Автор Тема: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)  (Прочетена 17425 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #15 -: Sep 24, 2017, 10:33 »
jet:
Цитат
И понеже няма единен стандарт за криптиране, всеки ще се спасява по единично - един бъг в програмите/библиотеките и данните може и да не бъдат годни за декриптиране. Тогава не знам и дизастър рекавъри как ще се направи.

   Правят се често бекъпи с различни алгоритми за криптиране(напр:aes и blowfish)
и с различен софтуер.Вероятността всички архиви да са негодни е пренебрежимо малка.
   Разбира се ,в същото време трябва да има и работещо "disaster recovery" решение.
« Последна редакция: Sep 24, 2017, 10:43 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #16 -: Sep 25, 2017, 21:15 »
Има разлика в понятията чуствителни и конфединциални данни. Чуствителни данни са тези, който чрез оповестяването им могат да ти навредят на емоционалното ти състояние. Конфединциални данни са тези който могат да те локализират физически.
Превода е точен, правете разлика.

Да ви имам и преводачите... защото ме гризе дълбокото подозрение, че е превеждано едно към едно от незнаен европейски език на английски, а оттам после на български където вече "sensitive data" е преведено дословно... чак да ти се дореве от превод(а), но това не го прави "чувствителни дани"

всички (гореспоменати данни) са конфиденциални, различна е само степента на конфиденциалност т.е. дали ще разплачат тебе или напарво ще ти .... мамата

Колега не знам какво пушите - ама искам и аз от него.
Не само данните които могат да те локализират физически са конфиденциални /напр. биткойн портфейла ти и ключовете за него също са конфиденциални и без да те локализират/ и обратно не всички GPS данни /които могат да те локализират/ са конфиденциални /особено със задна дата/, защото тогава като закъсаш в планинтата ПКСС няма да може да те намери без тях.


П.П. Наполеон съм го признал за едно нещо поне - въвел е метричната система с твърда ръка, никакви ти ми там дузини, па и хлебарски извращения, ама сега сигурно се обръща в гроба - вместо да въведат степени на кофиденциалност те връщат пак стария хаос със различни понятия за измерване ст-т на едно и също нещо
« Последна редакция: Sep 25, 2017, 21:24 от remotexx »
Активен

rvladimirov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #18 -: Sep 27, 2017, 22:05 »
официален документ не откривам никъде подобни понятия - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32016R0679
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #19 -: Sep 28, 2017, 01:45 »
Значи да обобщя
- от трите линка по-горе само един съдържа термина „чувствителни данни” при това изнесен встрани като пояснение т.е. В скоби
- официалните термини са - лични данни, и поверителна информация
- и накрая пак опираме до превода, от който аз този път разбрах, че евро-бюрократите се справят по-добре от нашите (и може би донякъде оправдават парите си )

Както казах и преди sensitive особено когато става дума за данни и/ли информация НЕ се превежда чувствителен.

http://eurodict.com/dictionary/sensitive-64699

sensitive [ ´sensitiv ] 
...
4. секретен, поверителен (за документ, информация);


П.П. Айде като става въпрос за извънземни напр. може да си затворим едното око (не застрелвайте преводача/ката той/тя толкова си може), ама това един ден ще бъде прието като закон ...и после.. Кой блял - блял
Кой разбрал, разбрал.
« Последна редакция: Sep 28, 2017, 01:56 от remotexx »
Активен

rvladimirov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #20 -: Sep 30, 2017, 12:02 »
РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/679 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
от 27 април 2016 година
относно защитата на физическите лица

Закон уреждаш правила за информацията събирана за "човеци".
Цитирате превода на термина  буkвален смисъл, но там има превод за преносен смисъл, или по точно в контекста на изречението свързано с човеци:
II. n чувствителен човек; човек, податлив на хипноза.
Ясно и точно е преведено в официалния документ като чуствителни данни.
Дискусията не е за познания по английски, а за методи за изпълнение на директивите на горепосочения регламент.
Чета подобни статии и се дразня от тълкуването му.
Регламента е за всички начини на пренос на информация, чрез дигитални или хартиени носители.
ЕГН, Трите имена, Адреса сами по себе си не са "чуствителни данни", съхранени на някъв носител заедно, водят до интендификация на "човека", а от там задействане на неговото "чуство" за параноя.
Така, че ако правиш база данни с информация на "човеци" е необходимо, първо да криптираш възлови полета или всички полета, да разпечатваш документи с псевдонимизацирани индетификационни номера (ЕГН-псевдонимизация), град-псевдонимизация, останалото няма нужда.
псевдонимизация е индивидуално решение на всеки администратор, т.е. ако някой чете трудовият ти договор попаднал случайно няма да разбере кой си и къде живееш, защото с едно също име има много "човеци", улици с еднакви имена достатъчно много.
Дискусията е за предлагане на решения на казусите, създадени от регламента.
Прозрачност на псевдонимизация или криптацията, за мен значи, че не може да използваш коректор за да заличиш егн-то, и после с химикал да напишеш върху него новия индефикационен номер, защото не знаеш как е направен коректора и дали няма да пропусне някъкъв вид светлина, чрез която да разчетеш ЕГН-то. Същото се отнася и за инструментите за криптация, те трябва да са прозрачни, т.е. да са с отворен код за да могат да бъдат проверени.
Замислете се над тези казуси, а не дали можем да четем чужди езици.
Търся помощ за настройка на дистанционен достъп до pgp ключевете, както и продавач от България на openPGP смарт карти.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679)
« Отговор #21 -: Sep 30, 2017, 16:10 »
Колега,
пак ви казвам - дълбаете в неправилната посока... данните са наречени (по-скоро преведени) "чувствителни" не заради това, че видите ли "задействат на човешкото 'чуство' за ...параноя, и т.н." а заради грешка/грешки в превода. Аз правилния превод (на тази думичка от документа на ЕС съм го дал и то изрично когато думата се употребява за данни и информация).

Иначе - да хората имат чувства, за разлика от данните, ама тогава защо не го нарекоха "закон за чувствителните хора", а?

Аз НЕ чета подобни статии, но също се дразня от тълкуването му.

Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SPOOF PROTECTION in SuSEfirewall2
Хардуерни и софтуерни проблеми
kris_p 8 2871 Последна публикация Sep 04, 2004, 21:02
от ohubohu
QOS General
Преводи на документация
the_real_maniac 0 1844 Последна публикация Nov 18, 2004, 17:37
от the_real_maniac
Търси се General Java Developer.
Търсене
Kalina 0 2180 Последна публикация Jan 20, 2005, 16:51
от Kalina
Linux protection
Идеи и мнения
gotha 4 2202 Последна публикация Nov 14, 2006, 11:12
от gotha
ПРЕМЕСТЕНО: Coliberator 2016 - конференция в Букурещ
Идеи и мнения
neter 0 2443 Последна публикация Jun 10, 2016, 14:22
от neter