Автор Тема: digital.bg продължават да хулят свободния софтуер  (Прочетена 10092 пъти)

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Кога не трябвало да се използва софтуер с отворен код http://www.digital.bg/novini/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B1%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%84%D1%82%D1%83%D0%B5%D1%80-%D1%81-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%B4-news42194.html

Като не разбират от софтуер не мога да разбера защо не си мълчат. Друго си е да сравняваш две устройства по външен вид.

Според мен търговците на софтуер надушват фурора, който ще направи Linux в десктоп сегмента през тази и следващите години и са напълнили гащите от мисълта, че ако искат да останат в бизнеса ще им се наложи да започнат да разбират от софтуер, а не само да го продават.

Вчера публикувах серия от коментари под статията, опровергаващи написаните глупости, но днес бяха изтрити.

Съдейки по тази и предишни статии на въпросната медия, за мен тя води кампания срещу свободния софтуер. Затова смятам да препоръчам на всички мои приятели и познати, виртуални и реални, да не се доверяват на статии от въпросния сайт и въобще да спрат да ги четат.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Комерсиално изказване, не ги вземай на сериозно. Има си хора за всичко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Всеки има право на мнение. Ти като им популяризираш сайта им правиш услуга.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Като изключим последната точка, всичко е валидно. Последната точка е глупава, защото дори в EULA-та на майкрософтските продукти си пише че не поемат никакви гаранции за софтуера си извън случаите когато доказано работи различно от документирания начин и дори тогава клиента има право на обезщетение само в рамките на цената, която е платил за продукта. Ако се приложи същата схема за който и да е безплатен опънсорс продукт, то логично като си платил нула лева, ще получиш нула лева обезщетение.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Линукс едва ли ще направи фурор при десктопите (макар да може), но да пишат, че потребителският интерфейс не бил достатъчно добър или че при платеният софтуер има гаранции и отговорност, е направо смехотворно.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм изненадан от прочетеното, източника си е обявен съвсем явно.

И аз съм на мнение, че е ако е имало да прави фурор, то е щял да бъде отдавна. От тук натам едва ли.

По точките. Първата е глупост. Много, много отдавна ние въвеждаме тенденциите, те ги следват. Втората има много за говорене, което сме го и говорили. С една дума, не е точно така. И това, което искат, няма как да стане. Третото е тъпотия. Когато не продаваш самият продукт, то най-добрият начин да му вземеш някакви пари е именно поддръжка. Не случайно споменатият Ред Хат има най-добрата поддръжка в света. Не случайно Скай Ескюел е на светлинни години пред просволутите в това отношение Оракули.

По 4-та точка нищо не се различава ситуацията от тази при настолните програми. Това, че е облачна, не я прави по-специална.  По пета също много е говорено и важи същото от втора. За опоследната ме превари Гейт доста оргинално. С една дума, отново тъпотия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

