Автор Тема: Яркост - настройка  (Прочетена 5050 пъти)

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #15 -: Feb 25, 2016, 16:51 »
Нищо не стана и ще полудея вече. Сега пък цветовете за малко бяха се размазали. Да преинсталирам ли пак, какво да правя.
А тея двата пакета дето ги инсталирах, да ги премахна ли?
Активен

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #16 -: Feb 25, 2016, 18:00 »
Преинсталирах и пак са размацани цветовете. Имате ли представа какво да правя?
И браузъра като отворя, и някоя страница, и десктопа.. всичко е зле
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Яркост - настройка
« Отговор #17 -: Feb 25, 2016, 18:17 »
Само идея - ако се стартира някоя дистрибуция от жив диск но без да се инсталира, само за пробата дето се казва - наред ли е всичко ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #18 -: Feb 25, 2016, 18:23 »
Извинявай, но не разбирам какво значи това, което казваш. От два дни съм с Линукс и чета като мога.
Кажи ми какво да направя? Да сложа диск с Линукс и да му видя съдържанието? Правилно ли разбрах?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Яркост - настройка
« Отговор #19 -: Feb 25, 2016, 18:32 »
Ами повечето Линукс системи имат по две опции:

- тестване на Линукса директно зареден от CD/DVD, и ако ти хареса и ти върши работа, инсталираш на хард диска
- направо инсталираш на хард диска, и започваш с настройки и нерви

Мисълта ми е, да не се тровиш излишно да правиш инсталация след инсталация, и накрая пак да не става работата с дисплея. Ами ако ти хареса работата на Линукса от самия CD/DVD диск, чак тогава да си играеш да го инсталираш. Другото е да намериш някой познат/приятел с повече опит, да дойде - да помага и да обяснява там на място. Даже мисля, че това ще е по-удачно. Така през интернета и форума е трудно да се помогне адекватно.

Дано ме разбираш правилно, написах го с най-добри намерения.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #20 -: Feb 25, 2016, 18:45 »
Да, разбирам. Благодаря!
Ми нямам познат, нито приятел, който да се занимава с компютри, да разбира. Нямам доверие на хора, които се занимават с това професионално - тоест не искам да си оставям компютъра на някой, който да се занимава с него без аз да съм там. Знам, че ще има налучкване "ама това дали ще работи, с онова дали ще стане". И ще ми върне компютъра с не знам какви инсталирани работи..
Ще се ослушам още малко, ще се огледам и може да се върна на Уиндоус. Изобщо не искам, ама какво да направя...
Активен

malin

  • Гост
Re: Яркост - настройка
« Отговор #21 -: Feb 25, 2016, 19:18 »
Ми ... доколкото виждам от снимките тоз Мент нещо не му е по реда кодировката. Освен това е те тва може да ти даде някоя идея ... обаче едва ли. Доколкото знам - има няква настройка точно за това (обикновено е при отговорника на захранването). А обикновено - там където има проблеми (не проблем) , то винаги ги има ...
Какво ще кажеш да свалиш исо-то пак и да му направиш хеш-проверка и пак процедурите отначало (не знам какво е хеш-проверка, ама казват, че било полезно).

От това , което съм видял като съвети тип "какво да направим след като си инсталираме еди-кое-си" - първото нещо което казват е - да си обновим системата, второто - да видим дали езика е напълно инсталиран (обикновено иска да инсталира и ненужните ми английски езикови пакети и аз се съгласявам с това желание). Казвам го информативно, за как и защо се прави - пак не знам.

От времето, когато ползвах Ментата, съм стигнал до извода, че версиите без кодеци (и каквото там беше) работят по-добре при мене от тези "със" (те пак може да се инсталират по-късно). Освен това си го инсталирам така, както е, а не да ми тегли и още нещо по време на инсталацията.
« Последна редакция: Feb 25, 2016, 19:41 от malin »
Активен

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #22 -: Feb 25, 2016, 19:57 »
Ще пробвам като приспя детето. А междувременно да кажа, че преди да пристъпя към инсталация на Линукс, четох някакъв списък с модели на компютри, на които върви. Моят не беше сред тях и все пак реших да пробвам. И в началото всичко беше наред с изключение на яркостта. Проблемът се появи след онези сини екрани.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #23 -: Feb 25, 2016, 20:07 »
За яркостта - в някои случаи не се регулира от бутоните. Трябва да инсталираш програмка за промяна на яркостта и да направиш няколко проби. В случай на грешка настройката ще се нулира след рестарт.
sudo apt-get install xbacklight
с тази команда написана в терминал я инсталираш
xbacklight -set 80
с тази команда пробваш различни нива на яркост като променяш цифрите
Като намериш стойност която те устройва, трябва да вкараш командата в "автоматично стартирани програми".
Активен

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #24 -: Feb 25, 2016, 22:12 »
Вече не знам какво да мисля.
Първо направих това, което petar258 е написал.
След това направих това, което пише в линка на malin (без да пиша нищо в Терминал)
Яркостта не е мръднала, но пък цветовете се оправиха, на вид всичко е идеално!
Дали не е временно? Дали е съвпадение?
Май ще карам засега така и ако се появи проблем ще го мисля.. И ако трябва ще се върна на Уиндоус.
Оставам с впечатлението, че Линукс е такава ОС, на която непрекъснато трябва нещо да се прави, нещо да се пише в Терминала, да се учат команди. Дано не съм права! Интересно ми е много, просто времето все не стига. Но поне темата за новаци ще изчета.
Активен

malin

  • Гост
Re: Яркост - настройка
« Отговор #25 -: Feb 25, 2016, 22:32 »
Моето е точно същото като на @petar258, разликата е в начина на представяне/поднасяне. И неговото е по-подробно, имаше един "нюанс" - "...Като намериш стойност която те устройва..." - който предполага експериментиране с число (и команда от терминала).
Активен

Alisa79

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
    • Профил
Re: Яркост - настройка
« Отговор #26 -: Feb 25, 2016, 22:45 »
Да, пробвах с различни числа, но няма ефект. Или може би да има някакъв минимален. Може и да ми се струва, защото от два дена съм или с лаптопа, или с телефона в ръка и очите ми са много уморени. Обаче, както казах, цветовете се оправиха. Дано да е от това!
Активен