Автор Тема: PC или mak  (Прочетена 20915 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #120 -: Nov 15, 2010, 08:26 »
Цитат
ПС: Заради спора с Мак-а пак се зачетох в Интернет - та сега какво се оказа, че тия пичове от Аппле като пуснат нов релийз на Мак ОС Х и той работи по-зле от стария релийз на стария хардуер. Т.е. ако си си купил МакБоок с Мак ОС Х 10.5 и си го ъпгрейднеш до 10.6, след ъпгрейда компа ще ти работи по зле, т.е. има degradation performance. Поне това показаха маса тестове във http://phoronix.com - искам някой Макаджия да го коментира това, мен ми прави неприятно впечатление.

Няма такова нещо.
Имам над 60 МАК-а във фирмата.... някои от тях са купувани 2006/2007 и са били с MAC OS 10.4. В момента някои работят с 10.5, други с 10.6 - няма никакъв проблем.

Цитат
Другото неприятно впечатление е, че не е възможно ако поискаш да ъпгрейднеш МакБоок или поне хич не е лесно (според линка по-горе "10 reasons why I don’t like Apple." http://jaredheinrichs.com/10-things-why-i-dont-like-apple.html). Т.е. искаш повече Рам или по-голям хард, еми няма как да стане. Коментар по това също няма да излишен.

Втори мит. Може да смениш абсолютно всичко - RAM, HDD, CPU. Каквото се сетиш.
Миналата седмица сменях RAM на Mac Book Pro. Сложих му два модула по 4 GB, а той беше с 2 по 2 GB. Двугигабайтовите модули ги сложих на един iMac, и така той стана с 4x2GB.

Цитат
Другото ("10 reasons why I don’t like Apple." http://jaredheinrichs.com/10-things-why-i-dont-like-apple.html) - е ся кво стана няма поддръжка на BlueRay, е това ако е вярно бие рекордите по простотия , който иска да коментира и това да заповяда.

В ebay имам някакви спомени, че се продаваха blueray устройства за Мак.
В момента обаче са доста скъи, и не си заслужава. А и в интерес на истината - не съм виждал и PC лаптоп с blueray.

Цитат
Друго ("10 reasons why I don’t like Apple." http://jaredheinrichs.com/10-things-why-i-dont-like-apple.html) - за игрите, и там ли не могат да се играят игри, т.е. взимаш си машина със супер характеристики и става само за пишеща машина , коментар моля


Значи, ако не играеш игри, компютъра е пишеща машина?
Аз моя го ползвам за цели, които ми носят някаква печалба :) Но директно към въпроса:

Не е вярно. Има си много игри, давам само някои примери:
Warcraft, Call Of Duty, Need For Speed.... има и още много, ама сега не ми се търси.
Ако ще е за игри - се ползва виндос, или гейм конзола. Това е положението.
А колко игри има за Линукс? Ама не с емулатори, щото ако ще е с емулатори - слагам си един CrossOver на мака и заспива :)

Аз винаги съм казвал, че всяка ОС има своето място под слънцето... дори ДОС.
Мак-а е за хора, на които не им се занимава с проблеми, и които не ги интересува как работи компютъра и операционната система.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #121 -: Nov 15, 2010, 17:39 »
Докато дойда и виждам че Митака ви го е обяснил...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

danaildr

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #122 -: Nov 15, 2010, 23:00 »
Докато дойда и виждам че Митака ви го е обяснил...
От цялото му обяснение само последния абзац ми харесва. Mac има и плюсове и минуси, който твърди обратното е слепец (в духовен не във физически смисъл).
За мен лично минусите са повече от плюсовете, за n00b и Mitaka явно е обратното.
Но признайте, Мас не е въздесъщ и не е единствената свястна ОС (или пък хардуер, ако ги разглеждаме като производители на хардуер).
С малко труд човек може да си направи (или да си плати на някой да му направи) евтина и ефикасна система базирана на фрий софтуер, която да задоволява нуждите му, без да отнема свободата му.
Това от мен.
"Аз винаги съм казвал, че всяка ОС има своето място под слънцето... дори ДОС." Най-хубавото нещо което прочетох от теб в тази тема (не отричам и другите факти които каза, но гледам на тях през друга призма). Напълно съм съгласен с това и мисля, че е 10000% истина.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #123 -: Nov 15, 2010, 23:59 »
2 - ОФФФФФФФФФФФ. Омръзна ми. Покажи ми цена на лаптоп клас MBP с i5/i7 и виж цените. Кажи ми не е ли нормална цена тогава?

За това какво ще кажеш?  ;D
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: PC или mak
« Отговор #124 -: Nov 16, 2010, 00:09 »
Seriously, представи си, че имаш пари и за macbookpro, и за въпросния лаптоп. Кое би избрал? И защо?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #125 -: Nov 16, 2010, 03:29 »
Цитат
Няма такова нещо.
Имам над 60 МАК-а във фирмата.... някои от тях са купувани 2006/2007 и са били с MAC OS 10.4. В момента някои работят с 10.5, други с 10.6 - няма никакъв проблем.

Тествал ли си ги, не говорим за някви огромни загуби на производителност, но тестовете показват, че в някои отношения по-новия релийз показва по-лоши резултати:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=macosx_106_benchmarks&num=1

Цитат
Втори мит. Може да смениш абсолютно всичко - RAM, HDD, CPU. Каквото се сетиш.
Миналата седмица сменях RAM на Mac Book Pro. Сложих му два модула по 4 GB, а той беше с 2 по 2 GB. Двугигабайтовите модули ги сложих на един iMac, и така той стана с 4x2GB.

"9.) Limited Selection
Apple offers just three desktop computer systems these days–and one of them is the Mac Mini, with its aging processor, piddly 512MB of RAM, and tiny 60GB hard drive. Neither the Mac Mini nor the iMac accepts internal upgrades beyond more memory, so to get a system that will accept additional components later, you’ll have to spring for a dual-processor Mac Pro, which starts at a steep $2200.
You can buy a starter Windows system for less than a fourth the cost of the Mac Pro; later on, if you decide you need a speed boost, you can buy a new motherboard and CPU and probably install them yourself. If you want a speed boost on the Mac, you have to buy a whole new Mac.
In the portable realm, MacBooks and MacBook Pros are nice machines. But again, you get only three choices. Opt for Windows, and you can choose anything from palm-sized micro-PCs like the OQO Model 2 to huge, honkin’ laptops that are more powerful than any mobile Mac."

Цитат
В ebay имам някакви спомени, че се продаваха blueray устройства за Мак.
В момента обаче са доста скъи, и не си заслужава. А и в интерес на истината - не съм виждал и PC лаптоп с blueray.

"The Mac is supposed to be the computer of choice for video professionals." - тия ползватели на Мак дали мислят по-същия начин.

Цитат
Ако ще е за игри - се ползва виндос, или гейм конзола. Това е положението.

Тука и аз съм съгласен.

Цитат
Мак-а е за хора, на които не им се занимава с проблеми, и които не ги интересува как работи компютъра и операционната система.

"Does anyone want to tell us when the next Mac OS X software updates will hit? What security vulnerabilities Apple is working on fixing? In April, Apple released a patch that plugged more than two dozen vulnerabilities–with absolutely zero advance notice. Mac users were wide open to attacks, and they never knew it. Even Microsoft (usually) tells people when to expect patches, and often tells you how to protect yourself until the patches are ready."

Демек викаш нямаш проблеми, това, че могат да ти пробият машината, не е проблем? Няма проблеми, ама понякога са оказва, че има такива. Примера с iPhone също беше показателен. Но да приемем, че при Мак това може да се пренебрегне.
Въпроса е какво може да прави Мака-а дето Линукса не може да го прави?

Мога ли да му настройвам графичната среда - мога ли да преместя бутоните от ляво в дясно? Мога ли да имам Window прозорци с менюта не да ми излизат в таск бара? Питам щото просто така съм свикнал, и понеже ми се налага да работя на няколко ОС-и искам навсякъде да ми е еднакво, иначе скоростта на работа намалява. Имам ли подобно гъвкавост в настройките на графичната среда?

Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #126 -: Nov 16, 2010, 08:47 »
А и в интерес на истината - не съм виждал и PC лаптоп с blueray.

А стига бе!  :o Сестра ми си купи ПЦ лаптоп с Blueray преди 2 години.

Seriously, представи си, че имаш пари и за macbookpro, и за въпросния лаптоп. Кое би избрал? И защо?

