Автор Тема: Коагато Google беше конкурент на Yahoо  (Прочетена 26123 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #30 -: Nov 04, 2018, 10:42 »
Аз съм твърза ЗА, програмирането на контролери да се прави на Асемблер или поне на С. Колкото по-малко излишен код има, толкова по-малко неща могат да се объркат.

   Така е.
   Колкото на по-ниско ниво се пипа,толкова по-добре.Съответно по-висока
производителност,ефикасност и т.н.
   Имам познати,които се занимават с embedded Linux (с такова работят например
валидаторите на карти в софийските трамваи) и те твърдят същото.Наистина,
програмирането на Асемблер е трудоемко,но резултата е бързина и ефективност.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #31 -: Nov 04, 2018, 11:02 »
Аз също бих искал да понауча Асемблер, но нямам достатъчно образование за това предполагам. Трябва преди това други неща да се знаят. Не е като Питоня. Отделно, че нямам много време.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #32 -: Nov 04, 2018, 11:09 »
Аз съм твърза ЗА, програмирането на контролери да се прави на Асемблер или поне на С. Колкото по-малко излишен код има, толкова по-малко неща могат да се объркат.

Тук малко звучиш като Джон Фънд или като мен, когато казвам, че компютрите упорито вървят в грешна посока. За Джет под това разбирам и телефоните, макар потребителите им да не осъзнават, че това са компютри.

Ще го кажа простичко. Или поне ще се опитам. Преди малко обяснявах за „сгъстеното време“. Това не съм го измислил аз. Това е една всеобща психоза, в която общо взето не вярвам. Искам да видя точно къде Дънов го е казал.

Независимо дали вярвам в този параниоичен страх, той е онагледяващ пример, за това, което се случва. А това, което се случва е, че в днешно време много събития се случват много по-бързо поради научно-техническия прогрес.

Кога до преди 30-40 години е било възможно да дойде стока от Китай за само един месец? С копринените пътища ще става за седмица. А със самолет става за ден-два-три.

Кога е било възможно да се сключи сделка, без страните да са на едно и също географско място с точност до квадратен метър?

Кога е било възможно да преведеш пари за една секунда (макар и не с банковата система)?

Има много неща, които днес стават бързо. И някакви хора се побъркват, че всичко става по-бързо. Е не е всичко, но това е друг въпрос и в предишния коментар писах по него.

Та понеже днес търговията е нещо, което става по-бързо, от когато и да било, точно затова не може да се пише на Асемблер. И точно затова „реденето на блокчета“ съвсем няма да е края на този процес. Търговията трябва да се случва все по-бързо. И докато физически е възможно да бъде забързвана, ще бъде.

Ей затова Асемблер повече няма да е език за контролери. И Ц няма да бъде. И дори Бъзик няма да е, нищо, че Ардуино все още е популярно. А какво ще бъде, дори не можем да си го представим.


п.п. 4096 според Джон, никога не е било по-лесно от днес да се научи Асемблер и днешните асемблери са най-лесните в историята. Ако си успял да научиш Смоку̀ и с това ще успееш. Друг е въпроса, колко точно ще ти е практичен и за какво ще го ползваш. От всичко гореизложено — за нищо.
« Последна редакция: Nov 04, 2018, 11:11 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #33 -: Nov 04, 2018, 11:52 »
Ей затова Асемблер повече няма да е език за контролери.
Аз се подписвам под това, въпреки че владея асемблер за доста микроконтролери. Ученето на асемблер е трудоемко занимание - асемблера е различен за различните микроконтролери - за Интел 8051 е един, за PIC микроконтролерите е друг, дори за различните PIC контролери е различен - 8 битовите, 16 битовите и 32 битовите имат различен набор от инструкции, владеенето на асемблер е свързано с познаването на архитектурата на съответния процесор, организацията на памметта, организацията на стека, регистри, и да, опитвам се да откажа всеки, който иска да се захване с това, защото писането на програми изисква доста време. Напоследък много рядко използвам асемблер, единствено когато трябва да направя нещо, което С не може (отварям прагма _asm в С кода) или когато трябва да оптимизирам някоя библиотека за С, за да направя кода по компактен. Всъщност напълно премахване на асемблер е невъзможно, защото това е 'приятелският' и разбираем код за програмиста преди да се компилира в машинен код, директното компилиране от С на машинен код е невъзможно, компилаторите от С компилират първо на асемблер и след това асемблера се компилира в машинен код. Но за С не съм съгласен с теб, това е най-популярният език, много други езици по синтаксис се доближават до него като java и visual basic например, дори Симулинк - там си избираш на какъв от популярните езици искаш да ти се генерира кода и отново С е най-предпочитан.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8769
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #34 -: Nov 04, 2018, 12:01 »
Не казвам, че някой от тези два езика ще изчезне днес или утре. Не казвам дори, че ще се случи и след 200 години. Или пък, че изобщо някога ще изчезнат.

Просто ще бъдат изместени навсякъде, където е възможно. И това всъщност се случва. Изместени са почти навсякъде, като местата дето се употребяват са все по-малко. Целта е ясна и я написах. По-бърза търговия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #35 -: Nov 04, 2018, 15:16 »
Цитат
Аз пък случайно зная. Май не съм споменавал публично, но какво пък, безобиден съм като божа кравичка. Та моите синове учат в природо-математическа гимназия.

Добре де обеснето го това model based coding. ??? ??? ??? ако ще да е и икономическо, меринджерско понятие..

