Автор Тема: Алтернативно електрическо захранване в нашия дом/офис/вила  (Прочетена 74829 пъти)

bot

  • Гост
 zxz, на старите кораби така се прави променливо - с двигател/генератор. Тогава (30+ години стари кораби) просто е нямало друга алтернатива. Аз лично съм се сблусквал с подобни конструкции, защото част от старата ми работа беше да проектирам корабна електроника.
« Последна редакция: Jul 10, 2013, 22:59 от bot »
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
zxz,  оловните акумулатори дори в колите се експлотират неправилно, правилния разряден/заряден ток е около 1/10 от капацитета в амперчаса. 
Активен

bzl

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Сещам се за няколко алтернатива за съхраняване на енергия. Не че ще ви свършат работа ама да си начеша езика. Може с електролиза да се разлага водата на водород но това си е подъл газ и трудно се съхранява и е опасен :(. После водорода можем да го използваме за произвотстово на ток като позлваме горивни клетки или го подаваме към някой двигател с вътрешно горене. Предимства вода бол. Другия начин е на принципа на ПАВЕЦ качваш водата и след това я пускаш през турбина
Активен

spinder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
    • WWW
едни слънчеви панели са супер изгодна инвестиция, погледнато дългосрочно това е бъдещето, ако не се измисли нещо по-практично и евтино в близките няколко години.

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Оживих схемата на инвертора, къде съм постнал/без акумулаторното напрежение, до-навих един як траф, получи се 32 волта начи над 45 волта ще дойде след изправяне, горе долу ще даде симулация на панел, че и отгоре/.
То силно казано оживих, не типично, тръгна от раз,
 В смисъл стойносттите и връзките са ок, захранвам го с 13,2 волта, импулсите на базите са добри,PWM с 12 кхерца високата  и и снусоидално модулирани полувълни 50Хц./.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Laskov ,
 аз разбирам, че си малко разочарован от коментарите ни за ардуйното, но има причина. Не коментирам разните варианти ардуйно, портове за други процесори, това че libmaple си ползва STM32F103 с IDE , че и много други опен сорс проекти, разните ххх – коптери  портнаха и написаха библиотеки, които ардуйното просто не можа да направи, и дълго стоя на място. STM32 има разни библиотеки,  не това е причината да го предпочитам. Основно е качеството, едно забиване на процесора може да гръмне хардуера, може бе затова   STM32F103 e предпочетен от libmaple, ST го ползва и като програматор, като усб интерфейс и т.н.
По принцип, библиотеките са тежка работа, когато ги ползваме, ние губим време. Давам ти пример – искаме да променим пин 8 и 9, порт С, от 0 на 1 /това са двата светодиода на stm32f0discovery/.
В stm32xxx има регистри сет и ресет на всеки порт, писането в единия сетва / BSRR/  а в другия ресетва /BRR/,
GPIOC ->BRR = GPIO_Pin_8 | GPIO_Pin_9;
Просто ползваме дефинирания указател към структура от регистрите на порт С, GPIOC, и пишем в регистъра BRR...
Реално погледнато това е адрес, 
С това даваме стойност на регистъра  т.е пишем директно в него,  гасим  светодиодите, които са на порт C, PC8  и PC9.
Ако използваме библиотеката, то и тя си прави същото, но по бавно естествено, а да не говорим как е при ардуйното.

Второто нещо, което никой засега не каза, и искам да преваря коментари от тоя род. Това е, - ама защо ще правим нещо, къде струва ххх и има готово....
Защото, ако обсъждаме в дълбочина проблемите, те са доста. На пръв поглед, вземаш панел и акумулатор, и си готов.
Да, ама не.
Всеки източник и консуматор имат съгласуване. И добрия коефицент на предаване / по мощност/ е доста сложна крива.
 
Да кажем, вържем 20 панела последователно, 20 х 30 . 600 волта.
На края закачим един акумулатор. Какво ще стане? Ами нищо, акумулатора ще зарежда, но с ток по малък даже и от един единствен панел. Даже по зле, щото енергията ще отива за подгряване панелите.
Вътрешното съпротивление на панела зависи от светлината, а това на акумулатора клони към 0.

 
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Laskov ,
 аз разбирам, че си малко разочарован от коментарите ни за ардуйното, ...
Никъде не съм казал такова нещо. И аз знам, че едно нещо е по-добре да се направи с хардуерни средства, вместо с програмни.
Аз мисля, че първо трябва да се осигури производството на енергия, а после да се мисли за съхраняване. А че съм малко разочарован, това е понеже за производство от вятър по начина, по който ме интересува, ти спомена в едно единствено изречение:
От перките , привърженик съм на вертикалната ос турбина, и заради шума, и простотата 
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Нака прав си - класическият множител с диодите и кондензаторите е вид изправител и произвежда изправено напрежение. Ако ми остане време може да ти покажа как да си направиш инвертор от това, което споменах по-горе. Не е много ефективен метод, защото голяма чат от енергията отива в ключовите елементи и се губи под формата на топлина, но ще имаш идеална синусоида................

Да много ще ми е интерсно как може да стане. ??? ??? ??? Умножение на напрежението и синусоида на изхода. Предполагам, че няма да е с диоди а ще е с интелигентни ключове ???

Колкото за моста на Вин. Запознат съм как може да се генерира идеална стабилна синусоида. Едно време правихме такъв курсов проект и такава чиста синусоида изпраска, :o че още я пазя платката.
« Последна редакция: Jul 13, 2013, 22:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

adriana_mehandjieva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
В повечето инсталации осветлението е на отделен токов кръг (бойлера също).
Един контактор с НЗ контакти храни осветлението през мрежата, друг НЗ бойлера. През НО контакти ги храни от инвертора.
Контактора се управлява от едно реле закачено на батерията към инвертора. Щом падне батерията, изключва релето, което изключва контактора.
Релето си има хистерезис. Дреме му на осветлението ако премигне по време на комутацията (на бойлера също не му дреме за "качеството" на тока).

