Автор Тема: Настройка на мрежи  (Прочетена 1908 пъти)

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Настройка на мрежи
« -: Nov 28, 2017, 06:51 »
Като начало извинете ме ако съм объркал секцията.

Пълен лаик съм в мрежите, затова се надявам да сте разбрани. :)

Какъв е проблема които искам да реша. Имам две мрежи всяка по отделно свързани към Интернет(през рутер). Ще ги нарека N1 и N2. N1 е свързана през VPN към друга отдалечена мрежа, и достъпва услуги не достъпни за N2. N2 има достъп до ресурси които не са достъпни за N1(по конкретно web service). Целта ми е когато клиент от мрежа N2 достъпи съответния сървис да се обърне към рутера на N1.

Можете ли да ми кажете как трябва да се реализира това. И ако ви трябва повече информация относно мрежите да ми кажете какво точно за да мога да я предоставя?

Благодаря за отделеното време :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Настройка на мрежи
« Отговор #1 -: Nov 28, 2017, 13:53 »
И аз не разбирам много от мрежи, но май ти трябва мост, за да ги свържеш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

seadog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Настройка на мрежи
« Отговор #2 -: Nov 28, 2017, 15:57 »
Използвай (ако имаш свободни) интерфейсите на рутерите на Н1 и Н2, за да направиш връзка между рутерите. Останалото е рутиране на трафика ( и въвеждане на правила) в зависимост от изискванията кой трафик през кой рутер да минава. Ако нямаш свободни интерфейси може да направиш VPN тунел между двете мрежи ( IPSec site-to-site например) и след това да приложиш отново правила за рутиране на трафика през този тунел все едно, че имаш физическа връзка между рутерите. Според мен тези два варианта са най-лесни за реализация. Има и други варианти.
Активен

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на мрежи
« Отговор #3 -: Nov 28, 2017, 21:56 »
Пълен лаик съм в мрежите, затова се надявам да сте разбрани. :)
Имам две мрежи всяка по отделно свързани към Интернет(през рутер).
Това е работа за администратор, освен ако не си такъв. Няма лошо да си администратор и да не разбираш, но поне си направи труда да обясниш каква е заварената ти мрежа.
Какви са тези две мрежи? За физически отделени мрежи ли говориш или за подмрежи (192.168.0.0/24 192.168.1.0/24)?
Използвай IP адреси вместо N1 и N2.
Какъв е този рутер Cisco, Mikrotik, Linux, BSD? Двата доставчика в един и същи рутер ли влизат?

Обясни подробно как ти е изградена лан мрежата и тогава очаквай помощ.
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!