Автор Тема: Интернет страница, филтрираща достъпа.  (Прочетена 2176 пъти)

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Здравейте, надявам се да съм умерил раздела, ако не - WladSun, моля премести темата!
При много ходели, които предлагат платен wi-fi достъп, връзката не е криптирана, но при набиране на какъвто и да е адрес се стига само до страницата на хотела, рекламираща услугите му. След логване с име и парола, получени от рецепцията след заплащане, достъпът е до произволен адрес. Предполагам, че това става с някакво прокси, свързано с база данни за плащанията, по схемата:

потребител(и) - wi-fi рутер - прокси - интернет доставчик.

Има ли готово пълно решение (софтуер) за изграждане на такава система или във всеки случай програмистите се справят с "уникално решение"?
Въпросът ми е по-скоро принципен и свързан със собственото ми ограмотяване, а не с навлизане в бизнеса с хотелски информационни системи.
ПП вероятно в Google има подобна информация, но не можах да формулирам достатъчно точно въпроса, така че да получа отговор за технологията, а не оферти за закупуване на готова система.
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
част от нещата са свързани с RADIUS и напоследък в комбинация с WPA2 Enterprise (на wi-fi устройството). естествено това е карантията под глезени готови решения, като тези за хотелите.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Това, което търсиш се казва captive portal.
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
« Последна редакция: Jul 08, 2010, 23:50 от chen_dzen »
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
И аз да излея малко житейски опит :
Подобна функция имат вградени някои хардуерни устройства, наричани 'безжична точка за достъп' (на български звучи като аксеспойнтове  ;D). Със сигурност на по-новите модели на D-Link, Edimax може да се намери (дано да не се изтълкува като реклама), а ако случайно липсва, то обновяване на firmware-а може да помогне за 'вграждането' на тази опция. Отделно от това такава функция има на инсталиран pfSense - BSD-базирана дистрибуция за разпределяне на интернет с уеб-базирано управление, най-общо казано. В този случай схемата на откриването на водата, и механизма за притоплянето й, се избягва  [_]3
Активен

Deeply in love with......Gentoo

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
@kip, благодаря за насоките. Това ще ми даде много насоки за четене и за евентуално разбиране "какво свири в гайдата"!
И още преди да съм започнал да чета - допълнителен въпрос:
Може ли да се направи така, че компютър от вътрешната мрежа (т. е. след рутера) да определя достъпа? Ако рутерът е "по-умен" би могло динамично да му се сменят данните за МАС филтрирането напр., но ако не е?
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
angie_bg споменаха ти вече за pfsense разгледай го, ще ти свърши работа, просто ти трябва още една машина на която да го инсталираш и след него да сложиш AP за безжичната http://www.pfsense.com/ работи и на виртуална машина, ако искаш да тестваш.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Благодаря на отзовалите се!
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
@kip, благодаря за насоките. Това ще ми даде много насоки за четене и за евентуално разбиране "какво свири в гайдата"!
И още преди да съм започнал да чета - допълнителен въпрос:
Може ли да се направи така, че компютър от вътрешната мрежа (т. е. след рутера) да определя достъпа? Ако рутерът е "по-умен" би могло динамично да му се сменят данните за МАС филтрирането напр., но ако не е?

Може и това се прави с RADIUS
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
какво свири в гайдата

Незнам, никога не съм я разглобявал. Да не би да имат някое китайско чипче?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.