Ако ти са слаби панелите/турбината, махаш бойлера от уравнението. Ако са яки добавяш и Компютъра/рите, раутъра през UPS

Ако някога енергото почне да изкупува излишъка - тогава няма нужда от батерии. Произвеждаш когато имаш източник и консумираш когато ти трябва. Енергото да бере гайлето с акумулацията (разните му ПАВЕЦ-и)

А под контактор какво точно имаш предвид?
Аз си представям нещо такова http://vikiwat.com/kontaktori.html , права ли съм?
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Да, права си, точно това имах предвид.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

adriana_mehandjieva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
А, окей, значи и аз нещо съм вдянала в крайна сметка :D
Активен

adriana_mehandjieva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
И да допълня:

Ако разсъждавате как да захранвате устройства с импулсно захранване, може да вземете предвид това, че повечето могат да работят при захранване от мрежата 110-230V AC

Може би. Може би не. Аз лично ползвам за по-малките консуматори едно такова http://vikiwat.com/vlagozaschiten-zahranvasch-blok-24v-60w-kav.html и ми върши страхотна работа. Да не говорим, че тия устройства могат и да са влагозащитени и да се монтират по най-различен начин.
Активен

setic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Интерсна тема и аз съм мислил по темата и горе долу се покрива с това което успях да прочета тука.

Има един интересен род слънчеви клетки - концетраторни. Със огледала се концентрира слънцето върхи тях например по 1000. При тях КПД-то е доста по високо от нормалните. + това правят топла вода от охлаждането си ;)

Едно предупреждение !!!!
Включването на източник в къщи вързан към ел. инсталацията трябва да става при положение, че сте прекъснали връзката към ел. мрежата. Защото иначе има два варианта:
1. Да станете източник, който при спиране на тока в района от енергото за ремонт или авария, ще захрани съседите.
2. Ако някой изключи входа например и почне да човърка таблото, то да е под напрежение и човека да "клекне". Надали някой иска да му цъфнат на вратата ядосани ел. техници или не дай си боже полиция да питат кой е затрил ел. техника.

Има устройства които се наричат АВР ( автоматично включване на резервата ) За големи мощности са механични а за малки може и да се направят с електроника.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Още ли я чоплите тая тема?  ;)
Не разбрахте ли, че ток се ползва само за захранване на осветление, електрически/електронни устройства?

За БГВ има термосоларни панели (вакумни тръби или плоски). Не е задължително да се чекнат по покривите и да загрозяват къщата. Ако имате двор си ги слагате на земята, само гледате нещо да не ги засенчва. Слагате един по-голям бойлер (примерно 300 л вместо 120) - така водата ще ви стига за 2-3 дни и ако утре няма слънце, пак ще имате топла вода.

Печката на ток също е глупост, ама от социализма сме свикнали с евтиния ток и тоя предразсъдък трудно се изкоренява в българина. Или на газ или на твърдо гориво.
Въобще реотаните на ток, където и да се използват, са неефективни и следователно неикономични.
А пък все още нищо не може да бие огъня като източник на енергия, особено ако става дума за отопление на вилата през зимата.

И така, като махнем големите разхитители/консуматори на ток, виждате че за да сте автономни на вилата/къщата, са необходими само няколко фотоволтаични панела да си захраните телевизора, компютъра, телефона и пр.
За другите нужди има други технологии (термосоларни панели, букови цепеници и т.н.).

 [_]3
Активен

Без правила няма игра

stealth01

  • Гост
Слагате един по-голям бойлер (примерно 300 л вместо 120) - така водата ще ви стига за 2-3 дни и ако утре няма слънце, пак ще имате топла вода.
тъй като имаме таквоз нещо монтирано, да споделя - два панела, бойлер, помпа и т.н. струваха приблизително, колкото тока за 10 години. да, сега цените са леко надолу, а тока леко нагоре спрямо тогавашните разчети, но горе-долу сметката си е същата, защото тази техника за 10 години си иска и поддръжка - едниният панел е ремонтиран, другият е ремонтиран, а след това и изцяло сменен.
в крайна сметка сметката е по-висока, трябва да се занимаваш с допълнителни грижи и т.н. хубаво е да има ентусиасти и ако не се интересувате колко ще ви струва спрямо тока от ел.мрежата и допълнително отделеното време за профилактика/ремонти, то слънчевите панели са точно за вас :D

Печката на ток също е глупост, ама от социализма сме свикнали с евтиния ток и тоя предразсъдък трудно се изкоренява в българина. Или на газ или на твърдо гориво.
газ няма навсякъде (то по-лесно е да се изброи къде има, отколкото къде няма), а и тя си е пари.
твърдото гориво по-добре да не го коментирам, сигурно сте виждали какъв е въздухът в населените места зимно време. виждали!
токът е лош и скъп, но все още е най-удобната енергия.

И така, като махнем големите разхитители/консуматори на ток, виждате че за да сте автономни на вилата/къщата, са необходими само няколко фотоволтаични панела да си захраните телевизора, компютъра, телефона и пр.
аз предлагам съвсем да зарежем тия гнусни консуматори на ел.енергия! можем и без тях!

п.п.в никакъв случай не съм против пестене или намиране на алтернатива на тока от ел.мрежата, но нека да не изпадаме в крайности.
Активен