Автор Тема: Местене на инсталиран linux от един твърд диск на друг?  (Прочетена 1478 пъти)

vipthx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: Kubuntu 14, Maemo 5
  • Window Manager: KDE+LXDE, Hildon
    • Профил
Здравейте!
Сдобих се с по-голям твърд диск за лаптопа и ми се иска инсталирания linux от стария диск така да го преместя на новия, че като пусна лаптопа с новия диск, всичко да си тръгне. Приемам всякакви варианти, дори и под windows (мога да закача двата диска към настолния компютър с windows).
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ако си ползвал LVM за дяловете, запознай се с командата pvmove, с която можеш да преместиш съдържанието от единия диск на другия, без дори да гасиш системата (е, ако не броим евентуалното гасене за физическото връзване на диска). За целта вмъкваш новия диск във volume групата на стария, изпълняваш pvmove за към новия, и вадиш стария от volume групата.

Ако си с физически дялове, на помощ могат да ти бъдат FSArchiver, Partimage или Clonezilla (аз предпочитам първото), с които можеш да си направиш изображение на данните от дяла на стария диск, което да плеснеш на новия. Препоръчително е да не го правиш от системата, която ще местиш. Може и с командите cp или dd, но не е препоръчително при наличието на горните варианти.

При всички случаи не забравяй да изпълниш grub-install за новия диск. Е, не е фатално и да забравиш - винаги можеш да го направиш и в последствие от някое LiveCD/LiveUSB (аз често използвам SystemRescueCd, в което има и споменатият по-горе FSArchiver).
« Последна редакция: Aug 23, 2015, 23:43 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Аз пък от години ползвам това (само че напоследък много се комерсиализираха и затова вече безплатната версия е ограничена до 1ТБ)

EaseUS Disk Copy
http://www.easeus.com/disk-copy/index.htm

директно свалане на безплатната версия (линка е най-долу)
http://download.easeus.com/free/EaseUS_DiskCopy_Home.exe

П.П. Понеже спомена Уиндоус - та това е повече цъкане с мишката (нищо че е линукс базирано)
Активен

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=512 conv=notrunc,noerror,sync
Това е ползвано и при мен си работи от 80 на 160.

Иначе идеята на neter е супер, не съм я пробвал но се изкушавам да тествам на една виртуалка :)
Активен

pennywise

  • Гост
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=512 conv=notrunc,noerror,sync
Това е ползвано и при мен си работи от 80 на 160.

И аз съм го правил така няколко пъти, без проблеми. Много е важно да си сигурен за имената на дисковете.
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=512 conv=notrunc,noerror,sync
Това е ползвано и при мен си работи от 80 на 160.

И аз съм го правил така няколко пъти, без проблеми. Много е важно да си сигурен за имената на дисковете.

Още един глас за това и от мене.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

sopata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=512 conv=notrunc,noerror,sync
Това е ползвано и при мен си работи от 80 на 160.

И аз съм го правил така няколко пъти, без проблеми. Много е важно да си сигурен за имената на дисковете.

Още един глас за това и от мене.

Още един + и от мен за dd.
Активен

0101010101010101010101

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
И още един глас за dd. След като го направиш, стартираш от новия диск за да го пробваш. Ще видиш големината на файловата система така, както е била на стария диск.
Сега, от тук нататък е малко сложно, в зависимост от това как ти е разделен диска.
Рестартираш и зареждаш система от SystemRescueCD . Ако имаш последен дял с ext3/ext4 с fdisk го изтриваш и отново го създаваш, като първия му блок трябва да е същия, какъвто е бил в предишното разделяне, а последният блок е последният на диска.
Рестартираш, зареждаш от диска и изпълняваш e2fsck, resize2fs за този дял.

Друг вариант е да създадеш нов дял и да го монтираш някъде, или пък ако ползваш LVM да добавиш пространството като PV и после пак стигаш до e2fsck и resize2fs , с което ще го имаш като една файлова система с повече пространство.

PS: Но бих променил опцията bs=512 на bs=512k или bs=4M или още повече на dd, че иначе ще се влачи много време.
« Последна редакция: Aug 26, 2015, 11:59 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3