Автор Тема: Естония: Часове по програмиране още от първи клас  (Прочетена 2841 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
При един „симпатяга“ попаднах на тая връзка:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5117911&nopassportcheck

Той беше коментирал така:

Цитат
[…] ще е много доволен, че децата от първи клас ще мислят на компютърни езици и механична ограничена логика. И всякакво имагинативно мислене ще бъде убито от много, много, много числа и абстракции. На това му се казва „напредничава програма“.

Та по-младите от нас помним сендовата система, когато с митичния език Лого управлявахме едно костенурче в началното.

Какво е вашето мнение?

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
При един „влакове разписаниесимпатяга“ попаднах на тая връзка:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5117911&nopassportcheck

Той беше коментирал така:

Цитат
[…] ще е много доволен, че децата от първи клас ще мислят на компютърни езици и механична ограничена логика. И всякакво имагинативно мислене ще бъде убито от много, много, много числа и абстракции. На това му се казва „напредничава програма“.

Та по-младите от нас помним сендовата система, когато с митичния език Лого управлявахме едно костенурче в началното.

Какво е вашето мнение?

за мен е прекалено рано и прекалено ограничаващо.

винаги съм разглеждал компютъра като помощник в професията ми, а не като основно средство. това, което мога да направя с компютър, трябва да знам как да го направя и на ръка, без негова помощ (естествено, че ще го направя по-бавно).

а естонците имам усещането, че ще осакатят децата по този начин.
Активен

the lamer's team honourable member

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мисля че е същата глупост като да учат децата да пишат отговор на литературен въпрос в час по литература. Години наред съм се чудил как можеш да караш децата да пишат по няколко страници за героизма на Баба Илийца, която вадела кола и да дъвчат на тези страници една и съща глупост. Обаче това помага ако ще си политик или адвокат. Да карат всички деца да програмират в училище е точно същата глупост.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Добре де, ама компютърните умения са доста полезни днес. Айде щерка ти е малка, ама сигурация ѝ пускаш разни филмчета. Моите мъжове имат голямо желание и барат така, че се чудя как да поправям. Хи-хи поне научавам възможностите на графичната среда покрай тях ;) Малкия стана сутринта и директно се настани на компа си, а след седмица, ще е първолак, още не е.

ddantgwyn не знам как е там с вашите точни науки, но в професията* която упражнявах до преди малко повече от година, просто няма такова нещо дето мога да свърша без компютър, мрежа и ток. Цялата информация е на сървъра, всички действия се регистрират в реално време на сървъри, всичко зависи от отговор.

*канцеларски плъх
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Силно се надявам щерка ми да не работи нищо свързано с ИТ.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
ИТ е за предпочитане от някои други неща...
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Добре де, ама компютърните умения са доста полезни днес. Айде щерка ти е малка, ама сигурация ѝ пускаш разни филмчета. Моите мъжове имат голямо желание и барат така, че се чудя как да поправям. Хи-хи поне научавам възможностите на графичната среда покрай тях ;) Малкия стана сутринта и директно се настани на компа си, а след седмица, ще е първолак, още не е.

ddantgwyn не знам как е там с вашите точни науки, но в професията* която упражнявах до преди малко повече от година, просто няма такова нещо дето мога да свърша без компютър, мрежа и ток. Цялата информация е на сървъра, всички действия се регистрират в реално време на сървъри, всичко зависи от отговор.

*канцеларски плъх

Ами компютърните умения не се получават с уроци за програмиране. Досега не съм видял програмист, който да е и добър системен администратор. Вярвам, че има такива (най-малкото чисто статистически), но аз не съм виждал.

Колкото до канцеларщината -- едно време имаше папки, картони, кантонерки etc и добрите канцеларски плъхове бяха доста прибрани хора, които поддържаха ред в кочинката си.

А за точните науки -- наистина смятам, че трябва да умееш да се справяш с това, с което разполагаш, а не да седиш и да кършиш ръце, че видите ли аз съм свикнал да работя с microsoft office и libbreoffice ми е напълно непознат. или съм свикнал да правя статистически анализ със statistica, а във фирмата разполагат само с електронна таблица или калкукатор :)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не мисли, че нямаме цели архивни помещения с документи ;)

Предният месец ходих на месечната пробация и нямаха връзка. Трябваше да чакам, да тръгне приложението (html), за да се подпиша на хартия, а служителката да ми разпише картончето.

Просто нещата са на линия. Не, че не можем да ги вършим, а трябва да ги вършим задължително в реално време.

По мвцду другото хич не обичам документацията ми да е кочина и когато бе тъй, ми беше бая неловко. Преди да ме съкратят, вкарах, каквото не беше, в ред. Можеше да нямам вече задължения към тях, но трябваше да ми бъде в ред всичко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
"Идеята й не е от всеки ученик да стане бъдещ програмист, а младите хора да се справят по-добре в света на технологиите, компютрите и световната мрежа."
"При най-малките ученици курсовете няма да са насочени толкова към овладяването на някой от езиците за програмиране, а по-скоро към развитието на качества, нужни за бъдещия програмист - логическо мислене и подход към справянето с математически проблеми."

На мен малко не ми допада тази работа. Ще обременят малките с някои непосилни за възраста им неща. И ще имат натиск, защото се учи в училище и дори и да няма оценки, пак трябва да си на нивото на другите. А какво ще стане с децата, които имат атистични заложби? Ще се тормозят с точни (даже прекалено точни) науки, а имат дарбата да рисуват, пеят, съчиняват...
Аз бих заложил на някоя по-либерална форма и което дете има заложби и мерак нека програмира, а другите могат "да се справят по-добре в света на технологиите, компютрите и световната мрежа" и без да учат програмиране.

 Като караш курс за шофьор не те карат да конструираш автомобил. Някои основни неща, някоя малка поправка и това е.

Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Когато преди 12 години карах шофьорски курсове, нямаше нито една минута посветена на устройството на автомобила. Дори не ми бе показано как се сменят чистачки.

Тук не казват, че ще отменят часовете по рисуване и пеене, а само, че ще въведат програмиране от рано.

Много народ тука са програмисти. Наистина ли намирате, това което вършите, като нещо крайно бездуховно?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Защо, да не би да е изкуство?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не е по никакъв начин, това е ясно. Но все пак е вид творчество. Да измислиш и направиш нещо с ръцете си, изисква творческо мислене. Изисква изобретателност. Изисква  смел подход. Колко чудесно е това, че същото е обвързано с една строга математика, логика, алгоритми.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Същото важи и за лепенето на плочки или смяната на гуми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
//извън темата
Защо, да не би да е изкуство?
Мой познат смята, че е точно така: "Всеки може да се научи да завива болтчета (имаше предвид сглобяването на компютри), но за програмирането е нужен талант."
Аз мисля, че във всяка работа, имането на талант на майстора си личи.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мой приятел в София сам си направи ремонт на апартамента, защото се оказа, че майсторите са скъпи. Избива стени, слага плочки, прекара ВиК, тапети, паркети, чак някой мебели сам направи, които по никакъв начин не се отличават от купешките. Но той не става за програмист. Значи все пак се изисква ма-а-алко повече, отколкото за плочкаджия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear