Автор Тема: Seasonic Prime W 750 Titanium или Corsair RMi Series RM850i 850W Gold? Кое е по-  (Прочетена 60443 пъти)

bot

  • Гост
От двете аз бих си взел корсара. Най-малкото е с 100 вата повече и решетката му много повече ми харесва.
Но никога не съм работил с захранвания корсар.
моите уважения, но това не е обосновано, освен частта с ватовете. трябва да има някква причина тези титанииуми да са по-скъпи от голдовете. И точно тук  ми трябва обосновката.

  Ето ти една обосновка - корсара е по-добрата марка, аз лично ползвам корсарско - 1кВт а другата марка дори не съм я чувал, и изобщо има ли в името си -соник- ми мирише на куча марка (с изключение на Панасоник естествено) та от там нататък дали ще има платина или диаманти или каквото и да било е вече без значение.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Както казах, прекалено много мислиш. iPhone е по-скъп от Huaway, но това не означава нищо, както видяхме от последните модели на китайците. Ако попиташ Apple или някой техен заблуден фен защо тъй, ще ти дадат много "обосновани" причини.

А за обосновка на горното ми изказване... Работил съм много с китайска стока и зная, какво могат да произвеждат. Не по-лоши стоки от всеки друг. Преди време работих в сервиз и имам много опит. Не можеш да знаеш преди да си пробвал
« Последна редакция: Sep 24, 2018, 14:20 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
трябва да има някква причина тези титанииуми да са по-скъпи от голдовете.

Добре де ти сравняваш Titanium от една марка с Gold от друга.
Ако сравнаваш например Titanium,Голд само на  Seasonic би имало смисъл.

И били ни обеснил, какво означават всичките тези работи. Gold, platinium, titanium, uranium и т.н. че вече не ми се чете заради тебе. И без това много работи изчетох и нищо не вдянах. :'(
« Последна редакция: Sep 24, 2018, 14:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Всичките искате искате, и само искате. Че и не мирясвате, обяснявайте ми, доказвайте ми, ама защо, ама кое, ама колко .......

Най'ш как ще ти обясняваме и как ще ти доказваме за тия глупости. Еми без пари - толкова. Той Брадата хубаво ти каза, аман с тез твойте глупашки теми и въпроси. А скокни нейде другаде да ти обяснят кое аджеба е по-доброто от тия двете втори употреби PSU. Дето кой ги знае какви кочини са вече.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Много е трудно човек да се ориентира в И-т. Особенно ако не знае електрониката или няма опит. И пак няма гаранция. Навсякъде лъжи, спестени работи. Все хубави та чак сладникави ревюта и коментари.........
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И все едни "истински" ватове са тия PSU-та.

1000 вата било по етикет туй захранване, ама те "китайски" ватове деа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
От двете аз бих си взел корсара. Най-малкото е с 100 вата повече и решетката му много повече ми харесва.
Но никога не съм работил с захранвания корсар.
моите уважения, но това не е обосновано, освен частта с ватовете. трябва да има някква причина тези титанииуми да са по-скъпи от голдовете. И точно тук  ми трябва обосновката.

  Ето ти една обосновка - корсара е по-добрата марка, аз лично ползвам корсарско - 1кВт а другата марка дори не съм я чувал, и изобщо има ли в името си -соник- ми мирише на куча марка (с изключение на Панасоник естествено) та от там нататък дали ще има платина или диаманти или каквото и да било е вече без значение.
"Build quality. Seasonic is arguable the best PSU manufacture around. The Corsair is made by Chicony Power Technology, good but not as good as Seasonic"


Всъщност след взички тези дни рисърч установих, че Seasonic са на най-добрите захранвания. Нещо като мерцедесите на  захранванията. (тази метафора звучи странно). Взех титаниума.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Всъщност след взички тези дни рисърч установих, че Seasonic са на най-добрите захранвания. Нещо като мерцедесите на  захранванията.

Верно ли? Ами аз да взема да си изхвърля всичките Фортрони дето ги имам и да ги сменя със Сиасоници. ???
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 13:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил

Всъщност след взички тези дни рисърч установих, че Seasonic са на най-добрите захранвания. Нещо като мерцедесите на  захранванията. (тази метафора звучи странно). Взех титаниума.

Сега ще се опитам да ти обясня, защо е такава главоблъсканица.

1. Няма точно определение за по-хубаво и по-лошо. Всичко е абстрактно, а в сферата на технологиите е невъзможно. Имаш просто цена/"качество", но същевременно различни функции, които могат да са реалната крайна опорка, че нещо е "по-хубаво"

2. Относно голд, титан и тнт: https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus
Или по-добре обяснено, това ти е КПД-то на устройството. Това КПД се постига от 2 основни неща: технологиите и прилагането им, и скъпи/иновативни елементи.
След като имаш вече тази информация, можеш да разглеждаш нещата по два различни начина: или да обърнеш гръб на елементите и да се радваш за КПД-то (сиреч всички марки/модели голд ги слагаш под един знаменател), или да се задълбочиш върху елементите и да видиш дали има разлика и в направията (може да имаш лисващи защитни елементи, които довеждат до по-голямо КПД, но реално е лоша практика).
От тук следва и отговор на въпроса:
Цитат
трябва да има някква причина тези титанииуми да са по-скъпи от голдовете.
Причината е че КПД 100% е невъзможно и колкото се доближаваш до тази цифра, става много трудно за изработка и съответно цената може да отиде в космоса (освен ако, както при китайците не си лепнеш просто печат 100% КПД :) )

3. След като вече знаеш, че за постигането на едно и също КПД, могат да се използват различни технологии/елементи стигаме и до марките. Няма как да се съглася с някакъв маркетингов цитат:
Цитат
Build quality. Seasonic is arguable the best PSU manufacture around. The Corsair is made by Chicony Power Technology, good but not as good as Seasonic
Доказаните производители са си доказани производители, но трябва да знаеш, че има огромна разлика между корпорация; производител; клон на производство; марка; модел; разновидности на модел. Аз имам CoolerMaster Bronze GX 750W на 8-9 години, който не е изключван и освен, че работи безпроблемно, чак тази година започна да шуми (и то не ужасяващо). В момента просто ще му сменя вентилатора с някой на nocture с подобни параметри и съм 6.

Всяко нещо което си купуваш трябва да знаеш дали имаш пари за него. Омръзнало ми е от хора казващи аз преебах системата и си взех еди какво, което е същото като еди какво си, за една 10та от цената. Просто няма как да се случи. Всеки трябва да знае какво търси (какво означава за него "по-хубаво") за да вземе решение. Никой друг не може да го вземе вместо него. Единствено може да му се помогне с мнение (от собствената си къщичка обаче) или насоки, както колегите правят.
Ето и пример:
Аз нямам/"не ми се дават" пари за DC захранване, което хем да мога да регулирам, хем да може да доставя достатъчно ток (А). Съответно имам хакнато старо китайско захранване от компютър, на което контролирам и финтирам чипа (opp) и съответно ми върши работа. Сега, дали се палило, дали е трщал- ДА :) Но това за мен не е "по-лошо" :)
Надявам се да съм ти бил полезен и за напред с въпросите ти. :)
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 15:53 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bot

  • Гост
Всъщност след взички тези дни рисърч установих, че Seasonic са на най-добрите захранвания. Нещо като мерцедесите на  захранванията. (тази метафора звучи странно). Взех титаниума.

 Не знам какъв рисърч си правил, ето какво пишат в Том'с Хардуеър за това захранване:

 CONS
EMI
3.3V transient response
High OPP
5VSB OCP

 Това, за което Naka те предупреди - скритите дефекти, където нещо може да ти изгори без видима причина. Примерно да вземем от горните недостатъци 3.3V transient response, това означава че ако нещо периодично ти товари тази шина то захранването не реагира достатъчно бързо за да компенсира товара и да отрегулира напрежението, което може да доведе до пикове и спадове, които съответно да ти изгорят паметта, процесора, видеокартата. И за какво се допита до нас, след като всеки се изказа в полза на Корсара ти накрая взе соника? Със същият успех можеше да си купиш всякакъв евтин буклук без да се допитваш, така ще си спестиш ядовете че не си послушал екпертите когато стане белата.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Здраве да е, нека да му държи на момчето PSU дивайса. И да не му прави кахъри, че ако му думне и му изгори някакъв хардуер - той няма да го понесе...........
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Със здраве да си го ползва. И хардуер да му купи, че да го натовари. Няма да работи като празна воденица я.

Ама и да сподели дали е доволен и от какво е недоволен (евентуално), че и ние да научим нещо. ::)

--
Колкото до ефективността 80+, предполагам, че само слагат по-бързи MOS транзистори. Топлинната енергия се отделя на порции и точно през време на превключването. Колкото е по-бърз транзистора толкова по малко грее защото това време на превключването е по малко - от там и ефективността се покачва.

Между другото показателен е факта, че напълно изключват перката на малки мощностти. Сигурно щото съвсем не греят.
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 18:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил

Колкото до ефективността 80+, предполагам, че само слагат по-бързи MOS транзистори. Топлинната енергия се отделя на порции и точно през време на превключването. Колкото е по-бърз транзистора толкова по малко грее защото това време на превключването е по малко - от там и ефективността се покачва.

Между другото показателен е факта, че напълно изключват перката на малки мощностти. Сигурно щото съвсем не греят.
Не само. Както горе споменах КПДто зависи от всички елементи, от схемата и изпълнението като цяло. Оптимизацията на вентилатора, разни лампички и каквито и да е консуматори във веригата, също е ключово. Дет се вика: резни кабела на вентилатора и от бронзово ще стане титаниево :) (или му сложи копче ;) )

ПП: Дори ей сега проверих и тоя сисоник има само сертификати за американските волтажи (различни са), така, че за ЕС най-вероятно няма и за бронз  ;D
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 20:09 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Грее това което е на радиатор и евентуално феритният траф. От тях може да се оптимизира. А от другите елемети вкладът им е незначителен... Да се събере от тях най много 1-2% ???


Между другото как точно я дефинират тази ефективност? Щото гледах някъде отделно им дават Кпд то?  И много се зачудих...
Ама сега като гледам статията във википедията за 80+ си е точно кпд то.
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 20:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Грее това което е на радиатор и евентуално феритният траф. От тях може да се оптимизира. А от другите елемети вкладът им е незначителен... Да се събере от тях най много 1-2% ???


Между другото как точно я дефинират тази ефективност? Щото гледах някъде отделно им дават Кпд то?  И много се зачудих...
Ама сега като гледам статията във википедията за 80+ си е точно кпд то.
80+  е сертификат. Нищо повече. Пейстнах го за да види критериите подателя на темата, та да се осъзнае. Казах КПД, понеже няма как по-друг начин да му го обясня, но реално е "едно друго" КПД според "едни закони". Проблемът при законите е че те са юридически, а не физични :) . Разликата е, че при юридическите закони - всяко нещо, което не е забранено е позволено :) При физичните е въпрос на математика дали е забранено и ако излезеш от това или отиваш в друга физика (законодателство) или отиваш при теориите :) В крайна сметка всичко е маркетинг.

Относно "1-2%" - Виж таблицата в wiki. Сертификатът е 80+, но имената на различните метали :)  след тези 80% варират само между 85%-96% (сиреч, имаш 11% игра :) ). Сега ти прецени дали 1-2% важат за 11% цялостен критерий.

Отделно пак казвам: Това са Американски критерии (има разлика).
« Последна редакция: Sep 26, 2018, 22:24 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...