Автор Тема: Добри хора са или не ми се разправя  (Прочетена 3335 пъти)

lordvox

  • Гост
Добри хора са ползващите Линукс или не ми се разправя.
Часът е 0:50 посред нощ. От три дни взимам антибиотик, хапчета за кашлица и сашета. Гърлото ми ме дращи и гори. Преди месец бях здрав и ми поставиха четири валентна ваксина. Не се връзвам на фалшиви новини. От 2014 год. илеус илиус ме е направил негоден човек. Т. е. Болен съм. Извинявам се за текста.

За твърдението. Линукса бил много добър. Всичко имало в хранилищата - репозиторита. Вирус не можело да влезе.
Това е половината истина или истина смесена с лъжа.
Какво не ти казват. Ще ти се наложи да инсталираш софтуер с разширения .sh .py bz2 tgz и още знайни и не знайни файлови разширения. Ще се наложи да добавяш и хранилища с ключове за тях.
Инсталацията на някой Убунту е лесна. Други Убунту, като CAINE са със съвсем различен начин на инсталация.
С по- продължителна и сложна инсталация са Дебиян, Цент и Опън СУСЕ. МХ Линукс е Дебиян, но със съвсем друг вид инсталация.
Текстова инсталация не съм правил и не мога да правя.
Едно е да добавяш хранилища в Убунту, а съвсем друго в Цент.
Свободата, която ти дава Линукс е да се ровиш в интернет на Англииски и Руски език и да вмъкваш копи- пейст от интернет редове в терминала. И винаги в терминала стигаш до текстов редактор vi или подобен. И става грамофон свири, майка плаче - според жаргона на пазара за кофти работа.
Това излиза при Цент подобни. Копирам от терминала.
[root@bozhidar-denkov bdenkov]# yum update
Заредени плъгини: langpacks

Разрешили сте проверката на пакети чрез GPG ключове. Това е добре.
Нямате, обаче, никакви инсталирани публични GPG ключове. Вие трябва да свалите
ключовете за пакетите, които желаете да инсталирате и да ги инсталирате.
Можете да го направите като стартирате командата:
    rpm --import public.gpg.key


Или пък може да посочите url към ключа, който искате да ползвате
за хранилище в опцията 'gpgkey' в секцията за хранилища и yum
ще го инсталира вместо Вас.

За повече информация вижте сайта на дистрибуцията или доставчика на пакета.

Проблем в хранилище: ftp.chg.ru_pub_Linux
[root@bozhidar-denkov bdenkov]#
Питаш в форум за дистрибуция на първо място в Distrowatch. Дебиан производна с различна инсталация.
Според един отговор била екзотична.
Според друг отговор сайта Distrowatch не бил с вярна информация.
Според друг да се уча на Минт.
Спирам до тук да не обидя някого.
Пробвал съм се на Минт 19 Мате или Канела да инсталирам виното и не става и не става. И почвам да се мръщя.
Харесва ми Gnome2. Дай линк или кодовете за терминала в Manjaro- Arch как KDE да стане Gnome2.
В две теми питам как се добавят хранилища - репозиторита в ЦентОС и повече от месец нямам отговор.
В ЦентОС добавям хранилища от Fedora и терминталът на ЦентОС буквално се задръства от грешки. ЦентОС блокира и се срива.
Пиша ЦентОС, но имам в предвид Springdale Linux.
Просто няма софтуер за ЦентОС.
Щом си Root вредоносният код може да влезе.
А за много неща ще ти се наложи да си Root.
Katoolin не можах да го инсталирим нито на Убунту Мате 18, нито на Убунту Бъджи 19, Нито на Минт19 Канела или Мате. Не става. Изписва грешка. Нещо липсва. Нещо не може да намери.
Имам нужда и ми трябва много повече от един Браузър при Линукс дистрибуциите. Било за опит, било за разучаване, било за игра или забавление.
Извинявам се.
« Последна редакция: Oct 30, 2019, 10:14 от lordvox »
Активен

bot

  • Гост
Re: Добриш хора са или не ми се разправя
« Отговор #1 -: Oct 30, 2019, 07:56 »
хвани се с една дистрибуция и я разучи добре, ти се луташ от една на друга и при първия проблем бързаш да обвиниш дистрото. Аз бях дълги години на Ubuntu защото беше лесна за новаци, после постепенно минах на Debian но в началото не беше никак лесно, не се разпознаваше хардуер, трябваше да инсталирам драйвери ръчно, правил съм десетки пъти преинсталации защото сам съм забатачвал нещата но не съжалявам. Ако си на Дебиан базирана използвай dpkg за инсталиране на нов пакет, тоя мениджър сам вижда от какво се нуждае пакета като допълнителни библиотеки и ги инсталира автоматично.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #2 -: Oct 30, 2019, 12:44 »
   Само на мен ли ми се струва,че сайта се превръща в група за
психологическа взаимопомощ ?

"Часът е 0:50 посред нощ. От три дни взимам антибиотик, хапчета за кашлица и сашета. Гърлото ми ме дращи и гори. Преди месец бях здрав и ми поставиха четири валентна ваксина."

Ужас  ;D

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #3 -: Oct 30, 2019, 12:49 »
   Само на мен ли ми се струва,че сайта се превръща в група за
психологическа взаимопомощ ?

"Часът е 0:50 посред нощ. От три дни взимам антибиотик, хапчета за кашлица и сашета. Гърлото ми ме дращи и гори. Преди месец бях здрав и ми поставиха четири валентна ваксина."

Ужас  ;D

Вчера писахме за рептили, защо днес да не пишем за грип?

Човека има проблем. Само, че май никой от нас не може да го реши.

Но, ако единствената причина да седи на ГНУ/Линукс са вирусите, то по-скоро да си вземе един Касперски. В днешно време има далеч по-големи проблеми за сигурността от вирусите и ГНУ/Линукс не може да му помогне нищо по този въпрос, което да е в повече от коя да е друга ОС.

От друга страна му се радвам, колко е упорит. Аз отдавна да съм се отказал. Но лошото е, че има много да учи, а изглежда не го прави по правилен начин.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #4 -: Oct 30, 2019, 12:51 »
   Абе жив и здрав да е човека,ама защо ни занимава с това ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #5 -: Oct 30, 2019, 13:00 »
   Абе жив и здрав да е човека,ама защо ни занимава с това ?

Ами няма кой друг. Доколкото разбрах от Киберкоп и Малин, са го изгонили от Калдата. Май е станало някакво недоразумение. Все тая. Само тук може да си излее мъката.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #6 -: Oct 30, 2019, 18:45 »
Много е описателно, като се каже, че виното не ще да се инсталира. Да се чудиш сега, то самото ли не иска или му се иска, ама системата не му дава.
На Ментата знаеш ли колко игри за Windows съм изиграл...
Цитат
За мен Distrowatch изобщо не е критерии за нищо.
Нещо не виждам изказване за това, че информацията е невярна или дистрото екзотично.
Но пак бих казал, да екзотична е. Поне за мен. От дебианските дисрибуции дълго бях с Crunchbang, която вече не се разработва. Наследник ѝ е Bunsenlabs. Другата, която ползвах не малко време беше SolydX.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #7 -: Oct 30, 2019, 20:07 »
Лорде, гном2 няма от много години. Реално сега се казва Mate. С това казано,  ще ти е трудно да инсталираш гном2 на модерна дистрибуция.
Относно katoolin-a, специално заради теб вдигнах една Ubuntu Mate 18.04 виртуалка, за да видя какво не работи.
говоря за това:
https://github.com/LionSec/katoolin

Та това е скрипт, който ти адва репоситоритата на калито и директно от него можеш да си инсталираш софтуера, който го има на калито. При мен проблем нямаше! Единственото, което мисля че си срещнал като "грешка" е като дадеш да инсталира всичко (0) . Там ти казва че еди кои си тул го няма. Това разбира се не пречи да си ги инсталираш един по един , без липсващите.

Съжалявам че си болен и ти съчувствам, понеже и мен ме хвана грипа, но това няма общо с конкретиката на проблемите ти. Общи приказки от сорта на "имам проблем", но не посочвайки го, не помагат. Отделно никои не знае какво си мазал преди това. На същата виртуалка написах sudo apt install wine и виното се инсталира... ?

Мисля че всичко идва от объркване за репотата. Репотата са създадени за определени дистрибуции, а не да имаш една и на нея да адваш всякакви репота. Буквално ще си счупиш системата още на първия ден. Да,има съвпадения понеже основните дистрибуции са няколко и останалите са форкове на тях или на други форкове, но всяка си има нещо "нейно си".

Надявам се да не се обиждаш, понеже звуча малко надменно, но не виждам по друг начин как да ти обясня базови линукс неща. С това казано, се извинявам предварително, ако така го приемаш.

ПП: Отделно проверих един от пакетите , който гърми в katoolin, че го няма. Ето този
https://tools.kali.org/information-gathering/dnmap
и в калито (имам и кали) го няма. Така, че предполагам че просто са стари пакети, които вече не се ползват.

ПП2: Ей сега погледнах методологията на Дистроуача. Реално даже не брои свалянията, а само отварянето на страницата на дистрото в самия дистроъач уебсайт за уникално ИП. Така че може да се каже, че следи популярността на РАЗГЛЕЖДАНЕ на страници в distrowatch.com. Ако напишеш distrowatch в тубата, първия резултат, който ми излиза е:
Measuring Distro Popularity And Why Distrowatch's Page Hit Rankings Suck.
В превод: Защо дистроуач не стаа :)
Типчето там обяснява същото, което и тук се казва за популярна и непопулярна дистрибуция.
« Последна редакция: Oct 30, 2019, 20:55 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #8 -: Oct 30, 2019, 22:50 »
Инструментите на Кали на друго дистро? Тези правят някои промени по ядрото, за да им работи всичко, та съмнявам се да бачкат както трябва на друга система. Или поне не всичко. Такива упражнения... Ако искаш Кали, инсталираш Кали. Вече почнах да се уморявам от всичко това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Добриш хора са или не ми се разправя
« Отговор #9 -: Oct 31, 2019, 08:56 »
Аз бях дълги години на Ubuntu защото беше лесна за новаци, после постепенно минах на Debian но в началото не беше никак лесно, не се разпознаваше хардуер, трябваше да инсталирам драйвери ръчно, правил съм десетки пъти преинсталации защото сам съм забатачвал нещата но не съжалявам. Ако си на Дебиан базирана използвай dpkg за инсталиране на нов пакет, тоя мениджър сам вижда от какво се нуждае пакета като допълнителни библиотеки и ги инсталира автоматично.
При мен годините може да са били и по- късички, защото не съм първа младост, но още ползвам Ubuntu. Предполагам, че това за което пишеш е gdebi/gdebi-gtk.
На Божидар Денков съм му писал вече да спре да пробва, а да инсталира една дистрибуция и да я разучи добре, но този вариант изглеждане не го устройва.
« Последна редакция: Nov 01, 2019, 09:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #10 -: Oct 31, 2019, 13:22 »
Наистина ако целта е обучителна, най-правилният вариант ми се струва да се задържиш на една дистрибуция. По възможност някоя от големите със стабилна общност зад себе си. Това няма да ти реши проблемите, вероятно отново ще се сблъскваш с всякакви глупости, но поне шанса твоят проблем да се е случил на още някого и да е споделил решение е доста по-голям. От скромният ми опит, за да започнеш да се чувстваш комфортно с Линукс е необходима добра доза инат. Да, някакви неща може и да се чупят от време на време, но с търпение, четене и инат.. се оправят. Вече след като започнеш да се чувстваш комфортно и да си вършиш работата без притеснения, тогава може да тръгнеш да търсиш нещо, което повече приляга на ежедневието и нуждите ти като дистрибуция. И все пак трябва да прецениш дали Линукс всъщност е нещото, което ти трябва. Както всички операционни системи, тя е инструмент за постигане на цел. Ако има разминаване между целите ти и инструментите ти.. нормално да останеш недоволен.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #11 -: Oct 31, 2019, 22:43 »

Това е половината истина или истина смесена с лъжа.
Какво не ти казват. Ще ти се наложи да инсталираш софтуер с разширения .sh .py bz2 tgz и още знайни и не знайни файлови разширения. Ще се наложи да добавяш и хранилища с ключове за тях.


Къде го видя това на ОФИЦИАЛНАТА СТРАНИЦА/УПЪТВАНЕ на което и да е дистро?

Защо ползваш формата rar или doc/docx? Някой насилвал ли те е да ги ползваш, как си се научил да ги ползваш? - Ако никой не те е насилвал, а пък си се научил, то по същия път ако вървиш, пак ще се научиш (какво значат "магиите"/"магическите формати").

Може да добавиш хранилище без ключ и пак да инсталираш от него (аз предпочитам да ми е подписано, но ... има всякакви хора).



Та тъй, мога да ти кажа че съм ползвал 3 (три) години Линукс Минт, на който не съм му добавял и едно хранилище отгоре, но не съм се и опитвал да го счупя (умишлено)... просто когато станах любопитен как стават нещата разбрах, че не е за мен и е време да понауча нещо.
Дали съм го чупил ... нямаш си на идея колко пъти, понякога по 10 пъти на ден, преинсталиране "и пак", докато разбера защо е станало така и къде бъркам... И после почнах да чета вики-страниците му, информация от форума му, анонсите на сайта им, отзиви в блогове за него, естествено с гугъл-преводач.
А когато гугъл-преводача дава "неясен превод" се прилагат "хитрости" - превод на друг познат език, промяна на настройката при търсене и показване с приоритет на резултатите на друг познат език в търсачката... с идея да разбереш какво е казано.
« Последна редакция: Oct 31, 2019, 23:03 от malin1 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #12 -: Nov 01, 2019, 01:24 »
Едно време имаше Линукс инстал фестове. Като не можеш да си инсталираш Линукс - носиш си компютъра на феста и ти помагат.
Не знам дали се правят още.
Все си мисля, че такава помощ вече не е нужна, ама явно...
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #13 -: Nov 01, 2019, 20:45 »
Имаше форум на Убунту за Българи, но после прекрати дейността, защото вече всеки можел да се оправя с него. Към дата на прекратяване беше така... сега... май избързаха, ама вече е късно (като във филма "Топло" : "Не стреляй!" - "Не мога, натиснал съм спусъка").
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Добри хора са или не ми се разправя
« Отговор #14 -: Nov 01, 2019, 21:08 »
 :D А тва ми идва като "бонус питане" - зачем не нада танцевать снап или да ползвам плоско-пакети, амии тези ..."образи"?

Кашата с "магиите" става пълна. Ако Линукс Минт е Убунту, то защо няма snapd? Aко Линукс Минт е Убунту защо няма на сайта им образи с GNOME? Май това пак е от началното "скрити или премълчавани истини, дето един болен човек е открил за вас и споделя".
Активен