Автор Тема: Как да започна с програмирането?  (Прочетена 73438 пъти)

rwk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #150 -: Jan 22, 2015, 17:05 »
И какво трябва да се направи за да се върне отново зеленото катинарче?

Ти лично -- нищо, ако причината за това е тази, която съм споменал.

Освен може би да добавиш Security Exceptions, когато браузърът те попита какво да правиш. Но не съмубеден, че това ще промени нещо, но може да опиташ и да кажеш какъв е резултата.


Интересно явление! Пред URL-а на някои блогове в Wordpress излиза предупредително жълто триъгълниче, а пред други не. Прави впечатлиние, че тези от блоговете, занимаващи се с тортички, картички, кученца, котенца и пр., са си със зелено катинарче, т. е. те са си нормални и с тях всичко е ок. Тези, обаче, които са имали неблагоразумието да се занимават с политика, и особено тези, които са си позволили да изкажат някаква критика относно руската политика, всички до един без изключение се оказват "неблагонадежди". А тези, които се занимават с политика, но подкрепят руската позиция, по някакъв чудодеен начин са запазили "зеления" си статут на сигурност и надеждност. Особено ярък е случаят с  infobalkani.wordpress.com     
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #151 -: Jan 22, 2015, 17:50 »
Rwk идея нямам защо пишеш точно в тази тема. На тези Infobalkani сертификата им е абсолютно валиден, което може да научиш и сам като цъкнеш на него.

Гейт споменавал съм и другаде, но като перловски човек, навсякъде ми се набиваше в главата — цикли, цикли, цикли. Ракурсивните са зло! Те са бавни! Не ги ползвайте! Всяка функция викаща сама себе си може да бъде заменена с цикъл, дори да не е очевидно всеки път. Ако сте особено извратени можете дори if да замените с for. Цикъла „за“ е велик, осланяйте се на него. И така нататък.

И така до миналата година, когато изведнъж Кънев направи доклад за сметосъбирачите на ОФ'13. И какво се оказа в един момент? Боклучиите имат особен проблем с циклите. И колкото и гениални решения да измислят, колкото  и ракетна наука (буквално) да се влага в тях, проблема си остава. Течове на памет, грешки, много несгоди произлизат. И май се оказва, че на практика ракурсивните функции не са чак такова зло, нищо че няма да решаваме никога в реалността редичка на Фибоначи. Програмата може наистина да стане малко по-бавна, но пък много по-стабилна.

Побитовото смятане е доста по-бърз метод например за запазване на състояние (в хиляди пъти), от колкото да речем локална променлива. Стига езика да ни го позволява де, защото май не съм го виждал в нещо по-модерно от C++.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #152 -: Jan 22, 2015, 17:54 »
При все че нашисткото тролене ми е доста досадно, причината е тривиална и не е конспиративна. Зелените катинарчета са когато сертификата е с EV, за да ти изкарат такъв, критериите са малко по-стриктни. Съответно и струват повече пари.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #153 -: Jan 23, 2015, 01:57 »
Цитат
Гейт споменавал съм и другаде, но като перловски човек, навсякъде ми се набиваше в главата — цикли, цикли, цикли. Ракурсивните са зло! Те са бавни! Не ги ползвайте! Всяка функция викаща сама себе си може да бъде заменена с цикъл, дори да не е очевидно всеки път. Ако сте особено извратени можете дори if да замените с for. Цикъла „за“ е велик, осланяйте се на него. И така нататък.

И така до миналата година, когато изведнъж Кънев направи доклад за сметосъбирачите на ОФ'13. И какво се оказа в един момент? Боклучиите имат особен проблем с циклите. И колкото и гениални решения да измислят, колкото  и ракетна наука (буквално) да се влага в тях, проблема си остава. Течове на памет, грешки, много несгоди произлизат. И май се оказва, че на практика ракурсивните функции не са чак такова зло, нищо че няма да решаваме никога в реалността редичка на Фибоначи. Програмата може наистина да стане малко по-бавна, но пък много по-стабилна.


Сега на първо време ще направя уточнението че говоря от гледна точка на C - не за друго, а защото при C  (апропо и при всеки не-JIT, не-интерпретаторен език) е най-лесно да разбереш какво всъщност става - дизасемблираш полученото binary и с малко общи познания за архитектурата и справки с документация по въпроса, имаш някаква относително добра идея какво става.

