Автор Тема: Как да инсталирам две линукс дистрибуции на един хард??  (Прочетена 3278 пъти)

KalinDimovKd

  • Гост
Здравейте на всички в този форум  :) Имам следното запитване, как мога да инсталирам две линукс дистрибуции на един хард диск?? Ползвам Кали Линукс, но не мога да ползвам принтера, а имам и Хубунту и там мога да разпечатвам. П.С Ако някой ми даде съвет как мога чрез Кали Линукс да разпечатвам през Wi - Fi то си без да инсталирам Хубунту - то, ще ми е много по - полезно. Благодаря предварително!!
« Последна редакция: Jan 31, 2020, 09:23 от KalinDimovKd »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Чета тука едни работи и откривам, че Калито било Дебиан. Ама не знам Дебиан дали го може принтирането, щото много работи пише.

А дали може - може, може и 2-5-10... да се инсталират, но ще е много трудно при теб с никаквата информация която даваш, пък искаш да ти се помага.

Ако си късметлия, пробвай така https://forums.kali.org/showthread.php?194-Adding-Printer&highlight=printer и щастливо ползване на богинята. (тя няма ли си stacer/нещо подобно, или той е за нехакерите)
« Последна редакция: Jan 30, 2020, 20:40 от malin1 »
Активен

KalinDimovKd

  • Гост
Опс, нумерология/окултика/други езотерики - Калин, дистрибуция Кали - ти си за тоя форум, бе човек, ще знаеш!

Принтера е: HP DeskJet 2630, лаптопа е: HP EliteBook 2560p, рутера е: Linksys WRT54G  и Distributor ID: Kali
Description: Kali GNU/Linux Rolling Release: 2020.1 Codename:kali-rolling

Но излгежда ще се инсталира две дистрибуции на един хард, като се получи информация от Тубе - то и първо трябваше там да погледна, а не да питам тука и грешката е моя, но благодаря на отзовалите се коментатори!!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6150
    • Профил
Ами инсталирал си Кали, та се предполага, че поне малко разбираш линукса. Това първо.
Второто е, че повечето от нас са си заети и работещи хора, със семейства и прочее времеядящи нещица.
Стъпка по стъпка няма как да седнем и да напишем, как точно се инсталират две дистрибуции на един хард.
Но... Винаги има НО
Но най-общо... Цепиш харда на поне два дяла, на един инсталираш едната, на другия другата. Втората, както и първата инсталация, ще те питат, къде да запишат GRUB. GRUB ще си намери първата инсталация, ще си постави всичко където трябва и след рестарт на машината, ще ти се появи меню, коя дистрибуция искаш да ти се стартира.

По-добрия вариант е просто да подкараш принтера на това, което имаш. Но тук не мога да помогна, щото никога не ми е трябвал принтер и не съм си играл с това.

По едно време имах три дистрибуции на един хард. Докато окончателно не се спрях на една
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
П.С Ако някой ми даде съвет как мога чрез Кали Линукс да разпечатвам през Wi - Fi то си без да инсталирам Хубунту - то, ще ми е много по - полезно.

Ами този принтер има ли си IP адрес. Би трябвало първо да може да се ping-не. Можеш ли да гo пинг-неш през wifi-a?
Също виж дали имаш всичко инсталирано свързано с cups.

...

go_fire:

Останалата част от мнението е преместена тук:
Извънтемие от: Как да инсталирам две линукс дистрибуции на един хард??

« Последна редакция: Jan 31, 2020, 15:48 от go_fire »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Калине, няма да ти трия темата. В нея има много полезна информация. Дали ще се възползваш от нея, си е твоя работа. Но това не означава, че няма да е от полза за друг. За това са форумите.

И още нещо. Не се дръж като ощипана мома. Това, че се шегуваме с дистрибуцията, която предпочиташ, не означава точно нищо. За къде по-мащабни от нея като Дебиан, Убунту, Федора, Ред Хат, ако знаеш, какво сме писали, няма изобщо да обърнеш внимание.

=*=

Но, за да си по-спокоен ти я почистих.

Доклада е отхвърлен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

KalinDimovKd

  • Гост
Благодаря за полезната информация и това ми е достатъчно т.е, че трябва да цепя харда и на едната половина да инсталирам Хубунту, а на другата Кали - то и тези стъпки ще ги видя нагледно в едно клипче https://www.youtube.com/watch?v=_7-0QlEAyVo&t=12s , а за Линукс аз харесвам Кали и ми допада повече от другите, които съм плзвал, като Убунту 8 и 9, Федора, Мандрива, Лубунту 12 и 19, Хубунту 19, Кубунту 19 и Дебиан, а и да Кали е в остновата си Дебиан.
Активен

KalinDimovKd

  • Гост
Ами този принтер има ли си IP адрес. Би трябвало първо да може да се ping-не. Можеш ли да гo пинг-неш през wifi-a?

