Автор Тема: ГДБОП и Оруел...  (Прочетена 19255 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
ГДБОП и Оруел...
« -: Jul 10, 2017, 10:42 »
"Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения
 като Вайбър, приложението на Фейсбук "Месинджър", УотсАп, Скайп и други. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства,
 е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата."
   Първо си помислих,че е някакъв бъзик,обаче тази информация започна
да се появява и в сериозни сайтове...
   Излиза, че онзи-който-жули-водка-на-поразия (индианско име отвсякъде  ;D )
ще ни знае и ДНК профила ...
   И кво праим !
   Нови алгоритми за криптиране ?
   И нови,по-сигурни приложения ?
 
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #1 -: Jul 10, 2017, 11:22 »
"Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения
 като Вайбър, приложението на Фейсбук "Месинджър", УотсАп, Скайп и други. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства,
 е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата."
   Първо си помислих,че е някакъв бъзик,обаче тази информация започна
да се появява и в сериозни сайтове...
   Излиза, че онзи-който-жули-водка-на-поразия (индианско име отвсякъде  ;D )
ще ни знае и ДНК профила ...
   И кво праим !
   Нови алгоритми за криптиране ?
   И нови,по-сигурни приложения ?

цукърбърга нали хвалеше, че уотсапа бил невероятно криптиран, двустранно. всичко е ветър и мъгли, но обикновеното стадо не му пука изобщо. Имаше една поговорка - за да победи лошото, доброто просто не трябва да прави нищо и да си блее. После като лопне мандалото - е що така стана, що никой нищо не напрай. Ем стой си играй игрички на телефона и чакай някой нещо да свърши.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #2 -: Jul 10, 2017, 11:32 »
Утопията на Оруел,  много отдавна не е утопия. Казваме ѝ просто реалност. Сами се съгласяваме с нея. И не е въпрос дали нямаше да е по-зле, ако наричахме реалност не утопията, а антиутопията на Оруел. Не, че почти не я преживяхме и нея.

Ще припомня, че Столман е нищо повече от борец за свобода. Но единственото, което може да прави е да пише софтуер. Затова се бори за свобода чрез софтуера. И понеже мой най-висш идеал е също свободата, то и аз съм последовател на свободния софтуер.

Не притежавам нито едно от нещата, които си изброил. И нямам намерение. Тук не веднъж е ставало въпрос за Токс —  свободен и сигурен чат. Ако стане несигурен, ще се появи друг. Думите несвободен и сигурен не са вървели никога заедно. Дори свободен не върви всеки път. Ето напримр Жици и jabber са свободни, но несигурни.

Казваха някога, че скъпия чат бил сигурен. Докато го говореха, вървеха информации, как продава дисиденти на КНР и информация на ЦРУ. Това беше далеч преди М$ да ги купи. Никога нищо сигурно не е имало в него. За останалите пък да не говорим. Те са родени като startups, сиреч оруелизми.

п.п. С Деант сме писали заедно. Проблема на несвободното приложение, което той е цитирал е същия като на Жици, Jabber и онова нещо във FF. Те всички са добре криптирани, но са проектирани като Mitm. При това е съвсем целенасочено. Няма значение дали едно приложение е свободно, ако е писано по комерчески тертип. А цитираните от мен са точно такива. На тях „опъна“ им е само реклама.
« Последна редакция: Jul 10, 2017, 11:34 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #3 -: Jul 10, 2017, 11:42 »
Предупреждението на на Оруел в 1984-та е възприето, като наръчник с пълна сила в България. Не е имало такава цензура от най- дивите времена на комунизма. Лотарията (игрите на глада) от книгата на Оруел също е на мода. Борбата с "фалшивите новини" за която споменават всеки ден е, просто издигане на цензурата на по- високо равнище. Под фалшиви новини се разбира всяка новина, която не е политически коректна и одобрена от властите. Съвсем скоро се очаква да се криминализира публикуването на "фалшиви новини" и разправа с всеки, който не следва партийната линия. Икономиката отдавна е под пълен партиен контрол.
« Последна редакция: Jul 10, 2017, 11:44 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #4 -: Jul 10, 2017, 12:20 »
Предупреждението на на Оруел в 1984-та е възприето, като наръчник с пълна сила в България. Не е имало такава цензура от най- дивите времена на комунизма. Лотарията (игрите на глада) от книгата на Оруел също е на мода. Борбата с "фалшивите новини" за която споменават всеки ден е, просто издигане на цензурата на по- високо равнище. Под фалшиви новини се разбира всяка новина, която не е политически коректна и одобрена от властите. Съвсем скоро се очаква да се криминализира публикуването на "фалшиви новини" и разправа с всеки, който не следва партийната линия. Икономиката отдавна е под пълен партиен контрол.

Предишния ми коментар беше в съвсем друга посока, макар по някакъв начин свързан. Въпреки това, мога да се подпиша под всяка дума, която си написал.

Само, че това е опасно. Не би трябвало публично да изказваш такива позиции, защото може да пострадаш. В ръцете им си и могат да ти сторят много неприятни неща. Дано не ти се случва, но все пак риска е голям. Трябва повече да внимаваш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #5 -: Jul 10, 2017, 12:35 »
Предупреждението на на Оруел в 1984-та е възприето, като наръчник с пълна сила в България. Не е имало такава цензура от най- дивите времена на комунизма. Лотарията (игрите на глада) от книгата на Оруел също е на мода. Борбата с "фалшивите новини" за която споменават всеки ден е, просто издигане на цензурата на по- високо равнище. Под фалшиви новини се разбира всяка новина, която не е политически коректна и одобрена от властите. Съвсем скоро се очаква да се криминализира публикуването на "фалшиви новини" и разправа с всеки, който не следва партийната линия. Икономиката отдавна е под пълен партиен контрол.

Предишния ми коментар беше в съвсем друга посока, макар по някакъв начин свързан. Въпреки това, мога да се подпиша под всяка дума, която си написал.

Само, че това е опасно. Не би трябвало публично да изказваш такива позиции, защото може да пострадаш. В ръцете им си и могат да ти сторят много неприятни неща. Дано не ти се случва, но все пак риска е голям. Трябва повече да внимаваш.
Също се съгласявам с думите на @cybercop, но колкото и да те уважавам @go_fire не мисля, че си прав относно премълчаването  на позиции които имаш публично. Все пак именно това е свободата на словото и печата. В случай, че престанеш да споделяш своята позиция ти спираш да се бориш за това. За да ме разберете по-добре ще цитирам колегата по горе:
Цитат
Имаше една поговорка - за да победи лошото, доброто просто не трябва да прави нищо и да си блее.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #6 -: Jul 10, 2017, 12:39 »
В ръцете им си и могат да ти сторят много неприятни неща. Дано не ти се случва, но все пак риска е голям. Трябва повече да внимаваш.
Нищо повече не могат да ми направят от това, да ме принудят да напусна страната. Всеки има власт на теб, колкото му позволиш. Преди години бях на път да го направя и съм съжалявал доста пъти, че се отказах. От друга страна, все някой трябва да остане, защото е най- лесно да избягаш. Младите хора не напуснаха сами страната. Може и да си мислят така, но, бяха изгонени много умело. Защото проблем на всяка тирания са именно младите. На пенсионер, като му кажеш, че ще му спреш пенсията се напикава. Сега, цялата държава е на около пет човека. Всички останали, включително местните "големци" са кучета, които се борят за кокали под масата. На тези пет души, хора, особено такива с претенции над присвоената от тях територия не им трябват. За обслужване на трафика на стоки през страната, ако е необходимо ще си вкарат безправни имигранти или ще ползват част от способните за работа цигани. И, една шепа специалисти за длъжности, изискващи технически познания, на които ще се плаща добре. За директори не им трябват нито специалисти, нито големи умници. Трябват им посредствени хора, които папкат и слушкат.
« Последна редакция: Jul 10, 2017, 12:42 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