Това, предполага се, е въпрос към мен. Риторичен въпрос.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #127 -: Nov 16, 2010, 10:11 »
Цитат

Тествал ли си ги, не говорим за някви огромни загуби на производителност, но тестовете показват, че в някои отношения по-новия релийз показва по-лоши резултати:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=macosx_106_benchmarks&num=1
Да, тествал съм :)
Точно при мен, ако има някакви проблеми с производителността - ще ми изядат главата, повярвай ми.

Цитат
"9.) Limited Selection
Apple offers just three desktop computer systems these days–and one of them is the Mac Mini, with its aging processor, piddly 512MB of RAM, and tiny 60GB hard drive. Neither the Mac Mini nor the iMac accepts internal upgrades beyond more memory, so to get a system that will accept additional components later, you’ll have to spring for a dual-processor Mac Pro, which starts at a steep $2200.
You can buy a starter Windows system for less than a fourth the cost of the Mac Pro; later on, if you decide you need a speed boost, you can buy a new motherboard and CPU and probably install them yourself. If you want a speed boost on the Mac, you have to buy a whole new Mac.
In the portable realm, MacBooks and MacBook Pros are nice machines. But again, you get only three choices. Opt for Windows, and you can choose anything from palm-sized micro-PCs like the OQO Model 2 to huge, honkin’ laptops that are more powerful than any mobile Mac."

Само човек, който не е виждал МАК може да твърди, че iMac и Mac mini не могат да се ъпгрейдват :)
Може да смениш каквото си поискаш. Сменял съм RAM, HDD, DVD на Mac mini и на iMac. Проблема е никакъв.
На едно старо мак мини дори му добавих wifi & bluetooth модул - има си слот за целта.
Това, че някой не знае как се прави - не означава, че не може да се направи :)
Новият модел на Mac mini дори не трябва да се разглобява, за да се смени/добави RAM.
iMac си има капаче, което се сваля, и също може да се добави РАМ. За по-сложни операции трябва да се разглобява, но кой компютър не трябва да се разглоби, за да му смениш харддиска или процесора примерно?

Ето малко инфо:
http://www.ifixit.com/Device/Mac_mini_Model_A1347
http://www.ifixit.com/Device/iMac_Intel_21.5%22

Цитат
"The Mac is supposed to be the computer of choice for video professionals." - тия ползватели на Мак дали мислят по-същия начин.

Факт: най-големите медии в България ползват МАК.
Попитай някой от Нова ТВ, БТВ, Ринг.... или дори sportal.


Цитат
Демек викаш нямаш проблеми, това, че могат да ти пробият машината, не е проблем? Няма проблеми, ама понякога са оказва, че има такива. Примера с iPhone също беше показателен. Но да приемем, че при Мак това може да се пренебрегне.
Въпроса е какво може да прави Мака-а дето Линукса не може да го прави?

Мога ли да му настройвам графичната среда - мога ли да преместя бутоните от ляво в дясно? Мога ли да имам Window прозорци с менюта не да ми излизат в таск бара? Питам щото просто така съм свикнал, и понеже ми се налага да работя на няколко ОС-и искам навсякъде да ми е еднакво, иначе скоростта на работа намалява. Имам ли подобно гъвкавост в настройките на графичната среда?

На мен не са ми пробивали системата.
Примера с iPhone - да, ама с ХАКНАТ iPhone, и то хакнат умишлено - да могат да му се инсталират външни приложения, или с други думи - jailbreak.
Това чудо сменя root паролата на устройството. Сега си представи - няколко хиляди джаджи с еднаква root парола. Лесно се пише червей за това, нали?
Това, че някой умишлено си е пробил устройството, и е отворил дупка само защото не му се дават 20-30 $ за софтуер, и предпочита да качи кракнат такъв си е негов проблем. Защото проблема беше именно с jailbreak-нати устройства.

За настройките на графичната среда - в интерес на истината не съм се занимавал. Може и да е възможно, може и да не е.
На мен много хора ми се чудят, че си ползвам нещата по default - т.е. вадя от кутията, пускам го и ако работи и ми върши работа - не го пипам.
Аз може би съм един от малкото (да не кажа единствения), който не си инсталира никакъв софтуер в телефона - независимо какъв ми е телефона го ползвам само за разговори :)

Какво може Мак дето Линукс не може - ами зависи за какво го ползваш.
Например, на Линукс няма Photoshop. GIMP не става.
Няма QuarkXpress. Няма свестен офис пакет. Няма добра програма за аудио/видео обработка.
И още редица неща, които са необходими в една корпоративна среда.
/тук говоря за Линукс като работна станция, а не като сървър!!!!/

Активен

danaildr

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #128 -: Nov 16, 2010, 10:46 »
Кой спомена че Линукс бил комунизъм? Май в Мак са на плановата икономика. Потребителите ползват само одобреното от ЦК на Аппле. Ако те решат че ти няма да ползваш даден продукт .... 
Както и да е, разглеждах линковете с лаптопите които давахте тука ..... маковете са по-добри само в отношение издръжливост на батерията. Това е причината поради която аз бих си взел такъв, но няма да ползвам MacOSX поради моите си морални съображения.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #129 -: Nov 16, 2010, 11:00 »
Кой спомена че Линукс бил комунизъм? Май в Мак са на плановата икономика. Потребителите ползват само одобреното от ЦК на Аппле. Ако те решат че ти няма да ползваш даден продукт .... 

Абсолютно! Ябълка са по-зле и от Микрософт. Последните поне ти пробутват само софтуера.

маковете са по-добри само в отношение издръжливост на батерията. Това е причината поради която аз бих си взел такъв, 

Ами вземи си лаптоп със външно сменяема батерия, купи си още една батерия и си ги сменяй, когато е необходимо.  [_]3
« Последна редакция: Nov 16, 2010, 11:05 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

danaildr

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #130 -: Nov 16, 2010, 11:07 »
маковете са по-добри само в отношение издръжливост на батерията. Това е причината поради която аз бих си взел такъв, 

Ами вземи си лаптоп със външно сменяема батерия, купи си още една батерия и си ги сменяй, когато е необходимо.  [_]3
Добре де и теглото им е по-малко от на другите. Но не там е въпроса :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: PC или mak
« Отговор #131 -: Nov 16, 2010, 11:25 »
Абе какви морални съображения, не мога да разбера. Компютрите и операционните системи са просто един инструмент и нищо повече от това. Точно колкото и един чук или колкото един автомобил. Хората, които обръщат всичко това на религия (с автомобилите е същата история), определено нещо не им е прясно.

Сега маковете са по-лъскав и по-лесен за ползване инструмент, за жалост по-скъп. Обаче поради някакви религиозни съображения или пък защото гроздето ми било кисело (което бас държа е в основата на повечето анти-мнения), не виждам защо трябва да си кривя душата и да казвам на бялото черно.

А това че нямало морал и не било етично да ползвам точно определена операционна система...хах. Разбирам да е чанта от избити крокодили, разбирам да е някаква дреха, която са я шили някакви деца в Азия за 5 долара на месец, щеше да имам угризения.
« Последна редакция: Nov 16, 2010, 11:27 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

danaildr

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #132 -: Nov 16, 2010, 11:34 »
Ами ок, фанатик съм :). А какво да е кисело гроздето, аз няма да копувам лаптоп всяка година, имам си такъв който ми върши работа. Сега и без друго дават всичко на изплащане. И аз не плюя по Мак-а (забележи даже името му пиша с главна буква, което значи, че имам някакво уважение към него), а казвам, че мен лично не може да ме привлече като потребител със сегашната си политика. След 5 години може те да станат по привлекателни за мен, ще видим тогава.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #133 -: Nov 16, 2010, 14:54 »
Фанатизмът никога не е бил добра идея във всякакви сфери и аспекти.Води до ограничено мислене в рамките на дадено нещо и непризнаване на нищо друго и т.н.Един елементарен пример-религиозните фанатици.За кого са добри?Мен ако питате вредят най-вече на себе си.Същото е и с линукс,мак или уиндоус.Бих ползвал това,което ми е удобно и ми върши работа и не бих имал никакви морални и каквито и да било други съображения.Както споменах и по-преди-ако имах парите веднага скачам върху един Macbook Pro.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #134 -: Nov 16, 2010, 15:32 »
Не си ли ограничавате свободата когато ползвате само Линукс?!
Аз пък искам да имам свободата да избирам между различни ОС според това коя е най-подходяща за решаването на определен проблем. Защо сам да си налагам ограничения за избор на софтуер?
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain