Автор Тема: Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер  (Прочетена 22439 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Ами защо тогава си го изкарвате на тези дето се опитват да правят нещо, въпреки бюрокрацията!?
аз нищо и на никого не си изкарвам. Просто се наврях между шамарите  ;D

Цитат
И значи щото ти не искаш да правиш бизнес, трябва да задължаваш други да го правят вместо теб и да ти осигурят заплата колкото на теб ти се иска!?
нали си наясно, че не всичко е бизнес?

Цитат
Ами да си я върши! Що се бърка в работата на другите? Като не му харесва в едната фирма отива в другата и проблема е никакъв!
тука явно много се разминаваме с интерпретациите на това какво е писал Митака. Според мен, просто иска нещата да са ясни и да си върши работата. Не знам какти ги виждаш...

Цитат
Явно не достатъчно, за да вмемеш нещата в свои ръце!
и какво значи "да вземеш нещата в свои ръце"? да заделяш пари под дюшека за като остарееш?

Цитат
Така и не е така! Държавата създава условия на поданиците си да се трудят и живеят добре
+1

Цитат
Лошото, че системата създава все повече такива които искат други да се грижат за тях, че и вместо да благодарят, недоволстват, че било малко!
то па една система...

Цитат
Нищо лично към Митето! Личното ми е към всички които разсъждават като него по тези въпроси!
лелии...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@backinblack Ей в тези тема пак ще се намеся, да поспорим ... щото такива разсъждения много ми влияят

Сега първо да уточня, 1) работник съм в момента, занимавам си се и с лични проекти ( часпромчета, които ми носят повече пари от заплатата, ама това е друга тема). 
2) В момента съм програмист, ама съм работил и доста други dirty jobs ( на гатер в дърводелски цех, мъкнал съм тухли ... абе чист общак).
3) Не смятам да съм работник вечно и работя по проект, който смятам да развия в собствен бизнес. Така, че не съм от хората "дето стоели и си чешели шнура и чакали на готово"

