Автор Тема: Линукс за Сървър  (Прочетена 20144 пъти)

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Линукс за Сървър
« -: Jan 22, 2010, 09:22 »
Здравейте, писна ми да се занимавам с Windows и техните сървърни ОС. Проблеми, проблеми, проблеми. А и вече много фирми решават да минат на Unix/Linux сървъри. Нямам никаква представа от линукс сървърните ОС. Вече известно време съм на Ubuntu Desktop на личниями компютър и съм много по - доволен от Windows. Та въпросът ми е коя дистрибуция на Linux за сървър да избера. Прочетох много, но колкото повече четях толкова повече не знаех какво да избера. Ако можете да ми дадете някое друго мнение ще съм благодарен.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #1 -: Jan 22, 2010, 09:44 »
Ами аз смятам че повечето дистра които са насочени към сървърната страна ще ти свършат работа. Дали ще е Дебиан или ЦентОС няма да е голямо значението. Ако си свикнал с убунту и се оправяш, Дебиан ще ти е по лесния избор. Пакетната система е идентична както и инструментариума. Погледни и статистиката колко % от линукс сървърите са на него
Активен

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #2 -: Jan 22, 2010, 09:47 »
Ами аз смятам че повечето дистра които са насочени към сървърната страна ще ти свършат работа. Дали ще е Дебиан или ЦентОС няма да е голямо значението. Ако си свикнал с убунту и се оправяш, Дебиан ще ти е по лесния избор. Пакетната система е идентична както и инструментариума. Погледни и статистиката колко % от линукс сървърите са на него


А какво мислиш за SUSE?
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #3 -: Jan 22, 2010, 09:53 »
Ами тук аз лично съм пристрастен. Преди 4 години беше основната ми дистрибуция но не ми харесва развитието и особенно за десктоп. Както сървър нямам кой знае какви наблюдения но аз лично съм много разочарован най вече от YAST. Все пак ако мислиш че може да се оправиш той си е линукс в крайна сметка така че има всички плюсове и минуси на своите родственици. Защо питаш точно за нея?

п.п. И за какъв размер на сървър говориш като дейност имам предвид?
« Последна редакция: Jan 22, 2010, 09:55 от tyuio »
Активен

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #4 -: Jan 22, 2010, 09:59 »
Ами тук аз лично съм пристрастен. Преди 4 години беше основната ми дистрибуция но не ми харесва развитието и особенно за десктоп. Както сървър нямам кой знае какви наблюдения но аз лично съм много разочарован най вече от YAST. Все пак ако мислиш че може да се оправиш той си е линукс в крайна сметка така че има всички плюсове и минуси на своите родственици. Защо питаш точно за нея?

п.п. И за какъв размер на сървър говориш като дейност имам предвид?

Питам за нея защото известно време работих въвфирма където подържах NewWare 6.5 и нямах никакви проблеми с него. Тък като и Suse e Novell ще бъде също толкова стабилно като Netware. А за дейността на сървъра: Domain Controller, Mail, Printer, Terminal, File, mysql/pl-sql, a по нататък може и apache.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #5 -: Jan 22, 2010, 11:05 »
еми двата им продуката нямата много общо общо взето. Не съм ин виждал "стария" ос. Сега те са сериозна фирма сигърно, обаче аз лияно смятам че такова неща като техните без поддръжка от самата фирма може да създаде проблеми. Примерно редхат са страхотни ама ако вземеш цента и не си в час ще имаш много проблеми. По мое мнение стабилния дебиан ще ти свърши страхотна работа, много пшакети макар и малко остарели, най добрия пакетен формат, голяма общност която може да помага като се има в предвид, че ако имаш проблем той е почти идентичен и под убунту :) сети се сам. Ако няма да е много голямо и рисковано начинание и убунту ще се справи, аз ползвам един убунту уеб сървър от около година и не съм имал никакви проблеми.
Активен

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #6 -: Jan 22, 2010, 11:12 »
еми двата им продуката нямата много общо общо взето. Не съм ин виждал "стария" ос. Сега те са сериозна фирма сигърно, обаче аз лияно смятам че такова неща като техните без поддръжка от самата фирма може да създаде проблеми. Примерно редхат са страхотни ама ако вземеш цента и не си в час ще имаш много проблеми. По мое мнение стабилния дебиан ще ти свърши страхотна работа, много пшакети макар и малко остарели, най добрия пакетен формат, голяма общност която може да помага като се има в предвид, че ако имаш проблем той е почти идентичен и под убунту :) сети се сам. Ако няма да е много голямо и рисковано начинание и убунту ще се справи, аз ползвам един убунту уеб сървър от около година и не съм имал никакви проблеми.

