Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 165583 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1770 -: Aug 13, 2022, 20:11 »
Деа тоз газ, егати игрите и скъпнята.................
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1771 -: Aug 13, 2022, 20:33 »
Нищо работа, само 60,01 % увеличение за август, спрямо юли.
https://news.bg/energy/297-89-lv-mwh-e-tsenata-na-prirodniya-gaz-za-avgust.html

"Заслугата" е на американските марионетки от отбора на Кирчо и Кокорчо. Според господарите им, трябва да се радваме, че някакъв газ има засега, а че цената била висока- това трябва да си го изстрадаме сами. В борбата за димокраси. Продажници и измамници.

П.П. Айде честито на софиянците, Фандъкова призовавала да се пести тока:
https://www.flagman.bg/article/273193
« Последна редакция: Aug 13, 2022, 22:04 от Nik123 »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1772 -: Aug 13, 2022, 22:34 »
В дълбоката си същност всички войни са религиозни (идеологията също е вид религия, в най-дълбоката си същност).

Ми не. Аз бих го обърнал наопаки:
-----------------------------------------
В дълбоката си същност всички войни са на идеологическа основа, на его - абе ти ли ще ми кажеш на мене...сблъсък на начин на мислене, а другият инако-мислещия трябва да бъде унищожен.  (а религията също е вид идеология, само че в съвсем друго естество и цели).

Благодаря за мнението, не за първи път термините "религия/идеология и др." ме довеждат до проблеми и неточно изразяване  :(

Ще опитам максимално кратко да изясня какво имам предвид.
Това което имам предвид като казвам религия е всъщност вярата на дадена група хора.
Това ме накара да се замисля и да опитам да уточня нещата, включително и за самия мен.
Като първа точка вярата е нещо лично/персонално за всеки човек както и това в което той/тя вярва.
Най-характерното тук е че се вярва без да може да се докаже, провери обекта на вярата (например лично несъзнаваното според Юнг, тази характеристика/определение ми хрумна най напред има и други примери).

По нататък, когато група хора започнат да вярват в нещо общо за всички тях (поне в основните неща) вярата им става нещо колективно - религия, идеология и т.н.

Ако и когато на база на тази религия/идеология се изгради някаква обществена (най-често йерархична) структура се появява църква, орден, школа, секта, партия, и т.н.
Тук ако използвам същия модел (на Юнг) се оказва че това е вече колективно несъзнаваното (просто се вярва и толкова).

Ако концепцията залегнала в тази идеология/религия е агресивна тогава започва едно силово налагане на тази "истина".
В науката също може и има много вяра/догми !

PS: по неволя използвам терминология която в по-голяма или по-малка степен е изкривена, но с това разполагам за да се изразя.
По-точно изразяване би изисквало философски писания (представа, понятие), което няма да донесе полза и яснота  :(

BTW: според мен начина на писане (буквите) в много голяма степен определят и начина на мислене, например Китайската, Японската, Корейската и други азбуки са много по образни (един йероглиф може да изразява цяла дума).
Докато европейските езици (азбуки) изискват доста повече мисловно усилие, да идентифицираш всяка буква после подредбата на буквите и чак накрая получаваш значението.
Тук е интересен факта че първата българска азбука (глаголицата) е много подобна на източните писмености, докато кирилицата е силно опростена, с цел лесното възприемане и използване от населението !
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1773 -: Aug 14, 2022, 07:55 »
В дълбоката си същност всички войни са религиозни (идеологията също е вид религия, в най-дълбоката си същност).

Ми не. Аз бих го обърнал наопаки:
-----------------------------------------
В дълбоката си същност всички войни са на идеологическа основа, на его - абе ти ли ще ми кажеш на мене...сблъсък на начин на мислене, а другият инако-мислещия трябва да бъде унищожен.  (а религията също е вид идеология, само че в съвсем друго естество и цели).

...
Ако концепцията залегнала в тази идеология/религия е агресивна тогава започва едно силово налагане на тази "истина".
...


   Това е абсолютно вярно за еврейските мизерии ( наричани още и
авраамови религии) - юдаизъм,християнство и ислям.
Брутално насилие,избиване на невинни,изгаряне на клада  и т.н.
   Кой знае защо,в конституцията на България като официална религия
е посочена една от най-гнусните - християнството.

   Някои източни религии,напр. будизма,не могат да се сложат в този кюп.
И на фона на еврейските са си направо хуманни...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1774 -: Aug 14, 2022, 08:48 »
Не мисля, че повечето будизма и подобните са религии. По-скоро са учения.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1775 -: Aug 14, 2022, 09:00 »
Ако концепцията залегнала в тази идеология/религия е агресивна тогава започва едно силово налагане на тази "истина".

Цитат на: spec1a

Това е абсолютно вярно за еврейските мизерии ( наричани още и
авраамови религии) - юдаизъм,християнство и ислям.