sudo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #7 -: Jul 10, 2017, 12:55 »
С риск да ви разваля седянката, ще ви дам линк към статия в която е споменато името на "шпионския" софтуер. А с помоща на Гугъл (или коя да е друга търсачка) всеки ще стигне и до описанието му. http://news.bnt.bg/bg/a/gdbop-zakupila-softuer-s-koyto-mozhe-da-shpionira-nay-populyarnite-sotsialni-mrezhi
От описанието става ясно, че софтуера може да чете SQLite, XML ??? и единственото което си струва (за мен) е един доста добър набор от rootkits за (предполагам) голям брой модели телефони.
Всичко това ОБАЧЕ изискава физически достъп до у-вото.

Остаете Оруел на мира и живейте така, щото да не се налага от ГДБОП да ви конфискуват телефона, че тогава съдържанието на телефона ви ще ви е най-малкия проблем.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #8 -: Jul 10, 2017, 13:27 »
Остаете Оруел на мира и живейте така, щото да не се налага от ГДБОП да ви конфискуват телефона, че тогава съдържанието на телефона ви ще ви е най-малкия проблем.
Проблемът е, че други не го оставят на мира. А, кой ще следи ГДБОП ми е последна грижа на фона на цялата грозна схема. Те са само инструмент.
« Последна редакция: Jul 10, 2017, 13:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #9 -: Jul 10, 2017, 14:08 »
Поласкан съм Мейк ми, че показваш уважение към скромната ми персона. Но бързам да ти кажа, че това е заблуда. Не съществува нито една причина за това. Реално погледнато за почти 40-те години на които съм, не съм постигнал нищо значително в живота си. Няма причина да изпитваш уважение, освен това, че и аз съм човек като още седем милиарда. Може би си забелязал, че любимото ми занимание е да се изказвам против общоприети неща. Но това не е някакво достойнство. Това е просто чешитщина.

Има един общ закон за свободата. И той е, че тя свършва там, където започва хляба. Аз в момента съм безработен. Уж този месец имах някакво предложение, но като гледам се разтакава и май, май ще се размина. Мога да говоря, каквото си искам. Обаче например не мога да говоря за работата на съпругата ми или училището, в което учат децата ми. Това е, защото мога да им навредя. По същия начин и ти не би говорил за работодателя си. Не би го направил публично.

Свободата е основния ми идеал. Аз например не вярвам в любовта и затова съм лош християнин. Там пък това е основния идеал. Но, колкото и да обичам свободата си давам сметка, че тя няма как да е пълна. Докато се налага да ядем хляб, ще се налага и сами да я ограничаваме. Въпроса е кой, колко хляб иска да яде.

Той казва — не могат да ми сторят повече от това да ме изпъдят от родината. А нима това е малко?!? Да напуснеш дома си. Да напуснеш земята по която си стъпвал. Да напуснеш всички близки хора. Нима това е малка жертва?

=*=

Не вярвам в сентенцията, която си цитирал. Да това е популярно общо мнение и като всяко такова съм против него. Логиката на това е, че трябва „доброто“ да се бори със „злото“, някакъв реакционизъм. Това е предварително изгубена битка. „Злото“ (като морална категория) си служи със сила, затова винаги ще побеждава. Единствения начин да го победиш е и ти да си служиш със сила. Но тогава ставаш като него и всъщност „то“ печели.

Това, което трябва да правят „добрите“ хора, не е да се борят с „лошите“. Това, което трябва да правят е — добри дела. Нищо повече.

Казах, че съм лош християнин, но и самия †Христос ни го е показал. Нима „човек“, който може да върне друг от мъртвите (Лазар), да ходи по вода, да разруши храма и да го вдигне за три дни и т.н., не може да слезе от кръста? Или изобщо да не ходи до него. Не го е сторил. Убили са го. И какво от това? Словото му и делата му са останали. А той е правил точно това — добрини. Лекувал е болни, хранел е гладни, помагал е на всеки.

