Автор Тема: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава?  (Прочетена 65041 пъти)

tyuio

  • Гост
@bulg Нищо лично но малко са малоумниците дето работят на за такава бита кауза като бсд лиценза . Колкото до поддържания хардуер да ти кажа не съм много сигърен дали може да се мери с линукс ядрото. Задай си въпроса щом е по отдавна на пазара що не се развива така бързо както линукс!
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Според мен заради лиценза е така. И въобще не смятам, че е бита карта. Да не говорим, че за такава документация като тяхната линукс още дълго има да мечтае. Както казва един прияте - тя просто работи.

Не отричам обаче факта, че например Убунту 9.10 вече я превъзхожда по производителност.
Активен

tyuio

  • Гост
баш това има предвид, че лиценза е "проблемно" свободен и нямам нищо лично срещу системата и понякога разцъквам едно пц бсд и върви адски бързо но. . . до тук
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Понеже ми е мизерничук лаптопа(еее 701(630mhZ/2G RAM/4G диск), тази тенденция я забелязах много бързо. В момента в който излезе 3 версия на мозилата започнаха едни замръзвания, едни лагвания, един ужаст. Върнах се пак версия 2 и нещата се оправиха. Опитах да се упгрейдна като излеза 3.5 и пак стана зле.
Активен

tyuio

  • Гост
еми има няколко решения на проблема ти. Едото е да си намериш фенек което е браузера за мобилни устройства на файерфокс, другото да намериш суифтфокс който да е компилиран за твоя процесор или даже за по слаб.
http://getswiftfox.com/proc.htm
те ти списакът с поддържани процесори
« Последна редакция: Dec 21, 2009, 14:58 от tyuio »
Активен

bnight

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 313
  • Distribution: Ubuntu 8.10
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
    • WWW
tyuio - По професия съм Unix System Administrator дневно поддържам над 40 workstation-а с Debian и около 10 тина сървъра плюс един куп решения. 

Когато се сблъсках с проблемите с Wifi-то надлъжно си попълних бъговете в Launchpad:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager-vpnc/+bug/360818

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/352228

По играл съм си да напиша даже решенията който за мен си работят. Но както виждаш и двата бъга са от Jaunty насам. Познай дали някога ще ги фикснат.

Еми няма. В единият случай ми обясниха че да ползвам KDE 3 не е правилно и няма да ми го фикснат за него. В другият даже отговор не получих.

Ако това беше комерсялен съпорт сега нещата щяха да работят.

Така че преди да кажеш че съм треъгнал да се оплавам за няма нищо провери.

И честно казано аз не виждам предимства в Линукс поне във варианта му Ubuntu 9.10.

Колкото до бързината ми не не зарежда по-бързо дори със оптимизации на боот-а не зарежда моят лаптоп за по малко от 1 минута. Доста по-бавни машини зареждат с XP за 30 sec което е горе-доло два пъти по-бързо.

Еми значи и като бързодействие не са го докарали.

Като стабилност вече обсъдихме че не са.

Единственото предимство е че поне няма Вируси. Всичко друго е прах в очите.
Активен

Registered Linux user: 473460
http://skyhost.bg - Хостинг и Домейни

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
bnight голям respect за професионализма ти, но не съм съгласен с тезата ти изобщо.

По първия въпрос, трябваше преди десет години още да си прочел поне:

http://yovko.net/download/mirrors/linuxcenter/html/paper/basics.html

Излиза, че недостатъкът е предимство.

По втория. Нали каза, че администрираш Дебиани? Какво против стабилността му имаш? И то в сртавнение с Хвани Пътя?! А относно Убунту, ако М$ вадеше ОС на всеки шест месеца, тя изобщо нямаше да работи. Нещо повече трябваха им седем години, за да изкарат нещо по-нестабилно и неработещо и от най-експерименталната версия, на която и да е истинска ОС. Не харесвам модела на Убунту/Федора, но това не означава, че идиотщините на М$ са в нещо, каквото и да е отношение, по-добри.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Не харесвам модела на Убунту/Федора,
//много OFF и много фенски и пристростно
Модел е Fedora спрямо RedHat а Ubunto не е модел спрямо Debian По скоро обратното Двете (Fedora и Ubuntu) не мисля че е коректно да се сравняват Едното прави нещо а другото разваля нещо вече направено
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Оф ама по темата. Стига с тази твоя федора. Разбрахме всички че си и фен завинаги. Нали на такива като теб разчита червената шапчица.

Нищо лично ама не мога да разбера как някой хора пропускат важни неща като факта, че всяко развитие влачи след себе си и грешки.

