Автор Тема: Debian Install  (Прочетена 5781 пъти)

xfall

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu 10.04 / 11.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Debian Install
« -: Oct 10, 2010, 17:46 »
Здравейте на всички.

Искам да си инсталирам дебиан понеже не съм доволен от убунту и минт.
До сега и 2те дистрибуции убунти и минт инсталирах като свалях ливе сд което имаше опиция за инсталация..

Както и да е.. Влизам в под фтп в българското огледало на дебиан избирам версия 5.0.6 и виждам че има над 30 сд-та .. ? кое от всичките трябва да изтегля ???
Активен

без компютри ни е по-добре :)

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #1 -: Oct 10, 2010, 17:59 »
Понеже си ползвал вече минт ти препоръчвам да си инсталираш новата им версия,която вече е базирана на Дебиан,а не на Убунту както досега.Ползва си хранилищата на дебиан тестинг и е на 100% съвместима с него.Изключително бързо зарежда и то от livecd.Ако пък държиш на чист дебиан е достатъчно да дръпнеш само първия диск с която графична среда си избереш и това ти стига.Също ти препоръчвам тестинг,защото при стабилния дебиан пакетите са малко поостарели.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #2 -: Oct 10, 2010, 18:16 »
1. Сподели от какво не си доволен от Ubuntu и какво очакваш от Debian.
2. Debian не се инсталира от Live CD като Убунту. Сваляш инсталационно DVD /DVD 1/. Другите дискове са допълнителен софтуер. Ако имаш интернет, той няма да ти трябва, защото ще инсталираш това от което ти е нужно от хранилищата.
От тук http://www.debian.org/releases/stable/debian-installer/ изтегляш DVD образ според архитектурата на процесора ти.
« Последна редакция: Oct 10, 2010, 18:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #3 -: Oct 10, 2010, 18:39 »
Хич не си играй да теглиш DVD, има netinstal iso с gnome и kde, теглиш пържиш и инсталираш, не никак трудно. нужна ти е само интернет връзка и исото което е към 160 MB.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #4 -: Oct 10, 2010, 18:43 »
Хич не си играй да теглиш DVD, има netinstal iso с gnome и kde, теглиш пържиш и инсталираш, не никак трудно. нужна ти е само интернет връзка и исото което е към 160 MB.

Може и от вече работеща система
http://www.debian.org/releases/stable/i386/apds03.html.en

Бях го тествал преди години когато се мъчих да разбера какво харесвате на дебиан, и този метод на инсталация за мен беше най удачен
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #5 -: Oct 10, 2010, 19:06 »
с debootstrap ако не знаеш какво правиш може да запецнеш (например инсталирането на grub)

още един глас за netinstall - само 180 MB, след инсталацията ще имаш напълно актуална версия.
Ако инсталираш от ДВД/СД та, като дадеш ъпдейт ще свали още един път почти всичко.
Ако избереш "тестинг" получаваш сравнително актуална ОС, която е "rolling" - няма версия и се обновява плавно без преинсталации.
Инсталирайки Дебиан, избягваш мазаниците на Каноникал. КДЕ-то в убунту е една голяма бъгня.
Зависимостите в Убунту са тотално сбозени. Например опитай да uninstall mysql - изненадка- почва да трие цялото КДЕ- откъде на къде.
Дебиана ще ти върви по-бързо от У. е няма да ти буутва бързо като У. но те ребуутите са за феновете на една друга ОС
« Последна редакция: Oct 10, 2010, 19:09 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

xfall

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu 10.04 / 11.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #6 -: Oct 10, 2010, 19:13 »
благодаря много за изчерпателните отговори..

Ще си дръпна диск1 и ще го инсталирам, понеже не ми е мн надежден интернета земе да спре..

пп1:
От убунту не съм доволен поради факта че натоварва (според мен) излишно машината.
Имам проблем с инсталиране на готови темплейти на джумла.. Също така имах проблем и с Lamp(xampp)

пп2: процесора ми е интел и до ся съм свалял i386 предполагам че и сега това трябва да сваля ? Лайв сидито и то беше i386 .. (тъпо но презастраховката не вреди) ???


пп3: Искам да попитам за начинаещи в тази материя препоръчвате ли ми сабайон ? (информативно)


сега като чета поста на джет .. се замислям Нетинстал какво точно представлява .. инсталация която в процеса на инсталиране сваля нужните файлове и ги инсталира (компилира и тн.. ) ???



« Последна редакция: Oct 10, 2010, 19:16 от xfall »
Активен

без компютри ни е по-добре :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #7 -: Oct 10, 2010, 19:24 »
Свали си DVD 1 за i386 и нямай грижи. Само кажи какъв интернет ползваш, че при Debian има малко особености при свързването след инсталацията.
Sabayon e изключително лесна за настройки и работа дистрибуция. За теб разликата ще бъде, че вместо apt-get install/remove ще използваш командата equo install/remove. Проблема е, че ако целта ти е лекота на работа поради по- слаб процесор, няма да получиш от нея нищо повече от това което ти дава Ubuntu. Също трябва да знаеш, че Debian върви на по- слаби машини просто защото е с по- стара графична среда. Програмите също са по стари. Sabayon и Убунту ти дават най- доброто за момента, но си има цена - изисква по- сериозен хардуер.
« Последна редакция: Oct 10, 2010, 19:32 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #8 -: Oct 10, 2010, 19:26 »
благодаря много за изчерпателните отговори..