Ние не сме богове очевидно и не можем да вършим подобни неща. Но можем по-малки. Можем да помагаме в начинанията на близките си или не чак толкова близки. Форумите например са едно такова място. Събират се хора с някакви интереси и си помагат взаимно. Е между това могат да си говорят много глупости, като тези например. От това на Кибер му се изправя косата, но пък все пак сме хора, имаме нужда и от общуване.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #10 -: Jul 10, 2017, 14:31 »
sudo:
Цитат
Всичко това ОБАЧЕ изискава физически достъп до у-вото.

   Аз четох някъде нещо в смисъл,че не е необходим физически достъп
,или поне в някои случаи "номера" може да стане дистанционно...
   Има и нещо друго интересно:
   От официалния сайт на "производителя":
https://www.oxygen-forensic.com/en/products/oxygen-forensic-detective/analyst/android-rooting-addon

"No 100% successful rooting is guaranteed. The procedure is available for the most of
Android devices with versions 1.6 - 2.3.4 and 3.0 - 5.1."
   По принцип,"root" -ване означава придобиване на root права на съотв. у-во.
   Нищо,обаче,не са написали за декриптиране.   
   Информацията в Android 5.0 и нагоре е криптирана.
   За да се получи необходимата информация, трябва да се разбие алгоритъма за
криптиране, което си е сериозен пробив.
   И е написано ,че "пиниза" върви само до версия 5.1 , а вече има и Android 7...
   Т.е. не е сигурно кое е вярно:
   1. ГДБОП вече има много големи възможности за подслушване
   2. ГДБОП са се изръсили за софтуер с много ограничени възможности.
   Ако е (1), тогава наистина "дупе да ни е яко" (виж по-горе)
 
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #11 -: Jul 10, 2017, 14:50 »
Дам. Божо го е обяснил прекрасно.
https://blog.bozho.net/blog/2851
« Последна редакция: Jul 10, 2017, 14:55 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #12 -: Jul 10, 2017, 15:06 »
Дам. Божо го е обяснил прекрасно.
https://blog.bozho.net/blog/2851

Божидар е компрометиран източник. Не може да му се вярва. Съвсем до неотдавна шефка му беше едно от лицата на мафията.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #13 -: Jul 10, 2017, 16:02 »
дискусията е интересна, но неможах да разбера, защо се стигна по едно време до извода, че заради това ще се напуска държавата? В смисъл ако ще напускате в посока африканските държави, където е чудо ако има интернет и ГСМ, то разбирам, но всичко по на Запад от нас подслушва яко. Дет се вика, ние дори в това им дишаме прахта.

П.П. Кой по дяволите е Божо и защо неговото мнение трябва да бъде меродавно?
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ГДБОП и Оруел...
« Отговор #14 -: Jul 10, 2017, 16:09 »
дискусията е интересна, но неможах да разбера, защо се стигна по едно време до извода, че заради това ще се напуска държавата? В смисъл ако ще напускате в посока африканските държави, където е чудо ако има интернет и ГСМ, то разбирам, но всичко по на Запад от нас подслушва яко. Дет се вика, ние дори в това им дишаме прахта.

П.П. Кой по дяволите е Божо и защо неговото мнение трябва да бъде меродавно?

Извода е, защото той е държавен служител и длъжността му е такава, че единственото, което може да работи в частната сфера е за мафията. А разбира се, той е честен човек и не би го сторил.

Божо е обикновен жабар. И по принцип е голям мозък. Беше станал втори в класацията на SO. Но стана широко известен с това, че работеше в предното правителство за електронно управление и избори. Откъдето си навлече и всеобщата ненавист. Проблема е, че той е от мафията на умните и красивите. А ако име нещо по-неприятно у нас от мутрите, това са точно те.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear