Автор Тема: драйвъри  (Прочетена 1319 пъти)

gear_infinity

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
драйвъри
« -: Mar 01, 2009, 16:22 »
първо да се извиня ако това не е правилния форум за тая тема
извинявам се за необразоваността си, но от много скоро почнах да се занимавам с линукс и съм почти като в небрано лозе, някои неща мога да ги правя, други не
така:
проблема ми е следния - видеокартата ми е 64mb SiS (Silicon Integrated Systems) вградена, Ubuntu не я разчита, а аз доста си играх да търся драйвъри, уж, намерих ама за момента знанията ми не ми стигат да си ги инсталирам
от друга страна Mandriva ми разчита хардуера, но аз съм на PPPoE и нещо не мога да се оправя със настройките на интернета - дава ми набор от интернет доставчици, не като на уинБЛОУС, където може човек сам да си въведе нещата (то че има начин - има, ама аз толкова се рових и не можах да го намеря)

отново се извинявам за тъпите си писания, много искам да ползвам линукс, ама май ще чакам до на лято, когато ще си купя лаптопа


това е едно на ръка, другото е, може ли да ме посъветвате за най-подходящия линукс за начинаещи? аз попринцип най-съм свикнал с Ubuntu, ама ако има по-подходящ съм готов да опитам

ПРОСТО МНОГО ИСКАМ ДА СЕ НАУЧА ДА СЕ ЗАНИМАВАМ С ОТВОРЕН КОД, ДА БЪДА КОМПЕТЕНТЕН И ДА СТАНА ДОБЪР, ПОНЕ ЗА СЕБЕ СИ И ДА МОГА ЕДИН ДЕН ДА ДАВАМ СЪВЕТИ НА ХОРА В ПОЛОЖЕНИЕ КАТО МОЕТО СЕГА

благодаря предварително! :)

п.с. отново се извинявам ако не съм уцелил правилния форум
Активен

my mind's got a mind of its own xD

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: драйвъри
« Отговор #1 -: Mar 01, 2009, 18:00 »
За видеокартата - Sis нямат като Nvidia 3Д драйвер за линукс. Ето защо единствено можеш да ползваш драйвера sis на xorg, който си е част от xorg. Тоест, можеш да имаш само 2Д ускорение, но не и 3Д. В края на краищата, оставяш всичко по подразбиране и толкоз.
Относно интернета, нека други ти помогнат, аз нямам такава връзка и не знам как стават нещата нито под Уиндолс, нито под линукс.
Щом си ползвал убунту, мога само да ти препоръчам следващата стъпка да ти е Дебиан. Бащата на Убунту.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

gear_infinity

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: драйвъри
« Отговор #2 -: Mar 01, 2009, 19:02 »
благодаря за отговора, питам за драйвър, защото тоя, който ми зарежда по подразбиране ми дава максимална резолюция 800х600, която е безбожно малка и неудобна за работа, това е едното, другото е - филми трябва да смалявам много, ама наистина много прозореца, за да не се вижда каданс :)
Код
GeSHi (Java):
  1.  
Активен

my mind's got a mind of its own xD

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: драйвъри
« Отговор #3 -: Mar 01, 2009, 19:37 »
Цитат
уинБЛОУС
тъпо определние...

та последно убунту или мандрива? ако е убунту sudo pppoe, ако е мандрива не знам казваш че има списък със  доставчици, напомня ми на сусето ми, само дето съм си пуснал нета с rp-pppoe, пробвай да го намериш пакета ако го няма, логваш са като руут и от там pppoe-config.
Активен

gear_infinity

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: драйвъри
« Отговор #4 -: Mar 01, 2009, 22:58 »
в момента като се замисля, аз бях намерил подобни пакети, но някои се инсталираха, някои даваха грешка, както и да е, благодаря за помощта, на лято като си взема лаптопа ще му мисля, той ще е с нови виде и саундкарта, така че даже убунту само трябва да ги разчете, там нета е със
Код:
sudo pppoeconf
ако не се лъжа и от там нататак е лесно, мерси отново за отговорите!
Активен

my mind's got a mind of its own xD

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: драйвъри
« Отговор #5 -: Mar 01, 2009, 23:37 »
справи ли се?  :)
Активен

gear_infinity

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Ubuntu Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: драйвъри
« Отговор #6 -: Mar 02, 2009, 10:50 »
Цитат на: gear_infinity-линукс неграмотника(срамота)
както и да е, благодаря за помощта, на лято като си взема лаптопа ще му мисля
не съм се справил, ама много се надъхах, така че налято, като се сдобия  с машинката ще почна да се занимавам сериозно, вече няма да гледам анимета  ;D
Активен

my mind's got a mind of its own xD

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: драйвъри
« Отговор #7 -: Mar 02, 2009, 16:45 »
за драйвъра на видеото изпълни едно sudo xorgconfig и там ще отговаряш, но внимавай да не си направиш дефаутната подредба на клавиатурата кирилица, че после няма да можеш да се логнеш :Д(тоест като те пита за хкб опшънс скипвайги или ако те пита за дефаут лейаут пишеш us)