--- 192.168.223.1 ping statistics ---
181 packets transmitted, 178 received, 1.65746% packet loss, time 180283ms
rtt min/avg/max/mdev = 1.392/41.883/90.497/15.571 ms

Закачам се към принтера и това ми изписва, когато пусна го пинг - на, но пак не може да разпечатва, а иначе с Хубунту и с Уиндоус су разпечатва през рутера и без да се закачам към принтера. Видяло се е, че ще се инсталират две дистрибуции на харда, но това си има и положителна страна  :)
Активен

KalinDimovKd

  • Гост
Здрасти и не се засегнах затова, че сте се пошегували с дистрибуцията, а просто останах с впечатлението, че ме взимате за някой лаик или идиот и вместо съвет си правят бъзик с мен, което чувство не е приятно много...а по форумите не винаги се взимат нещата на сериозно, колкото е нужно и те така...
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Значи, не схванах как питащия се е справил - от Тубата ли, как ли, и що типичната десктоп дистрибуция Кали толкова затруднява средностатистическия ѝ потребител, та той не може да я инсталира съвместно с друга deb-базирана. (19.10 - сполучлив избор за мнгогодишно ползване, пак; а (лично мнение) тия които изтрайват LXQt повече от половин час могат да кандидатстват за светци). Та... човекът в това отношение не е случаен. Поне, по моя критерий е кандидат за онова от скобите.

А покрай другото попаднах тук докато се опитвах да кажа нещо. ( Нета 'ми говори' "не си търсил скоро с мен интересни неща, нещо си го ударил на 'по течението'").
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Пичове, аз също имам своите виждания за хората, които ползват калито за основна дистрибуция, но трябва да знаете, че нещата се променят. Явно е станало масово явление и калито е решило да си става обикновена дистрибуция (пореден дериват на дебиан). Повече, може да прочетете тук:
https://www.kali.org/news/kali-default-non-root-user/ (малин вече го сложи, но явно не сте го прочели)
Така че пийс!
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Здрасти и не се засегнах затова, че сте се пошегували с дистрибуцията, а просто останах с впечатлението, че ме взимате за някой лаик или идиот и вместо съвет си правят бъзик с мен, което чувство не е приятно много...а по форумите не винаги се взимат нещата на сериозно, колкото е нужно и те така...
Единствената информация за теб в този фоурум е тази тема която си пуснал и нищо друго.
На база на това си създаваме мнение за теб.
Айде сега иди и си прочети темата както си я почнал и обясни поне една причина да не те смятаме за идиот (а може би, че можеш да пишеш)?!
Един принтер не принти и затова как да инсталирам две дистра на един диск (егати и въпроса).

Дори и да си лаик това не пречи да задаваш качествени въпроси: първо един принтер може да не принти по поне 2048 причини, "не принти" може да означава 1024 работи, по света има сигурно повече от 10 000 вида принтери и принтерченца, ползващи и различни технологии и интерфейси, тоя Кали Линукс сигурно има поне 10 версии х 10 различни ядра и версии на пакети.
По простата математика има 2048 х 1024 х 10 000 х 10 х 10 = сигурно можеш да го сметнеш за колко варианти иде реч и това с големи условности и закръгления.
Нали не преполагаш да ти се дадат толкова отговора в този форум, че да уцелим проблема или значи нас ни взимаш за идиоти, или да те вземем насериозно.

На сайта на Кали Линукс пише:
    Download Kali Linux – our most advanced penetration testing platform we have ever made. Available in 32 bit, 64 bit, and ARM flavors, as well as a number of specialized builds for many popular hardware platforms. Kali can always be updated to the newest version without the need for a new download.

Сигурен ли си, че това е дистрибуцията, която ти трябва, защото може да се окаже, че не я използваш правилно.

Иначе по въпроса ти:
apt-get install hplip

PS: не се заяждам.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   С'я по темата:
Как да инсталирам две линукс дистрибуции на един хард??

    Според мен,не е проблем дори и за начинаещи,да си разделят
диска (/dev/sda) на 4 части:
/dev/sda1  /dev/sda2  /dev/sda3  /dev/sda4
/dev/sda4 може да е общ суап дял (напр. 4 ГБ), за останалите
прибл. 1/3 размер от целия диск.Така може да се инсталират
общо 3 линукса без проблем: при 1-я посочва основен дял
/dev/sda1 и качва всичко на него; 2-я Линукс: на /dev/sda2 и т.н.
   По отношение на печатането: кали е производна дистрибуция
на Дебиан,така че пича може да търси как се печата на Дебиан...

 
Активен

KalinDimovKd

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
   С'я по темата:
Как да инсталирам две линукс дистрибуции на един хард??

    Според мен,не е проблем дори и за начинаещи,да си разделят
диска (/dev/sda) на 4 части:
/dev/sda1  /dev/sda2  /dev/sda3  /dev/sda4
/dev/sda4 може да е общ суап дял (напр. 4 ГБ), за останалите
прибл. 1/3 размер от целия диск.Така може да се инсталират
общо 3 линукса без проблем: при 1-я посочва основен дял
/dev/sda1 и качва всичко на него; 2-я Линукс: на /dev/sda2 и т.н.
   По отношение на печатането: кали е производна дистрибуция
на Дебиан,така че пича може да търси как се печата на Дебиан...

Здрасти и вече се справих с тази дилема и инсталирах Кали Линукс МАТЕ, но смених десктоп с KDE - то и Кубунту 18.04.4  LTS, което наистина се оказа елементарно, но ми трябваше само началото т.е да ми се каже, че трябва да цепя диска и това е   :) , като другото се нареди само и благодаря все пак, че се отзова с градивен коментар, на фона на злобните хора, които преобладават в този форум, но злобата си е типична за Ганьо Балкански и вместо да помогне, той трябва да се изтропа върху всичко, но да сме живи и здрави, като все пак имало читави хора тука  :) [_]3
« Последна редакция: Mar 02, 2020, 16:09 от KalinDimovKd »
Активен