Супер, благодаря ти много. Сега вече нямам съмнение и нека обучението започне сега :)
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #7 -: Jan 22, 2010, 11:34 »
Сигурно и други ще се изкажат по въпроса кои за кои против, накой даже ще флеймят. Но, всичко би свършило работа ако го познаваш и можеш да работиш с него удобно. Общо взето основната разлика в линукс дистрата са пакетните системи и някой специфични инструменти на дистрото. Всичко останало е еднакво и само въпрос на разработчици да са ги синтезирали правилно в дадена версия, аз смятам, че за дистро без платена поддъжка Дебиан се справя най добре.
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #8 -: Jan 22, 2010, 12:17 »
Здрасти,

Като сървърна дистрибуция най-популярни са:
 * Дебиан
 * Убунту - ЛТС вариантите със сървърните кернели
 * ЦентОС
 * Федора - донякъде

Реано всеки един линукс ще ти свърши работа но трябва да си зададеш следните въпроси:
 * За какво ще го ползваш - ако е просто за идеята искам сървъра ми да е с *никс ... недей
 * За какво ще го ползваш - не напразно въпроса се задава два пъти. Понякога идеите се променят за секунди
 * Смяташ ли че знаеш достатъчно за да го поддържаш - готов съм да се обзаложа че в момента отговора е по-скоро не, а това е много важно нещо
 * Знаеш ли що е това пакети, мениджмънт на пакети, регулярни обновявания и разни други думички - ще трябва да ги научиш
 * Струва ли си времето и парите които евентуално ще вложиш/загубиш - може би ще е по просто да останеш на сегашната инфраструктура и да мигрираш бавно и постепенно

Отделно има доста, доста други теми свързани със сървърите, услугите които търкалят, начини за контрол, и какво ли още не
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #9 -: Jan 22, 2010, 12:35 »
Здрасти,

Като сървърна дистрибуция най-популярни са:
 * Дебиан
 * Убунту - ЛТС вариантите със сървърните кернели
 * ЦентОС
 * Федора - донякъде

Реано всеки един линукс ще ти свърши работа но трябва да си зададеш следните въпроси:
 * За какво ще го ползваш - ако е просто за идеята искам сървъра ми да е с *никс ... недей
 * За какво ще го ползваш - не напразно въпроса се задава два пъти. Понякога идеите се променят за секунди
 * Смяташ ли че знаеш достатъчно за да го поддържаш - готов съм да се обзаложа че в момента отговора е по-скоро не, а това е много важно нещо
 * Знаеш ли що е това пакети, мениджмънт на пакети, регулярни обновявания и разни други думички - ще трябва да ги научиш
 * Струва ли си времето и парите които евентуално ще вложиш/загубиш - може би ще е по просто да останеш на сегашната инфраструктура и да мигрираш бавно и постепенно

Отделно има доста, доста други теми свързани със сървърите, услугите които търкалят, начини за контрол, и какво ли още не

Отговор:
1. Администратор съм от дълго време и не е само за това защото e Unix/Linux. Общо взето заради скоростта, сигурността и парите
2. DC, Mail Server, File Server, Printer Server, Terminal Server (евентуално), Web Server (евентуално), SQLServer (най-вероятно с ще ползвам Oracle)
3. Прав си не съм гортов да го подържам. Идеята сега е да се развивам в Unix средата, защото както гледам повече работодатели търсят Unix админи.
4. Тези термини, които си използвал ги познавам и работя с тях на някакво ниво в bash, но има още много да уча.
5. Всичко е с обучителна цел за сега.

Надявам се, че отговорите ми те удовлетвориха! Благодаря за въпросите, които зададе. Бяха много полезни.
« Последна редакция: Jan 22, 2010, 12:37 от yovkoi »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #10 -: Jan 22, 2010, 12:39 »
Slackware
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #11 -: Jan 22, 2010, 13:03 »
Slackware
една наистина срахотна дистрибуция, която за съжаление не се измъкна от 90-те!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #12 -: Jan 22, 2010, 13:04 »
//off
той нека се научи на нея, пък после да си прави apt-get install и  dpkg -i ...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #13 -: Jan 22, 2010, 13:07 »
FreeBSD
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #14 -: Jan 22, 2010, 13:20 »
Slackware
Това, което успееш да подкараш, няма спиране!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3