Автор Тема: При стартиране компютърът иска парола  (Прочетена 25736 пъти)

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Здравейте,
Имам инсталиран Debian и всичко работеше нормално до преди 4-5 дни,когато при стартиране компютърът започна да ми иска парола.След Reset BIOS или Reflash BIOS, нещата се оправят,но на следващия ден компютърът отново иска парола.Екрана е черен и с бели букви е изписано: " Please enter the CURRENT passport: "
Зная,че е вирус,но Clamav и Rkhunter не го откриват.Под Windows компютърът беше сканиран с Kaspersky,Malwarebytes и Spy Hunter,но те нищо не откриха.
Искам да добавя ,че първоначално   Debian  беше инсталиран заедно с Windows 7 на един HD.Тогава реших,че има вирус в BOOT секторите на HD.Сканирах с RoqueKiller,rkill и aswMBR,но нямаше никакъв ефект.
Сега направих чиста инсталация на Debian на нов HD и след един ден спокойствие започна същия проблем! Нещата се случват и при изключен компютър от мрежата!
Прикачам снимка на екрана.
Моля за малко съдействие!
Благодаря
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 06:45 от dsp250 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Направи една снимка не екрана си и я публикувай, за да видя за каква парола става въпрос.
Проблемите с които си се сблъскал са типични за един друг потребител на който му вършат разни лоши неща по машината, докато спи.
« Последна редакция: Jul 12, 2017, 22:49 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
Имам инсталиран Debian и всичко работеше нормално до преди 4-5 дни,когато при стартиране компютърът започна да ми иска парола.След рефлашване на Биос нещата се оправят,но на следващия ден компютърът отново иска парола.Екрана е черен и с бели букви е изписано: Please enter the CURRENTpassport:
Явно е вирус,но не мога да го махна.Моля за малко съдействие!
Благодаря


Идея нямам, какво и защо правиш. Не разбирам съвсем напълно, какво и къде ти иска парола. Само тихичко изпадам в шок, с каква лекота правиш може би най-опасното действие в света на компютрите.

Аз съм обновявал BIOS веднъж, защото дъното ми не поддържаше чисто новия (преди 4-5 години) Булдозер, който си бях купил. И нещото ми се стори хилядолетие, а сърцето ми щеше да извръкне така, сякаш правех мозъчна операция. При теб обаче проблеми няма. Де да ти имах хладнокръвието.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Здравейте,
Имам инсталиран Debian и всичко работеше нормално до преди 4-5 дни,когато при стартиране компютърът започна да ми иска парола.След рефлашване на Биос нещата се оправят,но на следващия ден компютърът отново иска парола.Екрана е черен и с бели букви е изписано: Please enter the CURRENTpassport:
Явно е вирус,но не мога да го махна.Моля за малко съдействие!
Благодаря
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 06:50 от dsp250 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Снимай с телефона, пич!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Снимай с телефона, пич!
Най - горе съм качил снимка с телефона
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Това ми прилича на заключване на екрана при активиране на скрийнсейвъра. И се отключва като си вкараш паролата на активния в момента потребител. Ако не искаш да се заключва се разходи до настройка на предпазител на екрана.  ;D
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Това ми прилича на заключване на екрана при активиране на скрийнсейвъра. И се отключва като си вкараш паролата на активния в момента потребител. Ако не искаш да се заключва се разходи до настройка на предпазител на екрана.  ;D
Аз не съм слагал парола на потребител.Зная,че е вирус,тъй като на имейла ми някакъв хакер ми казва коя ще бъде паролата.Обикновенно е 4444 или 111.При това ми казва в колко часът ще ми поиска компютъра парола.За съжаление хакера винаги познава.Ще пробвам идеята Ви утре,че сега съм на работа.Дано да е толкова просто!
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Това ми прилича на заключване на екрана при активиране на скрийнсейвъра. И се отключва като си вкараш паролата на активния в момента потребител. Ако не искаш да се заключва се разходи до настройка на предпазител на екрана.  ;D
Аз не съм слагал парола на потребител.Зная,че е вирус,тъй като на имейла ми някакъв хакер ми казва коя ще бъде паролата.Обикновенно е 4444 или 111.При това ми казва в колко часът ще ми поиска компютъра парола.За съжаление хакера винаги познава.Ще пробвам идеята Ви утре,че сега съм на работа.Дано да е толкова просто!
е ти направо ме утрепа как няма да сложиш парола хахаха
и не слагай такива тъпи пароли като 4 нули разбъркано, поне нещо като Jeb7swats а още по-добре ако има и символи
и после що се случвали странни работи
Също ако iso-то с линукса не е свалено от сайта на дистрибуцията а е от някой "доброжелател", или ако някой "доброжелател" ти е помагал да го инсталираш може да очакваш всякакви изненади. Или имаш съквартирант на който му е скучно.  ;D
Още нещо, когато си без парола и има активна услуга през която може да се влезе, примерно ssh, няма какво да спре някое съседско лапе да ти бъзика компа колкото си иска.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 00:45 от petar258 »
Активен

dsp250

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Това ми прилича на заключване на екрана при активиране на скрийнсейвъра. И се отключва като си вкараш паролата на активния в момента потребител. Ако не искаш да се заключва се разходи до настройка на предпазител на екрана.  ;D
Аз не съм слагал парола на потребител.Зная,че е вирус,тъй като на имейла ми някакъв хакер ми казва коя ще бъде паролата.Обикновенно е 4444 или 111.При това ми казва в колко часът ще ми поиска компютъра парола.За съжаление хакера винаги познава.Ще пробвам идеята Ви утре,че сега съм на работа.Дано да е толкова просто!
е ти направо ме утрепа как няма да сложиш парола хахаха
и не слагай такива тъпи пароли като 4 нули разбъркано, поне нещо като Jeb7swats а още по-добре ако има и символи
и после що се случвали странни работи
Също ако iso-то с линукса не е свалено от сайта на дистрибуцията а е от някой "доброжелател", или ако някой "доброжелател" ти е помагал да го инсталираш може да очакваш всякакви изненади. Или имаш съквартирант на който му е скучно.  ;D
Както споменах,до преди 2 дни използувах  Линукс заедно с Уиндоус на един диск и реших,че ме питаш да ли съм слагал парола за заключване на екрана,като имах в предвид Уиндоус.Дистрибуцията ми е с възможно най-достоверен произход.Единственно аз ползувам този компютър и нямам съквартиранти.Ползувам pppoe connection.
Моля,ако някой има сериозни идеи да ги сподели.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 06:44 от dsp250 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #10 -: Jul 13, 2017, 09:41 »
От снимката (можеше поне да фокусираш надписа) не мога да разбера, дали изобщо е стартирала ОС. Ако е стартирала, възможно е наистина да е заключване на екрана, но това със сигурност не е GDM или LightDM. Другите графични мениджъри на вход са блокирани в Debian Stretch.
За вируса - забрави, ако не си давал на някой достъп (включително отдалечен) до системата си.
Има вероятност да си задал за криптиране домашната си папка и да ти иска парола за влизане в потребителската директория.
Ако проблема е на ниво BiOS (преди зареждане на GRUB), тогава, премахни заключването от настройките и провери, дали не ти е изтощена батерията.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 09:58 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #11 -: Jul 13, 2017, 09:43 »
Диеспи я ни покажи някое от тези писма. Че започвам да подозирам, че това е някой идеен софтуер, а не човек. И след деинсталацията му, всичко ще се оправи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #12 -: Jul 13, 2017, 09:49 »
Oх. Този път сме писали заедно с Кибер.

Кибер, аз не знам, той дали осъзнава, какви са етапите на стартиране на един компютър. Трудно ще успеем да изкопчим, кога получава този екран, ако не ни заснеме клипче или не му дръпнем един курс по основи на компютрите, което ще е бая бавна задача.

За всеки случай, подозирам, че нещото няма нищо общо с ГНУ/Линукс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #13 -: Jul 13, 2017, 10:02 »
Кибер, аз не знам, той дали осъзнава, какви са етапите на стартиране на един компютър.
Но, вече знае какво е ClamAV и работи с нея. Както и с Debian, където дори хранилищата не са конфигурирани по подразбиране.И, отвсякъде го дебнат хакери и вируси.Прекалено много прилики има с един друг потребител
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: При стартиране компютърът иска парола
« Отговор #14 -: Jul 13, 2017, 11:44 »
В линукс няма вируси освен ако сам не си инсталираш нещо "полезно".  А такова не се инсталира от хранилищата на дебиан, а ръчно. Аз изчерпих всички сериозни предположения.  ;D
Активен