KacanuH

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Относно откровените глупости изписани в статията всичко е казано по-горе. Аз лично подозирам Автора Empower, миналата седмица писах и до редакцията да вземат да го научат поне как се преписва от чуждите издания. Но и до ден днешен нямам отговор от тях.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6201
    • Профил
Смешно! Ясно личи целта на публикацията. Най-ми беше забавно това с трудността да се използва Линукс от хора, които не са професионалисти. По-лесна за обслужване, използване, стабилна и потребителски настроена среда, трудно може да се предложи. Само трябва да сравним начина за инсталиране на допълнителни приложения при Уиндоус и Линукс. Не е много ясно, защо не се споменават Андроид и Firefox OS.
Според мен също може да се очаква бум на Линукс при настолните и мобилните системи. Единственото, което трябва да се случи, е да се направи достатъчно удобен интерфейс за таблетчета и подобне устройства, дето мажеш с пръсти по дисплея. Unity донякъде става, но има какво да се желае, особено към разхода на енергия. По-тежичко е отколкото трябва.
И това, което очаква "великата" ОС на Майкрософт е напълно заслужено. Не можеш така драстично да променяш интерфейса на системата отведнъж. Не можеш да караш "клиентите" ти, да се чувстват като индианци пред пишеща машина, като си пуснат системата. Всеки нормален човек ще се запита, ами следващото какво ще бъде? В Линукс най-малкото имаш свабадятя ня езбаря.
« Последна редакция: Feb 19, 2014, 17:26 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Четири килобайта, случайно да имаш нещо общо с Версия 13? Твоите и на Сатира мненията много ми приличат на неговите. Не мога да разбера в един вид среда ли сте расли, набори ли сте, живота Ви е подвел по подобни пътеки или просто сте с роднинска връзка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Съдейки по тази и предишни статии на въпросната медия, за мен тя води кампания срещу свободния софтуер. Затова смятам да препоръчам на всички мои приятели и познати, виртуални и реални, да не се доверяват на статии от въпросния сайт и въобще да спрат да ги четат.
Защо изобщо пускаш линкове към този долнопробен сайт ?
Всеки може да пише, каквото си поиска. И, в повечето случаи, това са глупости. Фактът, че трият негативните постове, означава, че се администрира само от един човек. Колкото му е капацитетът - толкова е качествен и самият сайт.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
нещо не разбрах в каква връзка съм споменат. go_fire, ще се поясниш ли?
едит: и защо мислиш, че аз/ние съм/сме подведени? само защото мислиш различно по някакви въпроси ли? а дали твоята позиция/мниние или моето/нашето е правилно? допускаш ли, че може ти да грешиш?
п.с. съмнението е атрибут на интелекта!
« Последна редакция: Feb 20, 2014, 18:45 от satir »
Активен

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Лоша реклама няма, според мен, така че щом за свободния софтуер се говори, значи нещата вървят напред, което е по - важно  :D
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сатире аз пък сега не те разбрах. Името ти беше споменато, защото в темата за ЕС двамата с него защитавахте позиции подобни на версията.

За заблуди нищо не съм писал  ???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
хубаво де :) пишеш "подвел" не заблудил. както и да е. а вероятно защитаваме подобни тези /с колеги, които уважават Кейнс няма как да сме на особено различни позиции/, защото имаме логично, както и научно основание за това. аз тая тема я напуснах заради една латерна, с която нямам намерение да споря.
в тая връзка и вече по темата, очевидно автора не познава добре отворения код. не че аз съм голям специалист /нито съм програмист, нито инженер/, но съм упорит потребител вече доста време и мога да си позволя мнение. статията е пълен боклук пълна с полуистини, покрай които минават откровените лъжи. но точно вас няма смисъл да ви убеждавам. аз убеждавам и обяснявам на приятели, па белким някой се престраши :) имаме много мощен сътрудник в лицето на всички вируси :)))))))
go_fire, пий една бира и не бери гайле  [_]3

едит: публикувах едно скриншотче 3д, компиз :) грозно, грозно... по-красиво от всеки виндоус :)))
бахги, в 7-цата ползват GNOME за десктоп среда :) те ше ми кажат, кое е грозно и кое красиво :)))))))
едит2: от quartz нямам представа, нали това беше интерфейса на Mac Os X
« Последна редакция: Feb 20, 2014, 19:17 от satir »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
О, майко. Загубили сме се в превода. Трябвало е сигурно да напиша повел. Демек Ви води в една посока, а не, че нещо Ви е излъгал. За живота ставаше въпрос, не версията.

Аз на Джон Мейнард Кейнс не съм му точно почитател. Но смешно беше, че и там нещо с бб се губехте в превода. Той обясняваше, че колкото е по-висок данъка, толкова по-трудно се събира. Вие го оборвахте с кривата на Лафер. А тя казва точно същото.

Той от живота емпирично е стигнал до нещо, което Лафер е развил теоретично.

Тогава не можех да се включвам в темата, че имах приключване, ала беше забавно да Ви чета после.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
5.1 digital out с ubunty gutsy и chaintech
Настройка на хардуер
rastarife69 0 1173 Последна публикация Jan 23, 2008, 20:24
от rastarife69
jvc digital video camera GR-d320E
Настройка на хардуер
cesi 8 2237 Последна публикация Apr 24, 2012, 09:53
от cesi
DEFT Linux DEFT (Digital Evidence & Forensic Toolkit)
Настройка на програми
lordvox 0 619 Последна публикация Jun 09, 2019, 11:49
от lordvox