Анкета

Въпрос: Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?

  • Да, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Да, убеден(а) съм, че трябва да се строи
    - 29 (9.1%)
    Не, понеже така смята партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Не, убеден(а) съм, че НЕ трябва да се строи
    - 38 (11.9%)
    Няма да гласувам на референдума - така "каза" партията, на която симпатизирам.
    - 0 (0%)
    Няма да гласувам на референдума - не ща.
    - 7 (2.2%)

Общ брой гласове: 64

Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 35   Надолу

Автор Тема: За или против строежа на нова атомна електроцентрала?  (Прочетена 66090 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Ами не знам... всъщност, ТЕЦ-а в Пловдив работи доколкото съм виждал с някаква странна ОС...
Това, че не е с Уиндоус е добре, но да се напише цяла ОС за нещо строго специфично ми изглещда на пре-разточителство на средства!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Очевидно не си виждал доста неща, аз съм писал софтуер за такава операционна система с доста ограничено приложение. И досега донякъде съжалявам че мигрирахме на линукс, въпросната операционна система малко или много имаше доста ценни предимства. Извратената маркетингова реалност просто осра нещата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Цитат
Ами не знам... всъщност, ТЕЦ-а в Пловдив работи доколкото съм виждал с някаква странна ОС...
Това, че не е с Уиндоус е добре, но да се напише цяла ОС за нещо строго специфично ми изглещда на пре-разточителство на средства!

Мда, и според теб това е така, дори когато нещото строго специфично е цял ТЕЦ?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Ами не знам... всъщност, ТЕЦ-а в Пловдив работи доколкото съм виждал с някаква странна ОС...
Това, че не е с Уиндоус е добре, но да се напише цяла ОС за нещо строго специфично ми изглещда на пре-разточителство на средства!

Мда, и според теб това е така, дори когато нещото строго специфично е цял ТЕЦ?

Не знам, но да пишеш ОС, не е като да се пишат програми и за това, някак си ми звучи налудничево цяла ОС да се напише, а после и да се поддържа за някакъв строго специфичен бизнес!
Все си мисля, че разумното е да се модифицира някоя от съществуващите с добра поддръжка!
Активен

Mitaka

  • Гост
Напротив.
Една специално направена ОС е идеалното средство за целта, особено на такова отговорно място.
Работил съм във фирма, която произвеждаше строго специфични технологични контролери, които се правеха специално за всеки обект.
Всеки едини контролер си беше със своя, строго специфична за обекта ОС. Дори има такива контролери и в ТЕЦ Мрица-Изток :)
Правени са контролери и за инкубатори, и за хладилни камери... почти за каквото се сетиш. Всеки със своя ОС.
Това означава, че този контролер няма да работи на друг обект, ако не му смениш флаша... но означава и, че вътре няма нищо излишно.

А готова ос с добра поддръжка за такива цели - просто няма.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
От тази въпросна нова операционна система не се изисква да подържа безумно много хардуер и процесорни архитектури, файлови системи, мрежови стекове и т.н. Не се налага и да търкаля какъв ли не софтуер. Линукс може да прави много неща, но не е hard RTOS и няма как да стане по дизайн. Има определени приложения, където това е критично важно - например точно управлението на електроцентрали, самолетостроене/автомобилостроене, определена медицинска техника или пък Mars Rover-ите на NASA. Там е неприемливо един процес да не може да хване ръка върху процесора в определен период от време. Защото има събития, които ако не се обслужат в рамките на милисекунди, може да стане мазало (ТЕЦ-ът да гръмне, самолетът да падне, рентгенът да ти нашие екстра доза радиация и т.н). Та за такива случаи просто не става да се опитваш със съмнителен успех да пригаждаш линукс да прави нещо, за което не е правен и да рискуваш проблеми щото виждаш ли можело да излезе по-евтино (доста съмнително).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
По въпроса за ядрените мощности, това Истината за АЕЦ Белене ми попадна преди малко във фейса и има доста логика в него!
Та, сетих че, тук обсъждахте на кого ще продаваме ток като си построят всички съседи ядрени мощности и, че нашите били достатъчни да поемат и по-силна икономика, ако се използват по-ефективно, но на никой, включително и на мен, не ми бе дошло на акъл, че се задават електромобили и този процес е абсолютно необратим и тези електромобили ще консумират доста повече ел. енергия от колкото, цялата ни икономика!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мисля, че точно с оглед на електромобилите, зелената енергия започва да добива много смисъл. Представи си една бензиностанция. Сега представи си една бъдеща бензиностанция, с един ветрогенератор или слънчеви панели. Дори няма нужда да ги връзваш към мрежата на НЕК. Също така, няма да има загуби от електропреносната мрежа (защото жиците малко или много си имат съпротивление в крайна сметка).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Мисля, че точно с оглед на електромобилите, зелената енергия започва да добива много смисъл. Представи си една бензиностанция. Сега представи си една бъдеща бензиностанция, с един ветрогенератор или слънчеви панели. Дори няма нужда да ги връзваш към мрежата на НЕК. Също така, няма да има загуби от електропреносната мрежа (защото жиците малко или много си имат съпротивление в крайна сметка).

Ти май нещо......... се бъркаш!
Днешните ел автомобили имат автономност около 150 км и двигател с мощност около 50КВт като в движение се използват не повече от 20КВт, а останалите за моментно натоварване в ускорения и доускорения. При средна скорост на движение от 80 км/ч, това са около 2 часа. Значи, една батерия, трябва да има капацитет, не по-малко от 40КВт/ч! Колкото и енергия да регенерира в движение, да се намали до 20КВт/часа и това е само за нуждите на ел двигателя, като добавим и нуждите от климатизация, този капацитет може и да се удвои! И тук говорим само за някакви табуретки за джиткане на къси разсгояния, но вече започнаха да произвеждат и експериментално и ел камиончета които са с доста по-мощни ел двигатели.
Та, в този ред на мисли, при положение, че една такава чикия се зарежда за 30 минути до 80% от капацитета си и една зарядна станция за да бъде рентабилна, тя трябва да работи поне на 50% от капацитета си, били могъл да сметнеш колко голяма плантация от солари или колко ветрогенератора трябва да има, за да я захрани!?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Една голяма турбина на Вестас от тези дето са около Каварна мисля ще свърши работа. Това нещо генерира 2-3 мегавата при оптимални условия, спокойно може да захрани едно малко село. Само че не знам колко пари излиза (сигурно е доста скъпо към момента).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Една голяма турбина на Вестас от тези дето са около Каварна мисля ще свърши работа. Това нещо генерира 2-3 мегавата при оптимални условия, спокойно може да захрани едно малко село. Само че не знам колко пари излиза (сигурно е доста скъпо към момента).

Около 300.000 според това, което са ми казвали.
Източникът НЕ е сигурен, така че... "цената" е ориентирoвъчна :)
« Последна редакция: Dec 29, 2012, 17:26 от Mitaka »
Активен

Debianly

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Debian 6
  • Window Manager: Gnome, KDE
    • Профил
Твърдо ЗА.
Активен

bot

  • Гост
Очевидно не си виждал доста неща, аз съм писал софтуер за такава операционна система с доста ограничено приложение. И досега донякъде съжалявам че мигрирахме на линукс, въпросната операционна система малко или много имаше доста ценни предимства. Извратената маркетингова реалност просто осра нещата.
Аз пък допреди половин година писах софтуер на BASIC. Ако щеш вярвай, но все още се произвеждат промишлени контролери, които работят с тази ОС (MCS-Basic52), при това са прилично бързи и много надеждни.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Около 300.000 според това, което са ми казвали.
Източникът НЕ е сигурен, така че... "цената" е ориентирoвъчна :)

Току-що намерих едни хора да продават такава:

http://www.windpowerbg.com/offers.php

1.3 милиона евро....бая цифра. Може само да се надяваме в близко бъдеще да станат по-ефективни и да ги произвеждат по-масово, в противен случай са си бая цифра....
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
rofl, аз като гледам, вторият модел (400кВ) е доста по-евтин - 5 х 65 000 = 325 000 евро/2мВ.
От моя гледна точка е по-добре да са няколко модула. Защото ако се развали един от тях, не ти пропада цялата мощност.
Голямата като се развали или трябва да се прави профилактика - става далеч по-неприемливо...
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 35   Нагоре
« назад напред »