няма такова нещо в учението на християнството като силово налагане. Да не би Христос силово да е налагал учението си? В същност е станало точно обратното. Убили са го, а е имал цялата власт на земята да се противопостави. И то не само на земята а и на вселената и кой знае още на колко други вселени.

същото е било и с учениците му, след 12-те има още много апостоли и никой не е налагал силово вярата.

---
усещам сега какво ще кажеш.... Не ми се  ще да споменавам разните извращения като кръстносни походи, инквизиция и какво ли още не...
« Последна редакция: Aug 14, 2022, 09:09 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1776 -: Aug 14, 2022, 09:45 »
Не мисля, че повечето будизма и подобните са религии. По-скоро са учения.

Извинявам се ако досаждам, просто се чувствам изкушен да опитам да разсъждавам върху понятието "учение".
Та значи, то идва от "уча" преподавам/предавам нещо на група хора (ученици) и сумата от преподаваното става "учение".
Тоест това би трябвало да е съдържанието което се е преподавало, то още не е религия.
 Впрочем религия идва от латинското "religare", свързвам отново, обединявам отделни части !

Кога обаче едно учение става религия, първото за което се сещам е признаване от обществото/държавата.
Тук ми хрумна за Дирекцията по вероизповеданията (у нас), която легализира и регистрира религиите/вероизповеданията.

Склонен съм да мисля, че учението се превръща в религия когато "учениците" започнат да го прилагат в живота, на практика.
Независимо дали то е официално признато или не.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1777 -: Aug 14, 2022, 10:46 »
И стигаме до РНК ваксините.
Ако генетичното ти наследство се промени в следствие на тази ваксина и нещо от това е патентовано. Може ли променените клетки да се разглеждат като собственост на компанията? Част от теб да е собственост на някой, щото те е излъгал, че не ти променя генома. Или пък целия да си тяхна собственост. Чак е плашещо, като си помисли човек. А са достатъчно безкруполни, за да го поискат по някое време и няма да се учудя, ако правителствата се съгласят с доводите им.

Тук бих ви препоръчал да изгледате
Repo Men (2010)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1778 -: Aug 14, 2022, 11:17 »
пуснах едно търсене на думата religion в KJV и в цялата библия се появяв само 5 пъти. в евангелията въобще пък няма такова нещо.

в българска библия 'религия' се появява само 2 пъти.
https://biblia.bg/result.php?sw=%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%8F&type=1&tr_search=1

в английския превод на Бхагават Гита - такава каквато е (превод от Прабхупада) много се изполва думата religion и то като синоним на вяра в Бога, но явно няма точен превод за това от санскрит.

Цитат
The English world religion is a little different from sanätana-dharma.
Religion conveys the idea of faith, and faith may change. One may have faith
in a particular process, and he may change this faith and adopt another, but
sanätana-dharma refers to that activity which cannot be changed.
« Последна редакция: Aug 14, 2022, 11:26 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1779 -: Aug 14, 2022, 12:51 »
За мен религията е вяра, тълкувана и в последствие изместена от догми и ритуали, които са организирани и са поставени в някаква организирана рамка от предписания, как да се държиш в този или онзи момент.

Противно е. Църквата се е превърнала в посредник между човек и Бог и в дистрибутор на вяра и опрощение за греховете.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1780 -: Aug 14, 2022, 13:03 »
...
в английския превод на Бхагават Гита - такава каквато е (превод от Прабхупада) много се изполва думата religion и то като синоним на вяра в Бога, но явно няма точен превод за това от санскрит.
...

   Кой точно бог ?

Хиндуизмът е политеистична религия, има главни и второстепенни богове.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1781 -: Aug 14, 2022, 15:27 »
...
в английския превод на Бхагават Гита - такава каквато е (превод от Прабхупада) много се изполва думата religion и то като синоним на вяра в Бога, но явно няма точен превод за това от санскрит.
...
Кой точно бог ?

Хиндуизмът е политеистична религия, има главни и второстепенни богове.

Върховният Бог - Кришна.
Понятието хиндуизъм е малко тъпо. Не знам кой го е измислил. Това е все едно да кажеш, че тукашната ни религия е Българоизъм.  :o

Не е политеистична а е монотеистична. Има само един върховен Бог от който всичко произлиза. Това много ясно е казано в Бхагават Гита. Колкото до другите персонажи а те са много там.. Брахма, Индра, Шива.....и кой знае още колко богове и богини то те си имат своето място... но ги наричат полубогове и са материални създания. Почитането на полубоговете се отхвърля от Бхагават Гита.



« Последна редакция: Aug 14, 2022, 15:29 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1782 -: Aug 14, 2022, 15:39 »
Извинявам се ако досаждам…

Поне за мен не е досадно. Единственият разговор, който има смисъл, е разговора за Бог. Което означава, че може да се прескочи смисъла и да си остане само Бог. Разбира се, това го казвам от позицията на вярващ. За атеист няма подобно нещо.

Противно е. Църквата се е превърнала в посредник между човек и Бог и в дистрибутор на вяра и опрощение за греховете.

Ами точно така е. Играят го някакви брокери. Христос не е казвал нищо такова. Той винаги говори обратното. Връзката с Отца е пряка и непосредствена. Жалко е, че тези, които го убиха физически, превзеха учението му.

И тук всъщност е въпроса, какво точно е вярата. Вярата не е да се довериш на нещо и край. Това е процес. Казано най-просто — вярата е общуване. Ти си говориш с твоя Бог и той ти отговаря. Правиш го всеки ден. Начина на правене няма значение. Дали ще се молиш, медитираш или просто ще си мислиш. Който, както може.

А понеже получаваш обратна връзка, то съмненията ти се разсейват. Казвал съм го много пъти. Индиректно винаги получавам отговорите, които търся. Не казвам, че ми харесват или, че често не са изненадващи за мен. Но моя Бог ми отговаря дори в моментите, когато забравя за вечността и се потопя в земните несгоди.

Всъщност не е необходимо дори да питаш. Твоя Бог ще знае въпроса преди да го зададеш. В предния абзац това казвах. Често не ми е хрумвало да попитам. Бог никога не се показва, но винаги можеш да усетиш присъствието му. Трябва просто да гледаш. Ако не наблюдаваш, то не Бог, нищо няма да видиш.
« Последна редакция: Aug 14, 2022, 15:43 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1783 -: Aug 14, 2022, 15:49 »
А бай китаец работи сериозно - ще трябва и на Циско да сменяме паролите
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/cisco-hacked-by-yanluowang-ransomware-gang-28gb-allegedly-stolen/
Cisco hacked by Yanluowang ransomware gang, 2.8GB allegedly stolen

А то сефте. Чух за първи път, че Циско оставят задни врати в хардуера си, чух нейде в 2007-ма. И баш китайците ги набараха. Но разбрира се, това е Циско и всичко винаги им се разминава, каквато и измама да направят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1784 -: Aug 14, 2022, 16:04 »
И в Германия си имат умнокрасивитет:

https://www.msn.com/en-us/news/world/germany-protesters-rally-after-police-killing-of-black-youth/ar-AA10vFkA

"Up to 200 mostly young demonstrators held a rally in the western German city of Dortmund on Tuesday to protest against police violence after a 16-year-old Black youth died of wounds inflicted by an officer's submachine gun..."


Събрали са двеста човека, с някое друго грантче. Същите като тия в София, там една шепа грантаджии, дето пискали срещу руския газ. С бабикяна най-отпред. Ама май нямаха и 200 човека.

Много ми е интересно, някакъв мамун вади нож и тръгва да ръга наляво-надясно, полицията трябва да му се помоли ли? Например да приеме исляма на церемония пред мамуна, та оня да хвърли ножа на земята и да не ръга никой.


П.П. И още малко инфо по случая:

https://abcnews.go.com/International/wireStory/german-authorities-examine-police-shooting-black-teen-88243663

“..As the person got more and more agitated, I’ll say more tense, more aggressive, running toward the police officers ... it was a question of - does he stab — or do the police shoot?..”


Сигурно е трябвало да изчакат пикльото да наръга някой полицай и тогава да го гръмнат.

Ще възразя въпреки, че съм противник на ново кастово деление, при което едните имат чужбински дипломи и пластмасови цици, а другите мрът до кофите.

Ще възразя, защото Антифа и BLM не са паднали от небето. Това е реалнен проблем. Полицията е репресивен орган, който е въоражен до зъби и е отговорен за безброй унищожени съдби без никаква причина.

Ние си живуркаме доволно тук, където полицайте са тумбаци искащи петдесет кинта за супа и кафе (Ремо е тоя дето дава клипчета). Навсякъде другаде са брутални психопати, които са готови да те гръмнат в главата, само, защото си с крива усмивка.

Може да не харесвам англичаните, но поне те след безкрайни векове на терор, днес са стигнали до съзнанието полицията да не носи оръжие.

=*=

В тази връзка исках да разкажа история от преди няколко дни, точно от деня, на това мнение. Говорехме си вечерта с децата. Големия тази зима ще гласува за първи път и естествено е избрал Костя Копейкин. Бая нацист си е. На малкия повече успявам да му повлияя с либералните си разбирания.

Та му казвам, че ще гласува за човек, който иска да праща хора в Белене. Той ми уточни, че там щял да праща само предатели. Когато го каза, с брат си се спогледаха и се засмяха. Каза през сълзи от смях, че и аз съм предател, ама те нямали да ме издадат. Така като Костя вземел властта, съм щял да остана единствения соросоид. Много се забавляваха.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear