Автор Тема: Хайде, почна се пак "за" и "против" пушенето на закрито!  (Прочетена 11860 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил


Малиии в Россия също забраняват куренето...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Цитат
Hypocrisy is the state of pretending to have virtues, moral or religious beliefs, principles, etc., that one does not actually have.[1] Hypocrisy involves the deception of others and is thus a kind of lie.[1]

Не знам как се превежда думата на български, само значението:
Цитат
... претендирането да имаш ценности, морал, религиозна вяра, принципи и други, които всъшност нямаш. ... включва заблуда на другите и поради това е един вид лъжа

Та... така за здравната министарка на социалното правителство... Явно притежава кажествата да е част от българския елит. Но какво ли се изненадвам щом външният ни министър искаше да върне агентите от ДС.

@go_fire. Не съм против общуването. Разделянето на хората на групи ( пушачи, непушачи ) е предпостава са съревнование, конкуренция, сблъсък. Напрактика не може да си не-пушач в група на пушачи и обратното. Нека разделим едно семейство на пушачи и непушачи. Има два изхода от това

а) Мама и тате седят заедно - единият се трови в името на семейния уют
б) Мама и тате седят заедно - единият не му е кеф щото не пуши в името на семейния уют.

От обшествената нагласа си правя извод, че явно вариат a) е най-предпочитания.

Естествено backinblack ще изреве: ами да направят заведения само за непушачи. Държавата да не регулира бизнеса...

Обаче в една друга тема за "сблъсък" на едни времена, ще каже: държавата трябва да се намеси срещу монополите, да се национализира това, после оновоа...

Та такива работи.
« Последна редакция: Jun 02, 2013, 15:59 от shoshon »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил

Не знам как се превежда думата на български
Лицемерие.

Цитат
Лицемерието е претендирането да имаш ценности, морал, религиозна вяра, принципи и други, които всъшност нямаш. ... включва заблуда на другите и поради това е един вид лъжа
[/quote]
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аха стана ми ясно. Е аз от правителство начело с подлеца със седенките не съм и очаквал нещо друго. Учудвам се само, че 28% са гласували за него. Последното пък не е за учудване като се има предвид колко тъп народ сме.

Наблюдението ми за пушачи-непушачи е същото. Виждам го в собственото си семейство. Като питат жена ми, защо не ме гони на терасата да пуша, тя отговаря, че така никога не би видяла очите ми, защото аз бих си седял само там. Което си е и пълната истина де. Знам много случай, когато във времето с разделение на пушачи-непушачи, цяла компания от десет и повече човека е сядала в частта за пушачи заради един от тях. Това не са само случки с мен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Мисля, че казах, че не съм против акциза...

...цената на цигарите да се надуе тройно над тази,  която би била, ако се формира по нормалният начин: себестойност + печалба

Надявам се сам виждаш противоречието.
Най-голяма тежест в цената на цигарите има акциза (ти не си против него), следователно тя (цената) няма как да се формира по нормален начин: себестойност + печалба.

Майките и бащите, ако бяха стока, нямаше да купят от този магазин дори едно лукче и той щеше да е фалирал. Аз точно така постъпих, но съм единственият.

Обикновено, когато човек стигне до извода, че всички останали не са стока, а само той е "единствен", си мисля е нормално да си зададе въпроса дали не греши нещо.
Личното ми мнение в случая е не, че грешиш (на 20-ина години и аз мислех така), по-скоро разсъждаваш прекалено наивно и идеалиситчно.

За твое „успокоение“, ако изобщо може да се приеме за такова, това се слу̀чи по време на седесар. Но пък сега по време на твой съпартиец

Нито съм разтревожен, че да имам нужда от успокоение, нито пък имам съпартийци - никога не съм и помирисвал партийно членство (и комсомолец даже не станах).

Как можем да осъждаме незаконно строителство, като собствените ни общини не само позволяват такова, но самите те го извършват по-безочливо от частните лица.

Ето как стигам до естественият извод, че държавата не само не трябва да се меси в икономиката, но не трябва да ни осигурява социални услуги, защото дори това прави по крайно незадоволителен начин.

