Автор Тема: Ubuntu Mate, файловете на диска се изтриват  (Прочетена 2699 пъти)

mitaka888

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте, диска е SSD Corsair MP600 Gen.4 NVMe M.2. Разделил съм го на няколко дяла ext4 и swap за Убунту, дял за Уиндоус 11 и друг дял NTFS (500GB), който използвам за съхранение на файлове. Когато превключа от Убунту на Уиндоус някой папки, от този дял (500GB), които току-що съм копирал изчезват. Случвало ми се е и да не мога да създам нова папка, когато работя с Убунту. Този проблем го решавам с тази команда: sudo ntfsfix /dev/sdc1. Възможно ли е диска да е повреден? Ако сменя файловата система от NTFS на exFAT?
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Колега а как превключваш от едната ОС на другата, правиш ли нормален шътдаун или само хибернация (която естествено оставя ФС отворена)
Повечето "модерни" ОС като надушат ССД и го покарват като разширение на РАМ-та та трябва да им погледенеш там разните опции за Fast Boot/Fast Shutdown и да ги изключиш (и на двете ОС), а след това да направиш пълен/нормален шътдаун преди да минеш на другата ОС (и даже и тогава май Уиндоуса пак понякога я остава отврена ФС та ...да с оная команда се фиксва, да може да се работи по нея че иначе я монтира само за четене)
Активен

mitaka888

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Колега а как превключваш от едната ОС на другата, правиш ли нормален шътдаун или само хибернация (която естествено оставя ФС отворена)
Повечето "модерни" ОС като надушат ССД и го покарват като разширение на РАМ-та та трябва да им погледенеш там разните опции за Fast Boot/Fast Shutdown и да ги изключиш (и на двете ОС), а след това да направиш пълен/нормален шътдаун преди да минеш на другата ОС (и даже и тогава май Уиндоуса пак понякога я остава отврена ФС та ...да с оная команда се фиксва, да може да се работи по нея че иначе я монтира само за четене)

Изключвам го нормално, бутон Shutdown и компютъра изключва. Не мога да инсталирам Grub менюто, използвам Убунту 22.04. При стартиране на компютъра натискам F8 за избор на ОС. Иначе по подразбиране си стартира Убунту.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6204
    • Профил
Чудих се днес над възможна причина и съвсем бях забравил за тези особености на  Уиноуса. Да, това на практика не се гаси. Няма реален шът даун. Едно от първите неща, които правя след инсталация ( което доста рядко се  случва ) е да ги изключа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
За по-безопасно да си направи отделен дял с Fat32
...е освен ако няма много големи файлове - над 4 ГБ
Активен