Не съм кой знае какъв фен на Убунту, ама човече замисли се защо вече токова години е най-попуярното дистро...

Както и да е - спирам да си меря п**ката с другите. Моля за повече тоерантност.
Активен

Mitaka

  • Гост
Вярно е, че се вбоклукчава, и то с доста тревожни темпове.
Ползвам например Астериск, веврсия 1.4. Решавам да сменям машината с по-нова (все пак всички телефони на фирмата минават през него), купувам прилична машинка, и ми идва на ум - "ами ще сложа най-новото".
Да, ама видите ли - mISDN драйверите не вървяли с последния kernel, а ZAP проекта вече не се казвал ZAP, ами DAHDI, и вече нямало да подържа XP100 карти, щото били евтини?????? Ай сиктир, както казват някои хора.
И какво се получава? За да ползвам всичко, от което имам нужда, трябва да ползвам стара версия на астериск, стар кернел, както и стара версия на ZAP, в която има подръжка на картата ми. А, да, и стари mISDN драйвери, този път не знам защо, тъй като картата не е от евтините - 350 евро е.
В крайна сметка всичко работи, но със старите версии - файда, че съм обновил системата....
Някой ще каже - ми то е опен сорс, направи си го сам, аз пък ще кажа - ами не искам! Аз искам едно нещо да работи - компилирам, пускам и тръгва!!

Друго мое преживяване - убедих един познат да му инсталирам убунту на новият компютър - и в началото човека му се кефеше... един ден ми звъни и казва - иска да се ъпдейтва, какво да правя? Викам му - ъпдейтвай смело, човека го прави и, рестартира и.... нищо! Черен екран - даже и конзола няма. Оказа се, че има някакъв проблем с Х-а, който оправих бързо, но нямаше смисъл - човека ме помоли да махна "тая глупост" от компютъра му. И е прав - един потребител иска компютъра му просто да работи, а не да се занимава с часове с най-дребни проблеми, като пускане на уеб камера, или инсталиране на кодеци например. 

За това на двата си лаптопа ползвам Виндовс 7 (лицензен), домашния ми компютър е МАК, служебният - също. И нямам проблеми.
Активен

lunarvalleys

  • Гост
хех
една позната минала в службата на убунту и й харесало та си го инсталирала и на домашния компютър (може и приятелят й да го е инсталирал, не знам). Обяснявах й как да си добавя разни работи, кодеци, как да си сложи фонетична клавиатурна подредба и каква е разликата между standart и traditional

е да, ама един ден ми вика -- помооощ, пускам компа и екранът е разделен на 6!
 ;D
оказа се, че като дала да се ъпдейтва системата, драйвъра на видеото и той се ъпдейтнал и станал някакъв проблем. ще я питам още ли го ползва...
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Мислех да не пиша, но нека се включа  [_]3

Според мен проблема не е в Линукс като цяло, а в приложния софтуер. Линукс с графична среда е нещо много дразнещо и бъгаво. Благодарен съм на ентусиастите, които си играят да я направят що-годе читава и нашите преводачи, но всичко графично линукс или работи на половина или въобще не работи.

Ползвам линукс като web сървър и рутер, но под конзола. Единия ми още е на slackware 8.1 и си джитка и идея си няма що е то забиване. Другите са ми на CentOS и OpenSUse всичките без никаква графична.

Единствено  на лаптопа съм имал проблем с инсталацията и то заради ядрото и няма решение на проблема въпреки бъг репорта, който пратих. Това е само когато въпросния работи на батерия и/или му дръпнеш щепсъла (спре тока) и умира. Но това не ми е проблем, въпреки, че е грозно.


За мен лунукс си остава перфектаната ОС за как да го нарека ( мрежова работа ), но стигнем ли до GUI работата става много ама много изнервяща. Проблема е някъде в разработките на графичните среди, но нещо и идея си нямам защо :)
Не си спомням броя инсталации с графична среда и опитите ми да го подкарам нормално и да го ползвам ( аз игри не игря), но така и нещо все се смарангясва я от обновяване, я от инсталация на зависимости заради софтуера, я от нещо друго. Сега просто се отказах и си ползвам windows 7 и сървърчета под конзола на линукс, които си работят повече от чудесно.
« Последна редакция: Dec 22, 2009, 16:15 от run_time »
Активен

tyuio

  • Гост
мисля че темата е страхотна до толкова че като гледам могат да я ползват от майкрософт за показно на разни люде дето искат да минат на линукс. Не съм пурист но смятам че доста от прежде пишещите нямат място тук. Ня че бих ги изгонил - не, те рано или късно сами ще напуснат. Както казва баща ми "имаш мускулите за дадена работа ама като нямаш сърце - няма как да я свършиш"
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Водка, аз не искам да кажа нищо лошо за твоята и на още много любима ОС. От както има шапчицата от там излизат много нововъведения, за което сме благодарни. А и усилено работят за каузата. Просто не ми харесва модела й. Аз искам плавен еволюционен преход, без версии дори. Точно както е в Сид и Арх.

А относно последните коментари, просто не проумявам и не вярвам, че ги чета. Няма по-лесно нещо на света от кодеци в Убунту. И точно десктоп производителността е това, което най-много харесвам в ГНУ/Линукс. Със сигурност в това отношение е десетилетие пред бозата, а защо не две или три? За огризката и нейния Мац, хич не ме еня. Те са врагът.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Мислех да не пиша, но нека се включа  [_]3

Според мен проблема не е в Линукс като цяло, а в приложния софтуер. Линукс с графична среда е нещо много дразнещо и бъгаво. Благодарен съм на ентусиастите, които си играят да я направят що-годе читава и нашите преводачи, но всичко графично линукс или работи на половина или въобще не работи.

Ползвам линукс като web сървър и рутер, но под конзола. Единия ми още е на slackware 8.1 и си джитка и идея си няма що е то забиване. Другите са ми на CentOS и OpenSUse всичките без никаква графична.

Единствено  на лаптопа съм имал проблем с инсталацията и то заради ядрото и няма решение на проблема въпреки бъг репорта, който пратих. Това е само когато въпросния работи на батерия и/или му дръпнеш щепсъла (спре тока) и умира. Но това не ми е проблем, въпреки, че е грозно.


За мен лунукс си остава перфектаната ОС за как да го нарека ( мрежова работа ), но стигнем ли до GUI работата става много ама много изнервяща. Проблема е някъде в разработките на графичните среди, но нещо и идея си нямам защо :)
Не си спомням броя инсталации с графична среда и опитите ми да го подкарам нормално и да го ползвам ( аз игри не игря), но така и нещо все се смарангясва я от обновяване, я от инсталация на зависимости заради софтуера, я от нещо друго. Сега просто се отказах и си ползвам windows 7 и сървърчета под конзола на линукс, които си работят повече от чудесно.


Човече, не те знам, може да си супер спец по линукс сървъри и т.н, но говориш пълни глупости (да не го нарека лъжи все пак) относто GUI то на линукс. Аз от както ползвам Линукс епа никогаш графичната среда не ме е нервила, даже много си ме кефи. Не знам от къде ги смучвеш тия твърдения. Кво значи да работи наполовина или хич да не работи?? Или лъжеш като циганин, или преднамерено изкривяваш нещата. Еми как на мене си ми върви перфектно всичко, а при тебе все нещо не ставало??. Няма такъв филм.
Колкото до Уиндоус 7, дето си се закотвил на него, да хубавичък е, почти успешно имитира на външен вид КДЕ 4, ама си е уиндоус. Имам го и аз на компа ей тъй, за колекцията. И няма как просто да е по-добър от Дебиана ми с КДЕ 4, па макар и да е нестабилната версия. А, може би нямам проблеми, защото видеото ми е NVidia?? Ако е така, то проблема значи не бил в Линукса, а в смотаните драйвери като че ли.
Общо взето, не мислех да пиша в тая тема, ама ми омръзна да гледам как некви псевдо специалисти реват на умиране, а не вземат да си решат "проблемите" веднъж и завинаги. А и друго е много дразнещо - всеки тръгнал да дава пример с една дистрибуция (Убунту), като че ли тя е целият Линукс и всяка издънка на тази дистрибуция я лепват на всички линукси. Това показва само колко са неграмотни тея същите. Айде стига с това смотано убунту. Не видях никой, ползващ Дебиан, Мандрива, Слакуер, Арч,  и още много други прекрасни дистрибуции да реве и да се оплаква.
Айде и не смесвайте бъгове и сбоклучаване със проблеми от лицензно естество. Там разните проблеми с видеокарти и безжични мрежи нямат нищо общо с бъгове и глупости, а имат съвсем друго естество. Ама това  е дълга тема и няма смисъл да се коментира повече.
И преди бях казал - който иска стабилна система, да ползва стабилни версии на софтуера. Който иска най-новите версии, ще трябва да се примири, че са бъгави - това си е в реда на нещата. Като изчистят бъговете, тея версии вече са стари и стабилни. Не може хем да е най-новото а и да е стабилно. Такъв филм няма нито в Линукс, нито в Уиндоус, нито никъде.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/