Автор Тема: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring  (Прочетена 5703 пъти)

m_veskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu 12.04 Server
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Здравейте! Имам няколко проблема :
1.Изчезна ми иконата в трея от която се усилва звука иначе имам звук просто немога да усилвам и намалявам. Рестартирах няколко пъти и никаква промяна. При зареждането на ОС след като се появи иконата за мрежата излиза за момент съобщение, че звуковото ускройство не работи. ???
2.След работа на ОС около 2-3 часа изчезва курсора на мишката и немога да я използвам изобщо. Налага се да рестартирам и тогава се оправя.
3.Не мога да инсталирам Skype. На официалната им страница има няколко варианта за Линукс: за Debian Lenny, OpenSUSE 11+, Fedora 10+, Ubuntu 8.10+ 32bit , Ubuntu 8.10+ 64bit, Dynamic и Static. Теглих ги всичките и успя да тръгне само Dynamic, но след рестарт на системата не се появи повече. Ровя се два дни из форумите и Google, но нищо конкретно неможах да намеря. Единствено в този форум в един коментар на колегата CYBERCOP открих малко полезно за мен инфо. Имаше един линк от него, на който открих Skype за Mandriva. Изтеглих го, но и с него ударих на камък. На сваленият файл пишеше RPM :'( Някакви съвети ?
Не е пролем да преинсталирам и предполагам, че проблемите с мишката и звука ще изчезнат, но ми се иска да разбера дали може да се отстранят, защото съм начинаещ в Линукс и имам желание да понауча някои неща.
Благодаря предварително!
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #1 -: Feb 04, 2011, 00:07 »
На сваленият файл пишеше RPM :'(
Мандрива е Red Had базирана дистрибуция и използва *.rpm пакети. Освен това не е нужно да търсиш програми из нета, като се предоставени множество хранилища с всякакъв софтуер. Отиди на този адрес и избери в полето version 2010.1, а в полето architecture архитектурата ти: за 32 битова - i586, а за 64 битова x86_64. След това натискаш едно след друго бутоните Add Official Medias->после избираш отвори и така за останалите Add PLF Medias, Add MIB medias. След това отваряш конзола и пишеш:
Код:
su password: urpmi --auto-update
и си инсталираш обновленията после пишеш
Код:
urpmi skype
и вече имаш скайп. Така се инсталираш всички програми после инсталирай
Код:
urpmi alsamixer-gui
и ако не знаеш как да стартираш дадено приложение или не го намираш из менютата Alt+F2 и пишеш името му. Отвори alsamixer-a и разгледай има ли някакви еквалайзери, ако няма и всичко е забранено Alt+F2 и пишеш drakconf и после хардуер и преглед на хардуерни устройства да видиш какъв драйвер е зареден.
Активен

m_veskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu 12.04 Server
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #2 -: Feb 04, 2011, 14:21 »
Направих ъпдейтването както ми препоръча и всичко мина добре. Инсталирах скайпа и работи както си трябва. Благодаря за помощта.
След ъпдейта се появи иконата за звука, но след около час изчезна пак и не се появи вече. Опитах инсталирането на alsamixer-gui , но ми изписа , че няма такъв пакет.Проблема с изчезването на курсора си остана и се налага през 2 часа да рестартирвам. Появи се и нов проблем - при рестартирване когато излиза от ОС картината се размазва тотално и става като рисунка на 5 годишно дете  :D ??? При зареждането вече всичко си е пак нормално.
Активен

m_veskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu 12.04 Server
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #3 -: Feb 04, 2011, 14:34 »
Още нещо което не съм споменавал досега - много бавно ми върви интернета от самото начало когато инсталирах Мандривата. При даунлоуд и ъплоуд на файлове всичко си е нормално. Тегля си без проблем, но  работата с браузъра и зареждането на страниците е направо мъка. Предполагам не е проблем от самият нет или доставчика, защото няколко пъти пробвах като рестартирвам и влеза в Windows всичко си е нормално - направо хвърчи (както се каваше в една реклама на Jemison ;D)
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #4 -: Feb 04, 2011, 19:49 »
Код:
urpmi alsamixergui
е правилно, сгрешил съм.
Според мен видео картата не е с правилният драйвер и за нещо се скапва дай изхода от
Код:
lspci -v|grep VGA
и
Код:
lspci -v|grep Audio
и кажи какви са реалните видео и звукова карти.
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #5 -: Feb 04, 2011, 21:40 »
А за проблема с бавният браузер, изкючи IPv6 от мрежовото аплетче до часовкика. Кликваш върху него, избираш разширени настройки и маркираш Disable IPv6, кликваш ок, рестартираш и браузера "полита" ;D.
Активен

m_veskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu 12.04 Server
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #6 -: Feb 05, 2011, 19:06 »
Като отворя alsamixer излиза някакъв еквалайзер, на който от първия плъзгач master мога да усилвам и намалявам, но няма никакви настройки или нещо подобно.