Рекурсивни срещу итеративни решения е нещо много дъвкано, безсмислено е да се повтаря, но все пак в общият случай рекурсивното решение е с порядъци по-бавно. Причината че колкото по-"навътре" влизаш, толкова повече алгоритъма става от cpu-bound към memory-bound, защото трябва да пазиш стек фреймовете някъде, за да може като привърши функцията да въстановиш регистрите както са си били преди да я изпълниш, да си вземеш изхода от функцията и т.н. Това дори да не е толкова "дебело", демек да не се наложи да се похабят повече от няколко десетки килобайта за целта, пак е много по-бавно. Итеративното решение на псевдоасемблер се свежда до нещо от сорта на това:

Код:
loop: cmp reg1, max
        je end
        ...
        inc reg1
end: ...

Рекурсивното се свежда до нещо от сорта на това:

Код:
              ...
              cmp reg1,smth
              jne next
              ret
next:       
              ...
              push reg1
              push reg2
              ...
              call function
              pop reg1
              pop reg2
              ...

Разликата е че във вторият случай имаш много повече четене и писане в паметта (за да пазиш в стека състоянието на регистрите, return адреса, ако се налага стойността която връща функцията и тем подобни глупости). В първият случай оперираш върху регистри. Хората масово не си дават сметка колко бавен е достъпът до паметта. Ако имаш късмет и това нещо ти е в L1/L2 кеша, ще е десетки до стотици пъти по-бавно от достъпването на регистър. Ако нямаш късмет и не е кеширано - ами честито, стотици до хиляди до милиони ако е swap-нато на диска. Това всичкото също така изключва момента че големината на стека не е безкрайна и ако "слизаш" много "навътре" рано или късно ще те бият през ръцете.

Отделно в над 90% от случаите, рекурсивните алгоритми имат итеративна алтернатива, понякога да - доста трудно е да я измислиш и реализираш (обхождането на графи и дървета е горе-долу момента в който вдигам ръце, така или иначе там в много случаи итеративните решения там всъщност са рекурсивни само че ти сам менажираш собствен стек вместо това да става наготово хардуерно-подпомогнато, което в крайна сметка не е много по-умно, освен ако не ти е проблем голямата дълбочина на рекурсията).

Тааа за тоя java проблем не знам за какво иде реч, така че не мога да го коментирам.

Цитат
Побитовото смятане е доста по-бърз метод например за запазване на състояние (в хиляди пъти), от колкото да речем локална променлива. Стига езика да ни го позволява де, защото май не съм го виждал в нещо по-модерно от C++.

Запазване на състояние?

Побитовите операции вършат едно и също в който и да било език. Определено не мисля че това се свежда само до C/C++, аз поне не знам за език, в който да няма побитови операции.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #154 -: Jan 23, 2015, 09:49 »
За побитовите операции, разбира се, не съм го измислил аз, нямам толкова мозък, ако имах, ехе-е-е. Знам го от този прекрасен човек:

http://www.cphpvb.net/pik-3/149-побитови-операции/

Не статията, тя е обща, виж в коментарите. Аз жаба не съм писал и като изрових вчера, че и тя го имала, щях да се гръмна.

Това е прекрастният доклад на Skanev за сметосъбирачите:

https://va.ludost.net/files/of2013/Day2/Hall_Sofia/02.Garbage Collection - Стефан Кънев.mp4

Не се отнася само за Жаба, а за всичко с управлявана памет. Може да ти е от полза, ако някой ден пишеш на нещо различно от Ц. Може и да не ти е. За всеки случай, той е много забавен човек и си струва да бъде гледан, въпреки, че обикновено съм точно обратното на неговото мнение.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

rwk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #155 -: Jan 24, 2015, 15:15 »
Здравейте,

Не съм сигурен, че мястото на този пост е тук, в тази тема, но ще рискувам.

От почти две години съм активен интернет-потребител, ( иначе имам персонален компютър от 2006, но до март 2013 г. ползвах интернет от клубове, библиотеки свободните wi-fi зони  и т. н., първоначална компютърна грамотност получих през 1987 г. още като ученик в техникума на един Правец, след това на отделни курсове за компютърна грамотност  ) понаучих някои неща за компютрите, за операционните системи, за програмните езици и дори почти схванах разликите между обикновеното функционално програмиране на бейсик от 80-те години и по-модерното обектно ориентирано програмиране на С++.

Като резултат от "повишената" ми IT грамотност наскоро ми хрумна един "гениален", според мен, план. И аз като онова момиченце от рекламата ( както е добре известно с напредване на възрастта хората се вдетиняват ) не мога да се сдържа да не го споделя със специалисти и да разбера какво мислят те по въпроса.

Та така, ето го значи, планът:

1-во: купувам един готин лаптоп с добри характеристики 
- 2,2 - 2,5 GHz процесор
- 4 GB RAM
- видеокарта с най-малко 2 GB собствена памет, а защо не и със собствено захранване
- 1000 GB HDD

2-ро изкарвам някакъв курс за работа с някоя Linux дистрибуция

3-то инсталирам на новозакупения гореописан лаптоп последната версия на ... Debian да речем

4-то разучавам в подробности Debian и се научавам да го управлявам, контролирам и променям както си искам
( стигам даже до там, че променям някои файлове в ядрото по
собствено усмотрение - нали Linux-а е отворен код, и всеки, който е достатъчно компетентен може да го "индивидуализира"според собствения си вкус )

5-то инсталирам Apache на лаптопа т. е. превръщам лаптопа
си в един вид нещо като сървър   

6-то прехвърлям ( мигрирам ) безплатния си блог от сайта на Wordpress на ... собствения си лаптоп и така сам си стопанисвам сайта без да плащам за хостване

Как ви се струва?

p. s. Ако не бях на 45, а на 15, със сигурност щях да опитам, колкото и наивно или абсурдно да звучи.   
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #156 -: Jan 24, 2015, 16:21 »
Здрасти,

Малко по-млад съм от теб и интересно, че прочетох мнението ти от eww. Забавно ми е да разбера, че някой от твоя набор е русофоб. По принцип всички от 40 нагоре би трябвало да са -фили, поне наблюденията са ми такива. И обратното за тези от 40 надолу. Приятно е да видиш, че има разнообразие.

Поставяш множество въпроси. С мила усмивка си спомням, когато бях млад и аз си задавах подобни. Но нека караме подред.

Щом имаш закваска с Бъзик, а и си попрегледал Ц++ то имаш нужната основа да започнеш с програмиране за мрежата (например на php). Малко, много малко ще ти трябва. Знам го, защото моята история, не е много по-различна.

Тук е първата лоша новина. Едва ли ще ти се наложи някога, освен ако не решиш да си правиш собствени приставки за ВП. Точно във Вордпрес е малко вероятно, каквото ти трябва, вече да го няма готово в десетки варианти.

Но това не е само до ВП. Изобщо малко вероятно да ти се наложи нещо да програмираш, освен може би да си автоматизираш задачки, но това е използваемо единствено, ако работиш нещо зависимо 100% от компютри. 99% да са и автоматизациите почти губят смисъл. Хубавото им е, че са лесни.

Ядрото няма да хакваш, повярвай ми. Това го правят едва, едва, едва няколко хиляди човека в целият свят. А и там си трябва майсторско владение на Ц. Виж друго е да си го индивидуализираш, но това е съвсем различно и не изисква програмиране.

Така за гениалната идея. Има нюанси и е добре да се разгледат подробно. Ако ще се ползва за web server, то видео-ускорител изобщо не ти е необходим. Никакъв. Да наистина. Използваем е в някакви много частни случаи, например да генерираш картинки в реално време, ама едва ли библиотеката, която го прави, ще е оптимизирана да го прави. Същото се отнася и за прекодиране на видео-съдържание. Обаче не смятам, че се опитваш да конкурираш тубата. Едва ли имаш такава идея. Безумие е. 

Второ диска е тясно място, ако можеш да си позволиш ssd, най-добре. И задължително непрекъснато архивиране. Не знаеш, кога може да гръмне. А днес си е направо задължително да си замине.

По принцип лаптопите не са добър избор за подобна дейност. Те са оптимизирани да са мобилни, обаче сървърите седят на едно място и никъде не мърдат и на милиметър. Какъвто и лаптоп да вземеш за същите пари ще можеш да вземеш настолна машина с много по-добри параметри. Особено паметта и диска играят значителна роля. А още по-добре марков сървър втора ръка. Единственият плюс е, че ще спестиш от UPS. Да и от сметката за ток, но не толкова.

Точно тока е най-големият кахър. Сметката за тока дори на лаптоп е по-скъпа от най-скъпото споделено домуване няколко пъти и определено ще могат да се намерят заделени машини нисък клас за същите пари. А, ако е настолна машина или сървър то сметката хвръква поне тройно. И това е преди сметката за достъп до Интернет.

А там ти е следващият проблем. Необходим ти е статичен адрес. Обикновено такова нещо не се дава на потребителски планове. Но дори тези, които дават, проблем има. И той се казва upload. Хм, да при потребителските планове той е мизерен, а за web server това е, което те интересува. Значи ще ти трябва скъп план. Е ми до тук вече стигнахме цената на облачна услуга без да броим първоначалната инвестицияи поддръжката на машината.

---

Куро̀совете за ГНУ/Линукс са пълна скръб. По-добре мини без тях.

Ами това е за сега.
« Последна редакция: Jan 24, 2015, 16:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #157 -: Jan 24, 2015, 18:15 »
Да се започне от причината. Искаш да си хостваш сам Уърдпреса. Защо? Защо? Не си доволен от услугата, искат много? Все трябва да има основателна причина за това ти желание.
Ако причината обаче, е да се научиш как стават нещата.... забрави. Няма да стане така. Трябва да имаш цел, проект, нещо, което искаш да направиш. Не просто да изпляскаш сайта си на собствен сървър, защото това, както описа "колегата" има не малко недостатъци. Не вадиш ли пари от това, не си заслужава. Но аз исках да кажа нещо за мотивацията. За целта. Няма да научиш нещо просто, защото искаш да го знаеш. Повярвай ми, пробвал съм го неведнъж.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

rwk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #158 -: Mar 23, 2015, 22:06 »
... са звинявам пак чи ... таковата ... ша задам тъп въпрос, убачи кът няа куго да питъ чиляк ... сиа начи ... ни мой ли да има такъва пруфезия кът да ричем ... ъъ ... "пумошник-IT-спизиалист"? ... ай тъй на за по-простити ора ... такъви дет са учили-недоучили, разбрали-недоразбрали и т. н. и т. н. Къкту, дъ ричем, дохтурити си имът миисински систри, пък 'двукатити помошник-двукати - некой дет да върши черната, бълявата раута, дет ако я вършат истинските IT-специалисти ( софтуеърни инжилери, дъ ричем ) шси загубат многу времи? Ъ? "Пумошник-IT-спизиалист" изкарал там некъф курс по С++ дъ ричем и зел свидетелству или некъф сиртификат за определено ниво на владеене - както има при езиците - ниво А, ниво В и т. н.? Туй възможну лий?     
Активен

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #159 -: Mar 24, 2015, 10:18 »
... са звинявам пак чи ... таковата ... ша задам тъп въпрос, убачи кът няа куго да питъ чиляк ... сиа начи ... ни мой ли да има такъва пруфезия кът да ричем ... ъъ ... "пумошник-IT-спизиалист"? ... ай тъй на за по-простити ора ... такъви дет са учили-недоучили, разбрали-недоразбрали и т. н. и т. н. Къкту, дъ ричем, дохтурити си имът миисински систри, пък 'двукатити помошник-двукати - некой дет да върши черната, бълявата раута, дет ако я вършат истинските IT-специалисти ( софтуеърни инжилери, дъ ричем ) шси загубат многу времи? Ъ? "Пумошник-IT-спизиалист" изкарал там некъф курс по С++ дъ ричем и зел свидетелству или некъф сиртификат за определено ниво на владеене - както има при езиците - ниво А, ниво В и т. н.? Туй възможну лий?   

Това мнение на какъв език е написано?
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #160 -: Mar 24, 2015, 13:08 »
Не мисля, че малко познания по C++ ще са достатъчни за да си помощник IT специалист. Каквото и да означава това. Аз не мога да измисля, какво би правил помощника. И какъв IT специалист.? Програмист, системен админ, мрежов админ, уеб дизайнер, уеб програмист, бази данни, по сигурността? Тук в България уеб дизайнера и този дето пише кода се съвместяват в едно, незнайно защо, но ... друга тема. Та със C++ май идва програмиста на преден план.
Аз като назнача човек, очаквам като му се постави задача, да се изпълни. Един курс не зная дали дава достатъчно, за да можа да се случи това. Работодателя да знае, че има кой да върши работата, а и да не виси на ръцете на други хора. Защото хора се назначават, когато вече няма на къде. Когато времето не стига за да могат сегашните да се справят. Не мисля, че някой ще има време за доубочение. Не зная, какво се преподава по такива курсове, не съм ходил, но предполагам, че е синтаксис, основните неща там и няколко how to. Сигурно зависи и от работата. Преди време щях да започвам работа в БНТ и много се харесахме с пичовете там, ама взеха някакъв новозавършил студент. Само заради дипломата. Та се запитах тогава, що тези дето взеха решението не ми направиха интервюто, но и това е друга тема. FreeBSD. Та те бяха наясно, че не съм и докосвал такава система, но ме питаха, дали съм готов да чета по 50 страници на ден на английски разна литература, дето щели да ми предложат. Бях, разбира се.
Та има го и този вариант. Зависи къде ще се цаниш. Аз се радвам, че не се получи, защото никога нямаше да изкарвам толкова пари, колкото сега.
« Последна редакция: Mar 24, 2015, 13:11 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #161 -: Mar 24, 2015, 13:10 »
Rwk да ти кажа, че такова жу̀вотно ИТ специалист не съществува и едва ли може да има помощник. Ако някой ми каже, че работи като „ай ти шпешалист“ ще реша, че най-вероятно и той самият не знае, какво работи, но това, което прави е само най-повърхностно свързано по някакъв начин с компоти. По-скоро носещите подобно звание са тези, които наричаш „мед. сестри“ и „черноработници“, като само в движение споменавам, че за мед. сестра все пак се изисква да имаш някаква компетенция.

***

5. С 4ка сме писали заедно. Написаното веднага ми припомни случка, когато кандидатсвах в държавна структура (по-скоро общинска, но карай). Мястото беше по заместване, а парите не бяха лоши, макар под това, което бих поискал. Аз го  приемах като личен ангажимет към титуляра  всичко да е наред до завръщането му. Можех да мина и без тази работа, ситуацията за тях беше спешна, а пък аз имах възможност да навляза веднага в конкретиката, макар да не бях работил точно това. Началството също ме хареса. Още повече бяха организирали туко що приключил конкурс с плачевни резултати, а аз им падах от небето. В последният възможен момент се намесиха някакви интриги и мястото получи човек, който те самите бяха оценили като безнадежден, който никога не бе работил нищо подобно, беше неподготвен и нямаше да свърши работа. Но пък имаше по-добра диплома от моята.

И ако до този момент становището ми беше, че държавата е унищожително зле, то нататък вече нямах никакво съмнение,  че трябва да спре да съществува. С две думи, загуба на време е, човек изобщо да се опитва да се занимава с нея. 
« Последна редакция: Mar 24, 2015, 13:29 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #162 -: Mar 24, 2015, 13:14 »
Ммда! Този термин е измислен от хора, дето и хабер си нямат понятие поне малко от съществото на тези технологии. Само дето ги ползват.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

rwk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #163 -: Apr 04, 2015, 09:48 »
Пак малку тъп въпрос, ма кат сам я пудкарал ... начи нъ ино място в нета ( https://www.youtube.com/watch?v=vHeeXI84GIA )  видех един дет вика, чи целия сайт на youtube.com ВЕЧЕ бил ИЗЦЯЛО написан на езика Python. Ни знам дъл е вярно, обаче аз кат проверих сайта на "тубата" с инспектора на браузъра - гледам ... един изцяло HTML-документ ... ъ чи ... къто как ша можи да са разбере дали е написан на HTML или на Python?     
Активен

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Как да започна с програмирането?
« Отговор #164 -: Apr 04, 2015, 11:15 »
Здравейте! Искам да питам за мнението ви по един въпрос. Но първо малко предистория. Имам регистрация тук отдавна - 2009 - около 2 години бях само с Ubuntu на компа, без Windows(активно следях и сайта на gat3way :)). Имах интерес към тези неща, но животът ми се разви по друг начин - жена, много работа, изоставих линукса и компютрите като цяло и бачках като техник в една фирма доставчик на интернет(доста добра заплата взимах). Но преди известно време ни купи друга фирма, нещата почнаха да се скапват, с жената се разделихме и ми остана свободно време. От няколко месеца се самообразовам с видеата на Телерик и Софтуни и мога да кажа, че имам идея от С# и мноооого малкo от Java. Бачкам 2 на 2 и в свободното си време програмирам. Питах тук-там за работа как стоят нещата и в общи линии трябва да имам 2 години опит или поне 2 години в университет по тази специалност. Тук идва проблема, че аз вече уча друго и няма вариант да го изоставя, за да запиша наново(правил съм го вече и съжалявам адски много). Уча дистанционно и ще запиша догодина на Телерик курса(тая година изпуснах срока за малко), както и в на Софтуни курсовете, но... Силно желая да си сменя работата. Как мислите вие - има ли вариант да си намеря по-бързо работа като програмист, за да натрупам опит? Защото този вариант в който съм сега пак научавам нещо, но друго е да го видя в работна среда. С този пост не си търся работа - старата не мога да я напусна така лесно - трябва ми предизвестие и т.н., но след 3-4 месеца ще мога и се чудя има ли друга фирма като Телерик, която сама обучава кадрите си, или пък търси хора с познания, но без опит? На 27 години съм, ако има значение.
Активен