Ще си дръпна диск1 и ще го инсталирам, понеже не ми е мн надежден интернета земе да спре..

пп1:
От убунту не съм доволен поради факта че натоварва (според мен) излишно машината.
Имам проблем с инсталиране на готови темплейти на джумла.. Също така имах проблем и с Lamp(xampp)

пп2: процесора ми е интел и до ся съм свалял i386 предполагам че и сега това трябва да сваля ? Лайв сидито и то беше i386 .. (тъпо но презастраховката не вреди) ???


пп3: Искам да попитам за начинаещи в тази материя препоръчвате ли ми сабайон ? (информативно)


сега като чета поста на джет .. се замислям Нетинстал какво точно представлява .. инсталация която в процеса на инсталиране сваля нужните файлове и ги инсталира (компилира и тн.. ) ???

Ако е наистина като за начинаещ да препоръчваме го (поне аз)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Install
« Отговор #9 -: Oct 10, 2010, 19:27 »
благодаря много за изчерпателните отговори..

Ще си дръпна диск1 и ще го инсталирам, понеже не ми е мн надежден интернета земе да спре..

пп1:
От убунту не съм доволен поради факта че натоварва (според мен) излишно машината.
Имам проблем с инсталиране на готови темплейти на джумла.. Също така имах проблем и с Lamp(xampp)

пп2: процесора ми е интел и до ся съм свалял i386 предполагам че и сега това трябва да сваля ? Лайв сидито и то беше i386 .. (тъпо но презастраховката не вреди) ???


пп3: Искам да попитам за начинаещи в тази материя препоръчвате ли ми сабайон ? (информативно)


сега като чета поста на джет .. се замислям Нетинстал какво точно представлява .. инсталация която в процеса на инсталиране сваля нужните файлове и ги инсталира (компилира и тн.. ) ???

Ако е наистина като за начинаещ да препоръчваме го (поне аз)
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o - революция дами и господа :D :D :D :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

zlatena

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
  • Distribution: Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #10 -: Oct 10, 2010, 19:29 »
Под Debian няма да е по-различно...
Това,което "товари" е графичната среда...
Gnome,KDE са "тежки" графични среди,особенно KDE.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #11 -: Oct 10, 2010, 19:30 »
Под Debian няма да е по-различно...
Това,което "товари" е графичната среда...
Gnome,KDE са "тежки" графични среди,особенно KDE.

Без десктоп среда всички са горе долу еднакво бързи
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

xfall

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu 10.04 / 11.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #12 -: Oct 10, 2010, 19:31 »
Свали си DVD 1 за i386 и нямай грижи. Само кажи какъв интернет ползваш, че при Debian има малко особености при свързването след инсталацията.
Sabayon e изключително лесна за настройки и работа дистрибуция. Проблема е, че ако целта ти е лекота на работа поради по- слаб процесор, няма да получиш от нея нищо повече от това което ти дава Ubuntu. Също трябва да знаеш, че Debian върви на по- слаби машини просто защото е с по- стара графична среда. Програмите също са по стари. Sabayon и Убунту ти дават най- доброто за момента, но си има цена - изисква по- сериозен хардуер.


Ми използвам интернета на Eurocom (така нареченото blizoo)..

Относно хардуер :
inte core duo 1.8Ghz
1GB ram
160 hdd
Nvidia GeForce 8600GT
2007 година е правена конфигурацията (беше нещо велико.. ония дни)
« Последна редакция: Oct 10, 2010, 19:36 от xfall »
Активен

без компютри ни е по-добре :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #13 -: Oct 10, 2010, 19:41 »
Не е зле. Както за Gnome, така и за KDE. Дебиан Лени ще работи по- леко, но пък и програмите, който ще ползваш ще са отпреди 2г. Преди да махнеш Убунтуто опита ли да му изключиш ефектите ?
Относно интернета, не знам какър е този на Евроком. Кабелен ли е и как се канектваш ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

xfall

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: Ubuntu 10.04 / 11.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian Install
« Отговор #14 -: Oct 10, 2010, 19:43 »
те си бяха изключени.. принципно под убунту ми вървеше сносно... но имах мн проблеми с ламп-а както казах и джумла.. Минт-а Исадора 9 доста бавничко вървеше... пък и не ми харесва макарче разликата е малка..
Активен

без компютри ни е по-добре :)

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian 3.0 Install
Настройка на програми
millennium 1 3188 Последна публикация Aug 23, 2003, 17:13
от videff
Debian 3r1 - Install
Настройка на програми
Agent_SMITH 46 14171 Последна публикация Mar 10, 2004, 04:31
от Agent_SMITH
install na debian
Настройка на програми
kostadinz 0 2190 Последна публикация Nov 13, 2003, 10:45
от kostadinz
teamviewer 12 install на Debian 9 64 bit.
Настройка на програми
Astor 47 14526 Последна публикация Oct 13, 2017, 12:33
от deant01
I occur a problem While I was trying to Install Debian 7 on my machine
Десктопи
slim 18 17332 Последна публикация May 10, 2018, 11:28
от lunarvalley