. как до го накарам да го направи ?

това ми е часта от конфигурационния файл.

acl localhost src 127.0.0.1/32
acl all src all
acl manager proto cache_object
acl CONNECT method CONNECT
acl PURGE method PURGE
acl localnet src all
acl KnownUsers proxy_auth REQUIRED

http_access allow KnownUsers
http_access allow localnet
http_access allow manager localhost
http_access deny !Safe_ports
http_access deny manager
http_access allow PURGE localhost
http_access deny PURGE
http_access deny all
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5289
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #1 -: Nov 26, 2009, 15:56 »
Здравей delpx. Доколкото разбрах от обяснението ти, не можеш да си браузваш WEB-а (през проксито), който е на същата машина със SQUID-а. Ако е така, за какво ти е да минава локалния WEB сървър през проксито ? Ами те са си локални и двете, на един и същи хард диск са си. И едното и другото ще са ти еднакво бързи. Никакво ускорение или пък намаляваме на трафика няма да постигнеш (нали това са главните цели на CACHE сървъра). Достъпвай си го директно този твой сайт. Защо ще се мъчиш през SQUID-а ? За мен няма логика това. А и не си казал откъде го браузваш (от интернета през РУТЕР-а или от локалната ти мрежа).

Поздрави и успех.
« Последна редакция: Nov 26, 2009, 15:59 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #2 -: Nov 26, 2009, 17:06 »
Ами да прав си но това е ако съм от вътрешната мрежа. Ако съм някаде на вън и искам да си ползвам проксито ок но не мога да си отворя сайта.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5289
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #3 -: Nov 26, 2009, 17:20 »
Здравей отново. Ами на 80-ти порт на външното IP (където е рутера) трябва да ти се вижда WEB-а ? Ти нали него си форворд-нал правилно към 80-ти на вътрешната машина (с HTTP сървъра) ? Ако ти работи порт-форвординга, трябва да го достъпваш оттам директно. Или пък аз не те разбирам добре приятелю, каква е точно ситуацията, и защо държиш само през PROXY-то да се вижда сайта. Но ако всичко е сетнато както трябва, сайта трябва да се ВИЖДА отвън на 80-ти порт без проблем. И исках да те питам, защо точно 123 порт избра за SQUID-а ? На него има услуга присвоена (Network Time Protocol, RFC2030). Не че е кой знае какво, ама по-добре на някой по-висок порт (>1024) да СЛУША SQUID-а.
« Последна редакция: Nov 26, 2009, 17:22 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #4 -: Nov 27, 2009, 09:19 »
Ами може би аз не съм се изразил както трябва. Ситуацията е следната

имам рутер с външно IP - 212.121.212.121 и вътрешна мрежа 192.168.1.x
Рутера форуардва следните портове 789 Proxy 80 web 8080web към вътрешното IP 192.168.1.10. До тук всичко си е ко. Web servera се вижда от вън и проксито също може да се ползва от вън. Проблема е че ако не си във вътрешната мрежа и ползваш проксито не можеш да отвориш уеб сайта който е на сървъра от вътрешната мрежа.

Четох по въпроса и стигнах до следното. Когато ползвам проксито аз се връзвам към рутера на порт 789 и изпращам към него някаква http заявка , рутера я препраща към 192л168л1л10 кадето слуша squid и той си върши работата. Когато обаче изпратя заявка за отваряне на уеб страница която се налира на локалният уеб сървър squid се опитва да търси страницата на вън и стига до външното ИП то от своя страна препраща отново към вътрешното ИП кадето би трябвало да се намира сайта но не , най - вероятно се получава някакво зацикляне и в браузъра получавам грешка за таймаут :( . Според мен по някакъв начин трябва да кажа на squid когато получи запитване за определен домейн или ип да не се обръща на вън а да се обръща към локалния сървър. От локалната мрежа също не работеше но след добавянето на ип-то и домейна във файла hosts нещата тръгнаха. Мисля че по добре от това не мога да го обясня :)
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #5 -: Nov 27, 2009, 10:41 »
Добавянето на вътрешното IP на web сървъра в комплект с домейна в /etc/hosts файла на рутера е действието, което е трябвало да направиш. Друга възможност е чрез вътрешен DNS, и рутера да използва него в настройките на мрежата си, но в случая е излишно ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #6 -: Nov 27, 2009, 12:03 »
А как мога да го едитна този файл ? Рутера е Linksys някакъв си и имам само уеб интерфейс към него за управление ?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #7 -: Nov 27, 2009, 12:25 »
Значи е време да минеш на OpenWRT firmware на този рутер :) Много хубав firmware с конзолен достъп (е, имаш и web интерфейс, макар че е поорязан). Влизаш в рутера през ssh и си го управляваш като стандартен Linux. Има и голям списък от допълнителни приложения, които можеш да му инсталираш. Има известен спор коя версия е по-добра - Kamikaze или WhiteRussian (аз ползвам руснака), можеш да експериментираш ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #8 -: Nov 27, 2009, 12:31 »
много благодаря на всички ще пробвам и дано стане
Активен

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #9 -: Nov 27, 2009, 15:01 »
Здравейте пак :) за да не отварям нова тема ще питам тук. Мисля че си намерих точната версия (руската) за моят рутер и мисля да го флашна да видя какво ще стане но това което искам да питам е web интерфейса под дуфолт ли се инсталира или ще трябва да си го качвам допълнително ? и другото нещо е когато ъпдейтвам с оригиналният фримуер настройките на рутера ми се запазват , тъй като в момента не съм си във вкъщи и се връзвам на външното ИП ако сложа openWRT ще се затрият ли настройките т.е. мисълта ми е дали няма да си отрежа пътя до рутера с инсталацията на OpenWRT ?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #10 -: Nov 27, 2009, 15:44 »
Web интерфейсът се качва заедно с инсталацията на firmware-а, не се качва допълнително. Относно настройките, по принцип би трябвало да се запазят изцяло такива, каквито са в момента, но когато аз качвах руснака на моя рутер, се нулираха настройките за пренасочванията, та ги въвеждах отново в /etc/firewall.user в примерен формат
Цитат
iptables -t nat -A prerouting_wan -p tcp --dport 8000 -j DNAT --to 192.168.1.2:80
iptables -A forwarding_wan -p tcp --dport 80 -d 192.168.1.2 -j ACCEPT
Но изгубването на пренасочванията не е фатално (само си ги запиши предварително някъде, ако не ги помниш всички наизуст). Вероятността да ти се загубят основните настройки за интернет свързаност, с което да загубиш достъп до рутера, са минимални.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #11 -: Nov 27, 2009, 16:49 »
Ами сложих го и сега от вън нямам достъп до него но от вътрешната ми мрежа интернет има , как мога от вътрешната мрежа да отворя уеб интерфейса , пробвах http://192.168.1.1 и https://192.168.1.1:123 както беше преди и не отваря нищо какво да правя сега , на външното ИП с SSH също не мога да се вържа :(
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Squid помощ
« Отговор #12 -: Nov 27, 2009, 22:03 »
Тогава влез през ssh от вътрешната мрежа. SSH слуша на порт 22 по подразбиране. След като влезеш, огледай да не се е омазало нещо с пренасочванията и дали нужните интерфейси са се вдигнали. Можеш да покажеш съдържанието на файловете /etc/firewall.user, /etc/httpd.conf и изходите от следните команди
Код
GeSHi (Bash):
  1. iptables -L
  2. iptables -L -t nat
Нормално ли протече инсталационният процес на OpenWRT? Някакви съобщения за грешки или забивания? А ти рестартира ли рутера след инсталацията? Покажи и точно кой файл качи и точния модел на рутера ти.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #13 -: Nov 28, 2009, 00:15 »

Четох по въпроса и стигнах до следното. Когато ползвам проксито аз се връзвам към рутера на порт 789 и изпращам към него някаква http заявка , рутера я препраща към 192л168л1л10 кадето слуша squid и той си върши работата. Когато обаче изпратя заявка за отваряне на уеб страница която се налира на локалният уеб сървър squid се опитва да търси страницата на вън и стига до външното ИП то от своя страна препраща отново към вътрешното ИП кадето би трябвало да се намира сайта но не , най - вероятно се получава някакво зацикляне и в браузъра получавам грешка за таймаут :( . Според мен по някакъв начин трябва да кажа на squid когато получи запитване за определен домейн или ип да не се обръща на вън а да се обръща към локалния сървър. От локалната мрежа също не работеше но след добавянето на ип-то и домейна във файла hosts нещата тръгнаха. Мисля че по добре от това не мога да го обясня :)

Здрасти,
Незнам какво и как е четено, но дали в сепията е указано да работи в прозрачен режим ?
Понеже не ми се чете за рутери и др. такива, нека питащия да си направи настройките на сепията да работи в прозрачен режимл
Да се укажат правилните портове и др стандартни натройки, дато се обърне внимание на времезакъснителните вериги при браузинг, за именните сървъри и адекватните изключения.
Успех !
Активен

---=== мир и любов ===---

delpx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Re: Squid помощ
« Отговор #14 -: Nov 30, 2009, 21:25 »
Здравейте отново. След двудневна борба с фримуера на рутера постигнах някакъв резултат , смених ми фримуера с HyperWRT който е също Linux базиран добавих в etc/hosts следният запис

192.168.1.10 ввв.домейна.ком

да но резултат няма когато не съм във вътрешната мрежа и ползвам проксито не мога да отворя сайта. Проксито не работи в прозрачен режим , ползвам оторизация , като иска някой да се закачи към него му иска узер и парола. КАкво мога да направя сега ? записа в hosts ли не съм направил както трябва ? или нещо бъркам ?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Squid
Настройка на програми
empty 1 2124 Последна публикация Feb 15, 2004, 12:43
от
squid
Настройка на програми
gocue_X 15 7154 Последна публикация Aug 24, 2009, 15:09
от pr0fessor
Проблем със Squid
Настройка на програми
ivanatora 4 2764 Последна публикация Sep 18, 2004, 03:24
от ivanatora
SQUID-
Настройка на програми
nassko 0 1567 Последна публикация Sep 17, 2004, 18:45
от nassko
squid i squid.conf problem
Настройки на софтуер
stilldark 4 3877 Последна публикация Mar 19, 2010, 17:10
от b2l