Звуковата ми карта е Realtek ALC1200, а видеото ASUS nvidia GF 9600GT.

Относно съвета на lomion за браузъра : Кликнах с десен бутон на мрежата, разгледах всичко, но никъде няма разширени настройки или изобщо нещо свързано с IPv6.
« Последна редакция: Feb 05, 2011, 19:20 от m_veskov »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #7 -: Feb 05, 2011, 20:03 »
Всичко изглежда нормално. Звук нямаш, така ли  ??? И то с изчезването на курсора ме шокира, не съм чувал за подобно нещо и как рестартираш без курсор, и защо не пробваш да излезеш от сесията и виж ще се появи ли курсор. Може да си инсталираш затвореният драйвер на НВидия от официалния им сайт.
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #8 -: Feb 05, 2011, 20:17 »
m_veskov кликваш с ЛЕВИЯ бутон веднъж върху мрежовото аплетче... [_]3
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #9 -: Feb 05, 2011, 20:20 »
Ето къде се намира опцията за спиране на IPv6:


До там се стига (и) така: Mandriva Linux Control Center-> Networ & Internet-> Network Center-> Advanced settings.

От версия 2010.1 вече вкараха Pulseaudio-то и в KDE. Затова в KMix имаш по един плъзгач във всеки отелен таб (регулираш Pulseauido, а не ALSA).
За да стигнеш до настройките, които ти трябват, можеш да опиташ да спреш KMix и да го стартираш отново с опцията, за която става дума тук - цък. Тогава плъзгчите би трябвало да изглеждат като на втората снимка тук - цък (добяваш си необходимите канали през меню Settings).

ПП. Така, като гледам показаните снимки, може да си с Gnome? Виждам, че пише KDE в профила, но ако случайно си с него (или не успееш с KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1), може да опиташ да спреш Pulseaudio сървара по начина, който е показан тук - цък.
« Последна редакция: Feb 05, 2011, 20:35 от trosho »
Активен

m_veskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu 12.04 Server
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #10 -: Feb 06, 2011, 00:36 »
Намерих къде се намира изключването на IPv6, но той си беше изключен.
По въпроса за звука - имам звук , но немога да увеличавам и намалямам , защото изчезна аплета от трея , който служи за това.
Със сигурност съм с КДЕ - няма как да объркам графичните среди.
« Последна редакция: Feb 06, 2011, 00:40 от m_veskov »
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #11 -: Feb 06, 2011, 02:10 »
Чудя се, дали иконата не се е скрила някъде ???  Ако в System Monitor действително няма процес kmix, защо не го стартираш отново? Имаш го в менюто (Sound & Video), а можеш да го пуснеш от терминала (дори с онзи опция) или от krunner (Alt+F2: kmix).
Горните неща за Pulseaudioto ги писах, защото казваш, че в alsamixer нямаш настройки (не знам какво очакваш да има в него).А усилването на звука можеш да го правиш и през PulseAudio Volume Control (в меню Sound & Video).

За изчезването на мишката, и аз за първи път чувам за такъв проблем.
Честно казано, тази инсталация на Mandriva се държи странно при теб. Не съм имал подобни проблеми с нея. Дано си проверил md5 сумата на iso-то, след като си го свалил. Ако има някаква грешка върху инсталационния носител, може да се случи така, че инсталацията да мине нормално, но после да имаш проблеми.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #12 -: Feb 22, 2012, 22:17 »
Виж какъв драйвер си заредил за видеокартата. Mandriwa има огромен набор от вградени драйвери, но не се оправя съвсем с автоматичното опознаване кой драйвер да качи....
Каква ти е видеокартата?
А относно изчезващия курсор от настройките на граф.карта в опции изключи "Enable translucency" и евентуално хардуерното ускорение за курсора.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Няколко проблема с Mandriva 2010 spring
« Отговор #13 -: Feb 22, 2012, 22:33 »
И още нещо - смени urpmi-то към 2010-2 и си обнови системата до 2010.2.
Може и да е лично мнение но Spring и 2011 нещо не стават((( Все нещо им е криво и уж ама не става....
Активен