Та искам да те запитам ти изобщо правиш ли си сметка, че има разлика в професиите на т.н. "работници", също така ,че твоят успех зависи ПРЯКО от тяхната работа - особено ако си само шеф ( в смисъл просто мениджър който разпределя ресурса ). Изказа се относно програмистите - та да попитам, ти изобщо имал ли си бизнес свързан с този бранш, че изказваш мнение? Общаците можеш да си ги сменяш както искаш и да им плащаш колкото искаш, ама квалифицирания персонал ( инженери, програмисти, счетоводители ) нали ти е ясно, че ако ги смениш ще имаш страшно много негативи, ПРЯКО свързани с твоята печалба. Другото което е, ясно ли ти е, че тези хора които ти ИЗКАРВАТ цялата печалба на гърба си, ако са добри в работата си, имат абсолютно реалната възможност да те изгърбят ама толкова здраво, че да не можеш изобщо да си съживиш бизнес след това ( С такъв реален случай съм се сблъсквал в строителна фирма в която работих. Шефа се правеше на дявол, ама счетоводителя така хубавко си изкара пълномощно и прехвърли активите, че оня остана изумен и прекрати дейност .... ). Другото което е, нали ти е ясно, че щом даваш на работника "колкото си прецениш", че той пък " трябвало да е доволен" и конкуренцията с която, ти като един БГ работодател си се разбрал " да давате достатъчно " не предлага повече ... Ами той човека, няма да стане доволен, а ще стане нещо съвсем друго, едни ще ти теглят една майна, други ще се примирят ( защото нямт изход ), ама ще ими и 3ти дето не им е приятно да ги правят на балами и ще те окрадат без да им мигне окото.
Та аз съм на мнение, че работодателя трябва сам да се стреми да дава възможно най-много на работниците си ( колкото е по силите на самата фирма де ). Тези хора ( без значение дали са квалифициран персонал или не ) му изкарват на гърба си печалбата. Единствената причина шеф да взима повече от работниците си е , че той поема основния риск върху себе си, ама това не го оправдава изобщо ( като иска да залага, трябва да се пресмята и риска от неуспех ).
Та хората в по-белите страни са го измислили (което също не го одобрявам напълно), когато си на по-отговорна позиция ти се дава достатъчно, за да не се притесняваш, за житейските ти нужди, условията ти на труд са много добри, ама насреща без да усетиш им ставаш роб. Бачка се страшно много, изискванията са големи и те цедят максимално ( магията е в това, че ти изобщо не го усещаш това).
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
В основата на всяко развито общество стои демокрацията, но в Европа и в частност в Б-я, тя е отдавна извратена!
Демокрация е всеки да има право да прави каквото пожелае, но без да пречи на останалите.
Когато нещо започне да се налага силово, това вече не е демокрация. Ето вие и двамата искате да наложите на някой да прави нещо което не желае, но също и вие не желаете да правите това което той прави! Същото е в момента и положението със забраната за тютюнопушенето наобществени места. Не пушачите имали права! А къде са правата на пушачите? Да им се НАЛОЖИ да спрат да пушат. Не ги устройва това, да има заведения за пушачи и не пушачи, щото няма са има изгода за собственици да направят такива заведения и хоп, ще наложим на всички да не се пуши. И кво стана? Пушачите излизат на вън да пушат, нарушават друг закон за шума след 10 часа и заведението затваря.
Сега е лято, всички пушим на открито, но ще дойде есента и зимата и ще почнем да търсим заведенията на закрито. Е, аз на моите приятели съм обявил най-тържествено, че те щом не искат да се съобразят с мнозинството, аз заради тях няма да вляза в заведение в което не се пуши и в моята къща ще се пуши, па на който му пречи пушека ми, да не идва.
Та, докато има такава демокрация, всички ще губим!
Имате и-нет всички, можете да прочетете и да се ограмотите, че пенсионната система е възникнала като бизнес модел, всеки да отделя средства за старини докато работи. Тези средства са ги въртяли разни търговци и са носели допълнителен дивидент на собствениците си и така на старини да получават повече от това, което реално са заделили.
Левите го обръщат този принцип на: Работещите да хранят неработещите и всичко се преобръща с главата на долу.
Започваме всички, вместо да си гледаме работата, да се деркаме по между си, па ония от горе си "въртят синжира", гледат ни сеира и викат, харно е хорото :D !
Темата ще доби съвсем друг смисъл, но пък то така както изтичат пари към МС, така изтичат и към още много други джобове и на мен вече ми е все едно към чии джобове изтичат!
Както казах, отдавна съм спрял да се ядосвам.
Активен

Mitaka

  • Гост
@backinblack Ей в тези тема пак ще се намеся, да поспорим ... щото такива разсъждения много ми влияят

Сега първо да уточня, 1) работник съм в момента, занимавам си се и с лични проекти ( часпромчета, които ми носят повече пари от заплатата, ама това е друга тема). 
2) В момента съм програмист, ама съм работил и доста други dirty jobs ( на гатер в дърводелски цех, мъкнал съм тухли ... абе чист общак).
3) Не смятам да съм работник вечно и работя по проект, който смятам да развия в собствен бизнес. Така, че не съм от хората "дето стоели и си чешели шнура и чакали на готово"

Та искам да те запитам ти изобщо правиш ли си сметка, че има разлика в професиите на т.н. "работници", също така ,че твоят успех зависи ПРЯКО от тяхната работа - особено ако си само шеф ( в смисъл просто мениджър който разпределя ресурса ). Изказа се относно програмистите - та да попитам, ти изобщо имал ли си бизнес свързан с този бранш, че изказваш мнение? Общаците можеш да си ги сменяш както искаш и да им плащаш колкото искаш, ама квалифицирания персонал ( инженери, програмисти, счетоводители ) нали ти е ясно, че ако ги смениш ще имаш страшно много негативи, ПРЯКО свързани с твоята печалба. Другото което е, ясно ли ти е, че тези хора които ти ИЗКАРВАТ цялата печалба на гърба си, ако са добри в работата си, имат абсолютно реалната възможност да те изгърбят ама толкова здраво, че да не можеш изобщо да си съживиш бизнес след това ( С такъв реален случай съм се сблъсквал в строителна фирма в която работих. Шефа се правеше на дявол, ама счетоводителя така хубавко си изкара пълномощно и прехвърли активите, че оня остана изумен и прекрати дейност .... ). Другото което е, нали ти е ясно, че щом даваш на работника "колкото си прецениш", че той пък " трябвало да е доволен" и конкуренцията с която, ти като един БГ работодател си се разбрал " да давате достатъчно " не предлага повече ... Ами той човека, няма да стане доволен, а ще стане нещо съвсем друго, едни ще ти теглят една майна, други ще се примирят ( защото нямт изход ), ама ще ими и 3ти дето не им е приятно да ги правят на балами и ще те окрадат без да им мигне окото.
Та аз съм на мнение, че работодателя трябва сам да се стреми да дава възможно най-много на работниците си ( колкото е по силите на самата фирма де ). Тези хора ( без значение дали са квалифициран персонал или не ) му изкарват на гърба си печалбата. Единствената причина шеф да взима повече от работниците си е , че той поема основния риск върху себе си, ама това не го оправдава изобщо ( като иска да залага, трябва да се пресмята и риска от неуспех ).
Та хората в по-белите страни са го измислили (което също не го одобрявам напълно), когато си на по-отговорна позиция ти се дава достатъчно, за да не се притесняваш, за житейските ти нужди, условията ти на труд са много добри, ама насреща без да усетиш им ставаш роб. Бачка се страшно много, изискванията са големи и те цедят максимално ( магията е в това, че ти изобщо не го усещаш това).

+++++ просто няма какво да добавя :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Боровак, мога да кажа само: Дай боже повече такива инициативни хора, които не чакат държавата да се погрижи за тях и ти желая успех най-искрено.

Активен

Mitaka

  • Гост
В основата на всяко развито общество стои демокрацията, но в Европа и в частност в Б-я, тя е отдавна извратена!
Демокрация е всеки да има право да прави каквото пожелае, но без да пречи на останалите.
Когато нещо започне да се налага силово, това вече не е демокрация. Ето вие и двамата искате да наложите на някой да прави нещо което не желае, но също и вие не желаете да правите това което той прави! Същото е в момента и положението със забраната за тютюнопушенето наобществени места. Не пушачите имали права! А къде са правата на пушачите? Да им се НАЛОЖИ да спрат да пушат. Не ги устройва това, да има заведения за пушачи и не пушачи, щото няма са има изгода за собственици да направят такива заведения и хоп, ще наложим на всички да не се пуши. И кво стана? Пушачите излизат на вън да пушат, нарушават друг закон за шума след 10 часа и заведението затваря.
Сега е лято, всички пушим на открито, но ще дойде есента и зимата и ще почнем да търсим заведенията на закрито. Е, аз на моите приятели съм обявил най-тържествено, че те щом не искат да се съобразят с мнозинството, аз заради тях няма да вляза в заведение в което не се пуши и в моята къща ще се пуши, па на който му пречи пушека ми, да не идва.
Та, докато има такава демокрация, всички ще губим!
Имате и-нет всички, можете да прочетете и да се ограмотите, че пенсионната система е възникнала като бизнес модел, всеки да отделя средства за старини докато работи. Тези средства са ги въртяли разни търговци и са носели допълнителен дивидент на собствениците си и така на старини да получават повече от това, което реално са заделили.
Левите го обръщат този принцип на: Работещите да хранят неработещите и всичко се преобръща с главата на долу.
Започваме всички, вместо да си гледаме работата, да се деркаме по между си, па ония от горе си "въртят синжира", гледат ни сеира и викат, харно е хорото :D !
Темата ще доби съвсем друг смисъл, но пък то така както изтичат пари към МС, така изтичат и към още много други джобове и на мен вече ми е все едно към чии джобове изтичат!
Както казах, отдавна съм спрял да се ядосвам.

Сега, за пушенето - нямаше смисъл да го забраняват и в заведенията - имаше си зали за пушачи и за непушачи.
НО... след като ще сравняваме нещата: Отиди в някоя държава от ЕС например, или в САЩ и запали цигара на улицата или на обществено място. Глобата ще е такава, че... вдва ли ще го помислиш втори път :)

И... имаш много изкривена представа за демокрация.
Ние двамата не искаме да налагаме на никой нищо. А ако шефа не го устройва това, че върша само моята си работа - ами да ме смени!!!
Аз каквото трябва си го правя. И както казах - щом 6-та година съм тук... означава, че и аз и шефовете сме взаимно доволни един от друг.

Но... това мислене, че работника е *длъжен* да изпълнява прищевки... просто не знам как да го коментирам.
То по тая логика - ако искаш си пращай персонала да ти чисти и готви вкъщи? Щото са длъжни?

Преди време един учител беше карал ученици да ходят по време на практика  да му копаят нивата и да чистят камъни. Уволниха го дисциплинарно.
Знам подобен случай и за дисциплинарно уволнен полковник, който беше ползвал войници за безплатна работна ръка... в резултат - уволнение преди пенсия... и прощаване с 20-те заплати, които получават при пенсиониране.

Аз например ВИНАГИ бих прецакал такъв човек по всички възможни начини. Обикновено, ако са в моята област - им пращам проверка на софтуера. Вече има един фалирал. А просто ми дължеше около 200 лева, и ми каза да съм пиел една студена вода. Е, и той пи студена вода :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Митак, вече за незнам кой път ми напомняш за онзи случай дето казах, че работниците ги накарах да чистят всеки петък след работа, в извън работно време без заплащане, но подминаваш първата част от разказа ми! Че бях наел чистачката която чисти сградата, да почиства и в цеха и в съблекалните им и резултата беше, че започнаха да цапат и захабяват повече материалната база, а забележките ми от едното ухо влизаха и от другото излизаха и аз тогава взех кардинални мерки!
На теб нима не ти влиза в задълженията да си поддържаш чисто работното място?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@backinblack Относно пенсиите, аз изобщо не съм "ляво" настроен. Даже според мене е много по-удачно, задължителния държавен пенсионен фонд да отпадне ( и без това никаква работа не върши). Да останат,честни фондове ( с известна регулация разбира се ), където аз да мога да избирам кой по-точно да ми управлява финансите и по колко пари да внасям ( единствено трябва да се наложи някаква минимална лихвена доходност върху тези капитали, за да не се превърнат в пирамида). По този начин си мисля какво съм отделял и след време как ще се ширя, а имам и възможност да не внасям изобщо във фонд, а да си събирам и въртя сам финансите ...

п.с. Ами щом са започнали да ти прецакват материалната база, слагаш камери и напълно законово им налагаш санкции ( предупреждение, глоба, аут ... ), а не ги караш да почистват. Между другото точно законовите мерки, които са си по кодекса в повечето случаи са доста по-възпитателни за персонала, отколкото Крумовите закони :)
« Последна редакция: Jun 29, 2012, 17:35 от borovaka »
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
@backinblack Относно пенсиите, аз изобщо не съм "ляво" настроен. Даже според мене е много по-удачно, задължителния държавен пенсионен фонд да отпадне ( и без това никаква работа не върши). Да останат,честни фондове ( с известна регулация разбира се ), където аз да мога да избирам кой по-точно да ми управлява финансите и по колко пари да внасям ( единствено трябва да се наложи някаква минимална лихвена доходност върху тези капитали, за да не се превърнат в пирамида). По този начин си мисля какво съм отделял и след време как ще се ширя, а имам и възможност да не внасям изобщо във фонд, а да си събирам и въртя сам финансите ...

п.с. Ами щом са започнали да ти прецакват материалната база, слагаш камери и напълно законово им налагаш санкции ( предупреждение, глоба, аут ... ), а не ги караш да почистват.

Частен, държавен, задължителен ли е все тази! Всички ще дават еднакво и където и да отидеш резултата ще е един и същ. Сега като има частни, да не би да ти дават повече от държавния?
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Ами тя държавата им налага ограничения на частните, отделно, че и в момента никой не те е спрял да си изтеглиш парите от фонда.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
За пенсионния фонд не знам, но частните здравни фондове са светлинни години пред държавната мизерия. Няма претоварени джипита и чакане на 200 бабички пред кабинета, няма мухъл и соц, нормални клиники, нормални доктори, задължителен пълен медицински преглед веднъж годишно и т.н.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
п.с. Ами щом са започнали да ти прецакват материалната база, слагаш камери и напълно законово им налагаш санкции ( предупреждение, глоба, аут ... ), а не ги караш да почистват. Между другото точно законовите мерки, които са си по кодекса в повечето случаи са доста по-възпитателни за персонала, отколкото Крумовите закони

Точно пък по кодекс на работника на работника нищо не можеш да му направиш, щото е онеправдан и експлоатиран жалнатски!

Можеш да му направиш писмено предупреждение и при трето провинение да го уволниш дисциплинарно, но пак щото е беден и онеправдан, съдебните дела срещу работодателя са безплатни и той отива и ти пуска жалбата, само и само да ти се кефи на кушиите. Пък за производство на некачествена продукция е още по-абсурдно!
Камери ли? Аз имах много по-добро решение? Всички работят по разценки и всеки ден след работа се вкарва заработеното от всеки в моя си програмка която правихме с предишния програмист и като видя, че няма 20 лева заработка(преди 4 години) и обявявам, че не навакса ли, ще я преместя на по-ниско заплатен процес! При това положение, изобщо не ми трябва да я гледам кво прави. Абе изобщо, колкото по-малко им обясняваш, повече те разбират :D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
За пенсионния фонд не знам, но частните здравни фондове са светлинни години пред държавната мизерия. Няма претоварени джипита и чакане на 200 бабички пред кабинета, няма мухъл и соц, нормални клиники, нормални доктори, задължителен пълен медицински преглед веднъж годишно и т.н.

Френд, здравната застраховка за 1 година е колкото здравната вноска в/у минималната заплата за една година, но на куп. Срещу тези пари ти осребряват всички разходи за прегледи и престой в болница, а сращу малко повече и цената на лекарствата, без ограничения в избора ти за доктор и лечебно заведение! На мен това ми идва далеч по приемливо ;)
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Отиди в някоя държава от ЕС например, или в САЩ и запали цигара на улицата или на обществено място. Глобата ще е такава, че... вдва ли ще го помислиш втори път :)
Никак не обичам сравнения със затворени очи тип "Това е България, бате, нема такава държава!", та... Бях наскоро във Виена - хората си пушеха по улиците навсякъде из града. А заради бедното присъствие на кошчета често можеха да се видят фасове по земята. Намираха се и дървета с обгърнати от фасове основи. Макар че повече ми направи впечатление гъсто осеяната с хвърлени дъвки Марияхилферщрасе, почти няма празно по тротоарите. Първоначално реших, че може всичко това да е само от туристите, но не - често виждах да си хвърлят фасовете и дъвките на улицата хора със стандартно немско-австрийско излъчване. Тези наблюдения се потвърдиха и от приятелите, при които всъщност бяхме отишли. А защо съм зяпал всичко това? Ами и аз съм пушач, та си поиграх да разуча ще преча ли на някого. Макар че напоследък все повече свиквам с pv-то си (дето му викат "електронна цигара"), така че лично не ме засягат особено забраните :)
Не мога да съм сигурен как е из другите държави, това ми е единственото излизане в чужбина, но от приказките на разни приятели и познати оставам с впечатлението, че нещата не са толкова строги за откритите обществени места. Та... нека минем и без подобните сравнения от горния тип ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Между другото неотдавна бях в САЩ и на улицата никой не ти пречи да си пушиш. Но фасове по земята няма. Иначе е забавно да излизаш навън от заведението да пушиш (когато бях там температурата беше между -10 и +10, вечерта по-скоро към долната граница). Тъпото в цялата забрана е че няма как да пушиш докато пиеш бира или кафе и това дразни доста. От друга страна, точно това прави забраната ефективна и наистина отказва хората от фасовете. Те там се бяха постарали още малко да ти прецакат комфорта, пепелниците са едни тръби с малка дупка да си изтръскаш фаса вътре и просто няма как да се съберат повече от 4-5 души да пушат.


Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon