Автор Тема: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава?  (Прочетена 65429 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
NetSurf е много бърз, но съм останал с впечатление, че правеше някакви проблеми, което ме накара да го премахна. Единственият браузър от свободните, който към момента може да се мери с марковите за мен е Midori и то последната версия.
http://s19.postimg.org/72itly81f/2013_04_03_213026_1024x768_scrot.png
Старата, която все още е в повечето хранилища не е на ниво.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
In UDEV We Trust!

http://xn--90aexm.growchie.info/udev-страдания/

Мда, простотията се разраства все повече. Аз минах от Arch Linux на Slackware, защото първите смениха цялата init система в рамките на 2-3 месеца със systemd и не оставиха вариант за избор, докато на вторите философията им е да те оставят да слагаш каквото си поискаш, без значение какво и как ще оплескаш  ;D А най-лошото е че според L.Poettering целта на това недоразумение е да стане стандарт при всички дистрота.

Цитат
With systemd we have a very strict policy: we want to gently push the
distros to standardize on the same components for the base system.
Не че някога ще успее де.

Та така. Между другото горе-долу през декември месец Gentoo пуснаха форк на udev - eudev. Явно и те не харесаха накъде вървят нещата. Работят си по него доста активно и чувам хубави неща за него, предполагам че ще ти свърши работа.  :)
За арча си малко в грешка. Миграцията към systemd продължи повече от година, като постепенно бяха напасвани различните пакети. Половин година можеше да се използва systemd опционално. Накрая го направиха по подразбиране. И до днес пакетите съдържат старите демони, а в официалното репо и инсталационната медия стои пакета systemd-sysvcompat, който реално ти чете старите конфиг файлове и ги пуска през systemd. В началото ми беше кофти точно както на теб, и използвах тоя вариант. После обаче видях предимствата и направо махнах старата инит система. Добавени са много нови възможности, докато системата е по-пъргава, настройва се по-гъвкаво и нещата реботят out-of-the-box. При мен миграцията мина абсолютно безболезнено на всички машини.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Аз минах от Arch Linux на Slackware, защото първите смениха цялата init система в рамките на 2-3 месеца със systemd и не оставиха вариант за избор, докато на вторите философията им е да те оставят да слагаш каквото си поискаш, без значение какво и как ще оплескаш

ха така!  [_]3
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
За арча си малко в грешка. Миграцията към systemd продължи повече от година, като постепенно бяха напасвани различните пакети. Половин година можеше да се използва systemd опционално. Накрая го направиха по подразбиране. И до днес пакетите съдържат старите демони, а в официалното репо и инсталационната медия стои пакета systemd-sysvcompat, който реално ти чете старите конфиг файлове и ги пуска през systemd. В началото ми беше кофти точно както на теб, и използвах тоя вариант. После обаче видях предимствата и направо махнах старата инит система. Добавени са много нови възможности, докато системата е по-пъргава, настройва се по-гъвкаво и нещата реботят out-of-the-box. При мен миграцията мина абсолютно безболезнено на всички машини.

Мисълта ми беше малко по-различна. Когато сложих Arch за пръв път преди около две години, много ме израдва колко бързо зарежда, колко добър пакетен мениджър има и колко е голямо цялото AUR - докато бях на него, не ми се е налагало да инсталирам нещо от сорс. Инсталацията тогава още беше с Arch Installation Framework, което спестяваше доста усилия, а цялото упражнение си струваше. Системата зареждаше за 12-13 секунди до Х, с малко човъркане в rc.conf и бекграундване на модули успях да я сваля до към 9. Всичко останало супер стабилно, въпреки че беше rolling distro. С две думи кеф - пием, пеем, пушим, дамаджани сушим.

