Автор Тема: Въпрос за мобилен интернет от български доставчик.  (Прочетена 5122 пъти)

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
Живея извън България но родителите ми искат да си контактуват със семейството ми по скайпа почти постоянно и досега го правим без проблеми. Лошото е че сега се открива летния сезон и те искат да си вземат лаптопа на село. Видяли са че има промоция на глобул за 24 лева на месец мобилен интернет с 2,5 ГБ трафик. Покритието там е добро поне за разговор съм сигурен, че ще става. Не съм 100% сигурен за видеовръзката но и толкова стига.
Някой ползвал ли е такъв интернет и по специално смятате ли че 2,5 ГБ са достатъчни да се говори поне два пъти седмично за около по час. Тоест за два часа на седмица най много си мисля, че ще е достатъчно. 

Моля някой ако е ползвал тази услуга да драсне два реда.

ПП извинявам се че пускам темата тук но не бях сигурен къде точно да я пусна.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Да аз съм ползвал доволен бях  поне за работа става и за скайп също , но много зависи където е селото тъй като аз  от едно хасковоско село , там никак не е добре 5к връзка няма пък има пълен обват на глобул. Ако е близо до някой град става. По добре да попитат хората от глобул и да си кажат селото там ще им кажат за какво иде реч
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Преди време (не вярвам сега да се е променила драстично ситуациата) смятах, че скаип точи приемливо малко. Абе когато плащахме интернет на трафик 1 минута излиза-е около 3 стотинки. Бе около 5-6 МБ за 10 минути. Така, че това са около 35 - 40  МБ за час. ХМ мислех си че е по-малко де...
Пак ще погледна ...
Ето какво изплува от гугленето:
http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php?71435-How-much-bandwidth-does-Skype-actually-use-up
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Но пак казвам когато го ползвах във Варна нямах ядове , дори и в Хасково когато си ходих. Но стъпих ли на село, умря и нет и обхват  макар глобула да имат обвахт там
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Преди време (да започна и аз по същия начин ;D) си играх да засека какъв трафик черпи Skype. При разговори потокът е около 7-10КБ/с, или за минута заминават около 0,4 - 0,6МБ. Съмнявам се параметрите да са се променили особено оттогава. Ако се използва и видео, параметрите доста варират според разделителната способност на камерите, броя на камерите (дали и от двете страни има камери), натовареността на процесора, динамиката на картината (демек, колко мърдаш пред камерата)... трудно е да се каже, но няма да са по-малко от 3МБ за минута (а може да са и повече). Ползвай си само разговорите. Трябва да имаш в предвид, че Skype има и допълнителни разходи на трафик за синхронизации на статуси на потребителите в списъка ти (колкото по-дълъг списък имаш, толкова повече трафик ще е нужен; не е кой знае какъв трафик, но не знам и каква ти е дължината на списъка), както и обработване на някои външни заявки. Ако се абстрахирам от теорията за конспирацията и теориите, че Skype предава данни към полиция, ФБР и т.н. ;D в тези външни заявки ще включа това, че всеки Skype клиент представлява и посредник - когато някой в Русия иска да се свърже с някой в Гърция, може и да мине през теб (хипотетичен пример; въобще не съм наясно с тази функционалност на Skype, но лесно човек може да забележи, че в netstat има Skype връзки от хора, които няма в списъка си). Така че, най-надеждната проверка на трафика си остава тестът в конкретната ситуация ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

seaman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Не знам дали ще ти е от полза поста ми, но:
Ползвам мобилен интернет на Виваком от около 2 години.
До сега никога не съм си правил експерименти със скайп (освен за чат).
Ако не си в клетка с HSDPA или UMTS, забрави за разговори. Тогава попадаш в EDGE или още по лошо GPRS (Не съм сигурен но Globul май нямаха EDGE) и тогава само чат. Извън големите градове 3G=0.
Качеството на улугата е много размито понятие. Зависи колко маймуни сте на клетката. Случвало ми се е в приличен 3G обхват ping до dir.bg >11000ms, нормално е около 120ms. Пак не потвърдена информация е, че мобилните оператори цакат VoIP трафика (някак си логично е). Иначе за mail и SSH си е супер :-). Ако има друга алтернатива за интернет ползвй нея - това е моя съвет.

Всичко добро.
Активен

dilyan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 186
  • Distribution: Debian, OpenBSD
  • Window Manager: Gnome, xfce
    • Профил
мога да говоря за Глобул - определено не се филтрира VoIP, защото от София се говори по скайпа. 3G-то е добро, имат във всички градове над 5 - 10 000 население. EDGE също имат, но не на всякъде.

Зависи вече селото къде е - може да се закачиш на 3G ако си до курорт, морето или голям град :)

Единствените който има EDGE на всякъде са Вива, но пък те не си развиват 3G мрежата. Справка - картите на покритие на официалните сайтове на фирмата.

Резачката на скороста е при flat-rate програмите на операторите - след определен навъртях трафик (2 или 4 GB) се сваля максимума на 128 или 256 кбпс.

Моя съвет е - вземи си от предплатените дата карти на Глобул с модем за 99,99 лв - пробвай как е, ако ти хареса - мини предплатената карта на програмата която си харесал. Ако ти дадът избор на модем - избери модела на ЗТЕ с отваряща се антенка (вади по-добър обхват от Нокия N-серия)
Активен

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW

Моя съвет е - вземи си от предплатените дата карти на Глобул с модем за 99,99 лв - пробвай как е, ако ти хареса - мини предплатената карта на програмата която си харесал. Ако ти дадът избор на модем - избери модела на ЗТЕ с отваряща се антенка (вади по-добър обхват от Нокия N-серия)

Благодаря!
Това е добра идея но няма как да опитам. Иначе ако има предплатена услуга само за проба ще бъде най добре. селото е тук
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527