Автор Тема: Промяна на шрифтове  (Прочетена 2256 пъти)

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Промяна на шрифтове
« -: Jul 24, 2012, 13:47 »
Как мога да си променя системите шрифтове и размера им в Elementary OS/Ubuntu 12.04,без допълнителна програма?
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #1 -: Jul 24, 2012, 14:39 »
Как мога да си променя системите шрифтове и размера им в Elementary OS/Ubuntu 12.04,без допълнителна програма?
Без програма е трудна работа да променяш настройките на шрифтовете.

В 12.04 трябва да използваш gsettings. На различни места из Net-а можеш да намериш подобни примери:
Код:
gsettings set org.gnome.desktop.interface text-scaling-factor 0.8
gsettings set org.gnome.desktop.interface document-font-name 'Sans 10'
gsettings set org.gnome.desktop.interface font-name 'Ubuntu 9'
gsettings set org.gnome.desktop.interface monospace-font-name 'Ubuntu Mono 10'
gsettings set org.gnome.nautilus.desktop font 'Ubuntu 10'

Може да се наложи да използваш и gconftool:
Код:
gconftool --set /apps/metacity/general/titlebar_font 'Ubuntu Bold 9' --type STRING

За Hinting и Antialiasing пък трябва да пипаш по .conf файловете в /etc/fonts/conf.d/. Или да си направиш собствен .fonts.conf в домашната си директория. Ето как изглежда при мен (за CRT монитор):
Цитат
<?xml version='1.0'?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM 'fonts.dtd'>
<fontconfig>
 <match target="font">
    <edit mode="assign" name="rgba">
       <const>none</const>
    </edit>
    <edit mode="assign" name="lcdfilter">
       <const>lcdnone</const>
    </edit>
    <edit mode="assign" name="hinting">
       <bool>true</bool>
    </edit>
    <edit mode="assign" name="hintstyle">
       <const>hintfull</const>
    </edit>
    <edit mode="assign" name="autohint">
       <bool>true</bool>
    </edit>
    <edit mode="assign" name="antialias">
       <bool>true</bool>
    </edit>
 </match>

<!-- Заместване на Tahoma и Helvetica
-->
 <match target="pattern" name="family">
    <test name="family" qual="any">
       <string>Tahoma</string>
    </test>
    <edit binding="strong" mode="prepend" name="family">
       <string>Verdana</string>
    </edit>
 </match>

 <match target="pattern" name="family">
    <test name="family" qual="any">
       <string>Helvetica</string>
    </test>
    <edit binding="strong" mode="prepend" name="family">
       <string>Arial</string>
    </edit>
 </match>

</fontconfig>
За някои приложения може да се наложи да правиш нещо подобно, но в .Xresources:
Цитат
! Fix the Xft dpi to 96; this prevents tiny fonts
! or HUGE fonts depending on the screen size.
Xft.dpi: 96
! Добавено:
Xft.antialias: 1
Xft.autohint: 0
Xft.hinting: 1
Xft.hintstyle: hintfull
Xft.rgba: none
Xft.lcdfilter: lcdnone


С инструменти като MyUnity или gnome-tweak-tool е много по-лесно да направиш тези настройки. Или поне по-голямата част от тях.

ПП.   Кога е излязла Elementary OS "Luna"? Мисля, че тя е базирана на 12.04. Отдавна я чакам, а не виждам съобщение на официалната страница.
Или си инсталирал нещо през някое PPA?
« Последна редакция: Jul 24, 2012, 14:47 от trosho »
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #2 -: Jul 24, 2012, 15:07 »
Elementary OS "Luna" финал не е излязла още...инсталирал съм ънстабле версия,която работи доста добре...не искам да инсталирам програми за това което питам,защото ми инсталират Наутилус и още някой програмки които не ми трябват...
« Последна редакция: Jul 24, 2012, 15:33 от konan »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #3 -: Jul 24, 2012, 16:33 »
Тези настройки са в dconf или gconf, ама в началото преди да излезе 12.04 като съм го бъзикал и от тогава не съм.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #4 -: Jul 24, 2012, 18:32 »
...
...не искам да инсталирам програми за това което питам,защото ми инсталират Наутилус и още някой програмки които не ми трябват...
Прав си, че инсталирането на gnome-tweak-tool води до инсталирането на целия gnome-shell, включително и на gnome-session-fallback с неговите неща.
MyUnity и Ubuntu Tweak имат по-малко зависимости, но и те искат някои допълнителни неща.
Може да пробваш и инсталиране с опция "--no-install-recommends" (стандартно е настроено да се инсталират recommended packages), но не мога да кажа колко пакета ще "спестиш" в различните програми. Ако решиш да пробваш, командата трябва да е подобна на тази:
Код:
sudo apt-get --no-install-recommends install име_на_пакета

Ако горното не те устройва, тогава остава да разучиш опциите на gsettings и gconftool, с които можеш да преглеждаш и да променяш стойностите на ключовете в базата данни. Наясно си, че това е доста тегава работа, ако не знаеш точните им имена.
За да си улесниш малко работата, можеш да инсталираш графични инструменти за работа с gconf и dconf: gconf-editor и dconf-editor (от пакет dconf-tools), но и при тях може да има неприемливи за теб зависимости.

На мен ми е странно, че в Switchboard-а не са сложили възможност за настройка на шрифтовете. Може би няма такава възможност или пък искат да са максимално близо до GNOME Control Center?
« Последна редакция: Jul 24, 2012, 18:34 от trosho »
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #5 -: Jul 24, 2012, 19:19 »
trosho,от написаното разбирам,че си разцъкал вече Elementary OS "Luna".Не е голям проблем,че се инсталират всичките тези зависимости,но все пак искам да се придържам по-близо до Elementary OS отколкото до Ubuntu.Забелязах още нещо неприятно за мен-горе в панела не се показват иконите като пуснеш "skype" или някой плеър.
В момента съм с Ubuntu10.04,но си търся нещо ново и затова експериментирам.Най близо до мен е действително Elementary OS "Luna".Все пак още не е финал и не мога да имам притенции.
Ще пробвам gconf-editor и dconf-editor дано има резултат.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #6 -: Jul 24, 2012, 19:52 »
trosho,от написаното разбирам,че си разцъкал вече Elementary OS "Luna". ...
Още не съм я пробвал, но следя новините за нея в секция Journal и затова знам някои от имената на програмите, които ще включва.

Относно показването на иконите в "notification area"/"Systray", в настройките на Ubuntu има един whitelist, в който са изброени програмите, чиито икони могат да се показват в тази област. Тук е показано как се променя тази настройка с gsettings или с dconf-editor - цък.
Не знам дали същото важи и за Elementary OS, защото не знам подробности за Pantheon Shell и WingPanel, но може да потърсиш с dconf-editor за някаква подобна настройка.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Промяна на шрифтове
« Отговор #7 -: Jul 24, 2012, 21:27 »
trosho,от написаното разбирам,че си разцъкал вече Elementary OS "Luna".Не е голям проблем,че се инсталират всичките тези зависимости,но все пак искам да се придържам по-близо до Elementary OS отколкото до Ubuntu.Забелязах още нещо неприятно за мен-горе в панела не се показват иконите като пуснеш "skype" или някой плеър.
В момента съм с Ubuntu10.04,но си търся нещо ново и затова експериментирам.Най близо до мен е действително Elementary OS "Luna".Все пак още не е финал и не мога да имам притенции.
Ще пробвам gconf-editor и dconf-editor дано има резултат.

Варварче, аз също съм още на 10.04 и като теб разцъквах 12.04, но му изчистих унитито и му сложих Гном.
Последно реших да изчакам и да не бързам да преминавам на по-ново, щото много се работи в момента по гнома, а също така и по новото убунту.
10.04 с ново ядро си върви перфектно на нов хардуер, а до края на съпорта му има още почти цяла година.
Активен