Няколко месеца по-късно го оставих временно заради университетски простотии, изискващи задължително боза. Нейсе. 2012 юли или август реших да се върна на него. Ъпгрейда не се получи, всичко се омаза и трябваше на чисто. Инсталационния фреймуърк беше отишъл в небитието и инсталацията беше просто мъка. Междувременно GRUB Legacy го бяха deprecated-нали и по дефолт имаш GRUB2. Добре де, прогреса е хубаво нещо. На следващия ден пакмана се строши по доста извратен начин, след него и системата, а на сайта им нямаше никаква новина със заглавие включващо "manual intervention required". Хайде нова инсталация. Повторението е майка на знанието. По това време някъде почнах да откривам разни текстове в planet archlinux и във форума им с пропаганда колко хубаво нещо бил systemd, как старите скриптове за нищо не ставали, как това било за доброто на всички и т.н. Октомври месец исотата им бяха със systemd. Ноември направиха initscripts deprecated. Февруари тотално ги разкараха.

Добре, ми ако не искам да ползвам systemd? Може да е десет пъти по-бърз, по-лесен, с повече възможности и една купчина други неща (които той не е, но това си е мое мнение), но аз примерно съм магаре на мост и не го искам.  Няма такъв вариант за това дистро? Еми сменяме дистрото... Просто доколкото си спомням едната от основните идеи на линукс и foss е да имаш избор какво да сложиш и да използваш, а не класическия принцип "our way, or the highway". Докато в Slackware мога да си сложа въже на полилея и да се обеся на него, и никой няма да ми каже нищо (даже вероятно ще има хора дето ще сметнат експеримента за забавен и ще го повторят  ;D )

Ето и мнението на още един бивш архаджия по въпроса, ако на някой му се чете.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Изваждам това зомби от боклука, за да рантя малко:

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=320423

Имам следня въпрос към вас:

Ако отворите KWrite, смените layout-а на българкси и пробвате Ctrl+C/Ctrl+V ще работи ли?

Според KDE хората, това не било важен бъг...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами аз тези комбинации под ГНУ/Линукс не ги използвам изобщо. Те правят работата тромава, бавна и затормозяваща. Най-добре изобщо да ги няма. Иначе нищо ново под слънцето, тези комбинации не работят в режим кирилица в Гном и програмите писани с ГТК, още от как излезе втората му версия.


п.п. Не се зачетох във връзката ти, но не става ли въпрос за Катето? До колкото знам в КДЕ 4 няма KWrite и KEdit.
« Последна редакция: Jun 06, 2013, 20:31 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Ами аз тези комбинации под ГНУ/Линукс не ги използвам изобщо. Те правят работата тромава, бавна и затормозяваща. Най-добре изобщо да ги няма. Иначе нищо ново под слънцето, тези комбинации не работят в режим кирилица в Гном и програмите писани с ГТК, още от как излезе втората му версия.


п.п. Не се зачетох във връзката ти, но не става ли въпрос за Катето? До колкото знам в КДЕ 4 няма KWrite и KEdit.

Не си прав

1) В гном работят
2) В Мозила работят
3) В Скайп работят
4) Никъде в KDE не работят...

Обаче в гном/кде може да пре**беш другарчето много елегантно:

намери някоя забравена от бога по менютата опция и сложи шорткът Ctrl. Всичко спира да работи. Ке има да се чуди човека.

Сега разбирам, че всъщност в мен като потребител е проблема. Трябва да се науча да ползвам средата правилно - вече няма да ползвам клавишни комбинации  ( Кой има нужда от Cut и Undo така или иначе :D )

Ще ползвам "middle click". Защото на лаптопа е т-о-л-к-о-в-а по-удобно да се опитваш (безуспешно) да натискаш двата бутона на пада едновременно...

Ctrl-S за записване?!? Пф-ф-ф. File->Save.

Най-добре да махна Ctrl защото и без това за нищо не служи. В дупката ще си сложа поставка за кафе. Къде къде по-удобно е...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Някои хора ползваме Тинкпад и не признаваме нищо друго. За поставка за кафе ми служи стар диск. Изрязване в nano няма (освен, ако не е цял ред), а запазването е с ctrl+o, което си работи,  но потвърждението трябва да е с латинска буква така или иначе  >:D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Изваждам това зомби от боклука, за да рантя малко:

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=320423

Имам следня въпрос към вас:

Ако отворите KWrite, смените layout-а на българкси и пробвате Ctrl+C/Ctrl+V ще работи ли?

Според KDE хората, това не било важен бъг...
От много време командите Ctrl+Insert/Shift+Insert вършат същата работа. Дали ще работят на кирилица?
Активен

0x2B|~0x2B

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
намери някоя забравена от бога по менютата опция и сложи шорткът Ctrl. Всичко спира да работи. Ке има да се чуди човека.

Ааааа, аз минах през този номер когато съвсем навлизах! :D :D :D
Щото си бях свикнал на тъпето с един бутон да сменям кирилица и латиница и само заради това, дълго време го ползвах в ХП(въпреки, че ползвам БДС), въпреки магариите и точно когато се сетих, че мога да си променя смяната на подредбата от шифт+алт на ктрл+алт и да си ги натискам двата с единия пръст и започнах да разучавам Линукс и като видях, че тук мога да си наглася смяната да е само от ктрл и много му се зарадвах и после дълго се чудех защо не работи ктрл+с и ктрл+в и след почти 1 месец сам стоплих, че това може да е причината и наистина това излезе :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Едно време като трябваше да работя с М$ Уфсъ 2003 бях като наказан, че трябва да ги ползвам вместо споменатите от Шо. Някой разправяше, че били удобни. Мен ме влудяваха. Смятах това за най-смахнатата идея на М$. Е все още не бях работил с ГНУ Емакс, че да разбера, че света е много по-голям от нелепите шиндоширани програми.

п.п. Преди малко забравих да спомена, че в nano няма и еквивалент на ctrl+z ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Аз съм инатливо магаре:
Цитат
От много време командите Ctrl+Insert/Shift+Insert вършат същата работа. Дали ще работят на кирилица?


Работят... Добре работят...

Установих, че е много по добре да работя само с дясната ръка на клавиатурата - след като ctrl+z/x/c/v са безполезни няма смисъл от нея освен ако не набирам текст. Е малко се умарям защото трябжа да си вдигам дясната ръка от тъчпада - но какво пък. Както казахте по-горе ctrl+нещо си само прави работата тромава и неприятна.

Хубу де..

Обаче на мен ми седят на клавиатурата delete и insert един до друг. Гледайте ся каква невъзможна ситуация ми се случи:

Два прозореца на делфина един до друг
Селектирам всичко с тъчпада - щото не работи Ctrl+A, после давам Ctrl+Shift после пробвам да ги пейстна и както са си селектирани нещата всъщност правя shift+delete вместо shift+inset.

Тъй като ставаше въпрос за няква пиратска музика (  на вниманието на ГДБОБ - вече безвъзвратно изтрита! ), реших, че няма да се къхъря.

Само се замислих:

Добре...
ако натисна Delete - ще ме попита дали желая да преместя вайловете в коша.
ако натисна Shift+Delete - директно ми изтрива файловете.

И в главата ми възникват следните бръщолевения

а) Очевидно местенето в Коша е по-опасна операция
б) В Windows ще те попита дали искаш да си изтриеш безвъзвратно файловете. НО ще каже някой - ама чакай сега това не е Windows. В Windows e грешно.

Нека да решим въпроса демократично. А въпросът е - кой е правилният потребителски кейз:

ЕДНО

Delete мести файловете в коша след потвърждение
Shift+Delete изтрива файловете след потвърждение

ДВЕ

Delete мести файловете в коша след потвърждение
Shift+Delete изтрива файловете без потвърждение
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
И като си говорим за клавиатури - тия дни забелязвам че българския машинописен стандарт е починал. Лека му пръст!

(Логни се за картинка)




« Последна редакция: Jun 09, 2013, 02:43 от shoshon »
Активен

v13

  • Гост
Току що пробвах на kwrite и си работят клавишните комбинации на кирилица без проблем. Между другото не малка част от дистрибуциите по подразбиране слагат kwrite вместо kate.
Активен

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
И аз ги пробвах с kwrite и при мен си работят, както и в firefox и т.н.
  :)

Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra