Автор Тема: Нова ОС  (Прочетена 2091 пъти)

metalmf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Нова ОС
« -: Oct 03, 2010, 02:38 »
Инсталирах си уин7 (преди бях със виста) проблема ми е че щом влезна в "Моя Компютър" пише че само 90гб са свободни от 300гб но не съм инсталирай нищо най-вероятно са фаилове от виста но немога да вляза във нея (нормално) а щом вляза във програмни фаилове  има 5 папки на кръст който са по 200-300мб  Въпроса ми е как да истрия виста файловете че да имам повече свободно място? Благодаря предварително  :D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Нова ОС
« Отговор #1 -: Oct 03, 2010, 03:05 »
BSD секция?
Това какво общо има с linux-а? А иначе по твоя въпрос - vista се трие с shift+delete. Или с формат на диска.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

metalmf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #2 -: Oct 03, 2010, 03:24 »
 Благодаря ти за бързия отговор не вярвах че някой ще ми отговори във 3 часа  ;D аз натискам shift+delete но нищо не става
« Последна редакция: Oct 03, 2010, 04:07 от metalmf »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #3 -: Oct 03, 2010, 03:55 »
обади се на производителя откъдето си си купил Новата ОС
Иначе човека се опитва да те насочи, че си попаднал на грешния сайт
Те модераторите ще ти "коригират грешката"
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

metalmf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #4 -: Oct 03, 2010, 04:07 »
Чак сега се усетих какво е искал да каже  ;D но във другите сайтове не са толкова активни
7-мицата е дръпната от нета исках да го пробвам :) Ако се опитам да форматирам диска ми исписва че във диска (Ц) има и фаилове който се от 7-цата и че може да спре да работи компютъра след формата
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #5 -: Oct 03, 2010, 08:23 »
Пъхаш някое LiveCD и с него може да затъркаш каквото си пожелаеш с cfdisk
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

metalmf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #6 -: Oct 03, 2010, 13:27 »
Можели да ми обясниш какво е лайв диск и какво е cfdisk Извинявай за въпроса но съм зле със тия неща
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #7 -: Oct 03, 2010, 13:45 »
Сваляш това http://distrowatch.com/table.php?distribution=gparted
Записваш сваленият образ на диск /като изображение- Image/. След това, ако биосът ти е настроен да бутва първо от CD, го поставяш в CD-то и рестартираш компютър. GParted зарежда като операционна система, но от CD-то. С негова помощ можеш да правиш корекция по дяловете на диска. Изтриване, преоразмеряване и т.н. След като извадиш диска и рестартираш ще ти останат само промените, които си направил. Няма да има никакви следи от пусканата от Live CD-то система.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #8 -: Oct 03, 2010, 14:14 »
виж http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38140.15тук:
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

metalmf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #9 -: Oct 03, 2010, 20:13 »
Сваляш това http://distrowatch.com/table.php?distribution=gparted
Записваш сваленият образ на диск /като изображение- Image/. След това, ако биосът ти е настроен да бутва първо от CD, го поставяш в CD-то и рестартираш компютър. GParted зарежда като операционна система, но от CD-то. С негова помощ можеш да правиш корекция по дяловете на диска. Изтриване, преоразмеряване и т.н. След като извадиш диска и рестартираш ще ти останат само промените, които си направил. Няма да има никакви следи от пусканата от Live CD-то система.
Записах я.Буутнах я избрах си език и всичко там но ми излиза наполувина зелен и наполувина черен екран и така седи 30 минути и не мърда  :( защо става така?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #10 -: Oct 03, 2010, 21:05 »
metalmf Я пусни един disc cleaner /май така се казваше/ и виж какво ще стане ...
Иначе може да пробваш с F8 safe mode и да триеш от там или ако нямаш нужни неща директно от инсталационния диск на windows си има опция за формат на дял.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Нова ОС
« Отговор #11 -: Oct 04, 2010, 08:36 »
Можеш ли да обясниш по-подробно какво направи?
 1. Обнови Виста до Уин7 или
 2. Инсталира го в отделен дял на диска
горното питане е само информативно и без значение какъв е отговорът следващият въпрос е:
Колко буквички имаш там C, D, ... до коя е последната буква на у-во (преди и СЛЕД) инсталацията на Уин7?
Защото размера на диска ти (в сл. 300 Гб) се разпределя по всички дялове (т.е. букви на устройства) които имаш създадени вкл. и тези САМО за данни т.е. на които няма инсталирна ОС. т.е. като събереш пълните размери на всички дялове/букви сумата им трябва да е около 300 Гб (Ако не виждаш пълния им размер тогава събери заето+свободно място). Разлика от няколко (<10Гб) е нормална "грешка от закръгляването"). Ако сумата е много различна от размера на диска ти от 300 Гб вече значи или имаш скрит /неформатиран или форматиран с непознат формат или скрит/ дял или ако размера на ЕДИНСТВЕНИЯ ти дял/буква C е с пълен размер 300 Гб а ти дава че има само 90 Гб свободни и не знаеш къде се губят 290 Гб от тях значи имаш проблем  8) тогава можеш да пробваш с цъкане с десния бутон:Свойства и там от някой раздел (не е от първия) имаше 2-3 бутона за ПЪЛНА проверка на диска и то ще ти се оплаче че в момента не може (понякога след пускане на проверката и малко чегъртане по диска, понякога още преди още да почне) защото дяла в момента е активен и се ползва и после като пита Искате ли да бъде направена пълна проверка след рестарт казваш Да и рестартиташ ..и ще почакаш малко там на син екран (не знам на Уин7 може и да е черен) да почегърта малко..

Предполагам че ти е разделен на повече дялове диска и от 100 Гб дял за ОС тя е заела 10 Гб другите 90 Гб са ти свободни
« Последна редакция: Oct 04, 2010, 08:46 от remotex »
Активен