Автор Тема: Проблем с инсталиране на две операционни на един твърд диск.  (Прочетена 5769 пъти)

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Имам HP Envy touchsmart 23" 500GB Hdd. Компютъра е с инсталиран Windows 8.1, съответно имам три дяла разделени с Windows. Целта ми е да инсталирам и линукс но от там започват и проблемите. Трите дяла са на NTFS, зареждам Убунту 13.10 на USB Flash drive. Работи перфектно и започвам инсталация но до момента в който трябва да задам на кой дял трябва да е. Там имам не използван дял 500Гб, но той както споменах е вече разделен и има ОС на него. Това е само при инсталация иначе с файл менаджера си излизат дяловете и си работят. Ако изтрия и форматирам твърдия диск под линукс може да се инсталира и работи но след това не мога да инсталирам Windows. Съответно ако разцепя с него нямам линукс. Не ми се е случвало нещо подобно до сега ако е възможно да ме насочите към някакъв вариант или идея.
Активен

EazySnatch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Прекалено е дълго да го обясня от началото до края ,но трябва да имаш вече отделен ДЯЛ за линукса на който да го сложиш. Ето пример:

Дял 1 - Windows boot  ( NTFS )
Дял 2 - Windows C: ( root )  ( NTFS )
Дял 3 - Data  ( NTFS ) < този ще го форматираш в ext4,reiserfs .. и т.н. за да се ползва от линукса.

Ти трябва да изтриеш този Дял 3 . Дори ако е нужно да го разделиш на два ,за да имаш и swap ако имаш РАМ swap-a може и да не ти трябва. Аз съм с 8G и swap нямам . Swap-a е нужен за Hybernate тъйче си помисли дали ще ти трябва.

Ето прочети внимателнно това:

Use that > http://www.everydaylinuxuser.com/2013/09/install-ubuntu-linux-alongside-windows.html

Важната стъпа е: 6. Partition the empty space  > там избери "Something else" и сега вече този 3ти дял ще си го форматираш в ext4, reiserfs...и т.н. и ще го зададеш да ти е ROOT дяла. Тогава убунтото ще се инсталира там.

Активен

It "just works" is  not enough , It must work well

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Мисля че разбрах, ако оставя 3-ти дял не форматиран простоизтрит и след това в Убунту да си госъздам ще се получи, правилно ли съм разбрал?. Тази вечер ще пробвам, мисля че този проблем е само при 8.1, за съжаление не мога друг Windows да инсталирам малко е ограничен компютъра. Благодаря ще пиша вднага след опита. Забелязъл съм че само с Disk Utility позволява форматиране дори и с Parted Magic не мога.
Активен

EazySnatch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Стартираш ли Ubuntu вече няма какво да те ограничава там на 6-та стъпка просто форматирай правилният на който нямаш важна информация и не е съмият Windows и ще можеш да инсталираш Убунту.
Активен

It "just works" is  not enough , It must work well

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Направих свиване под Windows появи се дял който е не форматиран празен. Сега съм с линукс но отново не се вижда никакъв дял поствам снимка на инсталатора не знам да ли трябваше под виндовс да направя нещо.
Активен

BadMojo

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
за да не отварям нова тема ще пиша тук
аз инсталирах убунту без проблем при вече инсталиран уиндоус 8.1
само че  сега немога да моунтна уиндоуския дял махнах от уиндоуса фаст бут или както беше там и сега ми дава грешка

Error mounting /dev/sda2 at /media/evilmojo/D8B2676CB2674E56: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda2" "/media/evilmojo/D8B2676CB2674E56"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.
 (udisks-error-quark, 0)
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
за да не отварям нова тема ще пиша тук
аз инсталирах убунту без проблем при вече инсталиран уиндоус 8.1
само че  сега немога да моунтна уиндоуския дял махнах от уиндоуса фаст бут или както беше там и сега ми дава грешка

Error mounting /dev/sda2 at /media/evilmojo/D8B2676CB2674E56: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda2" "/media/evilmojo/D8B2676CB2674E56"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda2': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.
 (udisks-error-quark, 0)

Ми то си е написано - Виндовса не е изгасен, а само хиберниран. Стартирай го, дай му шътдоун и после ще можеш да го монтираш в убунтуту
Активен

BadMojo

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
то това го прави заради някаква нова опция в уиндоуса но аз я изключих и няма промяна
пък и му дадох шътдаун
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Нокога не съм работил с Windows 8, но съм чел за този номер с приспиването, вместо да изключва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Нищо не става пробвах по всякакъв начин, на някои линукс дистрибуции като кубунту зарежда чува се мелодията но на екрана нищо, само убунту 12... и на горе работи.
Активен

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте, след голяма борба с биос и UEFI успях да инсталирам успешно Linux Mint 16/KDE. Ето този пост ми помогна за поправянетона буут лодъра: http://askubuntu.com/questions/226061/how-to-install-the-boot-repair-tool-in-an-ubuntu-live-disc За създаване на жив диск използвах приложенията застарт-ъп диск от ап-центъра. Нещата с Unetbootin бяха по-сложни и със странични ефекти. Дано съм полезен на някой сблъскал се с този тип биос. Темата я смятам за приключила благодаря навсички които ми отговориха бяхте ми полезни насочихте ме към решението.
Активен

EazySnatch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Здравей ,

Едно предложение за Dual Boot.

Ако не играеш тежки игри или ползваш специализиран софтуер който работи на Windows въобще не се занимавай да го слагаш просто си направи една виртуална машина с VirtualBox , KVM както ти е кеф.

Ето как процедирам аз.

1. В нас съм с OS X 10.8 с виртуалка и имам един стар 80Г диск който буутвам Windows ,за да играя едно рали ,защото Logitech G27 не е 100% съпортнат под МАС ,а и да беше Dirt 3 насича зверски във ритуална машина

2. В офиса Laptop с gentoo > vmware workstation > Windows 7 ,за да ползвам малко по специален софтуер и офис пакет
От към ресурс ползвам 2Г памет за ежедневната ми работа която си включва виртуалката с някой офис и джава + 2-3 браузера музика което хич не е мн.

Та ако този Windows 8 не ти трябв при някакви специални ситуации като моят в нас ( 1 ) просто си го сложи на виртуалка.
Активен

It "just works" is  not enough , It must work well

vpad

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте, аз точно това направих оставил съм само минт, а и без това двете с 8 не можах да ги сложа една до друга. В момента ползвам минт-КДЕ но не знам дали е най-добрият избор не знам дали някоя друга дистрибуця на КДЕ няма да е по-лека, въпреки че този работи доста добре. Притеснява ме само това че поддръжката на 16 е малка а минт 13 не намира драйвъри и е с ниска резолюция, не е от убунту защото пробвах с чисто Убунту 12.04  там няма проблем с драйвърите. Но както споменах повече ми допада КДЕ. Ако за моята конфигурация се досещате за нещо по-добро бих опитал. Не ми трябва 8 не използвам специален софтуер, използва се предимно за мултимедия.
Активен