Не искам да философствам обаче не се сдържам да изпофилосовствам, >:D

Може и да има голям смисъл в това реденето на блокчета.
Ако програмираш някакъв мат. сложен модел шансът да сгрешиш нещо в кода на езика е огромен. И грешките няма да са такива, че да си личат. Някъде объркан знак, някъде нещо с плаващите запетайки, неправилно използвана формула и т.н.
нещо например като това:  https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug#Generic
Такива грешки се допускат даже и да пишеш код на матлаб.

Няма да е като обикновенното програмиране, нещо да забие, нещо да се крашне. Пак ще изкарва данни само, че някъде неверни. :o


Ако редиш готови блокчета всичко ти е пред очите. Пред очите ти  е модела. Виждаш какво влиза и какво излиза и как е вързано. Нещо подобно на това как едно време представяха системите за управление с обратна връзка и им анализираха устойчивостите. Шансът тук да се обърка нещо е в компилатора....Той трябва да е много сигурен. Или някое блокче да е бъгаво.....
« Последна редакция: Nov 04, 2018, 16:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #36 -: Nov 04, 2018, 16:34 »

Добре де обеснето го това model based coding.

 Ами то името си го казва - директо от симулатора на модела на поведение/контрол генерираш кода. По този начин системните инженери стават "програмисти" а програмистите (или малка част от тях) тестват програмата накрая за да отстранят "мъртвия" код. Досега (и все още) програмите се създаваха директно от програмистите следвайки стандарта DO-178. Този стандарт дефинира 5 основни стъпки в процеса - създаване на изискванията (requirements), създаване на концептуален дизайн, създаване на реален дизайн, тестване на дизайна и приложение. Всяка стъпка може да се раздели на няколко по-малки, примерно между концептуалния дизайн и реалния дизайн може да се вмъкне проектиране на тестови процедури. Тестовите процедури могат да бъдат design assurance test, т.е. тест, който се провежда догато се създава реалния дизайн за да се тестват отделните компоненти и да се потвърди концепцията, друг вид тестови процедури са РАТ (production acceptance test) това е тест, който се провежда на всеки детаил или възел, преди да напусне производството, тестовете могат да се провеждат на различни нива - примерно на ниво чип - чипа се забожда на цокъл и там се симулират сигнали за да се провери функционалността и т.т. много се отплеснах, идеята е че сега това отива в канала, сега системните инженери правят модел на поведение и ако си го харесат директно генерират програмата. Целият цикъл горе трябва да се промени.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #37 -: Nov 04, 2018, 17:56 »
Защо не одобрявам реденето на блокчета. Защото взимаш блокчетата, навързваш ги, тестваш, бачка, не бачка, все тая и при двата случая, няма да знаеш защо. Ако нещо крашне или се появи грешка, иди търси причината в тази върволица блокчета. Трябва да имаш много добър дебъгер, че да не загубиш сума време, само да разбереш, какво се случва.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #38 -: Nov 04, 2018, 19:28 »
Да ама тогава правиш елементарни неща, щото на всеки метър откриваш топлата вода.
За написването на някои библиотеки е отишло примерно 1000, 10 000 етц. човекочаса/години работа, които ти няма как да имаш дори теоритично. Затова всички скочиха в опън сорса, щото много труд и време се спестява. Има готови библиотеки за лицево, звуково и какво ли не разпознаване- ако трябва да ги правиш от нула (късмет ти желая). Или да си направиш ядро, или файлова система, видео драйвър -да не би да ги направиш по-надежни от наличните, ако изобщо можеш да ги направиш?!
С готови библиотеки дори и слаби кодери като мен си правят неща и решават проблеми, които иначе биха били невъзможни.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1256
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #39 -: Nov 05, 2018, 08:30 »
Какви са ви спомените от този период на Интернета, още ги нямаше гигантите и дори още не рекламираха  фейсбук  по сутрешните  блокове на телевизиите.

А който има спомени отпреди появата на Google може ли да участва?
Активен

the lamer's team honourable member

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #40 -: Nov 05, 2018, 10:00 »
А който има спомени отпреди появата на Google може ли да участва?
Ами той гугъла вече е само оправдание да се включиш в полемиките, кажи там нещо лошо за него и я карай като всички останали - както си знаеш   ;D
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5233
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #41 -: Nov 05, 2018, 10:02 »
Че и родни търсачки имахме, search.bg dir.bg ама колко са работещи и функционални, беш ли маа му ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #42 -: Nov 05, 2018, 10:07 »
@jet, нямам предвид библиотеките. Да, единственият начин да се върви напред, е да градиш върху постиженията на останалите, както и те върху твоите. Не сме вечни, че да бутаме безкрайно камъка към върха на планината.

Говорех за коденето без код. Това е същото като онез програми за правене на уебстраници и сайтове, където само провлачваш с мишката някакви неща върху работна площ и сайта е готов за нула време. Ни съм виждал генерирания код и честно, хващал съм се за главата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #43 -: Nov 06, 2018, 11:01 »

Може и да има голям смисъл в това реденето на блокчета.


 Докато търсих някаква безплатна програма за правене на Милър и Муур диаграми (защото това Визио ме побърква)  попаднах на разни софтуери за генериране на код от flowcharts, като ей-това например: http://www.athtek.com/flowchart-to-code/flowchart-to-c.html#.W-FWZ9X7Tix
 Та смисълът тук е долу-горе същия - да компенсира липса на умения в програмирането.

пп жалкото е че се прави точно от програмисти
« Последна редакция: Nov 06, 2018, 11:03 от bot »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Коагато Google беше конкурент на Yahoо
« Отговор #44 -: Nov 06, 2018, 12:16 »
Цитат
Да, единственият начин да се върви напред, е да градиш върху постиженията на останалите, както и те върху твоите.

тъй праат учените :P
Активен