Това, че държавата или общината не прилага и не контролира спазването на закони не значи, че не трябва да има държава. Защото това държавата да не се меси в икономиката е утопия, и е същото като да няма държава. Освен, ако не посочиш пример, в който държавата изпълнява някоя от своите функции без това да се отрази в някаква степен на пазара.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това за партиите беше, защото си мислех, че отговарям на Гангов, което чак после се усетих, че не е така.

Това, че акциза е 60%  от цената е очевидно. Но със същата ставка преди куневата да подпише цената на цигарите беше 2,30 за бяло Виктори, което си беше скъпо (сега е 4,70).

Сигурно съм в грешка. Когато бях на 20 години вярвах в човешките възможности, сега не вярвам. Обаче да работиш в своя вреда считам за тъпоумие. Има много погрешни решения, които може да вземе човек. Аз съм взимал хиляди такива и продължавам да взимам. Но има и неща дето са непростими. Въпросната случка не мога да я простя на съкварталците си, че я позволяват.

Друг подобен случай беше от преди пет-шест години. Децата бяха малки и си играеха в пясъчник, който беше направен от родители и се люляха на люлки възстановени пак от тях. Беше нещо като облагородена детска площадка. Бяха сложили и пейчица самоделка за родителите надзираващи отрочета си.

Силно бях възмутен да гледам как същите тези родители люпеха семки там и превръщаха площадката в кочина. Майките които пушеха, си хвърляха фасовете (в онова време забрана нямаше). Децата им се ровеха в същата тази мизерия. Това освен тъпотия друго не мога да нарека.

Какъв е тоя закон, дето ще опази от подобно безхаберие?!?

От много време се замислям по ролята на държавата днес. И намирам все по-малко, което бих ѝ поверил. Голяма част от убеждението ми се основава на заключението ми, че прекалено малко неща намирам за смислени в нейната структура и също така прекалено голяма част от намесата ѝ в живота ни намирам за прекомерна и лишена от легитимност.

Бих запазил общините и бих им прехвърлил повечето отговорности, които сега носи държавата. За да може да се финансират тези дейности, бих им прехвърлил и цялата данъчна система, за да имат приходите, с които да го осъществят.

Единствената институция, която намирам смисъл да е общодържавна е някакъв съвсем минамилистичен второинстанционен съд.

В тази идея има една огромна пробойна и това е отбраната. Тя очевидно трябва да е национална. На всичкото отгоре е много скъпо удоволствие. Ако се запази ГЩ не бих му гласувал правомощия да купува дори моливи, но в моята схема няма кой да сключва договори за въоръжение и издръжка (храна, дрехи и т.н.), макар да може да се пределегира процент от бюджетите на общините.

Но тъй като моя модел така или иначе няма да се случи, то не го и мисля много този проблем.

Всяка намеса на държавата, в каквото и да било от икономическа гледна точка е изкривяване на пазара в полза на едни и вреда на други. Така се наранява принципа за справедливост и равнопоставеност. Не изглежда справедливо с пари/ др.  материални ценности, които са общи да се облагодетелстват само определени групи или стопански единици.

Тъй като социалните дейности по принцип са едни за всички, то бих ги запазил, но в никакъв случай под контрола на държавата. Ако не се премахнат изобщо, бих ги сложил под разпореждане на общините.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Това, че държавата или общината не прилага и не контролира спазването на закони не значи, че не трябва да има държава

Пропускаш факта, че контролиращите и те са работници и за тях и техния работодател важи същия кодекс та труда, според който началника или собственика има право само да се моли на работника да си свърши работата. И докато в частния сектор, щото не цялата заплата се декларира, частника има малко повече инструменти да глобява и да го накара да си свърши работата, докато в държавното не става.
Иначе, световната практика отдавна е доказала, че колкото повече и по-големи се данъците, по-скъпо е тяхната събираемост и чистото което остава намалява.
Със същите така добри намерения както да ни предпазят от вредното пушене се опитват да ни предпазят и от вредните неща в и-нет и да ни наложат АКТА. По същите причини утре ще ни възпитават и децата по техни модели.........

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това за величината на  данъците и събираемостта е даже икономически закон.

А относно възпитанието, е как в бъдеще? Нали точно това разисквахме миналата седмица?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Пропускаш факта, че контролиращите и те са работници и за тях и техния работодател важи същия кодекс та труда, според който началника или собственика има право само да се моли на работника да си свърши работата. И докато в частния сектор, щото не цялата заплата се декларира, частника има малко повече инструменти да глобява и да го накара да си свърши работата, докато в държавното не става.

Ама те това го правят....по примера на работодателя си. Тук да минат метъра, тук да обрулят някой с големия удар, там да си докарат нещо по втория начин...така.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Имам усещане, че почваме да намираме общи позиции все пак, макар и по трудния начин.

Цитат
Това, че държавата или общината не прилага и не контролира спазването на закони не значи, че не трябва да има държава

Пропускаш факта, че контролиращите и те са работници и за тях и техния работодател важи същия кодекс та труда, според който началника или собственика има право само да се моли на работника да си свърши работата. И докато в частния сектор, щото не цялата заплата се декларира, частника има малко повече инструменти да глобява и да го накара да си свърши работата, докато в държавното не става.

Напълно съм съгласен с тезата, че държавата е "мащеха" (разбирай лош стопанин). Но пак казвам това не означава, че не трябва да има държава. Примерът, който даваш с инструментите, които има държавата и частниците, за да накарат (по-правилно би било да се каже мотивират според мен) служителите да си свършат работата не е уместен. Защо? Защото, докато в една частна организация е сравнително ясно каква е целта, която управленците в нея трябва да мотивират служителите да постигнат, то при държавните служители това съвсем не е така. От една страна държавните "управленци" нямат достатъчно стимул (извън корупцията), поради който да контролират подчинените си, от друга страна самите подчинени нямат причина да си вършат съвестно работата (пак не броим корупцията). Поставям се на мястото на един данъчен примерно, който трябва да свърши работа за да кажем 10К лв. (данъци), получавайки заплата от 700 лв., и с мисълта, че прави добро за бюджета на държавата... ми няма как да стане. Затова трябва да има правила, които се СПАЗВАТ. Вие предлагайки да няма държава в икономиката и да оставим всичко на пазара, предлагате да няма правила.

Иначе, световната практика отдавна е доказала, че колкото повече и по-големи се данъците, по-скъпо е тяхната събираемост и чистото което остава намалява.

Сигурен съм, че знаеш - данъците в Бългрия са доста ниски. Въпреки това, доколкото си спомням, в доста други теми ти твърдиш, че условият за бизнес и работа тук са такива, че ти търсиш всякакви начин да не плащаш данъци осигуровки и т.н.
Това си е чиста проба "фурнаджийска лопата" - извърта се и така и иначе.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
От една страна държавните "управленци" нямат достатъчно стимул (извън корупцията), поради който да контролират подчинените си, от друга страна самите подчинени нямат причина да си вършат съвестно работата (пак не броим корупцията)

В нашия град, а навярно и във вашия, има доста безработни и по-качествени работници които с радост биха им заели работното място, но иди го уволни за това, че не си върши работата качествено! Това е мисия невъзможна!
Регламентираните наказания които може да налага работодател са забележка, при второ, но същото нарушение пак забележка и при трето дисциплинарно уволнение, но пък стигнели се до дисциплинарното уволнение става страшно! Защитата в съда за онеправдания работник е безплатна за работника и се води от инспекцията по труда и се почва дай тука как е рагламентирано как трябва да се върши работата и какви са изискванията за качество, че свидетели, че...... и вероятността да спечели работодател е почти нулева. За това и никой по документи не бива дисциплинарно уволнен.
Та, нещата колкото са добре за работника сега, точно толкоз са и зле! Като работник може да си развява коня както иска, но в един момент зависи от работата на други работници които също си развяват коня като него.

Цитат
Сигурен съм, че знаеш - данъците в Бългрия са доста ниски. Въпреки това, доколкото си спомням, в доста други теми ти твърдиш, че условият за бизнес и работа тук са такива, че ти търсиш всякакви начин да не плащаш данъци осигуровки и т.н.

Ниски са и то доста, но за предприемачите/фирмите, за да дойдат да отворят работни места, пък ще си го вземат от арбайтерите, но като гледаш, май само това не е достатъчно и никой не се натиска да идва да произвежда и да създава работни места! Коментара е излишен. Май Германия с доста по-високите си данъци има най-ниска безработица в ЕС. Швейцария не я броя, щото не е пълноправен член.

Цитат
Това за величината на  данъците и събираемостта е даже икономически закон.

Така е, но тези които работят в държавната адмистрация са преписвали на изпитите по икономика, а тези които не са преписвали не си губят времето там.

Та, като стана въпрос по-горе за данъчните и ниското им заплащане, там е пълно също с некадърни работници които другаде няма и толкоз да получат.
Лично познавам 2-ма данъчни които бяха кадърни, но напуснаха(вместо да влизат в корупция) и си направиха счетоводни къщи, а само малко по-големи правомощия не са достатъчни, за да хванеш една фирма в издънка и да и прибереш парите за данъци.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат на: http://btvnews.bg/bulgaria/narodnite-predstaviteli-nedovolstvat-zaradi-novite-si-vedomstveni-kvartiri.html
Народните представители недоволстват заради новите си ведомствени квартири

Цитат
Освен безплатните квартири, за които плащат само сметките за тока, парното и водата, народните представители имат право и на дипломатически паспорти, пропуски за паркиране на автомобилите си, лаптопи, телефонни SIM карти, интернет флашки.

Всички много бързо влизаме в спорове дали трябва да се пуши на закрито или не трябва, или пък дали да строим нова АЕЦ, но когато ни измъкват парите от данъци по втория начин, всички мълчим, щото не ни остава време и за това да мислим!
2000 и малко им е заплатата, което според мен е нормално, щото доста специалисти на над средно ниво са на такава заплата, но на колко от тях работодателя им поема наема на апартамента, паркинги, представителни нужди, и-нет и телефони и колко става заплатата когато тези разходи се отделят от нея!!!? Ама необлагаемите разходи за храна за работника които признават на работодателите за има-няма 5 лева на ден им се виждат много!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Освен за дипломатическите паспорти, останалото съм го виждал за служители с по-ниска от тази  заплата. А ако махнем и жилищата за доста под средното равнище. Разбира се там е, за да ги накарат да работят повече, а тук просто да се троши пара.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Всички много бързо влизаме в спорове дали трябва да се пуши на закрито или не трябва, или пък дали да строим нова АЕЦ, но когато ни измъкват парите от данъци по втория начин, всички мълчим, щото не ни остава време и за това да мислим!
2000 и малко им е заплатата, което според мен е нормално, щото доста специалисти на над средно ниво са на такава заплата, но на колко от тях работодателя им поема наема на апартамента, паркинги, представителни нужди, и-нет и телефони и колко става заплатата когато тези разходи се отделят от нея!!!? Ама необлагаемите разходи за храна за работника които признават на работодателите за има-няма 5 лева на ден им се виждат много!

2000 лева заплата е горе-долу средната заплата  за млад човек без много опит в ИТ сектора, стига да се върже на корпоративното хоро вместо да се подлъгва по акъла на  келеши-капиталисти, които плащат "според заслугите". Това казано, според мен гореизброените придобивки за срамно ниски за депутат, от който се очаква да работи за доброто на народа, в това число да отказва пари на лобисти против интересите на избирателите си. Съвсем друг е въпроса че 240 депутата са ни прекалено много. Доскоро мислих че не е логично при положение че населението е паднало от близо 9 милиона на близо 7 милиона, депутатите да са 240, но установих че това е от доста отдавна, от времена, когато населението е било далеч под 7 милиона. Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гейт, в спора за пушенето в другата тема се опитвах да ви убедя, да погледнете от малко по-различен ъгъл на нещата, че всеки трябва да си има свободите и да има заведения за пушачи и непушачи, а не силово да се налага на едните волята на другите.
Сега с това за заплатите се опитвам да акцентирам, че още 1+ заплата под формата на допълнителни придобивки които са нещо нормално за тях, и като не влизат във заплатата, не се облагат и с данъци и осигуровки, но за работника не се полагат! Едни ваучери за храна са на някакъв абсолютен минимум, който не стига реално за да се нахрани що-годе добре.
Точно от същата принципна гледна точка, работника част от заплатата я харчи за транспорт и по-скъпа от тази приготвена в къщи храна.
За ИТ сферата нека не говорим! В тази сфера в момента има много сериозен недостиг на кадри, а според статистиката до 2 години ще стигне над 30% и цената на труда е много сериозно надценена. Същото е и положението за конструктори на облекло, но аз имах в предвид за по-масовите специалности.
Активен